Polévka šmigrustovka znamená polévka pomlázková. Nic podobného nejspíš v naší národní kuchyni vůbec nenajdete – a pokud ano, tak by mě to upřímně zajímalo.
Mezi tři hlavní poznávací znamení polévky šmigrustovky patří vařená vykoledovaná vejce, klobása a vývar z uzeného masa.
Název tahle polévka dostala podle slova šmigrust, což v oblastech severní Moravy a Slezska znamená pomlázka, možná i lehce okořeněná oblévačkou.
Přijdou tak do ní nejen suroviny vykoledované, tedy vařená vejce a případně i klobása, ale též suroviny nacházející se v době velikonoční v kuchyni – totiž vývar z uzeného masa a vařené uzené maso.
Aby snad polévka šmigrustovka nebyla málo výživná, zjemňuje se a zahušťuje smetanou. Říz jí dodá křen a pažitka, případně jarní cibulka.
Tahle polévka proto staví na nohy nejen po dlouhém předchozím půstu, ale též po šmigrustu, který se poněkud vymknul kontrole nad střízlivostí.
Polévka šmigrustovka potřebuje dobré uzené maso
Ne každé uzené maso, které se nyní prodává v obchodech, vidělo skutečný kouř. Existují výrobky, které obsahují kouřové aroma, aby po kouři tak trochu voněly a chutnaly, ale opravdové uzené maso to v žádném případě není.
Výběr masa
Píšu to proto, že vývar z uzeného masa je hlavní součástí této polévky. Je to nosná tekutina, ve které se následně ve vhodný okamžik sejdou všechny ostatní suroviny.
Přece si nebudete chtít dělat vývar z uzeného masa, které ve skutečnosti uzeným masem není, že? To je tekutina vhodná na vylití, nikoli do polévky.
Pokud chcete dobré vařené uzené maso a dobrý uzený vývar, zajděte si k řezníkovi a vyhněte se všem vakuovaným baleným „uzeným“ masům ze supermarketů. Nebo aspoň čtěte složení, ať víte, co se ve vašem odvaru bude nacházet.
Zcela nejvhodnější na polévku bude uzené maso s kostí, protože kosti vždy přidávají na chuti a na síle. Nejlepší je uzené žebro; získáte z něj dobrý vývar a po obrání i dostatečné množství masa do polévky – a dost možná jedním vrzem i do nádivky.
Vařte předem
Vývar a maso si nejlépe uvařte předem. Maso oberte, vývar sceďte, vychlaďte a potom snadno zbavte ztuhlého tuku, kterého bude hodně a který by vám v polévce nezpůsobil hezké zážitky ani vizuální, ani chuťové.
Když si rovnou uvaříte masa a vývaru víc, můžete obojí použít do tradiční velikonoční nádivky, která patří na stůl už v neděli.
Ohledně vaření uzeného masa pro vás mám jeden svůj zásadní postřeh: Vždy, když vařím uzené maso, slévám asi po pěti minutách vaření první vodu a teprve druhou nechávám. To aby byl vývar čistší a chutnější. Takto to najdete napsané i v receptu níže.
Tuk sbírám nejen z vývaru, ale také dávám stranou tuk z vypékající se klobásy. Když by se to totiž všechno sečetlo ještě i se smetanou, polévka by byla tučná až příliš.
Polévka je to jinak jednoduchá, žádné záludnosti vás nečekají, zbývá mi tedy už jen popřát vám krásné svátky.
Suroviny
- 600 - 800 g uzených vepřových žeber
- 1 cibule
- 1 bobkový list
- 1 papriková klobása (nikoli sušená), cca 150 g
- 1 lžička mleté papriky
- 1 kelímek (200 g) smetany ke šlehání
- 40 g hladké mouky
- 1 lžička - 1 lžíce čerstvě nastrouhaného křenu (podle chuti)
- 1 jarní cibulka
- 4 vejce vařená natvrdo
- zhruba 1 lžička soli
Postup
- Maso vložte do středně velkého kastrolu, zalijte vodou, aby bylo těsně ponořené (mělo by jí být zhruba 1,25 litru, jinak zbytečně naředíte chuť), a nijak zvlášť rychle přiveďte k varu.
- Vařte 5 minut, poté vodu slijte a nahraďte ji novou ve stejném množství. Cibuli oloupejte, překrojte napůl a společně s bobkovým listem přidejte k masu. Stejně zvolna jako prve přiveďte k varu a nezakryté vařte 1,5 hodiny. Voda by měla pobublávat jen lehce, zběsilý var je na škodu.
- Uvařené maso nechte půl hodiny vychládat ve vývaru. Vyvařenou cibuli a bobkový list vyhoďte. Maso vylovte na talíř a oberte ho, kosti a tučné prorosty odstraňte, čistou svalovinu pokrájejte na kousky velikosti sousta. Vývar opatrně slijte do jiné nádoby, kde může vychládat. Drobné usazeniny na dně se při tom pokuste nerozvířit a neslévejte je. Takto byste měli získat 1 litr uzeného vývaru. Maso i vývar uložte do lednice do druhého dne. Po zatuhnutí odeberte vrchní vrstvu sádla, můžete ji někdy příště použít do vaření.
- Jarní cibulku očistěte, zbavte zavadlých částí nati a kořínků a rozdělte na bílou a zelenou část. Bílou část nakrájejte nadrobno, zelenou na tenká kolečka. Klobásu rozkrájejte na plátky a vhoďte je do středně velkého kastrůlku nebo hrnce. Podlijte lžící vody a začněte pomaličku zahřívat, aby se v uzenině začal rozpouštět a vypékat tuk.
- Jakmile je tuku dost, klobásu na něm osmahněte dozlatova, ale následně většinu vyškvařeného tuku slijte, aby polévka nebyla příliš mastná. Přidejte bílou část jarní cibulky a ještě minutu míchejte, aby změkla. Na závěr opékání vše zasypte paprikou a hned, jakmile se rozpustí, zalijte 1 litrem studeného uzeného vývaru ze včerejška.
- Přiveďte k varu, přidejte obrané uzené maso a společně 5 minut povařte. Ve smetaně rozmíchejte mouku co nejdůkladněji dokážete, nejlepší je na to malá metlička. Tuto smetanovou záklechtku tenkým pramínkem přilévejte k vroucí polévce a polévkou při tom neustále míchejte. Nechte opět přijít k varu a vařte ještě 2 minuty, až polévka viditelně zhoustne. Na závěr polévku dosolte, nejspíš bude potřeba aspoň půl lžička soli, možná dokonce lžička celá, záleží na tom, jak slaný byl vývar.
- Do talířů rozdělte oloupaná vejce, překrojená napůl. Zalijte polévkou, posypte strouhaným křenem a zelenou částí jarní cibulky.
[vc_widget_sidebar sidebar_id=“Velikonoční recepty“]
Krásný jarní den všem!
Polévka vypadá jako něco, čím bych určitě uctila velkou většinu naší rodiny, možná dokonce celou rodinu. Kromě sebe, ale to je dlouhý příběh 😉
Letos na Velikonoce ji sice vařit nebudu, ale recept si uložím do hlavy na horší časy.
Zdravím Florentýnko,
polévka vypadá úžasně, myslím, že si pochutná hlavně mužská část naší rodiny. Přeji Ti krásné svátky, plné pohody
Ahoj, Florentynko, pocházím že severní Moravy a Slezska, na velikonoční pondělí se vařím uzenou polévku, zkusím tento recept, děkuji, přeji hezké velikonoce,
U nás tam přijde ještě zvlášť vařené kyselé zelí. I s tekutinou. Veeelmi ceněný pokrm po alkoholicky náročných akcích.
Tuto polévku přinesl manžel z východního Slovenska a my ji adoptovali
Posílám přání hezkých jarních svátků všem, kteří sem nahlédnou, a v první řadě Florentýnce.❤️
Ahoj Florentýno,
recept vypadá velmi zajímavě a brzy ho určitě vyzkouším. Tahle polívčička
by se jistě hodila i jako vyprošťovák na druhý den. Dodatečně děkuji
za recept na úžasné žemlové knedle se slaninou. Slavily velký úspěch.
Díky za hezké čtvrtky s novými receptovými příběhy a přeji hezké,
požehnané svátky jara. Iva
Pomlázková polívka…podobnost se sekyrkovou čistě náhodná ?
Krásné Velikonoce všem, K.
Milá Flo, podobnou polévku vařila babička, jen místo vajec dávala zvlášť uvařené na kostičky nakrájené oloupané brambory, velká dobrota. Hezké jarní svátky všem.
Milá Florentýno, polévku určitě vyzkouším. Všem přeji krásné velikonoční sváky. Jarka
Krásné Velikonoce všem. Polévka vypadá skvěle, určitě ji uvařím.
U nás se k večeři vařila pořádná česnečka
Děkuji Flo, vypadá to zajímavě. Už se těším až tuto polévku zkusím Soňa Pěkné velikonoční svátky Soňa
Velmi zajímavé.Vyzkouším.
Přeji hezké velikonoční svátky a hlavně zdraví ?????????????
Flo, tady jsou, jen nekde zamenena pismenka. To jen, ze ses ptala. Jinak dneska ji budu varit! Vyvar uz mam, na polivku se tesim, diky za mily recept 🙂
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=%C5%A1mirgusovka
Vyborna je!!! Neznala jsem, uz znam! 🙂 Diky, Flo!
Ahoj Flori,
to je zajímavý recept. Určitě ho někdy vyzkouším.
Krásné Velikonoce plné jarního sluníčka. Pavel
Ahoj Fló, letos to už šmigrustovka sice nebude, ale je natolik lákavá, že ji vyzkouším i během roku. A název si už nějaký vymyslím 🙂 a nebo ponechám původní.
Milá Florentýno,
děkuji za recept, o tomto jsem ještě neslyšel.
Šmigrustovka… zajímavý název pro vyprošťující polévku… děkuji za recept ale neláká… S pozdravem Šárka
Polévku znám moje babička jí vaří každým rokem a vždycky si moc pochutnám, akorát ji zjednodušuje a do smetanové polévky přidává skleničkový křen. Chuť křenu, uzeného masa a vajec je po mně neodmyslitelnou součástí velikonočního oběda. Děkuji za recept a šíření povědomí o této úžasné polévce.
Kateřina
Ahoj Flo, tuhle polevku jsem vůbec neznala, tak jsem ji hned vyzkoušela a moc nám chutnala. Děkuji za super tip
Tééda super inspirace, já jsem z Valašska, ale tuhle polévku neznám, ale určitě vyzkouším. Spíš se divím, že u nás není nějaká jalovcová:-D tu dělám večer já ve vaně ze svých noh:-D pěkně mě zas štípaly. Posílám pozdrav.