Škvarkové pesto pro chladnější dny

Škvarkové pesto jsem letmo zmínila, když jsem psala článek o pestech všech možných druhů a barev. Ale už jsem nenapsala, jak ho připravit.

Únor je čas škvarků, tedy přišel čas i na škvarkové pesto. Samozřejmě jen v případě, že by vám nějakým nedopatřením pár škvarků zbylo. Můžete-li se o takové neodpatření postarat, zde jsem se vám postarala o recept.

K čemu je škvarkové pesto dobré

Jako každé správné pesto, i pesto škvarkové obsahuje pár typicky italských surovin: olivový olej, oříšky a parmazán.

Díky škvarkům a pečené zelenině si však zachovává české zimní a zemité chutě. Nepochybujte, že to bude fungovat.

Škvarkové pesto se vám bude líbit na vařených i pečených bramborách ve slupce. Bude se vám líbit na těstovinách s houbami. Bude se vám líbit namazané na topince (opečené nasucho, jinak by toho sádla už bylo moc). Budete si s ním zdobit zimní husté zeleninové a hrstkové polévky. Zamícháte ho do dušených přílohových krup či pohanky. Zjistíte, že se může vloudit do zálivek na zimní saláty, zejména ty teplé a vlažné. Nakonec vás napadne udělat z něj náplň do trhacího závinu a pak si poběžíte k řezníkovi pro další škvarky.

Běda vám, pokud mi je všude vykoupíte.

Škvarky a další suroviny na škvarkové pesto

Nejsou škvarky jako škvarky. Když se do některých vloudí pozůstatky kůže, anebo když v nich zůstane příliš mnoho masa, budou v těchto místech velmi tvrdé. Kůže na škvarcích je v podstatě nejedlá, nemáte-li zuby z oceli, a dobře vyškvařené maso taky zrovna neoplývá měkkostí.

Pokud můžete, tomu všemu se u škvarků do škvarkového pesta vyhněte. Nelze-li jinak, vezměte na sebe roli Popelčinu a škvarky přeberte. Z větších kousků se dá maso či kůže odříznout, u těch menších to smysl i radost postrádá.

Dále pak zcela jistě použijte škvarky vonící a škvarky zvonící. Tedy takové, které působí papírově lehce, jako by neměly žádný vnitřek.

Děláte-li si škvarky doma, tato lehkost vzniká v poslední, závěrečné fázi, kdy už škvarky leží v cedníku a nechávají se okapat. V té chvíli k nim přiskočte a nemilosrdně je na cedníku zmáčkněte. Vyždímejte z nich všechno tekuté sádlo.

Nebojte se, že je zničíte, jakmile tlak uvolníte, škvarky naberou vzduch a zase se získají původní velikost. Vy tím získáte víc sádla a lehčí a hezčí pocit ze škvarků.

Jediné, co tolik nemusíte řešit, je barva škvarků. Zda jsou hezky zlatavé nebo máte bledule, to je pro tohle škvarkové pesto docela fuk.

Petržel

Co se týká dalších surovin v receptu, nejspíš vás překvapí jedna dost neobvyklá položka: pečená kořenová petržel. Petržel chuťově pesto parádně doplňuje, proto se nachází na soupisce.

Do pesta určitě nedávejte petržel syrovou. Může být vařená, třeba pokud vám z vývaru zůstane kousek, který ještě nepřišel o všechnu chuť, ovšem takové pesto pak chce spotřebovat hned, jelikož v petrželi zůstane příliš mnoho vody.

Proto je lepší syrovou petržel raději upéct než uvařit. 30 g pečené petržele vznikne zhruba z 70-100 g petržele čerstvé, tedy z jednoho kousku (počítáno po ztrátách vody a ztrátách způsobených ochutnáváním). Asi vás hned napadne, že nemá smysl péct tak malé množství samotné, zejména když uvážíte, že potřebná teplota k pečení zeleniny se pohybuje kolem 210 stupňů a doba pečení kolem 30 minut či dokonce déle. Až budete mít v plánu připravovat pečenou zeleninu pro jiné účely, myslete na to a přidejte si bokem jednu rozkrájenou petržel. Pak ji můžete skladovat v lednici několik dní, než se dostanete k pestu.

Pozn. O pečené zelenině jsem psala tady: Pečená zelenina.

pečená zelenina recept

Myslím si, že recept na škvarkové pesto bude chuťově fungovat i s pečenou mrkví, ale zatím jsem to nezkoušela.

Smažená cibulka

Smažená cibulka, kterou zmiňuju v receptu, se kupuje hotová a může se skladovat při pokojové teplotě. V zimním období je to v kuchyni skvělá věc, posypávám s ní dušená masová jídla, některé polévky, a krásně se hodí taky do teplých salátů. A když ji povaříte ve šťávě pod masem, dovede ji docela zajímavě zahustit.

Jak dlouho škvarkové pesto vydrží

S trvanlivostí pesta je celkem kříž. Každé pesto je čerstvá záležitost, přestože má šanci vydržet v lednici docela dlouho. Problém je, že záruku vám na to nikdo nedá. Pesto vydržet může, ale nemusí.

Sice se říká, že když nahoře bude plavat vrstva oleje, ke zbytku surovin se nedostane vzduch a nebudou se tak kazit, jenomže to nemusí vždycky fungovat. Vzduch v pestu už je, vpravil se tam při rozmixování, a navíc každé pesto obsahuje dost čerstvých surovin, které mohou začít kvasit vlivem obsahu vody. Ani toto škvarkové není výjimkou.

Zavařit se žádné pesto nedá. Ve složení se vždycky nachází sýr, který při zahřátí dojde přeměny. Teplo by ovlivnilo i ostatní suroviny. Pokud toužíte po uložení na věčné časy (rozumějte: déle než tři dny), pesto zmrazte. Existuje na to spousta vhodných silikonových forem, stačí si vybrat velikost prohlubní podle vašich potřeb a představ. Po ztuhnutí pesto z formy vymáčkněte, přendejte do sáčku a proces tvorby nového pesta opakujte, jak je libo.

Ať vás tento škvarkový zázrak přesvědčí, že každé roční období má své pesto.

škvarkové pesto recept
 

Škvarkové pesto

Celkový čas: 10 minutes

Množství: 1 sklenička (300 ml)

Suroviny

  • 70 g škvarků
  • 30 g pečené kořenové petržele
  • 60 g kešu ořechů
  • 20 g smažené cibulky
  • 100 ml olivového nebo slunečnicového oleje (slunečnicový může být i panenský, pesto bude mít oříškovější chuť)
  • 40 g strouhaného parmazánu

Postup

  1. V mixéru se sekacím nástavcem nejprve rozmixujte škvarky, pečenou a vychladlou petržel, kešu ořechy a cibulku. Možná budete muset přístroj několikrát zastavit a setřít stěny, ale vcelku rychle byste se měli dopracovat k hrubé drti. Víc zatím není potřeba.
  2. Za chodu mixéru přilévejte olej, až vznikne řidší pasta. Ani tentokrát to s délkou mixování nepřehánějte, pesto nemá být zcela jemné, musí si uchovat strukturu a nemělo by se zbytečně mixováním zahřát.
  3. Na závěr velmi krátce vmíchejte strouhaný sýr. Přendejte do skleničky a uchovávejte pár dní v lednici.

 
 

Zapojte se do diskuze

  1. Skvělý nápad, to musí být dobrota. Ochutit cokoliv. Musím koupit škvarky.
    Škvarky si dělám sama. NEVÝSLOVNĚ SNADNÉ V POMALÉM HRNCI. Zcela bez práce. Nakonec – jak radí Florentýnka – škvarky vyndávám do nerezového cedníku a naběračkou mačkám a vymačkám sádlo zpět do hrnce. Škvarky jsou drobné, křupavé, božské.. A udělat z nich pesto, to je zase o třídu výše.. Moc a moc děkuji.. Marie

    1. Můžeš prosím napsat postup na škvarky v pomalém hrnci? Dík. Jana

  2. Zrovna si říkám, že mi škvarky zabírají místo v mrazáku a co s nimi..Super nápad ?, díky ?

  3. Tady moje srdce plesá! Až vyřeším záhadu, jak mohou zbýt škvarky, tohle musím vyzkoušet. Geniální!! Díky Flo za nádhernej tip!

  4. Barbora says:

    Díky, Flo!!! Díky, díky, díky!!! Konečně vím, co s tím 😉
    Pro začátek podotýkám, že nejsem posedlá zdravou výživou, jsem masožrout a maso mám ráda prorostlé i tučnější. Řízky jedině z krkovičky. A nevadí mi upéct si třeba se suchým králíkem bůček, aby to mělo trochu šťávy. Ale škvarky…
    Škvarky jsou odjakživa moje noční můra. Miluju domácí sádlo a nesnáším škvarky. Syrové sádlo proto krájím na co nejmenší kostičky, aby výsledné škvarky byly co nejmenší a bylo jich co nejmíň. Dotáhla jsem to už na poměr 3 sklenice sádla na 1 sklenici škvarků a jsem na sebe náležitě pyšná. Vymačkané suché škvarky jsou podle mě vůbec ten nejhnusnější hnus (kamenujte mě), takže je naopak dávám do sklenice zalité dostatkem sádla a používám je místo sádla na smažení tam, kde to jde, čili povětšinou cibule, ať už do zelí nebo jako ozdobu na kaši nebo pod guláš. V téhle podobě se dají sníst.
    Obvykle si dávám zákaz používat čisté sádlo, dokud se nezbavím škvarků.
    Takže pokud nevíte, jak to udělat, aby vám zbyly škvarky, přijďte ke mě, já vás ráda zásobím.
    Ačkoliv ode dneška už vás nezásobím – budu z nich dělat pesto. To by mohlo být velmi dobré. Díky, Flo!!!

  5. Připojuji se k prosbě o postup na škvarky v pomalém hrnci. Moc děkuji! Pavel

  6. Vlasta says:

    Škvarky jsou dobrota i když hóódně hříšná. A teplé škvarky,v jakékoliv denní době,předemnou neutečou. Mám úchylku vybírat hlavně ty s kousky masa a s čerstvým chlebem to nemá chybu.
    Když už zbydou,tak na drobné kousky do voňavé bramboračky,pomazánka s česnekem, do smažených vajíček,škvarkové placky ,ale určitě peču bramborovou buchtu.
    Jako pesto se mi to moc líbí,až bude po zabijačce určitě vyzkouším.

  7. Miloslava says:

    Dobrý den Flo,můžou být použité jiné ořechy než kešu? M.

  8. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    zajímavý recept na pesto ze škvarkama, u mě se moc dlouho neohřejí. Dělám z nich luxusní pomazánku a na další už nezbývají. Musím zkusit koupit a udělat pesto podle tvého receptu. Jen nevím, proč u většiny receptů je olovový olej. Má velmi specifickou chuť a já ho mám rád pouze v zeleninových salátech. Myslím, že i jiný kvalitní olej jde použít a nepřerazí výslednou chuť. Mám pocit, že je to jen taková móda, do všeho cpát olivový olej. Výsledný pokrm má úplně jinou chuť.

    1. Dobrý den.
      Očividně máte zkušenost jen s obyč.oliv.olejem. Když koupíte skutečně dobrý,tak ten je lahůdka. Jen tedy značku Vám neporadím,já ho nám od překupníků přímo z Řecka. Tedy poradit můžu,ale asi neseženete. Natural od Crete
      Počítejte aspoň 200 Kč/l.

  9. Drahomíra says:

    Dobrý den Flo , tak tohle bude hóódně dobré . Myslím že by tam šly i nějaké bylinky
    z mrazáku .Bazalka , nebo medvědí česnek .

  10. Ladislav says:

    Ahoj všichni správná poznámka (pokud by nějaké zbyly) u nás bohužel nikdy žádné nezbydou a proto tento recept nemůžu využit,ale když je koupím znovu tak je stejně sním.

  11. Musí to být mňamka. Nenapadlo mě dělat pesto ze škvarků, určitě vyzkouším 🙂

  12. Nejlepší škvarky jsou z kotle a když se přidá kousek masa to je teprve lahoda!!!Posolit a čerstvý křupavý chlebíček hmmm to je lahoda!!

  13. Miroslava says:

    Pesto je úžasná věc, škvarkové je top nápad. Co nejdřív vyzkouším. Velký dík ?

  14. Nakrájím škvarky, já malé asi 1,5 cm. Do hrnce 6,5 l dám 3 kg, do hrnce 3,5 l asi 2 kg. Zapnu na High (vyšší teplota,v mém 90 st.C – změřila jsem). Asi hodinu a půl až dvě hodiny nechám vařit
    . Potom oddelám poklicí a dřevěnou vařečkou-špachtli odstraňují připečené na stěnách a promíchám. Dám poklicí a zase asi po hodině znovu. V malém hrnci možná dřív. V mém asi po 4 hodinách se zdá, že už to je. Škvarky nejsou červené,jsou bledé,ale je vidět, že už to je. Ochutnám a poznám. Sádlo už nebublá, „nevaří“. Kápnu na talířek a dám do lednice. Když to ztuhne a je bílé,tak to je. Mám velký nerezový cedník. Škvarky nabírám naběračkou do cedníku,který držím nad tím hrncem a vymačkávám sádlo zpět. Škvarky odkládám jinam. Počkám,až je sádlo klidné, nebublinkuje. Když trochu zchládne,slevám do menších širších zavařovacích sklenic a po vychladnutí zavřu víčkem. Nedávám žádnou sůl. Chce to zkusit
    A poprvé hlídat. I když nízká teplota, mohlo by se to.mozná přepalit.

    1. Monika says:

      Děkuji za recept 🙂

  15. Předchozí komentář. Nekrájím škvarky ale syrové sádlo. A stejně jako ostatní přede mnou, škvarky mizí rychle. Takže.mam sádlo, škvarky ne. U nás malém řeznictví mají skvělé, ty koupím
    Mají drahé ředitelské, ty ne. Ty „obyčejné“ jsou lepší. Vždycky, nejen na pesto. Zítra tam jdu. Marie

  16. Zdeňka says:

    Teda, to je úžasný nápad ???.
    Dostala jsem škvarky od přítele k Valentýnu ♥️, ale už nejsou ???
    Tak budu muset zaběhnout do masny

  17. Já se bojím, že mi na pesto nic nezbude. Čerstvě vyškvařené škvarky a čerstvý chleba, mizí to rychlostí blesku. Kdyby přece jen…

  18. Recept na pesto je fantastický.Sádlo v pomalém hrnci škvařím již dlouho .když se ale začne škvařit přepnu na pomalý a ke konci dodělávám bez přikrytí.Škvarky nejsou rozhodně bledé.říkám tomu se smíchem konfitování sádla ve vlastním sádle

  19. Šárka says:

    To je opět zajímavý recept pesto že škvarků. To bych měla vyzkoušet. Děkuji milá Flo a přeji pěkný víkend.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close