Kapustové karbanátky, které nezklamou

Kapustové karbanátky podle tohoto receptu zavánějí příliš zdravým stravováním. Je v nich spousta kapusty. Je v nich spousta ovesných vloček. A nesmaží se, nýbrž se pečou v troubě.

Nebezpečnost tohoto receptu tedy nespočívá v tom, že by ucpával cévy cholesterolem. Někomu však může přivodit srdeční zástavu, sotva vyslovíte, co máte v úmyslu podávat k večeři.

Takže buďte ohleduplní, dbejte na dobrou pohodu svých blízkých a předem neprozrazujte, že budete připravovat nesmažené kapustové karbanátky plné kapusty a ovesných vloček.

Utajte své úmysly až do poslední chvíle. Když se vynoříte z kuchyně, nabídněte k ochutnání zeleninové placičky se slaninou a počkejte, co se bude dít. Nápověda: bude jich málo.

Zdravá strava může být chutná. To, že jídlo obsahuje podezřelou kombinaci kapusty a ovesných vloček, ještě neznamená, že je nejedlé. Stačí se k surovinám chovat správně a dopřát jim vhodné zacházení, aby vznikla příjemná chuť i struktura.

Jaké zacházení potřebují kapustové karbanátky?

Když se to správně provede, kapusta zůstane křupavá a nasládlá, vločky se téměř rozplynou a povrchové zezlátnutí karbanátků se postará o dostatečnou svůdnost lákající k osahání a ochutnání.

Jak vyzrát na kapustu

Kdykoli se kapusta příliš dlouho povaluje v teple, ztratí barvu, ztratí pevnost a podivně se jí zvýrazní vůně.

Pokud se jí naopak dostane příliš málo tepelné péče, ostrá chuť a zrádná vůně ji neopustí, zůstanou s ní i na talíři a na problém je zaděláno.

U těchto karbanátků se na to dá vyzrát předvařením kapusty.

Nemyslím pouhé povaření do poloměkka, ale blanšírování, tedy povaření následované šokovým zchlazením.

Kapustě zůstane barva, jistá míra pevnosti a příjemná nasládlá chuť. Když ji potom přidáte do směsi na karbanátky a upečete, už taková zůstane a nezmění se.

Nepřijdou ani stížnosti, ani reklamace.

Jak vyzrát na ovesné vločky

Ovesné vločky chtějí hodně času a hodně tekutin, aby změkly do nekonfliktní podoby.

Psala jsem tu o tom už mnohokrát. Je jedno, zda chystáte ovesnou kaši k snídani, vločkovou polévku, hrstkovou polévku zahuštěnou vločkami nebo banánové ovesné lívanečky.

Vločky potřebují nabobtnat, aby se při zahřátí téměř rozplynuly.

Totéž platí i zde, takže nezapomeňte nechat směs na kapustové karbanátky dostatečně odpočinout. Nezkracujte si čekání. Nepovažujte to za zbytečný luxus. Odpočinek těsta je důležitý předpoklad chutného výsledku.

Napíšu to zas a znovu: pro úspěch vaření nestačí jen suroviny smíchat. Je taky potřeba vědět, jak je smíchat.

Tyhle kapustové karbanátky jsou toho dokonalým příkladem.

kapustové karbanátky recept

 

Kapustové karbanátky

Celkový čas: 1 hour, 15 minutes

Množství: 4 porce

Suroviny

  • 600 g kapusty (váha je po očištění)
  • 1½ lžičky soli
  • 125 g slaniny
  • 1 menší cibule
  • 1 velký stroužek česneku
  • ½ lžičky majoránky
  • ¼ lžičky kmínu
  • 3 vejce
  • 40 g jemných ovesných vloček
  • 30 ml mléka
  • 40 g strouhanky
  • 1 lžíce olivového oleje

Postup

  1. Kapustu zbavte poškozených listů, rozčtvrťte ji, vykrojte košťál a očištěnou nakrájejte na nudličky. V hrnci přiveďte k varu 2 litry vody osolené jednou lžičkou soli, do vroucí vody vhoďte připravenou kapustu a vařte 3–4 minuty, až napůl změkne a ztratí svou syrovou příchuť.
  2. Hned po dovaření kapustu sceďte a prudce zchlaďte co nejstudenější vodou, tím si uchová část křupavosti a zelenou barvu. Znovu sceďte, vyždímejte a na prkénku nožem znovu nakrájejte – tentokrát co nejvíc nadrobno. Odložte do mísy.
  3. Slaninu nakrájejte na kostičky a vhoďte do kastrůlku. Pokud je příliš libová a nemá skoro žádný tuk, propašujte k ní ještě lžíci sádla. Začněte zvolna zahřívat, a jakmile pustí vlastní tuk, maličko ji opečte, až začne místy získávat zlatou barvu. S opékáním to nepřehánějte. Česnek a cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno. K opečené slanině nejprve přidejte cibuli a nechte 1–2 minuty změknout, potom pokračujte přidáním česneku, kmínu a majoránky a tentokrát už opékejte jen minutu, až se vše rozvoní.
  4. Ke kapustě vmíchejte opečenou aromatickou slaninu. Pokračujte přidáním vajec, zbylé ½ lžičky soli, mléka a ovesných vloček. Promíchejte a nechte 30 minut odpočinout při pokojové teplotě, vločky nabobtnají a díky tomu o nich při jídle nebude nikdo vědět.
  5. K odležené směsi přimíchejte strouhanku a nechte posledních 5 minut odpočinout. Troubu začněte zahřívat na 180 stupňů bez horkovzduchu (anebo na 165 stupňů s horkovzduchem) a plech vyložte papírem na pečení.
  6. Z kapustové směsi utvořte navlhčenýma rukama 8 větších karbanátků a klaďte je na plech. Nebojte se je důkladně stisknout a hlavně uhladit, cokoli bude rozčepýřeně odstávat, začne se v troubě připalovat.
  7. Karbanátky zakápněte olivovým olejem, vložte do horké trouby a bez dalších zásahů pečte 30 minut. Podávejte teplé, s vařenými bramborami a zakysanou smetanou ochucenou na jakýkoli způsob.

 


[vc_row][vc_column width=“1/4″][vc_single_image image=“14050″ img_size=“large“ alignment=“center“][/vc_column][vc_column width=“3/4″][vc_column_text]

Merendy v zástěře

Tento recept najdete i v mé poslední kuchařce Merendy v zástěře. Věnuje se úspornému, skromnému a hospodárnému vaření, které nabývá v současnosti na důležitosti. Dává návod, jak se vyhnout plýtvání, jak spotřebovat načatá balení a jak využít vše, co je zrovna dostupné a k mání. Ukazuje, jak nakupovat potraviny, aby všeho bylo akorát. Učí, jak naplánovat smysluplný týdenní jídelníček, ve kterém jsou jídla vzájemně propojená do jednoho celku, takže vám ušetří čas a práci strávené v kuchyni i spotřebu energie. Knihkupci tuto kuchařku zařadili mezi 100 nejlepších knih roku 2021.

Více o knize: Merendy v zástěře [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]


 

Zapojte se do diskuze

  1. Dávno som nereagoval na Tvoj recept, Flo. Teraz čítam a premýšľam o tom recepte a až po chvíli mi došlo, že Ty predsa píšeš po česky, takže pre mňa nie je kapusta kapustou ale kelom. To by si musela písať o zelí!??.
    Veľmi zaujímavý recept a, určite, ho skúsim.

    1. Ta Flo je tak šarmantní a důvtipná, že někdy jednoho znáte a ani si toho nevšimnete, že? ?

    2. Štefánia says:

      Dakujem Vam p. Gregor! Mne to napr. vobec nedoslo, ze je tam jazykova bariera, kym som si neprecitala Vas komentar 😀

  2. Já nějak ty pečené karbenátky pořád nemám vychytane. Půjdu krok po kroku a budu doufat!! ?

  3. Můj kdysikolega, děsně masožravej, si je moc pochvaloval, a to bylo co říct.. znám je smažené, tak zkusím ty pečené..děkuju!

  4. jaroslav says:

    Ahoj , chybí mě tam masíčko, ale co naděláš . . . zdr ad

    1. Maruska says:

      spek je taky maso ,-)

    2. Tak té slaninky přidejte, nebo kousek uzného…

  5. Florentýno, na tento recept jsem „lákala“ svého nastávajícího před mnoha a mnoha léty na první společné dovolené, byly tehdy smažené, ale složením se nelišily. Potvrdily pořekadlo, že láska prochází žaludkem. Vyzkouším pečenou verzi. Jitka

    1. Milá Jitko.Nelákejte svého milého na nahrášky(typu,co se tváří jako maso a není) To si nechte pro sebe v rámci diety.Není pro chlapa nic lepšího,než kachna,bůček,nebo jiné maso.Když to chcete ocenit,tak si za manžela vemte ženskou.Nečekejte,že budete zdílet vaše chutě a diety s chlapem 🙁 On chlap Vám taky nebude vnucovat pivo,buřty a chleba se sádlem a cibulí.Chlap má denní výdej energií víc jako žena a potřebuje se najíst a ne držet dietu.

  6. Florentýnko, mocTi děkuji za tento recept, manžel mě stále nutí, že chce kapustové karbenátky, ale nikdy nejsou podle jeho představ, tak doufám, že Tvůj recept bude to pravé, díky, krásný den…měj se hezky.

  7. Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, coto znamená „zakaápnout karbanátky olivovy molejem“? Jak se to dělá?
    Děkuji,
    Hanka

    1. Hanko, můžete třeba olej nalít na lžíci a z té lžíce pak každý kousek cik cak pokropit olejem.

  8. OK, kromě kapusty samý dobrý věci! Tak příště…

  9. Kapustové karbanátky bylo jediné jídlo, které mi chutnalo ve školní jídelně….Bez masa ovšem.
    Flo, šlo by to bez té slaniny? Osmažit česnek a cibulku na oleji? Nebo stačí přidat syrové?
    Díky za recept!

  10. Super recept a vyborne rady – jako vzdy. Ale jak nahradit vajicka? Diky Lenka

    1. Vajíčka drží všechno pohromadě, aby se placičky nerozpadaly, takže těžko. Chce to sáhnout do nějakých veganských fint. Trochu by možná pomohl našlehaný nálev z cizrny, ale nejsem si jistá, že bude stačit.

  11. Dík za recept, vypadá lákavě, vyzkouším ho. Kapustové karbanátky dělala moje babička, byly velmi chutné, léta hledám dobrý recept. Zdraví Irena

  12. Pavlina says:

    Mila Flo,

    Moc dekuju za recept. Manzel porad chce kapustove karbanatky,ale nikdy mi nevysly. Uz se tesim , az zkusim ty tve. Slo by to bez slaniny?
    Moc zdravim a vzdy se tesim na tve recepty

  13. Ahoj, konečně vím, co bude v soboru k obědu. Sbíhají se mi sliny. Já je jen dělám napůl s mletým masem (podle maminky) a pro sebe se strouhaným tofu.
    Jana

  14. oprava: v sobotu

  15. Ahá…! Já teda dělám různé zeleninové karbanátky či placičky, ale toto tedy neznám. Matka dělala kapustové karbanátky tak, že povařila celou hlávku kapusty a tu pak namlela společně s bůčkem půl na půl v masovém mlýnku, plus housku a smažila je. To mě nebaví, takže se vlastně v mojí kuchyni nevyskytují. Ale tvoje varianta, Flo, je mi velmi sympatická. Jó, člověk se stále učí, tak slibuji, že tyhle tvoje karbanátky upeču. A to hned v neděli. Chlapi se domluvili, že budou u nás doma sledovat v TV hokej, tak jim je předložím a slibuju, že sem napíšu reakce. Jasně, že jim neprozradím ingredience ? pivko k tomu….

  16. Milá Flo, moc děkuji i za úvod k Tvému dnešnímu receptu. Naprosto s Tebou souhlasím, taky se mi stávalo, že při čtení receptu z „klasické“ kuchařky jsem byla někdy poněkud bezradná a ne vždy se vše povedlo. A proto už dlouhou dobu sleduju Tvoje recepty a i pokud jdu dělat něco vyzkoušeného, tak nahlédnu na Tvé stránky, jak to děláš Ty. Za ty roky už jsem se leccos přiučila. Takže díky.
    A kapustové karbanátky určitě vyzkouším. Taky jsem je dělávala napůl s masem, ale Tvůj recept je zajímavý, ovesné vločky miluju a hodně používám, takže se těším. A verze pečení v troubě je určitě mnohem zdravější.

  17. Milá Flo, děkuji opět za inspiraci a krásné počtení..!
    Hned jsem na karboše dostala chuť a chtěla bych se zeptat zda by bylo možno dělat i s tzv. bruselskou kapustou alias růžičkovou? Děti mi ji nějak nejedi, zbyla mi tu a myslíš, že by to mohlo dobře dopadnout ji do tohoto receptu zakamuflovat nebo radši koupit velkou?
    Děkujiiiii! Eleanora

    1. Já myslím, že by to mělo zafungovat taky. Růžičková kapusta je výraznější, takže to bude o něco zajímavější v chuti.

  18. Šárka says:

    Kapusta je proti cholesterolu, je zdravá a je zdejší jako jsou například jablka, brambory, zelí…. Tento recept je z hlediska zdravé stravy lákavý a tak vyzkouším.. Děkuji za recept milá Flo. Šárka

  19. Markéta says:

    Milá Flo, moc děkuji za inspirativní recept, jako vždy.Teď už vím, co uvařit o víkendu. Ovesné vločky přidávám do karbanátků z mletého masa, kapusta bude tedy zase změna, navíc zdravější.Syn to určitě ocení,jelikož je vegetarián.

  20. Vlastimil Zehnal says:

    Milá Florentýno,
    Jako vždy podrobný recept. Kapustové karbenátky jsem ještě nedělal, já mám rád kapustu vařenou. Alespoň bude změna. Děkuji za recept.

  21. Děkuji za recept,ještě jsem to nedělala,ale musím vyzkoušet

  22. Kapustu – přiznám se – moc nemusím, ale tenhle recept vypadá zajímavě, možná v této podobě bude i pro mne po(u)žitelná.
    Simča

  23. Milá Flo,
    Vy byste vážně prodala i písek na Sahaře, jak to umíte krásně popsat a čtenáře navnadit!
    Kapustové karbanátky (jak už tu někdo zmiňoval, uvařená kapusta namletá napůl s masem) dělávala maminka a upřímně jsem je nesnášela. Takže když jsem je zahlédla v mailu, rovnou jsem to vzdala.

    Ale, dělám k večeři lasagne a jak jinak než podle Florentýny, a když mám tu hodinku frei při dušení boloňské omáčky, tak si teda přečtu na blogu i tu kapustu… už slintám a zítra jedu někam kupovat suroviny!

  24. Milá Flo,
    děkuji za připomenutí jídla z kapusty. A hlavně za nápad přidávat ovesné vločky. S kapustou je to u nás trochu složité. Někdo ji má celkem rád, jiný ji občas toleruje, ale jsou i tací, co ji nenávidí. A pak problém s masem.
    Nakonec jsem to vyřešil kompromisem. Udělal jsem toho všeho více a do půlky dal mleté maso. Karbanátky jsem pekl v troubě. Snědly se nakonec všechny ….. 😉

  25. Milá Flo,
    znám jen ten recept s masem, a tyhle karbanátky pečeme v troubě a mám je ráda.
    Ale … tvůj recept a celé povídání je tak lákavé, že se už moc těším 🙂 jak ho vyzkouším !
    Mám vlastně hodně co dohánět, skoro nic neumím a vaření je jako dobrodružství. Jana

  26. Miluji kapustové karbanátky a kapustu vůbec, tak moc ráda vyzkouším tuto zdravější variantu, dekuji!

  27. Ahoj Flo,
    karbanátky dnes vyzkoušeny. Moc nám i nečekané návštěvě chutnaly. Díky za recept.

  28. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, zeleninové karbanátky peču dost často, ať s jáhly nebo pohankou, vyzkouším recept s kapustou a ovesnými vločkami.

  29. Milá Flo, kapustové karbanátky také dělám i s vločkami (ty namočím v mléce) a kapustu pomelu na masovém mlýnku-jinak postup skoro stejný, někdy je smažím na pánvi. Ale zkusím i tvůj postup. Dají se jíst i studené. Díky za recept.

  30. Libuše says:

    Podle popisu receptu vzniká i ve mě chuť je zkusit. Ovšem, dělat je pro jednu osobu?
    Do manžela kapustu nedostanu, syn je vegetarián a nejí vejce. Špek samozřejmě také nejí.
    Mám ještě problém s olejem. Olivový mi chlapi nejí, tedy používám řepkový a slunečnicový.
    Recept ale nabídnu dceři. Ta na rozdíl od kluků jej uvítá.
    Přeji všem dobrou chuť.

  31. Šárka says:

    Dodávám zkusila jsem tento recept o víkendu a bylo to vynikající..

    1. Vlasta says:

      Zajímá mně jak s těmi vločkami- namočím 40gr vloček do 30 ml mléka- viz recept přes noc a pak použijí do těsta? Nebo jinak?

  32. Věrka says:

    Píšu, jak jsem slíbila, ohlas na karbanátky z kapusty. Návštěvníci byli překvapení, čekali chipsy, chlebíčky, tatarák… ale karbanátky z kapusty? Radik se taky netvářil, když jsem je vyráběla. Jenže! Já vysomrovala u sousedů listy kadeřávku, takže jsem nedala na kecy, řkouc, že jinak není možná a ve finále jim chutnalo a všechno snědli, včetně zeleninové „oblohy“ I ten hokej dopadl dobře, tudíž další bod splněn.
    Díky, Flo, už to řídíš i u nás doma ?

  33. Kapusta výborná volba, mám ji moc ráda. Zkusím karbanátky, uvidím co zbytek rodiny. Ale, jelikož mi vyrostlo hodně mangoldu na zahradě a vařím z něho jen špenát a přidávám do polévky, potřebovala bych nějaké receptíky jak ho zužitkovat.

  34. Terezie says:

    Dnes jsem je připravila k večeři a opravdu nezklamaly. A moc je chválil i můj muž!

  35. Vlasta says:

    Zajímá mně jak s těmi vločkami- namočím 40gr vloček do 30 ml mléka- viz recept přes noc a pak použijí do těsta? Nebo jinak?

  36. prosim, v slovencine ide o bielu kapustu alebo kel? 😀 som ponekud trosku zmatena 😀 kapusta kel zeli? pomoc bratři Češi :*

    1. CZ kapusta = SK kel
      CZ zelí = SK kapusta

  37. Alžběta says:

    Krásný den Florentýnko,
    zrovna jsem dala karbanátky péct, ale přiznám se, že se trochu bojím, jestli budou držet pohromadě, při tvarování se mi celkem nedařilo a do finálního tvaru se mi povedly až na plechu.
    Kapustu mám ráda, tak budu doufat, že se povedou.

  38. Zuzana says:

    Milá Flo,
    Minulý týden mi zbyly croissanty, tak jsem udělala tvoji zemlbábu, kterou normálně nejím, ale tahle neměla chybu. Tento týden jsem potřebovala kapustové karbenátky a za chvilku je budu tahat z trouby a ta vůně! U nás se budou asi jíst jako bramboráky, maximálně s nejakým dressingem a s chlebem. Mám jich 16, tak jsem zvědavá, jak dlouho vydrží:)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close