Domácí pečivo: zkuste loupáčky

Loupáčky patří k mým opravdu oblíbeným kouskům domácího pečiva. Když si takový máslový rohlíček namažu domácí zavařeninou a dám si ho k ranní kávě, rázem zapomenu, že je třeba někam spěchat. Ráda se s vámi dnes podělím o svůj oblíbený recept.

Recept na domácí loupáčky

Pro spoustu žen v roli hospodyně představuje pečení mnohem menší výzvu než vaření.

Odpovídá tomu i počet kolujících receptů: mnohem snadněji někde obdržíte na lístečku recept na zaručeně vyzkoušené a báječné řezy, než na nadívané kuře.

Ještě na to tak docela nemám vlastní teorii, ale vypadá to, že když dojde na maso nebo na přesně dané kuchařské postupy, pečení dostává přednost.

Pokud taky raději upečete buchtu než pečeni, budu ráda, když mi zkusíte vysvětlit v komentářích, čím to je. Pomůžete mi tím líp přizpůsobit další články vašim potřebám.

Problém s domácím pečením je ovšem ten, že nejoblíbenější recepty často obsahují prášek do pečiva. Osobně proti němu vůbec nic nemám, protože jsou situace, kdy jeho použití má smysl a kdy po něm sama ochotně sáhnu.

Kdybych ale měla uvést nějakou analogii s vařením, použití pečícího prášku je podobné jako použití kupovaných marinád na maso nebo polévek v prášku. Je to zkrátka zkratka, která prostřednictvím chemických sloučenin nahradí kus ruční práce. Je to poznat na konzistenci i na chuti. A s takovým vědomím je třeba k ní přistupovat.

Opravdové pečení proto nemá s práškem do pečiva vůbec nic společného. Opravdové pečení obnáší tření másla, šlehání žloutků nebo celých vajec, výrobu sněhu z bílků, kynutí nebo třeba přípravu křehkých těst. Dodá do těsta nadýchanost, křehkost a bublinky i jiným způsobem, než ze sáčku s kypřidlem.

Schválně se zkuste na chvíli zamyslet nebo podívat do svého sešitu s recepty, jaké procento receptů s práškem do pečiva se vyskytuje mezi vašimi moučníky. Čím menší procento, tím líp.

Jak udělat loupáčky co nejlepší

Loupáčky jsou typický příklad opravdového pečení. Musíte na ně jít s kynutým těstem a co víc, záleží i na tom, jakým způsobem do těsta zapracujete tuk a v jaké podobě tuk použijete.

Jednodušší by to bylo s rozpuštěným máslem nebo dokonce olejem, já mám ale ráda, když se do těsta zapracuje máslo nerozpuštěné. Způsobí to ještě lepší křehkost a taky chuť se tím trochu zjemní.

Když jsem hledala dobrý recept na loupáčky, snažila jsem se vytvořit kompromis mezi obecně rozšířeným soudobým receptem na loupáčky a tím, který se nachází ve starých kuchařkách. Tím, do kterého přijde větší než nehorázné množství másla a zadělává se nikoli mlékem, ale smetanou. Tím, který potřebuje opravdu dobrou hladkou mouku, dobré droždí a spoustu času, aby to vůbec vykynulo.

Výsledkem je loupáčková chuť a báječná, sytá konzistence. Nejlepší jsou, jako každé jiné kynuté těsto, ještě v den upečení, ale vláčné a dobré zůstanou i do druhého dne.

S domácím džemem a bílou kávou se dostanete na úroveň pověstného snídaňového blaha bez ohledu na to, jak dlouho mezitím uplynulo od vytažení z trouby.

Ale to už jsem naznačovala v úvodu, což znamená, že se vracím na začátek a že jsem tedy dnešní téma vyčerpala.

domácí loupáčky recept

Snad jen poslední rada pro začínající pekařky, které se bojí kynutého těsta. Zahoďte strach a přečtete si ze všeho nejdřív můj článek o tom, jak se o kynuté těsto správně postarat a nezabít ho.

Domácí máslové loupáčky

Množství: 12 kousků

Suroviny

  • 500 g kvalitní hladké mouky (výběrová dvounulka)
  • velká špetka soli
  • 100 g cukru krupice
  • 150 g másla
  • 1 vejce
  • 1 kelímek smetany na vaření (200 g)
  • 30 g droždí
  • 1 lžíce máku na posypání

Postup

  1. V robotu se sekacím nebo míchacím nástavcem nejprve zpracujte mouku, cukr, sůl a máslo na hrubou drobenku.
  2. Vajíčko rozdělte na žloutek a bílek. Bílek odložte stranou, přijde na řadu později. Smetanu lehce ohřejte, aby nebyla úplně studená, ale ani teplejší než lidské tělo, rozdrobte do ní droždí a rozmíchejte, aby se rozpustilo. Přidejte žloutek a rozkvedlejte.
  3. Robotovi, který zpracovává mouku, nařiďte nejnižší rychlost a pozvolna přilévejte připravenou smetanu. V míchací nádobě začne postupně vznikat těsto, které by po chvíli po přilití poslední kapky tekutiny mělo být vláčné a tvárné jako plastelína - ani příliš mokré, ani příliš suché a drobivé. Je-li suché a nechce se spojit, pomozte mu jednou až dvěma lžícemi mléka. Je-li příliš lepivé, nejprve mu nechte trochu času, mouka ještě něco do sebe nasaje. Teprve pak přispěchejte se záchrannou trochou hladké mouky navíc.
  4. Těsto nechte pomalu hníst asi 10 minut, až bude hladké a jemné. Zpracujte z něj rukama kouli a uložte do mísy. Zakryjte utěrkou nebo ještě lépe fólií, aby neosychalo, a nechte na teplém místě vykynout na dvojnásobný objem. Počítejte s tím, že to bude trvat nejméně hodinu. Těsto je poměrně hutné a droždí to bude chvíli trvat. Jakmile do těsta potom šťouchnete prstem, důlek by se měl jen pomalu zaplnit zpět.
  5. Vyklopte těsto z mísy a rozkrojte ho na dvě poloviny. Z obou vytlačte rukama vzduch a na pomoučněném válu vyválejte na kruhy o průměru aspoň 30 cm, tenké kolem půl centimetru. Každý kruh rozřízněte na šest stejných částí, jako byste krájeli pizzu.
  6. Dva plechy vyložte papírem na pečení. Každou z dvanácti nakrájených částí těsta nyní smotejte do tvaru rohlíku: položte kousek těsta před sebe tak, aby vnější obvod původního kruhu směřoval směrem k vašemu břichu a špička, tedy střed kruhu, od vás. Postupně zatáhněte za všechny tři rohy a těsto trochu vytáhněte do stran. Pomocí natažených prstů a dlaní rukou pevně smotejte těsto směrem od sebe, tedy od obvodu ke středu. Skončete tak, aby špička zůstala dole, pod zamotaným rohlíkem. Ohněte rohlík do podkovy a oba tenké konce, které obsahují velmi málo těsta, přehněte kousek zpět a stlačte. Centimetr by měl stačit. Zajistíte si tím, že se rohlíčky nezačnou dalším kynutím rozmotávat. Přeneste na připravený plech; totéž zopakujte se zbytkem těsta.
  7. Nevykynuté rohlíčky potřete rozšlehaným bílkem, který vám zůstal. Opět je nechte důkladně vykynout, zhruba stejnou dobu, co trvalo první kynutí. Dokud nezvětší svůj objem na dvojnásobek, nemá smysl je dávat do trouby. Ke konci kynutí rozehřejte troubu na 200 stupňů.
  8. Vykynuté rohlíčky znovu potřete bílkem a posypte mákem. Vložte do trouby a ihned snižte teplotu na 150 stupňů (zapněte horkovzdušný oběh, pokud máte). Pečte 20-22 minut do půvabné zlaté barvy, v polovině pečení otočte a prohoďte oba plechy.
  9. Upečené loupáčky nechte vychladnout na mřížce, teprve potom se do nich můžete směle pustit. Horké, právě upečené kynuté těsto se totiž při ukrojení nebo ulomení sráží.

PS. Dnešní otázku už jsem naznačila v článku. Jak se díváte na to, že spousta domácích kuchařek upřednostňuje pečení?

A prozradíte mi, jak moc se ve vašich pečících receptech spoléháte na prášek do pečiva?

Zapojte se do diskuze

  1. Vašek K. says:

    Ahoj Flo,
    tak toto mě úplně odrovnalo. Pavlov by měl velkou radost. Jeho psi by bledli závistí. Vzhledem k tomu, že jsem jako úkol, udělal tu meruňkovou marmeládu, tak asi neodolám a budu to muset zkusit.
    Pokud se to povede, tak mě čeká snídaňové blaho !!!!!!
    DÍÍÍÍKY ZA RECEPT !!!!!!!!!!

    1. Super, tak to mě teda potěšilo. Flo.

  2. kakajda says:

    V textu je úplně na konci odkaz na článek, jak nezabít kynuté těsto, jenže je tam (nebo alespoň já tam mám) místo odkazu pouze [LINK]. Kdo ale chce, ten si to určitě najde v receptech…

    1. Díky za postřeh, to je tak, když se někdo prázdninově nesoustředí, opraveno 🙂

  3. Ahoj Flo,

    prášek do pečiva používám jen strašně zřídka (třeba na ty tvoje sušenky), jinak jsem taky přítel kynutého. Jen (to kynuté) mívá tu nevýhodu, že bývá dobré jen čerstvé, takže to peču jen pokud jsem si jistá, že se to ten den sní. Výjimku má tvoje vánočka a tvoje chodské koláče 🙂

    Proč raději peču těsto než maso: maso miluju, ale pečení masa mi přijde vlastně docela neuctivý způsob zpracování – když už maso chceme jíst, tak bych byla raději, aby bylo smíchané se spoustou dalších věcí, které ho „naředí“. Zpracování vařením mi v tom směru dává větší prostor. U masa jsem prostě na štíru s etikou: vadí nehumánní výroba masa, špatný život i špatná smrt zvířat, ale i globální neudržitelnost produkce masa.

    Čím víc je maso naředěné luštěninami, zeleninou nebo něčím jiným výživným (a lahodným), tím spíš moje srdce zaplesá.

    1. Docela s vámi souhlasím. Proto, když mám dělat pro děti oblíbené karbanátky, tak smíchám mleté maso napůl s kapustou nebo květákem a dobře nachucené usmažené karbenátky nemají chybu. 🙂
      Děti, na rozdíl ode mě, jinak květák ani kapustu nemusí, ale po tomhle by se utloukly.

    2. To je moc pěkně řečeno a moc pěkný přístup. Taky se snažím kupovat jen maso z udržitelných chovů, kromě mnoha jiných výhod má taky mnohem lepší kvalitu a chuť a člověk si ho pak vzhledem k ceně úplně jinak váží.

  4. kakajda says:

    Mám v jednom svém ručně psaném sešitku v kategorii „buchty“ 34 recepty, z toho 8 je bez prdopeče, to jsou převážně kynutá těsta. Takže 76,5 % je s prdopečem.
    Ve výběrové kuchařce pro dceru je receptů 15, z toho bez prdopeče osm, takže 46,7 % je s práškem.
    Je to tak a nestydím se za to.

    1. To je v pořádku 🙂 Ani já se za to nestydím. Důležité je, když člověk ví, co s práškem získává a ztrácí. V Kuchařce pro dceru je prášek do pečiva použitý především v kapitole, která je úplně úvodní pro rychlé sladké pečení, tudíž má svůj smysl. Jakmile ho ale jednou člověk dokáže překonat, těžko se k němu pak vracet. Směrem ke konci knihy (a ke složitějším receptům) se jeho frekvence podstatně snižuje.

  5. Anička says:

    Pečení je pro radost, vaření nutnost. Chci abychom jedli celá rodina zdravě a taky domácí jídlo šetří peníze, takže vařím denně (pomáhá i přítel a děti). Vařit se tedy prostě musí, péct se může 🙂 Proto mi nevadí užívat si celé dopoledne pečení (třeba pouťových koláčů dle rodinného receptu, nebo dortů…).

    1. Takový pohled by mě vůbec nenapadl, díky, Aničko!

  6. Ahoj! 🙂
    Nebude ten paradox s percentom receptov na pečenie/varenie súvisieť s predstavou, že „variť predsa každý vie, alebo aspoň na tom nie je nič zaujímavé“ a priestor, kde si gazdinky porovnávajú chuťové (a výzorové) ňuansy ponúka práve pečenie koláčikov? Je to taký vďačný objekt uplatnenia gazdinkovskej tvorivosti a jej prezentácie – „Jéj, to je dobré! To je chutné! To je krásne… Dáš mi recept?“

    Pokorne priznávam, že v mojom receptári zákuskov je prevažná väčšina takých, čo obsahujú prášok do pečiva. Kysnuté som nikdy nemala rada (ani na chuť, ked piekla babička, alebo svokra) a inak – hádam len krehké pečivo sa zaobíde bez pridania „bublinkovača“.

    V poslednom čase sa síce občas pokúšam aj o nejaké kysnuté pečivo. Niekedy výjde, niekedy je to horšie (ani tak nemám problém s kysnutím – len na chalupe, kvôli teplote, ale s vychutením hlavne sladkého pečiva).
    Takže vďaka za recept. Len – nemám doma robot, takže by sa mi hodil aj nejaký pekný (stručný) ručný postup.

    Radostné dni a užívaj si leto! 🙂

    1. Aha, ešte som zabudla na lístkové a také to slané tvarohové, čo sa správa ako lístkové cesto. Skrátka drobné pečivo sa asi zaobíde (niekedy/väčšinou?) bez kypriaceho prášku.

    2. helena says:

      já místo robota, který rovněž nemám, používám domácí pekárnu na program těsto.Pak ubouchané vyndám a dám do kastrola kynout

    3. Ano, domácí pekárna, případně ručně hníst, když je těsto tužší, nebo vařečkou vybouchat a vymíchat, pokud je spíš řídší, jako třeba na knedlíky.

  7. Ahoj:-),
    Sladké pečení je pro mě většinou přitažlivější protože jde o sladké, které mám ráda nejen já ale i převážná většina strávníků. U masa a slaného pečení někdy nepotěším tak široký okruh strávníků. Maso je pro mě také surovina s nejistým výsledkem – možná také z důvodu menších zkušeností.
    Pro sladké pečení mám asi převážně větší motivaci.
    Díky za recept na loupáčky – jako stvořené pro vychutnávání prázdninových rán 🙂
    Zuzka

  8. Jaroslav Schmidt says:

    Dobrý den, Flo a ještě hezčí dovolenou…
    Recept ponechávám k využití mladší generaci – už jsem jej vytiskl- moje bábina mne nebude jeho využitím „rozmazlovat“, mám si prý loupák koupit u Pekařů. s r.o – což je místní družstvo dosti vysoké úrovně, jen výrobců chleba je kolem dvacítky, nakupuji u nich rád.
    Jsem, obdobně jako přítelkyně Letitia „nerobotický“ vymíchat si musím vše poctivě sám, proto také občas vyřeším mnohé lístkovým – v mém případě babickým těstem.
    Vedra mne stále víc zmáhají, snažím se pochůzky dokončit dopoledne do desáté, včera jsem to poněkud „přetáhl“, byli u nás FARMÁŘI /jednou měsíčně/, lidí neúrekom, koupil jsem nějaké to koření a bylinky v kořenáči, snad se mi je podaří delší dobu udržovat při životě.
    Takže ještě jednou přání hezké dovolené a prázdnin, Vám i celé rodině -Jaroslav S.

    1. Jaroslave, přeju dlouhý a šťastný život bylinkám a trochu moudřejší počasí!

  9. helena says:

    mám jeden recept na buchty, ve kterém se snoubí jak droždí, tak zároveň kypřící prášek, lidově zvaný prdopeč. Recept jsem našla na mimibazaru pod názvem babiččiny pohádkové buchty. Tímto spojením vznikne pečivo, které tak rychle netvrdne a buchty jsou dobré ještě i další dny. Pokud tedy zůstanou.Nikdy jsem neměla příležitost testovat po dvou dnech

    1. To zní ovšem dobře a zajímavě, nemáš náhodou odkaz na recept?

  10. Ahoj Flo, díky za inspiraci 🙂
    Peču ráda a na české poměry asi i celkem hodně. S práškem do pečiva ale ne zas tak moc. Bábovku mám nejraději klasickou třenou (naučila jsem se ji až pode tvojí kuchařky, ale jinou bábovku už nepeču), sem tam přidám oříšky na obměnu.
    Ráda dělám rychlé koláče z křehkého těsta, tam prášek netřeba. Máslové sušenky na tisíc způsobů taky kypřidlo nevyžadují. O kynutém těstě ani nemluvě.
    Do některých buchet přijde, to pak používám bezfosfátový z DM nebo jedlou sodu.
    Můj pekařský hříšek je to kupované listové těsto. Přísad na několik řádků, ztužený tuk… ale když je to tak dobré 🙂 Vím, že jde třeba u šátečků nahradit tvarohovým nebo u štrůdlu pivním, ale není to ono, mám ty chutě tak ohnuté a ne a ne je převychovat.

    1. Jitu, já ti úplně rozumím. Taky to těsto občas kupuju. Hlavní je, že nejsi lhostejná k tomu, co obsahuje, jsi si toho vědomá a třeba to i nějak a někde jinde zase vykompenzuješ.

  11. Kakamila says:

    Ahoj. I já sama více peču než dělám maso. A to z prostého důvodu – u masa se toho dá podle mě více zkazit. A to je podle mě i důvod, proč se tak často používá prdopeč – je malé riziko, že by těsto s prdopečem nevzešlo, a je rychlejší na použití (stačí jen zamíchat do mouky a přidat ostatní suroviny a hurá s tím do trouby). Takže ho používám ve většině případů, i když se snažím také používat bezfosfátový z DM nebo bio ve skleničce.
    Ostatně, mám dojme, že podobným důvodem jako je použití prdopeče, je použití sušeného droždí. I když tam už je riziko nevzejítí větší. Jaký je váš názor na droždí v prášku?
    Ještě bych měla jeden praktický dotaz k receptu samotnému: šlo by udělat, že by se první kynutí nechalo pomalu za studena, a až druhé, už zamotané rohlíčky, nechat vykynout na dvojnásobek? Že by se těsto připravilo večer (hlavně praktické pro ruce těch, kteří nemají robota, do kteréžto skupiny se také řadím) a třeba o víkendu ráno budou čerstvé rohlíčky k snídani. Děkuji.

    1. Droždí je vždycky droždí, ať už sušené nebo čerstvé. Jsou to živé organismy, které rozkládají cukry v mouce, produkují tím plyn a ten kypří těsto.

      Jinak odpověď na otázku je ano, šlo 🙂 Chce to zadělat těsto studenější tekutinou, nechat v klidu a dost dlouho v lednici, a hlavně mu dát ráno po vytažení z lednice čas, aby se vzpamatovalo a aby v něm povolilo máslo.

  12. Liduška says:

    Přeji krásný den, já to vidím tak, že když upeču něco sladkého, tak to zkrátka chutná všem, ale nad masem občas někdo ohrnuje nos, třeba vegetariání. Sladké je takové vděčnější, neznám člověka, který by neochutnal alespoň kousek řezu nebo dortíku,dokonce mlsají i cukrovkáři.

    1. Aha, to je pro mě úplně nový pohled. Já zase znám spoustu lidí, kteří sladké odmítnou, protože se jim to nehodí do jídelníčku 🙂 Díky za takovou odpověď. Flo.

  13. Ahoj Flo,

    diky za recept, ale asi nevyzkousim, peceni me moc nebavi a hlavne ani nemam pro koho. Ja radeji venuji cas vareni, klidne i tri hodiny, to mi nevadi. 🙂 Nekdy z nudy jen tak udelam obcas neco nepeceneho, jako Tiramisu.

    1. Ivono, já myslím, že je to úplně v pořádku 🙂

  14. DOBRÝ VEČER,LOUPÁČKY JSME UŽ UPEKLI,JSOU OPRAVDU DOBRÝ.NA NĚ DOMÁCÍ MÁSLO A NEMÁ TO CHYBU.JÁ PEČU PODLE POTŘEBY.U NÁS SE SNÍ VŠECHNO.KYNUTÉ TĚSTO DĚLÁM ČASTO,JAK NA SLANO TAK NA SLADKO,.MÁM RECEPT PO MAMINCE.BUCHTY JSOU DOBRÉ JEŠTĚ 3 DEN.KDYŽ VYDRŽÍ A NEJSOU SNĚZENY.PRDOPEČ OBČAS POUŽÍVÁM.PANÍMÁMA MÍSTO PRDOPEČ PŘIDÁVALA JEDEN NAŠLEHANÝ BÍLEK A PIŠKOT SE JÍ TAKY POVEDL.JÁ TO JEŠTĚ NEZKUSILA.NO SNAD SE K TOMU TAKY DOPRACUJU.ZDRAVÍM VŠECHNY PŘEJU KRÁSNÉ PRÁZDNINY A ÚŽASNOU DOVOLENOU A TĚŠÍM SE ZASE PŘÍŠTÍ TÝDEN JITKA

    1. Jitko, díky za nápady, hezké prázdninové dny i tobě,
      Flo.

  15. Majka says:

    Milá Flo!
    Moc zdravím , užívej si dovolené a té krásné přírody kolem sebe.
    Také díky za tip na loupáčky,co nejdřív vyzkouším.Co se týče prášku na pečení,tak když už není vyhnutí tak ale používám jen ten bezfosfátový.
    No a k tomu pečení,u mě je to asi tak napůl,ale přece asi více to sladké a bude to asi tím,že třeba když jedu k dětem nebo k někomu známému,tak pro ně upeču nějaký ten koláč ale určitě nepovezu pečené kuře.

    P.S. Krásný den a dávej si pozor na ty medvědy!

    1. To je velká pravda s tím kuřetem, díky 🙂

  16. Monika Duffková says:

    Super nápad, přes prázdniny určitě vyzkouším… Holky moc moc prosím o nějaký recept na máslové sušenky, které půjdou vykrajovat tvořítky z tescomy. Krásný den všem…

    1. Moniko, pokud máš Snídani u Florentýny, zkus to z těsta na máslové keksy.

  17. Pokud už musím použít kypřící prášek, tak ten z vinného kamene. Jinak mám pocit, že ten obyčejný kypřící prášek v těstě cítím. Kynuté těsto i tak jednoznačně upřednostňuji. 🙂

    1. Marto, to není pocit, to je určitě skutečnost. Prášek je trpký a svíravý a dá se opravdu poznat v chuti. Krom toho zůstane na jazyku ze všech přísad do těsta nejdéle 🙂

  18. Vařím a peču skoro každý den,nikdy jsem neřešila jestli raději peču pečeni,nebo buchtu,protože většinou dělám obojí.Jsem v domácnosti a celá rodina se stravujeme doma,popřípadě chystám jídlo s sebou.Je pravda,že když někam jedu a chci přinést něco do placu,je to vždy sladké a vždy jde sladké,doma pečené víc na odbyt.Prášek do pečiva vůbec neřeším a nechápu proč někdo ano,dělám těsta kynutá,křehká,odpalovaná,piškotová a pokudje v receptu trocha prášku do pečiva,tak tam prostě je.Pro mě je důležitější to,že používám opravdové ingrdience,domácí vajíčka,med,ovoce z vlastní zahrady. Přeji krásné léto.

    1. Jaroslavo, tím, že děláte tyhle báječné a pokročilé druhy těsta, tak prášek opravdu nemusíte řešit. Ani tu špetku. Ale jsou kuchařky, které se u těst s práškem do pečiva zastaví a nikam dál se nedostanou, což je ta největší škoda, kterou si u sladkého pečení umím představit. Chtěla jsem na to tímhle článkem upozornit, protože mám pocit, že to opravdu může pomoci spoustě dobrých duší.

  19. veronika says:

    Milá Flo, tyhle loupáky od vás dělám od té doby, kdy vyšla vaše snídaňová kuchařka, jsou super a hlavně děti je baští ve velkém 🙂
    Díky a hezkou dovolenou

    1. Díky a krásné prázdniny, Veroniko!

  20. Jo, a loupáčky už jsem v pátek udělala. Proč jsi mi kvůli tomu musela posílat mail, když je mám v kuchařce, to tedy nevím. Ale byly výborný a děti se od nich nemohly urvat, ani když už běžely na vlak.
    Manžel, jak už to u světel našich životů bývá, připomínku našel – proč prý nejsou plněné marmeládou?

    1. Proč jsem musela posílat e-mail? Jednak proto, že v E-mailovém klubu nemám dost pokročilou technologii, abych u každého čtenáře měla uloženo, kterou moji knihu má a kterou nemá a podle toho připravovala každý čtvrtek rozdílné e-maily 🙂 No a pak taky proto, že tuhle knížku má jen zlomek zdejších čtenářů, takže jsem zbytku chtěla udělat radost. No ale hlavně že udělaly radost dětem a manžel měl jen úplně zanedbatelnou připomínku 🙂

    2. Jejda, snad se tě to nedotklo: myslela jsem to tak, že nevím, proč k upečení loupáčků potřebuju, abys mi poslala mail, když všechny potřebné už mám v té kuchařce.
      O tvoje technologie mi nejde, ty jsou nejlepší, ale co je to se mnou?

    3. Vůbec ne, neviděla jsem v tom nic zlého, neboj 🙂

      Možná budeš muset kuchařku víc otvírat a míň ji nechávat stát na poličce 🙂

  21. Andrea says:

    Ahojte☺,
    Zajtra ideme na navstevu k znamym,ktori vzdy ked pridu k nam,donesu nieco sladke z domacej kuchyne..takze vecer vyskusam lupaciky..dufam,ze sa mi podaria..kedysi sme doma robili kysnute cesto aspon raz do tyzdna- takze som to vobec neriesila..akosi vzdy vyslo

    1. Jak to nakonec dopadlo, Andreo?

  22. Já kupodivu začala péct s kynutým těstem (tak strašně jsem chtěla vdolky, že to na mě maminka narafičila jako maminka na Lisu v Dětech z Bullerbynu s třenou bábovkou), takže droždí holduju o moc víc než prášku a sestra mě musí přemlouvat, abych aspoň tu rychlou buchtu s višněmi nedělala taky kynutou. 😀
    Takže už jsem si vyzkoušela kynutý makovec a smetanové rohlíčky podle Rettigové a naprosto souhlasím s tím, že to je úplně jiná kategorie. 🙂 Bohužel toho šikovného robota nemám, takže je to taky docela záhul na ruce…
    Zaujal mě tady ten postup s vmícháním droždí a vejce do tekutiny – v kontrastu k mému obvyklému postupu od droždí nasucho s cukrem mi to připomíná sestřin lotyšský recept na slané pirožky. Ale tam se do té tekutiny rovnou i rozpouští máslo a kyne to přes noc v chladu.

    1. Hani, tady to rozpouštění droždí je užitečné hlavně proto, že těsto je jinak těžké a špatně kyne. Ale myslím, že rozetřít droždí nejdřív s cukrem by nemělo nijak zásadně vadit. U loupáčků nicméně obvykle platí, že se kvásek nezadělává, ale droždí jde rovnou do těsta, asi to má trochu vliv i na výslednou chuť.

  23. skalicka.lucie says:

    I já raději peču sladké. Možná to je tím, že nemám tak velkou fantazii a vyhovuje mě přesný popis, kterého se zuby nehty držím. Recepty s masem nechávám svému manželovi. Já jsem v kuchyni hlavně pro nenáročné vaření, jako např. čočka na kyselo, květákové řízky, kuře na paprice a podobně. Pak na mě také zůstává příprava příloh – domácí houskový a bramborový knedlík, domácí těstoviny a hlavně různé sladké dobrůtky. Takže určitě domácí loupáčky vyzkouším. Manželovi se na fotografii moc líbily :-).

    1. Doufám, že tě nejnovější recept na rostbíf přesvědčil, že i maso může být proklatě jednoduché. Asi tak stokrát jednodušší, než těsto na loupáky. 🙂

  24. Lenka says:

    Dobrý večer Flo,
    po přečtení řádků o prášku do pečiva jsem hodně překvapená. Moje recepty ho obsahují často. Žiji v domnění, že používání prášku do pečiva s vinným kamenem není v rozporu se ‚zdravým pečením‘, spíše se snažím vyhýbat pečení kynutých a jiných těst, kde je zapotřebí hodně másla a cukru. Tak teď jsem v rozpacích ? ! Kde je pravda. Navíc většinu receptů mám z webu výživové poradkyně.

    1. Lenko, já nejsem odborník přes výživu a stejně tak výživová poradkyně nejspíš není přeborník ve vaření. Svou pravdu si musíte najít sama. Pro někoho je důležitější vařit bez chemie, někomu nevadí chemii použít, když to povede ke snížení cukru, tuku, vajec a spol. Jde zde o citlivou rovnováhu mezi chutí a energetickou tabulkou. Moje odpověď zní: jídlo si užít se vším všudy, poctivé, s nejlepší možnou chutí, avšak konzumovat ho s mírou.

  25. Lenka says:

    Milá Flo,
    je možné se do těchto loupáčků pustit i bez kuchyňského robotu ?
    Děkuji.

    1. Rozhodně jde. Ale mákneš si trochu při hnětení.

  26. Tak tyhle nádherné loupáky už jsem pekla 2x a budu v nich i pokračovat. Jsou to ty nejlepší loupáčky. S hnětením a kynutím pomohla pekárna( neb ruce si taky musí někdy odpočinout- tak ať maká stroj).
    Pokaždé se po nich jen zapráší.
    Moc zdavím Věrka

    1. Věro, díky za vyzkoušení, nápad s domácí pekárnou je bezva! Taky ji občas zaměstnám, i když se přiznávám, že asi ne dost často.

  27. Ladislava says:

    Ráda peču i vařím, ale má fantazie ztrácí tím, že jsme jenom dva
    a nemá to kdo konzumovat. Ráda čtu tyto stránky a moc si představuji
    jak to je dobré.
    Chci se ale optat na názor práce s Termomixem. Mám jej, velice
    si jej pochvaluji zvlášť při výrobě těst jak kynutých tak i ostatních.
    Co se týče křehkosti kynutých koláčů tak mám pocit, pokud
    zapracuji olej, případně sádlo domácí tak jsou mnohem lepší a
    vydrží i čtyři dny. S Herou jsou druhý den už gumové.. Je to zpracováním a nebo tím, že dělám něco špatně?
    Děkuji Ladislava

    1. Ladislavo, ten rozdíl je způsobený tím, že olej nebo sádlo obsahují v podstatě 100 % tuku, zatímco Hera je margarín, který vzniká z rostlinného oleje a vody, mám pocit, že je to asi půl na půl. Tedy obsahuje mnohem méně samotného tuku. Pak se člověk nemůže divit, že to chutná jinak. Zpracování tímto konkrétním přístrojem na to tak velký vliv nemá, důležité je jen to, že se do těsta vložilo řádné množství práce a hodně se prohnětlo.

  28. Pečení sladkého je pro spoustu lidí jednodušší. Mají pocit, že lépe zvládnou koláč ke kávě než chutný oběd. I já mám ten pocit :-). Až ty Flo, jsi mi pomohla lépe se rozkoukat ve vaření a snad získám i vařící jistotu dřív než v důchodu..:-)

    1. Tak to mě těší, Hanko. A souhlasím s tebou. Recepty na pečení jsou často přesnější a návodnější, než recepty na vaření, takže vlastně i spolehlivější a člověk má odjakživa radost z toho, co se mu daří, než z toho, co se mu nedaří. Ale vaření je základ, pečení jen doplněk a radost. Přežít se na sladkém nedá.

  29. Martina says:

    Na loupacky se chystam od leta, jen si nejsem jista, jestli se mi vejdou do remosky. Ale dlouhe zimni vecery se blizi, tak snad se odhodlam.
    Jinak cele leto jsem pekla hlavne kynute ovocne kolace, takze na pecici prasek se dlouho prasilo, ted na nej ale zase pomalu dojde. Mam v zasobe jen jeden recept na treny kolac (makovy s tresnemi podle Sandtnerove), jinak krome tech ovocnych kolacu vetsinou na prasek dojde. Lakala by me i trena babovka, ale bojim se, ze v remosce se nepropece a nevim, jestli bych to stejne testo mohla proste vylit do remosky a udelat z toho kolac. Navic trene je opravdu pracne, nemam robota, takze u vseho treni musim stat se slehacem, v tom je kynute jednodussi, kvasinky moc povzbuzovat nemusim.
    Pecu rozhodne vic sladke nebo chleba, protoze v tydnu jim v menze, vecere vetsinou nestiham varit a o vikendu pro dva nestoji za to pect velky kus masa. Zato kolac k snidani i chleba na veceri se hodi vzdycky. 🙂

    1. Marti, tahle dávka se do remosky nevejde, to ti můžu slíbit už teď.

      Třená bábovka se myslím v remosce propeče, pokud k ní máš tu bábovkovou vložku. Spíš jde o tu pracnost, nevím, zda v tomhle případě za to stojí.

  30. Jaroslav says:

    Ahoj Flo,
    líbí se mi tvé recepty. Sladké loupáky jsou sem tam k dispozici.
    Ale slané loupáky rohlíky jsem si dával k pochoutkovému salátu.
    Nikdo je dneska nepeče. Je to škoda. Mám pocit,že bys to dokázala :-).
    Určitě na to máš recept(je to něco jako rohlík ze slaného loupacího těsta,ale ne tak jemný jako kroasan. Díky za recept.

    1. Jaroslave, znamenám si a pokud potkám recept, slibuju, že se mu kouknu na zoubek a pak dám vědět. Flo.

  31. Renáta says:

    Dají se nechat dokynout rohlíčky i přes noc v lednici? aby byly ráno čerstvé a já nemusela vstávat nekřesťansky brzo? 😀

    1. Reni, moje odpověď viz dotaz výše, Kakamila, 16.7.2015 – 15:05.

  32. V kuchyni teprve začínám, je mi takt teprve 16, ale na otázku, proč raději pečou buchty než maso, mám svůj názor. Na sladké pečení je přesně daný recept, vše si jen připravíme, navážíme a je hotovo. Pokud však chceme udělat maso, nemůžeme tam dat přesné množství koření. A na spravné množství jako začínající kuchařka, nemám to správné oko a syrové maso neochutnám.

  33. Včera jsem zkusila Vás recept na loupaky a jsou úžasné. Chtěla bych se zeptat.zda by testo šlo použít i na vanocku?

    1. Aleno, na vánočku raději toto: vánočka.

  34. Kristýna says:

    Ahoj, zajímalo by mě, co říkáš na postup, kdy se dá těsto kynout přes noc do lednice, aby bylo na ráno připravené na rychlé upečení rovnou na snídani? Kamarádka to tak dělá, ještě jsem neměla odvahu to vyzkoušet. Díky

    1. Kristýno, samozřejmě to jde, ale je třeba brát ohled na dvě věci:
      1. zadělávat těsto tak, aby bylo stále studené, tj. žádný vlažný kvásek nebo vlažné tekutiny
      2. ráno po vytažení z lednice potřebuje těsto čas, aby se vzpamatovalo a vytemperovalo, což může trvat klidně i hodinu

  35. Mája says:

    Milá Flo,
    moc děkuji za krásné recepty, vyzkoušela jsem loupáky, no, co ti budu povídat, jedna báseň… Při dalším pečení jsem těsto místo posypu zkusila naplnit. Smíchala jsem kakao s cukrem krupicí, přidala trochu másla a utvořila takovou drobenku. Místo trojúhelníku jsem vytvarovala obdélník a uprostřed posypala, zarolovala a stlačila konce.
    Přeji krásný májový den!

    1. To zní fantasticky! Flo.

  36. Mila Flo, loupáky jsou super. Dítě je miluje a já se na ně chystala uz delší dobu. Délka kynutí je ukrutně dlouhá pro dvouleťáka, který se nemůže dočkat, ale vyplatí se. Dekuji za recept.

    1. Leni, ona ta délka kynutí je někdy náročná i pro dospěláka 🙂 To je prima, že pečete i s dvouleťáekm, bude mít jednou bezva vklad do života a krásné vzpomínky.

  37. Ahojky. Chtěla bych se zeptat, zda mohu použít místo smetany na vaření, smetanu ke šlehání. Děkuji!

    1. V zásadě můžeš, ale pak to bude chtít ubrat máslo, smetana ke šlehání má 3x vyšší tučnost než ta na vaření. A protože se tím změní poměr tekutin, tak ji budeš ještě nastavovat mlékem. Takže já bych si to nekomplikovala.

  38. Milá Flo, včera mě děsně honila mlsná, tak jsem se rozhodla pro tvoje krásné loupáčky, pro děti plněné nutelou. Zkusila jsem drobenkové těsto, ale po přilití studené smetany (mléko bych studené nedala, ale smetanu se mi zdálo divné ohřívat) se z hmoty stala tuhá koule. Protože je asi rozdíl, jestli dávám do těsta tuk tuhý, nebo rozpuštěný. Má být smetana teplá? Nakonec jsem vše zachránila – přidala jsem teplé droždí a pekárna těsto trochu nahřála, takže v závěru z toho bylo krásné hebké jemné těsto, ale byl to teda boj. 🙂

    1. Věro, ona hlavně ta studená smetana způsobila zatuhnutí másla, tedy i celého těsta. Proto to nahřátí zase spravilo. Stačí vzít smetanu vytemperovanou na pokojovou teplotu, ale vlažná je ještě lepší. Jen nesmí mít přes 40 stupňů, aby nezabila droždí.

  39. Ahoj Flo, nemůžu říci, že bych raději pekla než vařila, záleží na momentální náladě. Obecně si ale myslím, že domácí pečení je lákavější, protože výsledek je spolu s kávou odměna, sladká tečka (nebo sladký začátek dne), něco, na co se těšíme a co nám zvedne náladu. A asi je jedno, jestli z kynutého nebo prdopečového těsta. Prdopeč se dnes dá koupit bezfosfátový nebo i bezlepkový (máme doma celiaka), takže v jeho použití nevidím problém. Miluju kynuté těsto, moje dcera má nejraději francouzské koláče z křehkého těsta, ale když je třeba chvátnout, sáhneme pro prášku všichni…Nebo ne????? Přeji Ti krásné Velikonoce (dnes jsem upekla jidáše podle Tvého receptu a jsou senzační), Hanka.

  40. Zuzana says:

    Dostali jsme chut na loupacky a dle receptu to vyhral ten vas. A musim rict ze neprestavam sklizet ovace. jsou fakt krehounke. Luxusni!Postup michani testa me zaujal, delala jsem uz ruzne postupy, ale udelat trrobenku a pak pridat kvasek se zloutkem:)…vyzva! zkusila jsem to a nelituji! Mnamka. Jinank pouzivam hodne sodu, pripadne vinny kamen misto kypriciho prasku..hezky den, Zuzka

  41. Kto chce nahradit smetanu na vareni tou ke slehani, nedoporucujem. Omylom som to urobila a vysledok bol …. povedzme nie idealny? Kazdopadne na veceru padlo 9 kusov, takze zas taky prepadak to nebol. Uz sa tesim, ked sa mi ich podari upiect podla originalneho receptu?

  42. Lepsi loupacky jsem nikdy nejedla. Udelala jsem je presne podle receptu Fl. pouzila smetanu ke slehani( jina nebyla) vysledek luxusni. Krupave, nadychane. Dekuji

  43. Zdravím,

    Už asi měsíc sleduju neustále Váš úžasný blog, ale víc se zaměřuji na pečení. Proč ? Protože už od mala nedokážu šáhnout na maso. Ani ho moc nejím. Většina mi nechutná a když už do sebe nějaké maso dostanu tak je to kuřecí řízek od babičky. Mám v sobě jakousi bariéru kterou nemohu překonat, vždy když mám sáhnout na maso tak se rozbrečím. Tak a to je moje tajemství proč radši šáhnu po receptu na úžasný řez než na nadívané kuře. 😀

    Miluju všechny vaše sladké a spoustu vašich slaných a bezmasých jídel.

    Děkuju za každodenní inspiraci.

  44. Dorota says:

    Dobrý den, je možné udělat loupáky, aby byly k snídani. Myslím teda bez nějakého hodně brzkého vstávání… 🙂 Lze si je připravit večer, dát na plech a ráno je strčit do trouby? Nebude to dlouhé kynutí dělat moc velkou neplechu?
    Děkuji!

  45. Přidávám se k Romče, se smetanou na šlehání to není ideální 😀 Jelikož smetanu na vaření nevedu, chtěla jsem šlehačku naředit mlékem. Ale pak jsem na to nějak zapomněla a použila čistou smetanu zároveň s plným množstvím másla. No těsto krásné, akorát se mu nechtělo pro veškerý tuk ani kynout (starší droždí tomu asi taky nepomohlo), pak jsem to musela péct dvakrát tak dlouho. Výsledek byl velmi tučný a hutný 😀 do loupáku daleko, byť to chuťově nebylo zlé.

  46. Jaroslava says:

    Dobrý den,
    dneska jsem zkusila upéct loupáčky a musím říct, že jsem zklamaná. Sice nádherně voní máslem a smetanou a chutnaly by jistě také výborně(dětem chutnají i tak), ale prostě pořádně nevykynuly. Těsto mělo dobrou konzistenci, ale kynutí bylo mizerné, takže i upečený produkt je mizerný…. Jakoby slitý. Vzhledem k tomu, že nevím, jak chybu napravit, asi už nebudu opakovat. Kdybyste ovšem věděla, co s tím, ráda se to dozvím. Kvasnice byly v pořádku, mouka Pernerka. Může být chyba v té mouce?
    Děkuji.

  47. Tak to mám smůlu ? Nemám robot ?

  48. Lucka says:

    Pecu urcite radeji, protoze se povede a vsem chutna (navic ja na sladke nejsem). Robot nemam, takze uvazuju, ze si to dam rucne, jako nase babicky. Ale urcite vyzkousim.
    Mockrat dekuji za uzasne recepty a navody.
    Zdravim
    Lucka

  49. Veronika says:

    Dobrý den, můžu mít rychlý dotaz na tu smetanu na vaření? Žiju v Belgii a je tady vše trochu jinak 🙂 – na vaření se tu prodávají tři druhy, light (ne všude ke koupení) má 7 procent, „normální“ 20 procent a plnotučná (zde asi nejčastěji používaná) 30. Rychlé vygooglení ukazuje, že v ČR se smetana na vaření prodává 12procentní, případně jen 10procentní. Co byste v této situaci poradila? Použít tu 20procentní, ale část nahradit mlíkem? Nebo tu 7procentní a trochu ubrat a naopak přidat másla? Nebo ještě jinak? Moc díky za radu! Veronika

    1. Veroniko, nekomplikujte si tím život, vezměte tu sedmiprocentní, nic neupravujte a bude to ok.

  50. Nádhera! To voní až sem! Už se těším, až vyzkouším. Ad pečení – to u mě převládá. Bude to asi tím, že pečení je pro mě relax a aromaterapie. Při běžném vaření mi u hlavy hučí digestoř (vůni cibule a česneku po celém domě vážně neocením), ale při pečení je klid. Peču často, máme rádi sladké snídaně, takže večer nebo ráno provoní dům skořice, vanilka, čokoláda, hřebíček, anýz, ovoce podle toho, co peču. Když mám za sebou náročný den nebo mě něco trápí a nemůžu nad tím přestat přemýšlet a nebo dokonce nemůžu spát, peču docela pravidelně brownies nebo skořicové rolky. Často obojí zároveň!

  51. Zdenka says:

    Dobrý den Florentýnko, peču vaše loupáčky již rok pravidelně každý týden, tudíž mám postup zautomatizovaný. Poslední dobou mám s těstem problém a nevím si rady. Při hnětení se mi oddělí tuk, těsto není pružné, tažné. Při pečení se povrch potrhá. Na chuti se nic nemění, ale loupáček je nevzhledný a tužší než obvykle. Je mi to záhadou, neboť postup dodržuji stále stejný a ostatní kynutá těsta mám „v malíčku“. Zkoušela jsem měnit dobu hnětení, robot jsem zaměnila za vařečku a míchala ručně. Stále stejné. Nevíte, kde dělám chybu?

  52. Míša says:

    Milá Flo, já raději peču buchtu než maso z jediného prostého důvodu- u jídla, co se vaří, mi prostě vadí, že se s tím „cercám“ strašně dlouho, a pak je to za 10 minut snězené. Kdežto buchta vydrží i tři dny, tak pak nemám takový pocit sisyfoské práce 😀

  53. Dobrý večer, zkoušela jsem poprvé loupáčky podle vašeho receptu. Těsto mi vůbec nenakynulo. Nevíte, kde by mohla být chyba? Děkuju za odpověď

    1. Jani, těch chyb se mohlo stát hodně, ale podstata problému bude v tom, že droždí nebylo živé. Jak se to mohlo přihodit, to shrnuju v tomto článku: Jak nezabít kynuté těsto.

  54. Výborný recept, díky za něj! ☺️ První kynutí v lednici přes noc a i tak výsledek povedený.

  55. Lucka says:

    dobry den, loupacky zkousim uz podruhe a ani v jednom pripade mi testo nechce nakynout. pouzivam susene drozdi, ale vzdycky mi vsechno krasne nakyne. dnes jsem delala vase rohliky a ty jsou super a loupaky nic, pritom testo vypadalo krasne, hebke, vlacne. recepty od vas mi vzdy funguji a tento me velmi laka, ale netusim kde muze byt vyrobni vada.

  56. Petra says:

    Hezký den, já jsem tento recept objevila až dnes, ale já to mám stejně jako někdo, kdo už zde psal- vaření je nutnost, ale peče se pro radost. Vánočku ani bábovku mít nemusíte, takže to je čistě dobrovolná činnost ? Děkuji za recept a přeji krásný den, Petra

  57. Jani, loupáčky jsou vynikající?
    Peču kynuté pečivo celkem pravidelně a nemám s ním problém . Ale musím říct že tyhle loupáčky jsou opravdu fantastické. Taky mám výhodu, že u nás v obchodě se dají sehnat ještě klasické vážené kvasnice a ty jsou bezkonkurenční. Tak kdo můžete použijte tyhle. Uvidíte, že je tam velký rozdíl.?

  58. Angelika says:

    Zdravim,dlouho jsem mluvila o tom jak upeču domácí loupáčky,je to moje dětství,a moje holky je taky milují, až jsem našla váš recept a už kynou na plechu!Jen je odnést k sousedům, poněvadž mi nepeče trouba ..nevim jestli nějaké zbydou.A taky diky za recept na krupicovou kaši, můj muž má teď pro ni slabost a chce ji pořád!!!Ang.

    1. Tak ať jsou hezky vypečené 🙂

  59. Zdravím ! Nechci být rýpal, ale asi budu : To co vy pečete, to nejsou loupáky , ale klasické sladké rohlíky, nebo taky makovky. Já pod pojmem loupák znám z dětství úplně jiný rohlík
    obrázek najdete tady : https://www.rodina.cz/nazor19084222.htm. A to je loupák a ne makovka . Kdyby měl náhodou někdo recept , tak to by byla přímo bomba.

  60. Pavlina says:

    Dobrý den,
    nekde jsem zaslechla, že po potrení ( bílkem, vajíčkem) se kynutí těsta zastaví … to tedy neni pravda? ?
    P.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close