Věřte mi to nebo ne, palačinky jsou tím nejlepším cvičením kuchařské rovnováhy.
Nenarážím tím vůbec na nutnost vyrovnaného postoje, abyste nevrávorali, když jednoruč obracíte palačinku ve vzduchu, zatímco druhou rukou držíte dítě stranou od rozpálené plotýnky.
Vyváženost se tu projevuje především v přípravě těsta, které nesmí být ani moc husté, protože by se nerozlilo na pánvi, ani moc řídké, díky čemuž by se palačinka trhala. Dále se správná dávka přiměřenosti projevuje i v teplotě pánve, neboť špatně vyhřátá pánev palačinky opět trhá, zatímco moc horká pánev je dokáže v mžiku spálit. A když už se vám povede krásně kulatá palačinka, která nemá žádnou stranu šišatou a ani se nevyznačuje zvláštně roztřepenými cancoury, ještě je tu otázka, zda má taky správnou tloušťku a není náhodou příliš tlustá. Protože ty nejkrásnější palačinky, jak známo, mají křupavé krajkové okraje a jsou téměř průsvitné.
Pokusím se vám dát co nejlepší návod, jak udělat právě takové.
Recept na palačinky
Stejně jako u bramboráků, i zde platí, že to největší tajemství receptu se skrývá ve správně zvolené pánvi.
Nejlepší, nejtenčí, nejdokonalejší palačinky uděláte v nerezové pánvi. Případně, pokud si troufáte, tak i v pánvi litinové.
Vůbec se nemusíte bát, že by nerezové dno palačinku nalepilo a pak už nikdy nepustilo. Naopak. Nerezová pánev je ta nejdokonalejší nepřilnavá pánev na světě, pokud víte, jak s ní zacházet. Nikdy o svou nepřilnavost nepřijde – na rozdíl od umělých povrchů, které vydrží nepřilnavé nanejvýš pár let.
Kouzlo nerezu spočívá v tom, že umožní rozlít palačinkové těsto opravdu dotenka. S novou teflonovou nebo keramickou pánví se vám to nejspíš povede taky, ale jakmile mají tyhle pánve něco za sebou, jejich povrch přestane být hladký a stává se poréznějším, takže na něm ulpí vyšší vrstva těsta. Výsledkem jsou sice pořád palačinky, ovšem palačinky tlustší a houbovitější.
Druhé kouzlo spočívá v lepším propečení, protože nerez způsobuje hezčí, výraznější zezlátnutí a když se zadaří, tak i křupavý krajkový okraj. Pokud byste vedle sebe položili dvě palačinky ze stejného těsta, ovšem jednu opečenou v nerezové pánvi a druhou v teflonové, tak je od sebe poměrně snadno rozeznáte.
Jak pracovat s nerezovou pánví
Nerezová pánev má ráda, když ji nejprve rozehřejte nasucho a naprázdno. Teprve když do sebe dno nashromáždí dost tepla, je připravena k použití. Pak stačí jen pár kapek tuku, které se v podstatě samy od sebe rozlijí po teplém dně, a můžete přistoupit k nalévání a rozlévání těsta.
Jakmile se palačinka po spodní straně dost opeče a na vrchní straně zaschne a zatáhne, můžete ji lehce obrátit – z pánve se odlepí sama, bez násilného odškrabávání a zbytečného spílání.
Jelikož je dobrá nerezová pánev poměrně těžká, připravte se na nezanedbatelnou trochu posilování.
Syndrom první nepovedené palačinky
Říká se a stává se, že se první palačinka nepovede. Dost často naštěstí, protože jinak by nebohá kuchařka ani neměla šanci palačinky ochutnat. Tím nechci nikterak diskriminovat muže, jen si myslím, že ti z nějakého mně neznámého důvodu nebozí nejsou, neboť se dovedou o svůj spravedlivý příděl mnohem lépe postarat a hlady po zbytek dne netrpí.
Pokud vás zajímá, proč se první palačinka trhá, zde je moje teorie. Buď za tím stojí zatím ještě málo vyhřátá pánev (která se dovyhřeje, než první palačinku doděláte), anebo se ještě dno pánve nepotáhlo rovnoměrným jemným tukovým filmem, který funguje jako nepřilnavá vrstva. Tím pádem se první kráska nechce zcela dobrovolně odlepit a díky své jemnosti a tenkosti se roztrhne. Trochu se před tím můžete pojistit tím, že na ni použijete do pánve o něco víc tuku, než na další palačinky v řadě.
První palačinka tak vlastně pánev připraví na další opékání, takže pokud se vám potrhala, vychutnejte si ji a těšte se na další, jistě už vydařenější kousky. Pokud se však trhá i druhá a třetí palačinka, buď budete muset trochu přidat s teplem, které dopřáváte pánvi, anebo se problém vyskytuje ve složení těsta, k čemuž se hned dostanu.
Odstranění katastrofy z pánve
Pokud by se vám náhodou přihodilo takové neštěstí, že první palačinku budete z pánve doslova seškrabávat, ještě než si z plných plic zanadáváte a ještě než mě pošlete k šípku a ke všem čertům, dovolte mi pár slov na moji obhajobu a na snadnou záchranu vaší pánve.
Nejpravděpodobnější příčinou tohoto pánevního neštěstí byla hodně málo rozehřátá pánev. Takže si nepřidělávejte zbytečnou práci a nenechte pánev vychladnout. Tak, jak je, se všemi zbytky připečeného těsta, do ní nalijte sklenici vody a přiveďte k varu. Vroucí voda uvolní přípečky, takže je snadno seškrábnete. Obsah odvařené pánve vylijte (do záchodu, pokud si nechcete ucpat dřez) a vytřete dosucha papírovými utěrkami. Samozřejmě opatrně, dno je horké.
Kdyby se vám na první pokus nepovedlo dosáhnout dokonale čistého dna, opakujte nalití vody, odvaření, odškrábnutí, vylití, vytření. Žádný saponát, žádná chemie, jen voda, teplo a vytřít.
Resuscitovanou pánev zahřejte ještě trochu víc, než byla prve, potřete tukem a můžete pokračovat. I kdyby druhý pokus nedopadl zcela dokonale, určitě uvidíte aspoň posun k lepšímu. Tímhle počátečním experimentováním si vyzkoušíte, jak moc musí být pánev rozehřátá, aby byla ochotná palačinky uvolnit, a zvyknete si na sebe navzájem. Jestliže jste v nerezové pánvi nikdy předtím palačinky nedělali, nebojte se maličko zatnout zuby a touhle cestou si projít. Pak už se vám totiž nebude chtít vracet zpátky.
Vlastnosti těsta na palačinky
Na palačinky potřebujete jen pár surovin: vejce, mléko a mouku. A špetku soli, pochopitelně.
Mléko
Mléko dělá těsto řidším, takže se lépe rozlije. Za tenkými palačinkami stojí dostatek mléka v těstě. Pokud se těsto nerozlévá dotenka podle vašich představ, zkuste k němu přilít několik lžic mléka.
Mouka
Mouka naopak drží všechno pohromadě. Za palačinkami, které se netrhají, stojí dostatek jemné, tedy hladké mouky. Jdou i z polohrubé, ale už se vám nepodaří udělat je tak tenoučké.
Účinkům mouky značně pomůže, když jí dáte čas nabobtnat. Proto se těsto ve spoustě receptech nechává aspoň půl hodiny odpočinout v lednici. Jestliže chcete mít palačinky hotové během pár minut po příchodu z práce domů, zadělejte si těsto už ráno nebo den předem. Tak dlouhý odpočinek mu vůbec neublíží.
Vejce
Vejce přispívají k oběma zmíněným projevům. Jednak dovedou těsto naředit a zároveň ho drží pohromadě. Proto se trhající a přesto se špatně rozlévající těsto dá spravit přidáním vajíčka. Ale stejně tak vajíčko vyřeší jak špatné rozlévání, tak i zbytečné trhání.
Cukr
Do těsta rozhodně nemusíte přidávat cukr. Jednak si tím nezavřete možnost naplnit hotové palačinky slanou náplní, druhak to není potřeba, stejně je budete promazávat sladkými zavařeninami, a konečně se palačinkové těsto bez cukru mnohem lépe peče.
Cukr v těstě totiž při opékání karamelizuje. Takové těsto pak sice líp a rychleji zlátne, ale zároveň se mnohem víc přichytává a připaluje. Za mě tedy cukr ne, ale to neznamená, že to s ním nejde. Jde, jen to má svou cenu.
Co se týká přesného složení těsta, rozhodně není tak důležité jako volba pánve. Takže pokud máte svůj oblíbený palačinkový recept a nesedí vám poměry nebo suroviny s tím mým, o nic zásadního nejde.
Sádlo, vždycky sádlo!
Sádlo a nerezová pánev představují v kuchyni neporazitelnou dvojku. S nimi nic nezkazíte ani v případě sladkých jídel.
Sádlo totiž, na rozdíl od rostlinných olejů, už jednou prošlo něčím jako smažením. Vždyt se v něm škvařily škvarky, jinak by nevzniklo. A díky tomuto předchozímu zážitku je mnohem méně přilnavé než oleje, které to zatím nezažily.
Pokud nemáte sádlo, můžete místo něj klidně vzít vyčištěný, uložený olej z nějakého předchozího smažení a smíchat ho s nepoužitým olejem, bude to fungovat stejně. Jen teda olej ze smažení rybích karbanátků bych asi pod palačinky nenalévala 🙂
Jak zrychlit
Palačinky, jak známo, patří k jídlům, které mizí pod rukama. Tempo jejich přípravy se nikdy nevyrovná tempu konzumace.
Ze své zkušenosti k tomu ještě dodávám, že toto pravidlo platí za všech okolností a vůbec nezáleží na tom, jak velký si uděláte náskok a na kolika pánvích najednou palačinky pečete. Jakmile máte poblíž aspoň jednoho strávníka, rozlučte se s myšlenkou, že byste mohli být rychlejší než on. Dokonce si všimněte, že když zrychlíte vy, zrychlí i oni.
Tenhle závod nemůžete nikdy vyhrát. Jedinou možností je zavřít se v kuchyni, zamknout na sedm západů, zatlouct dveře, utěsnit otvory, aby do zbytku domácnosti nepronikl ani závan připravované dobroty, a teprve s talířem do výšky vyrovnaných palačinek, uklizenou kuchyní a vítězoslavným úsměvem pustit dobývající se vetřelce dovnitř.
Suroviny
- 125 g hladké mouky
- 1 špetka soli
- 2 vejce
- 300 ml mléka
- sádlo (nic lepšího na pečení palačinek opravdu není)
Postup
- Mouku prosijte do mísy a smíchejte ji se solí. Vejce rozkvedlejte v mléku. Vaječno-mléčnou tekutinu začněte postupně přilévat k mouce, metličkou ji hned druhou rukou zašlehávejte a vytvářejte těstíčko. Jakmile spotřebujete všechno vaječné mléko, ještě chvíli míchejte, aby vzniklo hladké těsto bez žmolků, které má konzistenci husté smetany.
- Mísu uzavřete a nechte aspoň půl hodiny v lednici odpočinout. Pobyt tamtéž od rána do večera nebo od večera do rána mu také neublíží.
- Těžkou nerezovou pánev rozehřejte nasucho, výkon plotýnky nastavte zhruba na dvě třetiny maxima. Jakmile na otevřené dlani umístěné asi 5 cm nad pánev ucítíte sálající teplo, můžete zkusit přistoupit k prvnímu cvičnému kousku. Přidejte polovinu lžičky sádla, a jakmile se rozpustí, zmírněte žár plotýnky na středně silný. Těsto kratičce a rázně promíchejte a do pánve z něj odměřte jednu malou naběračku. Ihned začněte naklánět pánví do všech stran, aby se těsto rozteklo po celém povrchu dna. Pokud je dostatečně řídké, jde to bez problémů. Palačinku opékejte, až horní strana zaschne a všechny bublinky v těstě popraskají, takže po nich zůstanou jen minikrátery. Pak ji podeberte, obraťte a už jen malou chvíli pečte i po druhé straně. Stačí do zlatých puchýřků, ne déle.
- První palačinka se obvykle nepodaří, proto při neúspěšném pokusu nezoufejte. Jejím životním posláním je připravit pánev pro další, povedenější sestřičky a naplnit roztoužený žaludek kuchařky. Před druhou palačinkou vytřete pánev papírovou kuchyňskou utěrkou a použijte už jen poloviční množství sádla, tedy jen co by se na špičku lžičky vešlo. Postup opékání dalších palačinek už zůstává stejný.
- Upečené palačinky rovnejte na talíř a udržujte v teple — buď ve velmi mírně vyhřáté troubě (60-70 stupňů), anebo na teplé (nikoli horké) plotýnce. Nakonec je podávejte s výběrem domácích džemů k namazání, anebo je naplňte čerstvými jahodami, ušlehanou oslazenou šlehačkou a zarolujte do jednoho z nejhezčích palačinkových výtvorů vůbec.
Poznámky, rady, nápady:
Kdyby se vám stalo, že se palačinky při obracení příliš trhají, znamená to jediné – těsto je příliš naředěné mlékem a potřebuje zahustit moukou. Naopak těsto, které se špatně roztéká, potřebuje zředit. Přimíchejte k němu do mísy trochu mléka (zhruba tři lžíce) a důkladně rozmíchejte.
Děkuji za vyčerpávající palačinkový článek. Měla bych v návaznosti na něj pouze dvě připomínky:
1) Už delší dobu doma zápasím s nerezovou pánví; bylo by možné napsat speciální článek jak toto záludné náčiní používat s různými typy potravin? Několik náznaků jsem se dočetla už tady, ale určitě existuje mnohem a mnohem více informací…
2) Prosím, pokuste se v článcích vyhnout radám nabádajícím čtenáře, aby vyhazovali jídlo do záchodu. Vyhazování (nejen oleje, ale i) jídla do dřezu, WC, používání drtičů odpadků, apod. extrémně zatěžuje kanalizační systém a je příčinou velkých problémů v kanalizaci, včetně ucpání a nutných oprav. Je mnohem lepší slít zbytky seškrábaných palačinek s vodou přes cedník a pevný podíl vyhodit do koše. Vaše VaK vám jistě poděkují 🙂
Magda
Magdo, ten článek je bezvadný nápad a za tu připomínku k vylévání do WC moc děkuju. Alespoň za sebe slibuju, že to budu dělat, jak píšeš.
Já musím říct, že jsem byla jednou z těch, kdo roky házel zbytky jídla do záchodu, bo v koši to „pak bude smrdět“, jak říkala máma ? až mě jednoho dne na záchodě přivítali potkani ? (bydlela jsem v prvním patře). To prostě už nikdy ?
Flo, Tvoje palačinky jsem dělala naposled dneska ráno, myslela jsem při tom vděčně na tebe i na to, že i po těch letech suroviny pořád vážím přesně podle návodu. A že už z hlavy vysypu i násobné i snížené poměry surovin.
Ale co jsem tu chtěla poradit: výbornou nerezovou pánev má IKEA: jmenuje se Sensuell a stojí tisícovku.
Zdravím Flori,
tak na potravinovou banku slyším. Dávám občas nějaké potraviny, když mám příležitost.
A palačinky jsi popsala opravdu trefně. Takže budou v pátek. J.
Palačinky milujeme a ne jen na sladko. Máme v oblibě se slanou náplní a nejraději se špenátem. To je fakt postní recept jak má být. Flori,ráda podpořím potravinovou banku,nebude to závratná částka,jsem důchodce,ale zacházení s jídlem je citlivé téma. A toho ještě dobrého na hranici lhůty je fakt moc škoda. Tak ať ho lidé využijí.Děkjui za dnešní recept a vůbec za vše co pro nás děláš. Alča
Milá Flo, jinak, než podle Tebe palačinky už dlouho nedělám. A až s Tvým receptem se mi dokonce přestala trhat ta první palačinka. Na ochutnání si tak musím alespoň jeden kousek vždy vybojovat. :-))
My máme doma zavedené palačinkové pondělí. Palačinky jsou jediné jídlo, které opravdu ráda vařím. První, i když nepovedená, je hotová krátce po smíchání těsta, a tak je tohle jídlo rychlejší než těstoviny. Mám jiný poměr mléka a vajec (1l a dvě vejce), mouku přidávám od oka podle hustoty těsta. Obvykle dávám i pohankovou a celozrnnou pšeničnou, zbytek klasické hladké.
Musím vyzkoušet tip se sádlem a nerezovou/litinovou pánví. Smažím na teflonu a kromě první palačinky zcela bez tuku.
Nejlepší se špenátem, potřená po zabalení máslem. Geniální! 🙂
Flo, souhlasim, ze nic lepsiho nez sadlo na smazeni palacinek a podobnych neni. Tohle tajemstvi mi prozradila kamaradka z Moravy pred lety jeste na kolejich a od te doby nic jineho nepouzivam.
Jinak ja davam 1 vajicko na 1/4 litru mleka a mouku pridavam od oka. Podle prvni palacinky vzdy poznam, jestli je mouky moc anebo naopak malo ????
Palacinky nebo livanecky se u nas stridaji kazdy tyden. Deti je miluji a snedi klidne i 4, a to je dceri teprve 2.5 roku ????
❤️
Palačinky mám hodně rád a tak jsem si před pár lety za několik stokorun koupil elektrickou pánev na které se dají udělat palačinky opravdu nádherně tenoučké. Pro roztírání „do tenka “ tam bylo přibaleno i takové dřevěné „T“ , což je na palačinky vychytávka přímo na Nobelovku :o)
Byl u té pánvičky uvedený i recept který jsem vyzkoušel a už jsem u něj zůstal .
Suroviny jsou úplně ve stejném množství a poměru jako ve Tvém receptu, jen se tam ještě přidá asi 40 g másla které se rozpustí a následně zamíchá do směsi . Pak už se na pánvičku žádný tuk nedává , máslo obsažené ve směsi s mlékem, moukou a vajíčky to jistí .
Ahojky Flovi,
na palačinky se nám honí chutě už dlouho, vždy je dělám od oka, ale nyní vyzkouším tvůj recept, máme rádi jak nasladko s tvarohem tak i slané …, samozřejmě – peníze na potravinovou banku už odchází … 🙂
Jani, moc děkuju! ❤️
Milá Flo,
od té doby, co dělám palačinky podle Tvého receptu z Kuchařky pro dceru, mám je k naprosté spokojenosti. Smažím na nerezové pánvi. Kdesi jsem četla tuto radu: Správně rozpálená pánev ke smažení lívanců (i palačinek určitě) se pozná podle chování kapky vody. Pokud je pánev příliš studená, kapka se rozlije po povrchu a se zasyčením ihned zmizí. Na dostatečně rozehřáté pánvi se však voda promění v neposedné kuličky a začne divoce tančit po povrchu.
Hezký den… 🙂
To je perfektní test, naprosto funguje, díky za doplnění.
Milá Flor, moc děkuji za recept a jen co přijedou vnoučátka určitě zkusím. A ráda i pomůžu potravinové bance. Krásný den.
❤️
Ahoj Flo.
Neznám snad nikoho, kdo by neměl rád palačinky. Když honem nevím co k snídani o víkendu a nebo k večeři v týdnu, volím palačinky. Jen do nich nedávám cukr. Náplň už sama o sobě je vždy sladká. Jen místo hladké mouky dávám celozrnnou špaldovou…doma jsem za to dostala 1 s hvězdičkou :).
taky používám špaldovou celozrnou. jde to z ní, je to dobré a člověk má pocit, že trochu prospěl zdraví…
Jejej! Hezká změna hlavní suroviny.
Milá Flo,
palačinky jsou u nás také oblíbené. Máme rádi těsto nasladko, takže přidávám trošku cukru a tak lžičku rumu pro vůni;-). Zašlehám ručním šlehačem, nechám odpočinout a na sádle na titanové pánvi peču. A ani ta první se nepřilepí.
Mirka
Super 🙂
Milá Florentýnko, palačinky miluje můj vnuk, ale je to tak, že nikdy nevím, kolik jsem jich upekla. Podívám se jakým způsobem bych mohla přispět. Krásný den Zdena V.
❤️
Milá Flo,
palačinky je jedno z nejvíce frekventovaných jídel u nás doma – tedy když vynechám krupicovou kaši (tu mají děti častěji). Palačinky jsou ale určitě nejoblíbenější. Mouky dávám od oka, smažím je hodně tenké a poslední rok dva jsem na smažení začala používat přepuštěné máslo (na to zase u palačinek a lívanců nedám dopustit já). Jen mi vrtá hlavou, že na litr mléka si vystačím se 4 vajíčky… Recept mám na tenhle poměr mléka a vajec od mé mamky, jejíž první zaměstnání bylo v mléčném baru, kde palačinek nasmažila nepočítaně. Taky na ně používala polohrubou mouku, přesto byly palačinky tenoučké. Co si pamatuji, jedli jsme u nás doma palačinky plněné sladkým tvarohem s kapkou citrónu, takže já v této tradici pokračuji (a navíc mi ty plněné marmeládou přijdou příliš sladké). Aby děti nepřišly zkrátka, vždycky přidáme při potírání tvarohem proužek pikantní marmelády na zpestření chuti a v poslední době jsem si oblíbila ochucený tvaroh (buď přidávám čerstvé jahody/maliny nebo to skvěle funguje i se sušenými malinami). No, myslím, že o víkendu je zase udělám ;-). Pěkný den! Marcela
Marcelo, palačinkové těsto je celkem variabilní, co nezařídí vajíčka, zařídí mouka, ty poměry se opravdu můžou hodně lišit. Dřív se vajíčky hodně šetřilo, dnes už to takové opodstatnění nemá.
Dík za recept a hlavně za informaci o pánvi z IKEA. Na chatě mám šedesátiletou nerez pánev, zkusím,jestli by se snesla se sklokeramikou doma. Příspěvek pošlu. Zdravím Jana
????
„Syndrom první palačinky“ – jak vtipné a výstižné! Informace o nabobtnání těsta pul hodiny je pro mě zajímavá informace, dokonce dělat těsto už ráno!! Super! V kuchařce píšou o pěti minutách, že má těsto odpočívat..a ejhle ono je to tak mááálo! Díky Flo!
Děkuji i za tip na pánev!
:-)))
Zdravím Flo i všechny zúčastněné.
V tomhle státě je něco špatně… velmi špatně ! Je mi z toho trochu úzko. Jak je možné, že soucítíme my a naopak s tím nic nedělají ti, kteří by měli a jsou za to zodpovědní?
Florentýno, naprosto Tě chápu a děkuji za účast a podněty k zamyšlení. Vím, že i zdánlivě malá částka a pozornost mohou hodně změnit.
Abraka dabraka… teď šup k něčemu veselejšímu.
Palačinky, lívance a bramborové placky mají mnoho společného. Malé náklady na suroviny, trocha práce, času a trpělivosti u pánve zaručí výborný výsledek.
Snad všichni si je pamatujeme z dětství Jsou plné vzpomínek, vůní a chutí…
A hlavně mají neskutečně mnoho kombinací na sladko i na slano.
Tak krásný den všem. Líba
Libuško, přesně tak to vidím. Stát zřídí instituci a pak nechá lidi, ať se o její provoz nějak laskavě postarají. Je to smutné, trápí mě to, ale věřím, že potravinové banky přežijí a najde se nějaké systémové trvalé řešení jejich financování.
Ahoj Florentýno, tento postup na palamindy, mi spadl rovnou z nebe. Díky Višnja.
❤️
Milá Florentýnko,
veliké díky za recept. Palačinky miluji, umíchám si do nich celý tvaroh s rozinkami, skořicí a citronovou kůrou /bio/ , je to pochoutka. Nikdy jsem je ale nedělala na sádle, musím vyzkoušet. Při pohledu na tvé palačinky se mi sbíhají sliny, budou zítra k obědu.
V některých kuchařkách je uvedena mouka polohrubá, ale já dávám též hladkou.
Děkuji za všechny recepty, které jsou pro mne inspirací.
Marcela
Ahoj Flo,
ještě než toto píšu, jsem přispěla na dodávku, abych to neodkládala…
Díky za inspiraci k dnešní večeři, a připravím těsto předem, do ledničky, podle Tvé rady. Jsem ráda za to, cos napsala o první palačince. Ty moje první jsou chuděry vždy nějak pochroumané, teď vím, že je to běžné. Nejraději je máme na sladko, plněné tvarohem nebo slabě marmeládou, srolované a pocukrované. Varianty na slano (se špenátem a pod.) určitě také nejsou k zahození. Hezký den Tobě i ostatním! DášaV.
Mila Flo, diky za recept. Palacinky u nas patri k velmi oblibenym a jak pises, tak nikdy nestiham smazit, i kdyz smazim na dvou panvich 🙂 Nerezovou panev urcite vyzkousim, uz nejaky patek si ji chci koupit, tak aspon mam dalsi duvod. Zatim smazim na titanovych… a co se sadla tyce, tak jsem s tebou za jedno. Sadlo je vyborne a pouzivam na potirani maslovacku z husich brk, je to parada. Trosku cukru pridavam, ale to jen proto, ze mame radi palacinky cerstve upecene, nenamazane. Ale odlezele s domaci jahodovou marmeladou taky nejsou od veci 🙂
❤️
Ahoj Flo,
mám recept podobný ale určitě vyzkouším i ten tvůj – jsi úžasná ženská a palačinky milujeme všichni doma jak sladké tak na slano i zapečené – mňamka – nejraději je dělám u sebe na chaloupce.
Neboť přispívám vždy nějakými potravinami do potravinové banky – pošlu i nějaké penízky – pro dobrou věc … Měj se krásně a užívej si přicházející jaro Ti přeje Věrka
Tenhle mls je našim domácím evergreenem… dá mi dost práce zabránit, aby nebyl k večeři obden… Po naplnění domácí podobou nutely nakombinovanou s tvarohovou náplní (tedy obojí v jedné rolce) se ani nedívím. Přestože se všemožně snažím omezit sladké, teším se na každou nepovedenou palačinku… přece ji nevyhodím, že?
Díky za recept. Já dělám poměr na palačinky na 100 ml mléka 1 vejce a 50 g mouky, trošičku soli. Občas přidám trochu mléka, podle mouky, kterou zrovna mám, každá se chová trochu jinak. Zatím mi to tak funguje super. A přidávám tak 1/2 lžíce cukru, protože dcera je má ráda jen tak, suché, bez namazání. A upřímně – před pár dny jsem měla fofr, tak jsem taky jednu snědla jen tak a ono je to fáááákt dobrý.:-D Smažím na tom, co je zrovna po ruce, takže sádlo, kokosový olej, občas olej. Božské jsou na přepuštěném másle, ale na to jsem většinou dost pohodlná.:-D
Palačinky dělám docela často a myslím, že za ta léta už mám docela „vychytáno“. Mouku ovšem používám polohrubou a těsto nesladím, zato přidávám trochu rumu. Peču hned a na oleji. Zatím byli všichni strávníci vždy velmi spokojeni. Jako náplň používáme tvaroh, marmeládu, případně obojí současně, anebo naslano: špenát, sýr, šunku.
Ad potravinové banky: dost mi vadí, když se na občany hází zodpovědnost za něco, co by měl mít ve své kompetenci stát. Nová dodávka? Většina fotbalistů nebo vrcholových politiků by si ani nevšimla, kdyby ji ze svého účtu zaplatili – to jsou pro ně drobné, kvůli kterým by se ani neobtěžovali vystrčit palec z postele. Proč se na ni máme skládat my, co máme také občas hluboko do kapsy? Ale rozumím tomu, my totiž na rozdíl od výborně placených fotbalistů víme, jaké to je mít hluboko do kapsy. A za dotace, za něž si někdo postavil čapí hnízdo, by bylo takových dodávek….
…jenže tak to bylo vždy, Majko. Ti, co přispívají do sbírek, jsou většinou lidé, kteří nemají peněz na rozdávání. Těm majetnějším většinou chybí soucit. Neplatí to ale 100%ně, určitě jsou výjimky na obou dvou stranách. Jsem zvědavá, kolik se vybere!
Milá Florentýnko, palačinky jsou oblíbeným jídlem mých dvou starších vnoučat, s mladším skoro čtyřletým jsme je nedávno dělali spolu a už se ptá, kdy zase budou – takže určitě vyzkoušíme ty tvoje! Chtěla bych tě pochválit – tvé recepty se čtou jako pohádka, jsou moc pěkně napsané, ze slohu jsi určitě měla ve škole jedničku!? Takže díky za dvojí zážitek: nejdříve literární a následně kulinářský. Těším se na další recepty!!! Miluše
Děkuju, Miluško ❤️
Tenké palačinky jsem vzdala poté, co si ty krásně průsvitné nádhery s krajkovými křupavými okraji nabral drahý rovnou tři, plácl je na talíř, vrchní máznul džemem a dohromady sroloval. V duchu jsem si něco o perlách a kopytnících a kdo chce kam, a ty báječné dělám jenom dětem a návštěvám, které to ocení. Jinak už časem nemrhám 🙂
Ahoj Florentýno, držím se osvědčeného receptur Jamieho Olivera – jedno vejce, hrnek mouky, hrnek mléka. Takto je včera poprvé snažila moje osmiletá dcera. Ale tvůj recept vypadá zajímavě, zvlášť pak musím zkusit tu nerezovou pánev. Dík za tip. Adéla
Máš moc šikovnou dceru, vyřiď jí mé srdečné pozdravy ❤️
Ahoj všichni.Protože jsem dnes již po obědě a k večeří mi to moc nejde,palačinky budou zítra k obědu.Dík za recept.
????
Ahoj Flo,
to snad není ani možný. Včera v noci jsem připravovala do práce palačinky pro mě a kolegyni, protože jsme chtěly uspořádat ochutnávku různých oříškových krémů. A tu jsem si posteskla, že je škoda, že na Tvém webu není palačinkový recept 😀 Já snad budu muset využít situace a smažit dnes večer znova 😀
Ale ty moje taky nebyly špatné 😀
:-)))
Ráda jsem si přečetla recept na palačinky. Mám už svůj trochu mouky, trochu mléka, sůl. vejce. Chystám si je v Termomixu a hlavní důraz
dávám na odpočinutí těsta a pak na teflonovou pánev. Celá rodina ví, že ji nesmí použít jinak než na palačinky. Dávám minimum sádla, nebo
oleje a po ukončení jen vytírám papírovou útěrkou a neumývám ji.
Povede se mi i ta první palačinka.
Mohu tak používat mouku hladkou, špaldovou, celozrnou i pohankovou.
Máš to pěkně zařízené, Laďko.
Ahojky, Flo,
moc díky za Tvoje rady ohledně palačinek! Už dřív jsem od Tebe četla, že nerezová pánev má ráda prvotní suché nahřátí, ale po přečtení tohohle článku už si to (snad) zapamatuju jednou provždy, stejně jako poučku se sádlem. Dnes jsem si tedy k snídani dělala vynikající fitness lívance z těsta obsahujícího rozmixovaný banán a pekla jsem je na pánvi nepřilnavé, ale vlastně hlavně proto, že tuk (v tomto případě kokosový olej) byl už součástí těsta, takže mi přišlo zbytečné dávat na pánev ještě nějaký tuk (navíc na pánev nepřilnavou). Je ale pravda, že se mi s nepřilnavými pánvemi obecně špatně pracuje, musím je pořád hlídat, nemůžou se pořádně nahřát, i když konkrétně na lívance to minimálně u mě není tak nutné, protože jsou hned, a hlavně – ty naše nepřilnavé pánve už jsou staré a opotřebované, protože je sestra a mamka velmi často přehřívají (i když jim po Tvé radě pořád dokola opakuju, že nepřilnavá pánev se NESMÍ zahřívat tak moc, jak to dělají ony), takže už i celkově špatně reagují na teplo; a pokud na ně zrovna sestra nenaleje tunu oleje, když si dělá smažená vejce, tak opravdu asi jediné, co se na nich dá bez rizika přilepení dělat, jsou palačinky a lívance (už se mamce ani sestře ani nesnažím vysvětlovat, že nepřilnavá pánev je právě od toho, aby se na ní mohlo dělat bez tuku, ale ne, ony do toho stejně vždycky dají spoustu oleje a pletou si ji s obyčejnou nerezovou pánvi, jako ostatně i dřív já).
Takže příště až budu dělat palačinky nebo lívance, vzpomenu si na Tebe, půjdu pořádně nahřát pánev a vezmu si k ruce sádlo. 🙂
Báro, jsem ráda, že o tom takhle důsledně přemýšlíš a hledáš si cestu. Držím palce, ať se ti s nerezovou pánví dobře a dlouhodobě kamarádí.
Milá Florentýno, děkuji za tip se sádlem. Používám jej téměř na vše, ale ještě mě nenapadlo použít jej na palačinky. V létě mám na chalupě 5 vnoučat /13-17 let/, z toho 2 s celiakií a vařím pro všechny bezlepkově, kromě palačinek. Bezlepkové dělám z 1 a čtvrt litru, lepkové ze 3/4 litru, Na mne zbyde ta první roztrhaná, na manžela nejvýš jedna. Když se zeptám co k obědu, vím že to budou palačinky nebo řízky, takže se raději neptám.
🙂
Zdravím Florentýnko, díky za další inspiraci. Palačinky dělám, postup je asi stejný, jen jsem nepoužívala sádlo. Určitě je takto vyzkouším.
Pokud jde o potravinovou banku, souhlasím s názory v dnešních příspěvcích. Nejsem proti přispění a je dobře že se využijí i potraviny, ktrým končí datum spotřeby, ale opravdu by se měli zamyslet i movití jednotlivci nebo firmy a lidem v nouzi, kteří jsou svým způsobem odkázáni na pomoc jiných, by mohli přispět, či jinak pomoci, třeba i opravou zmíněného auta.
Máš dobré srdce a je od tebe hezké, že se snažíš iniciovat i nás ostatní.
Přeji ti hezký víkend.
Vlasto, naprosto s tebou souhlasím. Je to smutný příběh, který jen potvrzuje, že vždycky přispívají hlavně ti, kteří sami nemají nazbyt.
Ahoj,
Prosím o radu, která nerezová pánev se osvědčila. Četla jsem tip čtenářky na tu z ikey, počkám si ještě i na další tip ☺
Díky!
Helena
Mám z Makra, tu jejich značku a nedám na ni dopustit. Ikea je dobrá, ale na indukci moc nefunguje
Heleno, nemusíš se trápit značkou. Pokud ti pánev v obchodě hezky sedne do ruky, budeš mít pocit, že je pevná a něco vydrží, a hlavně ucítíš, že má těžké silné dno, měla by zafungovat každá. Pánev značky Ikea vyzkoušenou nemám, ale věřím, že pokud nekoupíš tu nejlevnější, budeš spokojená.
Tenké palačinky nemusím, je toho pak málo v puse :-), raději trochu silnější. A jedině na ždibci přepuštěného másla.
🙂
Ještě malý fígl pro opravdu tenké palačinky, těsto si připravit třeba večer a ráno pak jsou palačinky doslova papírové ???? těsto dělám od oka 🙂
????
Já teda mám pánev od vietnamce za 90.-Kč a TO JSOU PALAČINKY! nechápu proč bych měla kupovat na palačinky nerezovou? A palačinky na sádle?? Ještě jsem to neslyšela ale vše je jednou poprvé.Těsto dělám podle oka a po první zkušební si ho upravím.Pozdrav všem!!
Palačinky – dobrá snídaně, svačinka, večeře, v kombinaci s gulášovou polévkou i oběd. Smažím je na oleji v nerezové pánvi, jsou tenké a vydařené. Moje zkušenost – těsto zadělám a nechám dlouho odležet.
Děkuji za fintu s „uležením těsta“. S nerez pánví většinou bojuji, nicméně po Tvém doporučen jí dám ještě šanci. Jinak u nás je první palačinka (vlastně trhanec) většinou pro psíky.
Díky a držím palce pánvi, ať vám to spolu klape 🙂
Milá Florentýno,
tak si tu čtu předešlé reakce a musím se pousmívat. Je to docela věda a jak vidno, každý už má „nacvičeno“ po svém. Přiznám se, že palačinky zadělávám od oka – je to trochu alchymie, aby bylo těsto akorát. Záleží hodně na mouce, jaké množství mléka pojme.
A teď k tomu smažení – překvapila jsi mne, že smažíš na sádle. Ono je pravda, že není sádlo jako sádlo, ale většinou z toho smaženého pokrmu sádlo cítím a nemusím ho, tak používám olej a pánev teflonovou. I v ní jdou palačinky tenké, jen je pravda, že ty okraje nejsou tak křupavé. Ale dávám si závazek, že zkusím na sádle a v nerezové pánvi. Dám vědět, jak to dopadlo.
A ráda si ty tvé recepty čtu, je to vtipně popsáno.
Přeji tobě i všem z klubu, aby už brzy přišlo to pravé jaro a mohli si užívat sluníčka.
Zdraví Dáša
Ahoj Flo, palačinky, jidlo, které mohu každý týden. Peču je na teflonové pánvi, specielně určenou pro palačinky. Jsem spokojena, netrhají se a jsou dobré. Dělám je na sladko, na slano i zapékané. Chce to těsto nechat nějaký čas odpočinout a pak to nemá chybu.
Díky -Zdena
prepustene maslo vyborna věc sadlo je masova věc
Ano, přepuštěné máslo je taky super.
Ahoj Flo,minulý týden jsem po dlouhé době dělala palačinky,měla jsem ale asi špatnou pánev,protože se mi dost trhali.Takže na řadě je nová pánev.Přeji hezký večer. Maruš
Ahoj Flori,
Já jsem si oblíbila recept: na půllitr mléka 100g hladké a 100g hrubé mouky, 3 vejce a dávám trošku vanilky, skořice a citron.kůry. Těsto pak krásně voní. Těsto také nechávám odležet aspoň půl hodiny. Smažím na ghi, másle nebo kokosovém oleji. Plníme je ovocem a šlehačkou a rozpuštěnou čokoládou 🙂
Zdravím a přeji hezký den.
Darie
Bezva 🙂 Tobě taky hezký den, Flo.
Odporucam piect palacinky na kokosovom tuku – krasne to vonia a palacinky s dotykom kokosu su preda o nieco lepsie 😉
????
Ahoj Flo,
nerezová pánev? už několikrát jsem ji měla v ruce, že půjde z domu moc se s ní totiž nekamarádím, ale dám ji tedy ještě šanci. Sádlo ráda požívám, ale přiznávám, že na palačinky by mě ani ve snu nenapadlo. Takže moc děkuji za inspiraci a nápad, připravit si těsto večer a překvapit rodinu v neděli ráno skvělou snídaní. Už se těším na to jak budou koukat, jen doufám že se mi tedy podaří.
Držím palce, Marti.
Palačinky byly luxusní:-), kupuji novou větší nerezovou pánev, tam moje má malý průměr, ale určitě si ji nechám a zkusím použít i u jiných receptů. Ještě nikdy se mi nepodařily palačinky tak tenk, křehké a tak rychle a to díky tvým vychytávkám Flo, mockrát děkuji.
Palačinky mě učila babička, když mi bylo pět let…ach jak je to dávno… starší dcera už také pomáhá, je přesně v tom věku. Jen babička už tu s námi není.
Mám od babičky i fígl na poměry surovin – kolik strávníků, tolik vajíček a těsto se pak doladí, aby bylo tak akorát. Ale to je samozřejmě míra, do kuchařky nepoužitelná 🙂
Pánev používám teflonovou, byť je mi trochu stydno to tady takhle přiznat. Zkoušela jsem tu poctivou nerezovou s tlustým dnem, i na bramboráky, ale nejde mi to…jsem nerv, při prvním nepovedeném kousků nadávám a při druhém sahám pro teflonku.
Díky za hezký článek.
Úplně tě chápu, je to k vzteku, když se těsto pořád lepí na pánev. Až budeš mít někdy čas, zkus si tu pánev vyčistit a odvařit za tepla, jak jsem popsala. Věřím, že to půjde 🙂
Flo palačinky máme rádi dělám z polohrubé někdy přidávám pohankovou mouku určitě vyzkouším tvou verzi a po důchodku něco pošlu uložím si odkaz tak jak se vaří v nové kuchyni ?
Děkuju za optání, vaří se v ní úplně dokonale. Ještě o tom časem napíšu a přidám i fotky, neboj 🙂
Jó palacinky,úžasná dobrota nejenom pro vnučky.To je jejich první nápad na to když se zeptám,holky co budete papat.Jejich odpověď je že budeme vařit palacinky.I když poslední dobou vede chleba s máslem a medem.Med milujou.Děkuji za krásný recept a povídání které jsi k tomu napsala.Jsi prostě šikovná.Pozdrav všem Jitka
❤️ pozdravy opětuju a posílám nazpátek! Flo.
Ahoj FLO,čtu recept a dostala jsem hlad, asi je budu muset zítra taky udělat
🙂
Ahoj Flo,
do palačinkového těsta přidávám dvě lžíce třešňovice. Palačinky nádherně voní a mají tu pravou konzistenci. Vyzkoušej!
Super, vyzkouším, díky!
Palačinky miluje naše vnučka ,má je nejraději s nuttelou.Mám svůj osvědčený recept,ale ráda vyzkouším i ten Tvůj.Do těsta přidávám trochu cukru-na 1 l mléka 4 dkg a povede se i ta první.Ale co si budeme povídat-řízek je řízek-říká můj vnuk,který na sladké moc není.Ať se Ti v nové kuchyni dobře vaří.
🙂
Já palačinky peču a manžel je flambuje. A věřte, že je to opravdu prudce jedlé. Vyzkoušejte, úspěch zaručen. Jako dezert to nemá chybu.
To je ovšem nápad, zkusím ho nadhodit doma 🙂
Ha há, tak jsem ti právě posílala email ohledně mých kuchařských nedostatků, ale palačinky, troufám si hrdě říci, mezi věci, co potřebuji naučit, nepatří. Jen mě mrzí, že jsem si tohle nemohla přečíst dříve, protože za dnešní podobou palačinek, na které jsem hrdá a suroviny míchám už jako profík od oka, stojí milion nezdařených, připečených, příliš tlustých, příliš tuhých a roztrhaných palačinek. Asi bych to dávno vzdala nebýt malé breberky, která je miluje, takže je máme opravdu aspoň jednou týdně. Teď už jsem si tak jistá, že začínám experimentovat s náplněmi, posledně jsem zkoušela jablka s karamelovou omáčkou. Ale pravda je, že je dělám na teflonové pánvi, takže příště zkusím nerez a jsem zvědavá, jak to dopadne:). A, že jsem tak smělá, jaká je tvá oblíbená náplň či přeliv?
Já ze všeho nejvíc miluju domácí zavařeniny. Jahodovou a meruňkovou. Občas, když se nechám unést, k nim přidávám ještě trochu zakysané smetany a navrch cukruju.
Moje vnučka miluje palačinky v jakékoliv podobě. Když u mně naposledy spala, chtěla jsem jí udělat radost a že budou k obědu palačinky se špenátem a bramborem. No tvrdila jsem, že už jsem to dlouho nedělala a že se to do příště znovu naučím, ale asi to bylo i pánví. Do příštího spinkání u mně to nestihnu a tak bude rajská nebo buchtičky se šodó, to miluje taky. A až mi přijde příští důchod, spěchám koupit pánev. Myslím, že budeme mít radost obě
❤️
Všem krásný pohodový den. Palačinky dělám z polohrubé mouky – na 1 vajíčko (50 ml) 3 dl mléka, cca 14 lžic mouky a špetku soli.
Vše protřepu v šejkru od Tupperware (ale může se použít i sklenice s víčkem) a po odpočinutí přímo nalévám na pánev. Protože každá mouka je jiná a potřebuje jiné množství mléka, tak po první palačince, je-li třeba, přidám buď trochu mléka nebo mouky.
Palačinky si každý namaže svou oblíbenou náplní – marmeládou, rozdělaným tvarohem, cukrem se skořicí, grankem.
Já miluji zapečené palačinky plněné tvarohem (tvaroh, cukr, žloutky, kousek másla, citron.kůra, vanilka, rozinky namočené v rumu, sníh z bílků). Zarolované palačinky se naskládají do vymazaného pekáčku, zalijí vaječnou směsí (1/8 l mléka + 1 žloutek + 1 lžička cukru). Vloží se do vyhřáté trouby a pečou se, dokud zálivka není tuhá. Nejlepší jsou teplé.
Teď jsem ve svých receptech objevila palačinky bez vajíčka, tak se chystám na vyzkoušení: 600 ml mléka, 300 g polohrubé mouky,
špetka soli, 1/2 bal.pudinku vanilkového. Uvidíme, jaké budou……
Díky, Nadjo!
Milá Florentýnko,jelikož jsem zahlédla palačinky,dnešní téma,poskočilo mi srdce!Je pravda,moje nejoblíbenější jídlo ve vaření,všichni doma,samozřejmě včetně vnuků,je milují a nechci se nějak moc chlubit,ale jen ode mě.Dělám je odjakživa podle oka a dávám převážně hladkou a trochu polohrubé mouky.I souseda,když je smažím,říká,jak je dělám,že je mám tak tenoučké,že v životě je tak nikdy neudělá.Mám na ně mou specielní komunistickou pánvičku firma ALUSPOR Czechoslovakia a nedám na ni do smrti dopustit.Jak to jde na nerezové,nidkdy jsem nezkoušela,ale ,zkusím.Jinak na potravinovou sbírku přispívám a přispěji i teď.Zdravím Olga
❤️
Dělám na oleji-sádlo je pro mě novinka,ale vyzkouším.
Vůbec se toho neboj, stačí úplně malá trocha sádla.
Palačinky jsem dotáhla nedávno k dokonalosti právě smažením na nerezové pánvi. Jsem ráda, že jste mi potvrdila svým článkem výsledky mého bádání:-) Když pospíchám smažím současně na nerezu a na teflonu a kvalitu vysledného produktu nelze srovnávat. Nerezovou pánev mám z Ikey a po roce používání můžu jen doporučit. Občas smažím palačinky na kokosovém tuku, krásně to voní.
❤️
Ahoj Flo,
palacinky jsem nedelelala nejmene sest let. Tvuj recept mne inspiroval, vlastne uplne po letech namlsal :-). Prave jsem ho odzkousela, dvouleta dcera se olizovala az za ouskama:-), my ostatni taky. Nerezova panev a sadlo fungovaly skvele, priste palacinky urcite pripravim z dvojnasobneho mnozstvi.
Jako vzdy, diky diky a preji krasnou nedeli.
Paráda, mám radost ❤️
Milá Flo vděčně děkuji za recept tajemství tkví v přípravě a tak se pokusím změnit
postup přiznávám bez mučení,že nejsou palačinky křupavé. Zkusím použít kameninovou
pánev snad se povede..Zdravím Šárka
Držím palce, Šárko, a taky zdravím.
Před nějakou dobou jsem zkusil udělat palačinky ze sojového mléka (nebyl to úmysl, zrovna došlo normální a tohle se doma válelo) a výsledek mě hodně mile překvapil, doporučuji 😉
Bezva, díky za nápad! Flo.
Milá Flo,
tvůj a v podstatě jakýkoliv jiný recept na palačinky doplním jen postřehy pro alergiky. Místo kravského mléka lze použít rostlinné, např. rýžové, které chutná nasládle. Místo pšeničné hladké mouky pohankovou mouku a sádlo lze nahradit kokosovým olejem (pro vegany). Jen to vejce se mi nikdy nepodařilo nahradit tak, aby měly palačinky konzistenci vhodnou ke konzumaci 🙂 Půlhodinový nebo delší odpočinek těsta platí samozřejmě i pro pohankovou variantu.
A kdyby nějaký alergik na kravskou bílkovinu prahnul po šlehačce, může si vyšlehat tuhou část kokosového mléka (min. 60%) a ihned použít na vychladlé palačinky, na teplých se rychle topí (kokosový olej se roztéká už při pokojové teplotě).
Ahoj Flo,
palačinky jsou moje srdcovka. Bylo to první jídlo, co mě babička naučila a to se nezapomíná. Ať se snažím, jak se snažím, nikdy nechutnají a taky nikdy nebudou přesně jako od ní. Teď, co se mi babička při ujídání první palačinky směje tam zeshora, kdykoli přijedu do ČR, dělání palačinek dědovi je povinný úkol. Vždycky prohodí něco jako “ a kdy že se to zastavíš? Ve středu? No já jen, abych tu měl dostatek mouky“.
❤️
Milá Flo.
Dlouhé roky byly palačinky moje noční můra. Nenáviděné jídlo, co se přípravy týče. Odhodlala jsem se k nim max. 1x do roka a pak jsem vždycky žádala okolí, aby, až zas budu chtít dělat palačinky, mě radši zabili rovnou. Ale teď, teď! Tento týden jsem dělala palačinky podle Tvého receptu už 4x!!!!!! A pokaždé všechny včetně té první úplne skvělé. Ještě teď jsem z toho v rauši 🙂 Děkuji, děkuji, děkuji.
No pěkně! ❤️
Milá Flo.
I když se tady moc neozývám, musím Ti přiznat, že jsi mě těmi palačinkami moc inspirovala. Tvé recepty se čtou jako krásné příběhy. Už se těším, jak podle Tvého receptu si konečně uvařím zase něco sladkého. V létě dělám ovocné knedlíky a tím to také končí, takže Ti znovu děkuji za dobrý nápad.
Přečet jsem si recept a nemohu odolat. Těsto jsem připravil a za 20 minut se pustím do smažení. Dík Jaroslav
Jaroslave, jste frajer, na palačinky si troufne málokterý muž, moc Vám fandím. Flo.
Děkuji!!! Nerezová pánev, ghí …. Palačinky úžasné. Konečně se mi povedly podle představ. Dodržela jsem poměry, jen jsem dala vodu místo mléka (nepoužíváme, rostlinné jsem zrovna neměla). Na funkci ani chuť to nemělo vliv, ghí to krásně chuťově doladilo. Plnila jsem čerstvým domácím tvarohem a minutkovou marmeládou (zhoustlym rozvarem) ze zbylého zmrzlého rybízu a ostružin. Skvělé, úžasné ????
A ještě jsem zapomněla, že těsto jsem udělala večer, bylo z celozrnné špaldové mouky a tvaroh rozmixovala s banánem a vanilkovými zrníčky. Aaachh …
❤️❤️❤️
receptík ako môj, ale ja si cesto nalejem so fľašky
a potom len malé množstvo lejem na panvičku. Nezašpiním
naberačku,a keď urobím viac cesta, fľašku uložím do
chladničky a na druhý deň môžem pokračovať rovno z fľaše.
Bezva vychytávka, díky ❤️
Dobrý den, tak jsem díky Vašemu receptu vytáhla po 20 letech nerezovou pánev, které jsem se pořád bála. Jednou jsem na ní něco dělala a hrozně se to chytalo. A musím říct, že se nepřichytla ani ta první palačinka a to jsem použila olej místo sádla. Těsto výborné i bez té trošky cukru, co jsem byla zvyklá dávat. Vynikající, děkuji za recept.
Ahoj
mám recept po babičce :
4 vejce
1l mléka
1 vanilkový cukr
50g másla
polohr. mouka
trošku osolit
navíc přidávám 100g ovesných vloček, pak mouku do zahuštění, trochu
rozmixuju, za hodinu smažím na sádle.
Moc krásně napsáno 🙂 Miluju palačinky a rád je připravuji. A opravdu mizí před očima 🙂
Můj osvědčený recept :
1 litr mléka
400 g hl. Mouky
3 vejce
Špetka soli
Trošku kypřícího prášku
Tajná ingredience skořice 🙂
A vanilkový extrakt
A smažím na másle, to dodá palačinkám šmrnc 🙂
Díky moc! Onehdá jsem na stará kolena dostal chuť na palačinky (nikdy jsem je sám dosud nedělal). V rychlosti jsem na netu našel první videorecept a bez většího přemýšlení se pustil do díla. No …. výsledek spíš připomínal langoše – tlusté, mastné, ne příliš chutné. Jako jedlé, ale nic moc .. navíc toho bylo tak pro 3 lidi, takže spousta těsta šla do ***
Zklamán ale s neztraceným odhodláním jsem se rozhodl pro další pokus a tentokrát šel „najisto“ … tedy pro radu/recept k Vám. Dnešní pokus (palačinky k snídani) bych označil slovem „Sukces“ … tedy naprostý úspěch. Palačinky skvělé, úžasné, tenké, tenoučké, krásné, do zlaťoučka opečené, lahodné …. no prostě všecho. Povedly se tak, že bych je mohl (si teda myslím) i prodávat za valuty :-)) Navíc porce tak akorát pro jednoho hladovýho chlapa … 4 kousky jsem snědl a jedna tlustší závěrečná zbyla jako dárek pro psy – mám 3 a všichni mě celou dobu vaření nadšeně podporovali .. tak si prostě taky zasloužili ochutnat 🙂
Ještě jednou díky moc .. Honza
Dobrý den, už jsem od Vás zkusila několik receptů a vždy skvělé. Palačinky peču celý život, ale Váš recept mě natolik zaujal, že jsem ho zkusila včetně odležení těsta, nerez pánve a sádla…..
Musím napsat komentář, protože to prostě nemá chybu – tenké, křupavé palačinky, které se skvěle připravují. Asi si u Vás najdu recept častěji, nebo raději rovnou pořídím kuchařku.
Díky
?
Nic lepšího na palačinky opravdu není?
Za sebe mohu místo sádla doporučit přepuštěné máslo – ghee. Je to asi z 99% čistý tuk… nic se na něm nepřipálí, je to vegetariánské, obvykle dobře snášené i alergiky a dodá pokrmům takovou máslovou chuť.
U mě doma je to od prvního vyzkoušení surovina, která nesmí chybět (podobně jako se sádlem se s ním dají i mazat ruce).
Milá Flo,
nejen, že podle Vašeho receptu byla už první palačinka naprosto jedlá a v pořádku, ale tak hebké, tenké a s křupavými okraji, jsem nikdy žádne palačinky neměla. Takže, celá rodina děkuje, za vynikající recept. Jinak už je dělat nebudu. ❤️
❤️
Ahoj Flo,
naše rodina palačinky a lívance vždy smažila na špeku 🙂 Kouskem špeku se vytře pánev a smaží se jedna radost. Díky tvým receptům jsem vzala na milost nerezové pánve a už si bez nich smažení řízků ani palačinek neumím představit.
Dobrý den Florentýno,
dokonalé palačinky, skvělé články a rady :). Myslela jsem si, že mám supr recept na palačinky ve kterém byl též cukr – dle Vašich rad tam prostě nepatří a musím souhlasit. Teď už palačinky jedině podle Vás :). Už jsem zkusila pár Vašich receptů a jsem nadšená. Děkuji moc J.
Vynikající!?
doporučuji posypat čerstvými meruňkami. ?
Milá Flo,
moc děkuji za super recept na palačinky.
Musím říct, že lepší jsme nejedli a co nás velmi překvapilo
bylo smažení na sádle a ne na oleji. Jinak už je dělat nebudeme.
Dobrý den, předem díky moc za Vaše stránky. Jsou jednoduše super. Jsem na mateřské dovolené a před ní jsem ráda vařila složita a dlouho trvající tradiční česká a francouzská jidla. Tady člověk najde i skvělé jednoduché recepty a hlavně typy jak ní nezkazit. Palačinky jsou u nás teď skoro na denním pořádku. A s tou první nepovedenou malý tip. Pánev po rozpálení vytru tukem (olejem, máslem) silikonovou maslovackou. Mějte se krásně
Ahoj Florentýnko,tvoje palačinky dělám ráda.Je to opravdu perfektní recept,navíc pokud jsme s manželem sami ,tak je množství přesně pro nás.Dnes jsem zkusila dát ke každé palačince vločku másla.Palačinky mají ještě lepší chuť a taky barvu.Jsou opravdu dozlatova.Doporučuji zkus je takhle.
Ahoj Flo,
dlouho jsem hledala ten správný poměr na palačinky. Doma je sice mamka dělala docela hojně, ale vždycky od oka (šlak mě mohl trefit, když jsem se ptala po poměru a dostalo se mi odpovědi „od oka“). Pak už jako studentka jsem smažila palačinky pro 14 hladových kolegů na brigádě a postupovala metodou pokus omyl – povedly se vždycky, to ano, ale byly to někdy nervy a bojové podmínky k tomu.
Po přečtení tvého článku jsem se rozhodla je zkusit zase po letech ve velkém, tentokrát pro 17 lidí v jedné kanceláři. A hurá – palačinky perfektní (tenoučké i na staré teflonové pánvi), kolegové nadšení.
Už nikdy jinak dělat nebudu. Ještě jednou obrovské díky.
Dobrý den, děkuji za perfektní recept na opravdu nejlepší palačinky co jsme kdy jedli. Jste úžasná 🙂
Stejný postup používám i pro bezmléčné (bezlaktózové) palačinky. Kokosové mléko alpro.
Jsou parádní.
Hezký den
Nevím jak komu tady.. ale osobně doporučuji základní dávku zdvojnásobit ! Minimálně.. Pokud snad zbydou, dají se zapéct.
Jen připečené sádlo na krajích pánve se nedá odvařit .. je potřeba trochu hrubší síla. Nemluvím o připečeném těstu.
Nerezová pánev je dokonalá, recept perfektní.. páteční oběd dokonalý.
Jen potřené tvarohem s trochou cukru a naředěno 33% smetanou.
Karel