Škvarkové rohlíky, které nezbudou

Na škvarkové rohlíky si dejte pozor. Jsou podobně návykové jako cokoli, co obsahuje škvarky.

Vlastně jsou nejen návykové, ale i mimořádné, neboť každé použití škvarků do jídla se dá označit za mimořádnou událost. Škvarky se nejčastěji sní jen tak samotné, takže jejich využití v jiných jídlech spadá do statisticky zanedbatelných výskytů.

Přesto to zkusím. Představte si, že máte hrst škvarků. Předtím jste dvě hrsti škvarků snědli, takže nutkání, abyste snědli i tuto, už není tak silné a dalo by se při troše pevné vůle překonat. Škvarkové rohlíky by se mohly stát skutečností.

Představte si tedy dále, že jste odolali. Nyní je třeba konat rychle, než přijde první zaváhání, takže se nepokoušejte vytahovat a sestavovat mlýnek na maso, ale prostě jen škvarky nasekejte nožem. Najemno, nahrubo, to je skoro jedno. Záleží, jak moc se musíte držet.

Uf. To nejhorší máte za sebou. Škvarky už nevypadají jako škvarky, takže se můžete v klidu pustit do zadělání kvásku.

I škvarkové rohlíky jsou pořád jenom rohlíky

Protože na docela obyčejné základní rohlíky se bere tukové těsto, které obsahuje olej, máslo nebo sádlo, stačilo by tuk v receptu zaměnit za nasekané škvarky a fungovalo by to. Vznikly by škvarkové rohlíky prostou záměnou surovin.

Jenomže to byste si škvarků skoro nevšimli, takže jsem jich do těsta propašovala o něco víc.

[Můj základní recept na rohlíky najdete zde: domácí rohlíky a housky.]

A ještě něco jsem oproti základnímu receptu na rohlíky změnila.

U těchto škvarkových rohlíků najdete jiný způsob zamotání. Takto je to mnohem lepší, protože konce pečiva vypadají zakulacenější a střed se neodchlipuje stranou.

Dělá se to tak, že těsto rozdělíte na kousky, kousky těsta vyválíte na kuličky, ty pak válečkem přeměníte v oválné placky a každou svinete do tlusté, krátké ruličky. Teď to ještě nebude připomínat ani rohlík, natož tučný škvarkový rohlík, ale je to už blízko.

Každou ruličku trochu potáhněte dlaněmi po pracovní ploše, jako byste se z ní snažili rozválet hada. Rulička se roztáhne do délky, ztratí část své neforemné tloušťky a po vykynutí už ji podobu rohlíku uvěří úplně každý.

Tak vám držím palce, ať vám na tyhle škvarkové rohlíky nějaké škvarky zbudou.

PS. Návod na skoro bezpracné a bezproblémové domácí škvarky mám zde: Sádlo a škvarky v troubě.

škvarkové rohlíky recept

 

Škvarkové rohlíky

Celkový čas: 2 hours

Množství: 8 rohlíků

Suroviny

  • 260 g hladké mouky
  • 10 g čerstvého droždí
  • 175 ml vlažného mléka
  • ½ lžičky cukru
  • 5 g soli
  • 60 g škvarků
  • kmín na posypání
  • 1 lžička soli na potírání

Postup

  1. Do zadělávací mísy si odvažte všechnu mouku. Droždí rozdrobte do menší misky, posypte cukrem a rozšťouchejte vidličkou. Nejprve vznikne tuhá hmota, ale když chvíli vydržíte směs roztírat, povolí na kaši. Tu zasypte lžící mouky, kterou odeberete z odměřeného množství, a zalijte ji 50 ml mléka, též z připraveného množství. Mléko nesmí být teplejší než lidské tělo, pokud do něj strčíte prst, nesmíte vnímat, že je mléko teplé. Směs droždí, mouky a mléka rozmíchejte a nechte 10 minut vzejít na kvásek. Pokud ani po dvakrát tak dlouhé době neuvidíte v misce žádné změny, pokud hmota nenabude na objemu a nezhoustne, začněte znovu s novým droždím.
  2. Než vzejde kvásek, nasekejte škvarky co nejvíc nadrobno a společně se solí je přisypte k mouce. Promíchejte na suchou, rozpadavou drobenku.
  3. Jakmile kvásek vzejde, přilijte ho k mouce i se zbytkem mléka a vařečkou promíchejte na těsto. Nemělo by být ani příliš lepivé, ani suché a rozpadavé, přisypte proto trochu mouky nebo přilijte maličko mléka, pokud se tak děje. Těsto vyklopte na pracovní plochu a pár minut hněťte rukama, jako byste ho dlaněmi odtlačovali od sebe, až začne být hladší a jemnější. Pokud těsto trochu lepí, nesnažte se ho umravňovat moukou hned. Mouka v těstě postupně bobtná, vstřebává tekutinu a lepivost se postupně sníží i samotným hnětením. Celý proces přípravy těsta můžete samozřejmě svěřit kuchyňskému robotu s hnětacím hákem, tomu ostatně lepivé těsto vůbec nevadí.
  4. Uhnětené těsto vložte do mísy lehce vytřené olejem, mísu zakryjte fólií, propíchněte do ní špičkou nože pár dýchacích otvorů a nechte při pokojové teplotě kynout 45-60 minut, až těsto zdvojnásobí objem.
  5. Plech na pečení vyložte pečicím papírem. Těsto vyklopte z mísy, trochu ho splácněte, ať vyženete většinu vzduchu, rozkrojte ho na čtvrtiny a posléze na osminy. Z každé z nich vyválejte kuličku a nechte 5 minut odpočinout.
  6. Válečkem na těsto postupně každou kuličku rozválejte na ovál dlouhý zhruba 25 cm a široký 10 cm. Tvar bude připomínat dlouhé vajíčko. Srolujte ho na krátkou, tlustou ruličku, a tu pak ještě pár tahy rukama rozválejte do délky stejně, jako byste váleli hada z těsta. Tím se z tlusté krátké ruličky stane rulička hubenější a dlouhá kolem 22-25 cm. Zahněte ji do nenápadného oblouku a přeneste na plech. Mezi jednotlivými rohlíky dodržujte aspoň pěticentimetrové rozestupy.
  7. Plech s rohlíky přiklopte druhým plechem obráceným dnem vzhůru, anebo opět překryjte potravinářskou fólií s pár otvory. Nechte kynout o 10-15 minut kratší dobu, než trvalo první kynutí. Rohlíky by opět měly zhruba zdvojnásobit svůj objem.
  8. Ke konci kynutí začněte předehřívat troubu na 200 stupňů bez horkovzduchu. Ve 100 ml vody rozmíchejte lžičku soli a tímto slaným roztokem pečlivě potřete každý rohlík. Posypte kmínem, avšak pro jeho výraznost jen střídmě, a vložte do trouby.
  9. Pečte 15-17 minut, až rohlíky začnou rovnoměrně zlátnout na povrchu. Nečekejte na výrazné zezlátnutí jako u koláčů nebo buchet, to se tu neděje, ale zároveň nevytahujte z trouby přílišné bledule. Dodržte podobný světlý odstín zlatavé barvy, jako znáte z obchodu.
  10. Upečené rohlíky nechte 2 minuty odpočinout na plechu, potom je přemístěte na mřížku, aby se nezapařily zespodu, a dopřejte jim úplné vychladnutí. Nebo aspoň téměř úplné. Nebudu to před vámi tajit, nejlépe chutnají se sádlem.

 
 

Zapojte se do diskuze

  1. Milá Flo,ako vždy sklaňam sa nad Tvojou kreativitou a sikovnosťou.Tohlicky vapadajú famózne, škoda,že nemôžem nič,kde sú kvasnice,neviem,či by to šlo aj s praškom do pečiva,či sódou bicarbonou..nemáš prosím skúsenosť?

    1. Viki Vikina says:

      Ani sušené ne? ty bývají méně agresivní a nejsou v těstě cítit.

  2. Oj, to je výzva..

  3. Dobrý den Florentýnko moc vás zdravím. Děkuji za recept. Peču sádlové rohlíky tak vyzkouším ty vaše. Přeji krásný sváteční den ???

  4. Nadezda says:

    Škoda že nebyl recept včera abych stihla nakoupit. Ale ráda upeču. Super recept. Díky Flo.

  5. Milá Flo, jako bys mi četla myšlenky. Přemýšlela jsem, co se zbytkem škvarků. Děkuji !!

  6. Franta says:

    Domácí, poctivé, škvarky, to je prostě lahůdka. Nad to není. Dávám je do cmundy … přece se říká „bramborovou placku se škvarkama, tu má přece každej rád “ …
    Také dělám rohlíky, ale sádlové a různě do toho přidávám něco pro chuť. Tak že jednou jsou to špekové rohlíky, jindy šunkové, semínkové, cibulové, bylinkové …. ale recept je pořád stejný – 500g hladké mouky, 50g domácího sádla, 250ml vlažné vody, půl kostky droždí, 10g soli a lžička cukru na kvásek. To je vše. Z toho vyjde 16 rohlíků a večera se nedožijí …
    Všem přeji krásné václavské časy

    1. Díky Františku za recept, dobrých rohlíků není nikdy dost.

    2. Taky děkuju – rohlíky se u nás neohřejí..

  7. Jani, zase jsi mě nachytala. V sobotu budu péct 2 dorty na nedělní oslavu narozenin mých dvou vnuček (jeden z nich je Tvůj naked), a na oběd nás bude 10, ale zkusím brzy ráno tyto rohlíky upéct. Snad se podělíme ?

  8. Franta says:

    A také samozřejmě škvarkové rohlíky ….:)

  9. Já se snad do toho kynutého těsta pustím. Vyyhýbám se mu, protože stačí, abych se na něj křivě koukla a nevykyne. Ale tohle teda svádí, navíc to není dávka pro rodinu, jako jiné recepty. A škvarky mám, taky svoje. Super nápad.

  10. Štěpánka says:

    Ano, přesně tohle teď potřebuji. Děkuji!

  11. Simča S. says:

    Och, proč jen nemám doma škvarky… 🙁

    1. Viki Vikina says:

      A já jsem před chvíli doškvařila sádlo, takže recept přišel jak na zavlanou. Navíc manžel zapomněl koupit chleba a nebylo by co na večeří.

  12. WOW, vypadají skvostně, díky za recept 🙂

  13. To se sbíhají sliny! A ten dokonalý tvar! Florentýnko, jsi mistr slova i díla! Přeji ti, ať je už zase všechno tak bezchybné i v tvém životě ! Díky za všechno! Eva

  14. Milá Flo, tvé rohlíky a veku peču pravidelně, ale škvarky fakt nemůžu. Zkusím nahradit. Přesto děkuji

  15. Marťa says:

    Ahojky Flo,
    moc děkuji za recept ,kdybych měla škvatky jdu je hned zkusit.
    Určitě vyzkouším????
    Hezký den M.

  16. Libuše says:

    Rohlíky vypadají zajímavě. Kvasnice mám, dokonce vážené a čerstvé, ovšem škvarky chybí. Ale určitě je vyzkouším. Recept je množstevně rozumný a nabízí se k realizaci. Děkuji. Libuše

  17. Zdravím Tě, Flo,
    a děkuji nejen za recepty, ale i za rady a vždy velmi zajímavé povídání.
    Dnes jsi začala tím, že je svátek, obchody jsou zavřené a doma došlo pečivo. A přesně to se stalo i u nás. Manželka našla v mrazáku poslední dva rohlíky a tři kaiserky, tak jsem upekl bochníček chleba. Zatímco chleba chládne, sednul jsem k počítači, otevřu poštu a je tu zpráva od Tebe, že je třeba dnes něco upéct.
    Radíš upéct škvarkové rohlíky a možná se do nich ještě dnes pustím, śkvarky v lednici mám. Nemusím je ani sekat nožem, koupil jsem v řeznictví škvarkovou drť. Jednak ušetří práci, jednak je levnější.
    Tonda

  18. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    Mám domácí škvarky a tak se můžu do toho pustit. Děkuji za recept.

  19. Dík za recept.

  20. Díky ! To budou rohlíky jenda báseň, pekla jsem cibulový chléb a taky dobrý.

  21. Děkuji za recept, dělám podobné JITKA a děda

  22. Prosím Flo o radu, nemám troubu již delší dobu, bohužel se odebrala do věčných lovišť, myslíš, že byšla použít horkovzdušná fritéza nebo stará dobrá remoska?

    1. S remoskou to myslím půjde, peče v podstatě na 180 stupňů. Jen se ti do ní nevejde celá dávka. Horkovzdušnou fritézu nepoužívám, tak netuším.

  23. Tohle vyšlo vtipně. Taky jsem dnes postrádala pečivo .. a fakt mne zachránil Rohlík. Píšu s velkým „R“ – protože to nebyl tenhle škvarkový – ale Rohlík, online shop. On svátky slaví prací, takže dnes také doručuje. Co se týká škvarkové varianty rohlíků – teď úplně nevím, jestli mne láká. Nedávno jsem totiž koupila „cibulový chléb“. Při nákupu mi to přišlo jako dobrý nápad. Doma už ne. Takže recept na škvarkové rohlíky přichází přesně ve chvíli, kdy jsem se zařekla, že do smrti smťoucí chci pečivo – ať koupené, nebo domácí zásdaně jen ČISTÉ, žádné „vylepšování“. Budu muset nejdřív překonat trauma z cibulového chleba 🙂 A co bylo na něm tak špatně? Za prvé odér – deset minut potom, co jsme spolu překročili práh bytu – všechno kolem bylo najednou cibulové. To bylo až neuvěřitelné, jak takový maličký bochníček dokázal ovládnout prostor. Za druhé – konzistence i chuť (vážně!) – připomínala ze všeho nejvíc vánočku. Ovšem cibulovou 🙂 … No uvidím. Třeba to nebudou škvarkové rohlíky, ale čistý domácí rohlík od Flo – se škvarkama :-))

  24. Blanka says:

    Ahoj Florentynko, rohliky pecu casto a rada a skvarky mam domaci, takze v sobotu tu skvarkovou dobrotu vyzkousim. Diky za recept a hezky den.

  25. Milá Flo. A nemohla bych si přijít na ty rohlíky k vám?? ? Já bych je totiž nezvladla, ale už jenom při čtení mi tečou sliny. ???

  26. Mirka says:

    Za recept děkuji,pekla jsem cibulové rohlíky a určitě upeču skvarkove,přeji hezký den

  27. Gabriela says:

    Ahoj Flo , čirou náhodou mám doma i čerstvé škvarky ?. Děkuji za nádherný recept

  28. Paráda jen škoda že máme škvarkovou pomazánku, příště si dám pár škvarků stranou

  29. Milá Flo, díky za recept, pošlu jej dál! Přeju příjemný den!

  30. Jarmila says:

    Milá Florentýno, opět super recept. Musím koupit škvarky a vyzkoušet. Děkuji. Pěkný víkend.

  31. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, občas upeču sádlové nebo máslové rohlíky, naposledy jsem upekla bulky na burgry z knížky „Merendy v zástěře“ – fantazie, napoprvé se povedly a moc nám chutnaly. Škvarky doma mám, recept vyzkouším co nejdříve.

  32. Radka says:

    Milá Flo, vyzkoušela a hlavně naučila jsem se toho od tebe už spoustu, ale rohlíky či housky stále obcházím oklikou – chce to tu správou náladu:-) zatím nepřichází 🙂
    Ale – měla bych na tebe prosbu – polévkový speciál – v chladnějších měsících jsem si zvykla vařit jednou týdně kotel polívky, takové té přesnídávkové – gulášové, zelňačky, buřtguláše, frankfurtské, zeleninového krému – je to v ledničce „skoro“ celý týden, někdy si vezmeme k obědu, někdy jako rychlou večeři, někdy porci dvě zamrazime. A to uspokojení, že přijdete z práce domů a v ledničce je jídlo, které vás zachrani. Jen, dochází mi nápady a ty vždycky nějaké máš a máš je skvělé 🙂

  33. Milá Flo, tímto receptem si mi udělala velkou radost , už se na ně těším. Eva

  34. Richard says:

    Mila Flo a vsichni,

    vcera jsem rohliky delal a byly naprosto skvele, cela rodina si pochutnala, takze dekuji!

  35. Zavřu oči a vzpomínám na babičku, ta pekla ty skvělé rohlíky taky.
    Určitě upeču.

  36. Marie Foldynová says:

    Dobrý večer. Rohlíky a chléb už asi 3 roky nekupuji. Všechno domácí a hlavně čerstvé a ne ze zmraženého polotovarů. Škvarkové určitě vyzkouším. Hezké podzimní dny všem. Marie Valašsko.

  37. Jiří says:

    Vyškvařil jsem sádlo, zbyly mi škvarky, upekl jsem tyto rohlíky, dal na mřížku a zmizely. Druhý den se to opakovalo a až třetí den pro mě pod mřížkou zbyla půlka rohlíku. Byla moc dobrá, recept chválím.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close