Hamburská kýta je, dalo by se říct, hovězí pečeně na smetaně převlečená za vepřové maso. Postup i suroviny mají oba recepty podobné (byť ne zcela). Někdy dokonce můžete zaslechnout název hamburská kýta na smetaně.
Žádnou paniku, nejde o vepřový duplikát nejoblíbenějšího českého receptu z hovězího masa. Jedná se o unikát, vyznačující se přítomností kyselých okurek a libové šunky.
Protože momentálně vrcholí konzumace vepřového masa, dovolte mi vás tímto receptem provést. Vítejte v článku na téma, jak hamburské kýtě zajistit důstojnost.
Co to je hamburská kýta
Maso, na které se díváte na fotkách, byl původně kilový kus vepřové kýty, část ořech. Majitelka mu nejprve vytvořila působivou intarzii z mrkve, slaniny, sterilované okurky a šunky. Všimněte si kresby na řezu masem, kde vyniká barevnost použitých surovin. Dojem pak ještě umocňuje smetanová omáčka se základem z kořenové zeleniny a cibule, aromatizovaná bílým vínem, pepřem a novým kořením.
Oproti svíčkové je tato omáčka jemnější, světlejší, méně zeleninová. V poslední fázi úprav omáčky došlo k vmíchání precizně pokrájené šunky a okurky, jemně prohřátých v másle, čímž bylo toto kulinární dílo završeno.
Jak hamburská kýta restauračními normami prošla
Recept na noblesní hamburskou kýtu, kterou například zmiňuje prvorepublikový restauratér a hoteliér Šroubek ve své kuchařce, nebyl ušetřen vlivu času.
V průběhu normování restauračního vaření se upustilo od tučné smetany, ta byla z velké části nahrazena mlékem, stejně tak se ztratilo víno a objevil se místo něj citron, ocet a hořčice. Ke koření přibyl bobkový list a tymián, a to zřejmě proto, aby se nabudila mizící chuť.
Naštěstí zatím nedošlo k vaření masa v papiňáku, jako to mnohdy potkává nebohou svíčkovou. Vždycky mi to připomene scénku z filmu Bláznivá střela, kdy je Frank Drebin pozván na večeři ke své milé a ta mu na dotaz, co dělá k jídlu, odpovídá, že vaří pečeni. Načež vytáhne kus masa z hrnce.
Věřím, že lze nános času odstranit, zkratky a zjednodušení z receptu odpárat a odhalit dílo v celé jeho původní kráse. Nebo aspoň v té podobě, jakou by si podle mě i v současnosti zasloužilo. Je to ukázkový recept na nedělní stůl. Chcete si to zkusit?
Hamburská kýta krok za krokem
Suroviny má sice hamburská kýta trochu odlišné od hovězí pečeně na smetaně, ale postup kuchařských prací ji v podstatě kopíruje.
Bodejť by ne. Obě dvě jsou to masové pečeně, obě dvě se pečou pečlivě přikryté a ponořené do aromatického základu s kořenovou zeleninou a obě dvě vyžadují k doladění omáčky pasírování, zahuštění jíškou a zjemnění smetanou.
A obě dvě vedou k hlasitým výkřikům u stolu.
Pokud si chcete oba postupy porovnat, o hovězí pečení na smetaně jsem psala zde: svíčková na smetaně.
Jestliže máte všechny okolnosti přípravy v malíčku, klidně přeskočte rovnou na recept. Nyní budu popisovat a vysvětlovat dílčí detaily, které už zkušené kuchařky a zkušení kuchaři znají a vědí a používají.
Příprava masa
Hamburská kýta má mít na řezu mozaiku z mrkve, slaniny, okurky a šunky. V některých soudobých receptech část z toho seznamu chybí, ale takto to popisoval zmíněný pan Šroubek, tak proč mu nevěřit a nevrátit se k tomu.
Šunka obsahuje nejrůznější soli, které při pečení proniknou do masa a zabarví ho dorůžova. Na řezu to pak vypadá nesouměrně, jako byste použili větší kousky šunky oproti ostatním surovinám. Je dobré s tím počítat a na protýkání masa krájet opravdu malé špalíčky šunky o průřezu kolem půl centimetru. I tak z nich na řezu budou slušná kolečka.
Maso se surovinami protahuje ve stejném směru, jako vedou vlákna. Stačí z boku do masa udělat vpich tenkým špičatým nožem, tento vpich trochu rozkrojit do stran a do něj hned po vytáhnutí nože zatlačit připravené suroviny.
Mrkev a okurka vklouznou do masa celkem snadno, protože jsou tuhé, ale hranolky šunky a slaniny nikoli. Jejich měkkost jim v tom brání. Dejte je předem namrazit aspoň na hodinu, ale lépe na dvě, a udělejte jim na jednom konci špičku, pak je do masa dostanete bez vzpouzení.
Jako u ostatních pečení, i tady se hodí maso svázat, aby bylo co nejkompaktnější, peklo se rovnoměrněji a mělo hezký průřez, až ho upečete a zakrojíte. Svázané maso se tolik nerozplácne do stran.
Před vložením do trouby se ještě maso krátce opéká na pánvi. Jde o to, aby získalo barvu a tedy chuť, kterou pak předá omáčce. Bez opečení masa budete mít na konci vaření pocit, že omáčce pořád jaksi něco chybí a že se nedá dochutit. Maso pečlivě opečte a jste bez budoucího problému.
Stejně tak se opéká i zelenina. Oproti základu pod svíčkovou se ale nenechává zkaramelizovat, tedy zhnědnout. Smyslem opečení zeleniny pod hamburskou kýtu je její částečné změknutí, rozvonění, zesládnutí, ale nikoli zhnědnutí. Omáčka k hamburské kýtě je ve výsledku jemnější a světlejší. Nepřidává se do ní cukr, ocet ani hořčice.
Tekutina, ve které se hamburská kýta dusí
Aby se maso mohlo v troubě dusit, potřebuje být podlité.
Hamburská kýta má lehce navinulou omáčku, která je dle současných kuchařských receptur zaručena citronem, octem a hořčicí. Je to však úkrok stranou, původně se maso podlévalo bílým vínem. V mém receptu jsem se k této myšlence vrátila a opustila jsem ocet smíchaný s vodou jakožto jeho náhražku.
Jakmile mám zeleninu opečenou na pánvi, naliji na ni víno a chvíli vařím, abych odpařila alkohol i téměř všechnu tekutinu. Až je pánev opět téměř suchá, po víně zůstane jen jemná kyselinka. Následně přidám vodu a vše může jít konečně do trouby.
Dušení masa v troubě
Hamburská kýta se peče v troubě zakrytá. Díky tomu se nepeče, ale dusí. Dusí se ovšem při teplotě vyšší, než byste dosáhli na sporáku. Na neponořenou část masa působí vysoké sálavé teplo ze stěn pekáčku, maso se i přes víko opéká a získává výraznější chuť. Stejně tak kousky zeleniny, které plavou na hladině a jsou usazené u stran, získávají zkaramelizované opečení.
To je znatelný rozdíl oproti dušení pod pokličkou na sporáku. I tam ještě k určité karamelizaci surovin po stranách hrnce může dojít, ale jen pokud je kastrol z materiálu, který dobře vede a drží teplo (například rendlíky nové české značky Fabini tohle umí výborně, protože mají tepelně vodivé vrstvy i ve stěnách, nejen ve dnu hrnce; dále je to též kouzlo silnostěnného litinového nádobí).
Z toho logicky plyne, že od vaření v papiňáku je dušení masa v troubě chuťově vzdálené tisíce mil. Výsledkem je sice v obou případech měkké a šťavnaté maso, ale rozdíl v chuti masa i omáčky je dost podstatný.
Dušení masa a horkovzdušný oběh
Na maso v troubě byste neměli bezmyšlenkovitě zapínat horkovzdušný oběh, přestože je maso zakryté. Použijte jen sálavé teplo bez fénování.
Proč? Pokud použijete při pečení horkovzduch, vyfouká vám tekutinu i ze zavřeného pekáčku. Budete mít pod masem málo šťávy, nebo dokonce skončíte bez ní. Možná – pokud máte značkový litinový hrnec s dokonale padnoucí poklicí – se toho nemusíte tolik obávat, v ostatních případech stačí malá skulinka a po dvou hodinách pečení nemá maso v čem plavat, je smutně a suše tuhé a vy nemáte z čeho udělat omáčku.
Vlastníte-li pouze horkovzdušnou troubu a tedy nemůžete horkovzduch vypnout, dejte si velmi záležet na utěsnění pekáčku, klidně dejte dodatečnou vrstvu alobalu pod poklici nebo místo jedné vrstvy alobalu vezměte raději dvě. Hlavně ale snižte teplotu uvedenou v receptu o 20 stupňů, protože horkovzdušný oběh zvyšuje pocitovou teplotu v troubě a vše se s ním peče (a připaluje a vysušuje) rychleji.
Jestliže se vám i přes veškerou péči ztratí tekutina z pekáčku, dolijte ji vodou. Voda se odpařila v podobě vodní páry vlivem nedokonalého utěsnění, takže voda to opět zachrání. Nemusíte se dobývat do mrazáku pro vývar. Chuť se z pekáčku nikam vypařit nemohla.
Jíška
Vím, že spousta z vás podotkne, že dělá svíčkovou omáčku bez jíšky a není to poznat. Že stačí bohatý zeleninový základ rozmixovat a zahuštěné je to tak jako tak dost. A že tady to bude fungovat úplně stejně.
Nenamítám proti tomu nic. Máte-li dobré důvody, proč se jíšce vyhnout, například že si hlídáte lepek, glykemický index nebo čas v kuchyni a dvě minuty na jíšku vám prostě chybí, v pořádku.
Ale není pravda, že to není poznat. Omáčky s jíškou mají docela jinou úroveň. Nejde o to, že už je jídlo husté dost. Jíška ho nemusí dál nijak zvlášť zahustit. Když se jíška s omáčkou dost provaří, zahuštění je jen jemné a tak to přesně má být. Hutné omáčkové kejdy vznikly ve špatných hospodách nedbalým použitím mouky pro zahuštění, takže tam by taky měly zůstat.
Jíška je libůstka, radost, a rozhodně není těžká do žaludku. Těžký pocit při zažívání vzniká buď špatným způsobem zahuštění (nejčastěji moukou rozmíchanou ve vodě), nebo špatnou prací s jíškou.
V kombinaci se závěrečným přecezením přidá jíška omáčce cosi navíc, co se těžko popisuje. Noblesu, důstojnost, hebkost, jemnost, celistvost. Omáčka bez jíšky je jako nevěsta bez závoje. Krásná, obdivovaná, vdavek způsobilá, ale neúplná.
Pokud byste se rozhodli omáčku rozmixovat namísto zahuštění jíškou a cezení, dejte si určitě pozor na kousky koření a taky na slaninu. Po rozmixování z ní v omáčce úplně nadšeni nebudete.
Smetana až nakonec
Stejně jako v případě svíčkové, i hamburská pečeně si zaslouží zjemnění smetanou až úplně nakonec. Používám raději smetanu ke šlehání než smetanu na vaření, protože její zjemňovací schopnosti jsou lepší a taky se v teple (navíc v kyselém prostředí) nemá sklony srážet příliš brzy.
Děkuji za pozornost a nechte si chutnat. Ať vám tahle poctivě pojatá hamburská kýta udělá velkou radost.
Suroviny
- 900-1000 g vepřové kýty v celku (dobrý je ořech)
- 1 středně velká mrkev (100-120 g před očištěním)
- 2 menší cibule
- 100 g další kořenové zeleniny - kousek celeru a petržele
- 100 g šunky, v celku
- 100 g slaniny, v celku
- 2 sterilované okurky
- 1 lžíce sádla
- 150 ml bílého vína
- 1 lžička soli
- 5 kuliček pepře
- 5 kuliček nového koření
- 1 kelímek (200 g) smetany ke šlehání
- 1 lžíce másla
- 1 vrchovatá lžíce hladké mouky
Postup
- Šunku podél delší strany nakrájejte na plátky silné půl centimetru a ty pak ještě na špalíčky. Zhruba 5-6 těchto špalíčků na jednom konci seřízněte do špičky a dejte je stranou, zbytek rozkrájejte na drobné a pravidelné kostičky. Totéž učiňte se slaninou. Špalíčky rozložte na plastový tácek a vložte na 1-2 hodiny do mrazáku, aby ztuhly a dalo se s nimi protýkat maso.
- Mrkev očistěte a podélně rozčtvrťte. Odkrojte 2 nebo 3 deseticentimetrové kousky z prostředku mrkve, kde je nejpravidelnější, a odložte bokem, zbytek mrkve opět rozkrájejte na kostky. Jednu okurku též rozčtvrťte, druhou oloupejte škrabkou (opravdu) a nakrájejte na drobné kostičky. Cibuli, celer a petržel očistěte a nakrájejte nahrubo, tato zelenina přijde do základu pod maso a není třeba si dávat záležet na tom, jaké má tvary po rozkrájení. Tímto máte přípravné práce hotové.
- Maso opláchněte, osušte a položte na prkénko. Stejným směrem, jako vedou svalová vlákna, vpíchněte ze strany do masa dlouhým, úzkým a špičatým nožem. Tento vpich nepatrně prořízněte do strany, nůž vytáhněte, a do vzniklého otvoru zastrčte kousek šunky, slaniny, mrkve nebo okurky. Takto spotřebujte všechny špalíčky, které jste si připravili. Vpichy veďte do masa tak, aby posléze, až dojde na krájení upečeného masa, vznikla zajímavá mozaika. Neomezujte se pouze na jednu stranu masa, ale protýkejte ho surovinami i ze strany protilehlé. Nakonec maso kolem dokola svažte a zpevněte provázkem a tuto pečeni osolte zhruba půl lžičkou soli po celém povrchu.
- Troubu začněte předehřívat na 180 stupňů. Kostičky slaniny nasypte do kastrolu nebo do pánve, podlijte lžící vody a začněte mírně zahřívat, až se voda odpaří, slanina nafoukne, prohřeje a začne pouštět vlastní tuk. Pokračujte až do jemného zezlátnutí slaniny, potom ji odeberte stranou a v pánvi ponechte jen vypečený tuk. Je-li ho málo, přidejte lžíci sádla.
- Na tomto tuku ze všech stran postupně opečte maso. Nespěchejte, dopřejte mu čas, na každé straně to bude 2-3 minuty trvat, než zezlátne. Neotáčejte maso předčasně a zbytečně s ním nehýbejte, na nerezových pánvích se v první fázi opékání přichytí, takže byste ho zbytečně na povrchu potrhali. Vyčkejte, až se maso téměř samo a téměř dobrovolně uvolní.
- Opečené maso odložte do pekáčku, který mu velikostně zhruba odpovídá. Do uvolněné pánve nasypte kostky mrkve, petržel a celer, zasypte zbytkem soli a nijak zprudka opékejte asi 3 minuty. Zelenina by se měla pouze rozvonět a nenápadně změknout, ale zezlátnutí není žádoucí. Přidejte cibuli a pokračujte ještě další 2 minuty, ale opět odolejte tomu, abyste zeleninu příliš opekli.
- Jemný zeleninový základ zalijte vínem a vařte pár minut, až se téměř všechna tekutina odpaří a zůstane z ní jen pár lžic. Dolijte k ní 250 ml vody, přidejte opečenou slaninu, koření, zahřejte k varu a vše nalijte k masu (nikoli na maso).
- Pekáček dobře utěsněte buď padnoucí poklicí, nebo jednou či dvěma vrstvami alobalu, a vložte do vyhřáté trouby. Rozhodně na maso nenechte foukat horkovzdušný oběh, proudící vzduch se dokáže dostat i pod poklici a vysušuje jak maso, tak šťávu. Pečte 60 minut.
- Po uplynutí první hodiny pečení vyjměte pekáček z trouby, sejměte poklici a maso otočte horní stranou dolů. Opět zakryjte a vraťte do trouby. Toto čiňte každých 20 minut během druhé hodiny pečení. Celkem tedy budete maso péct 2 hodiny, první hodinu nepřerušovaně, druhou hodinu s pravidelným otáčením.
- Pekáček naposledy vyndejte z trouby, odklopte, vyjměte maso a zabalte ho do alobalu (můžete použít stejný kousek, jako ten, co sloužil k zakrytí při pečení). Tekutinu z výpeku slijte přes cedník. Pokud je jí málo, doplňte ji vodou přibližně na 400-500 ml.
- V menším kastrůlku rozehřejte máslo, a jakmile začne bublat, přisypte mouku a metličkou na středně silném žáru míchejte 1-2 minuty, až vznikne jíška béžové barvy. Postupně a na několikrát přilévejte tekutinu z výpeku a vždy pečlivě rozmíchejte, tak se nevytvoří žmolky. Přidejte pevnou část výpeku, která zůstala v cedníku, tedy zeleninu, slaninu a koření, přiveďte k varu a nezakryté nechte velmi zvolna pobublávat 20 minut. Žádný zběsilý var, jinak se omáčka příliš odpaří. Zatím můžete připravit přílohu nebo prostřít stůl, ale nezapomeňte občas omáčkou promíchat, aby se nepřipalovala ke dnu kastrůlku.
- Provařenou omáčku slijte znovu přes cedník, ale tentokrát přes něj navíc propasírujte či protlačte pevnou část. V cedníku se zachytí pevné kousky slaniny i koření, ale zbytek hladce projde. Do procezené omáčky přilijte smetanu, na pár vteřin přiveďte k varu a odstavte. Pokud je to třeba, můžete ji ještě dosolit, dokyselit nebo dokonce dosladit, jak máte rádi, ale nejspíš už bude všechno tak, jak má být.
- Kostičky šunky a okurky, které máte nakrájené a odložené od samého začátku, buď vmíchejte do omáčky, jak jsou, anebo je ještě předtím prohřejte a nechte rozvonět na lžičce rozpuštěného másla.
- Odpočívající maso vysvoboďte z alobalu, sejměte z něj provázek, a velkým ostrým nožem nakrájejte pečeni na centimetrové plátky. Rozdělte na nahřáté talíře, přidejte přílohu a nakonec přilijte omáčku tak, aby nezakryla mozaiku na řezu masem.
PS. Knedlíčky, které vidíte na fotkách, jsou podle receptu z mé nejnovější kuchařky Merendy v zástěře (strana 228). Včera jsem ho přidala na Instagram @kucharkaprodceru, takže můžete případně kouknout tam, pokud knihu nemáte. (Na shlédnutí receptu nepotřebujete žádnou registraci na této sociální síti.)
No pane jo! Tak to bude masopust i u nás! Přiznávám a na kolenou odprošuji,že ač zkušená kuchařka, hambuskou jsem nikdy nepekla. Občas udělám vepřové na smetaně a nemějte se, říkáme tomu svíčková, ale tento majstrštyk musím vytvořit. Tak přísahám, poprvé v životě se do toho o víkendu vrhnu. A usmažím i tvarohové koblížky v neděli. Půst do Velikonoc si totiž již tradičně střihnu.
Budou hody. A basta!
Správně! ? Flo.
Milá Flo,
před několika lety jsem objevila hamburskou kýtu někde v receptech na webu a po prvním provedení ji v rodině upřednostňujeme před svíčkovou. Příprava musí být precizní a trochu času si vezme. Nic pro lenochy. Ta práce se vyplatí. Bohužel jsem postupem času získala intoleranci na mléko a tak už ji nemohu. Nechci ji rodině kazit rostlinnými náhražkami smetany. Dnes už si ji syn a snacha vaří sami. A opět s velkým úspěchem i v zahraničí. Zdraví Olga
Tohle miluju. Dik za připomenutí opomenutého, spíš jsem dělal vepřovou pečeni s omáčkou Robert s květákem, ale rychle se vrátím…
Přesně takhle nás učili na učňáku mistři kuchaři . Dnes pro mladé neznámý pojem …
To bude mňamka, děkuji za úžasný tip
Hamburská kýta. Luxusní svatební jídlo. V dávné době připravil kuchař na svatbu mé sestry. Dodnes si pamatuji tu báječnou kyselkavou chuť. Dlouhá léta jsem nemohla najít recept. Později se podařilo. Zde je vylepšeno o víno. Florentýnko, moc a moc děkuji za opětovné velmi podrobné vysvětlení, jak a proč a proč tak a ne jinak. Hamburskou dělávám moc ráda a teď bude ještě lepší. Jen ty karlovarské knedlíky jsem ještě nikdy nedělala a moc mi chutnají. Je na čase se do toho pustit. Zdravím Marie
A ještě jeden komentář mimo dnešní téma. Měli v jednom obchodním řetězci kachní prsa s kůží, Koupila jsem je. Přečetla jsem sí podrobně komentář a recept Florentýnky a už se to na pánvi připravuje, přesně jak se má, střední teplota, tuk jemně bublá. Brambory se opékají. Nemám vývar, ale rozvařila jsem trochu zmraženého výpeku z martinské husy. Díky, díky za všechny božské rady. Marie
Krásný den všem!
Přistihla jsem se při něčem velmi nepěkném. Procházela jsem tyhle stránky a zjistila jsem, že komentář u článku nechávám jen tehdy, když se mi něco nezdá, když s něčím nesouhlasím, mám výhrady, připomínky a problémy. Když je v receptu všechno tak, jak se mi líbí, těším se, že si to jídlo uvařím, nebo to už dávno tak dělám, mlčím, protože není co dodat. Zkrátka si tu buduju pověst kverulanta.
Tak s tím dneska končím. Musím se taky naučit chválit a ne jen remcat.
Takže dnešní recept mi udělal velikou radost, už se těším, až budu mít čas si tuhle dobrotu uvařit – vlastně upéct 😉
Florentýno,
děkuji za recept a poučení. Nevěděla jsem, že se hamburská dusí na víně. Určitě se polepším.
Zdravím Florentýnko, ač se pohybují v kuchyni několik desetiletí, hamburskou pečeni jsem ještě nedělala a tak mě zaujala že se o ni pokusím. Děkuji.
Dík za skvělý recept. Pořád se musím něco učit, vařím ,ale bez vína.Příště zkusím.
Stejně jako paní Věrka „páchám“ svíčkovou z vepřového, protože jsem párkrát koupila hovězí, které nešlo ukrojit ani frikční pilou.
Tu hamburskou zkusím, jen dopředu hlásím, že asi bez vína. Za prvé jsem tomu nepřišla na chuť a za druhé – zbytek bych musela vylít. Snad to nebude vadit a i tak sklidím pochvalu.
Děkuju za recept!
Óóóó ano ano, toť krmě vpravdě nebeská! Můj oblíbenej „Hamburk“. Vynikající záležitost, a ořech jest to správné masíčko. Vřele doporučuju všem omáčkomilům, masožroutům a knedlíkářům. Zdravím Flo a díky, omrknu, jestli to děláme stejně, případně ozkouším nový fígle 🙂
Svíčkovou dělám i z kuřecích prsou v troubě, prostě miluji tu omáčku se zeleniny.
No a zítra běžím nakoupit na hamburskou aby bylo na 2 dny.
Děkuji a krásný víkend.
Skvělá lahůdka na nedělní oběd, děkuji 🙂
Ahoj Flo,
Nikdy jsem tato dvě jidla nevařila,ale už se těším na víkend, kdy uvařím jednu z nich a další co nevidět.
Dekuji za recept.
Milá Flo, je možné si maso nachystat večer předem? Myslím protýkání a svazování. Asi by tomu nemělo nic bránit, že? Nejsem zrovna ranní ptáče 🙂 a jsem víc v klidu, když mám podobná jídla předchystaná. Ptáčky taky vážu den předem, ty i solím.
Klidně bych připravila večer. Opepřit – pepř „konzervuje maso“. Případně i trochu potřít sádlem. Jen slabě, aby maso neosychalo. Možná i podusit zeleninu a v tomto „základu“ nechat přikryté v lednici do rána. Jako se dělává svíčková. Ráno maso očistila od zeleniny, opekla ze všech stran, pokračovala dle receptu.. Dobrý nápad, jak mít oběd předpřipravený a mohu klidně dlouho snídat.. Zkusím..
Nejdřív vám musím poděkovat za Kuchařku pro mou dceru.Sice jsem ji objednala pro snachu ,ale asi si ji nechám sama.Na to ,že už mám dost let mi vaše kuchařka hodně pomůže.Protože já si o sobě myslím ,že neumím moc omáčky a vždycky jsem se jich bála.Ale s pomocí vás se to snad konečně naučím.Janičko velké uznání a velké díky
Umíte výborně a laicky poradit.
Milá Florentýno,
recept je opět velmi podrobný a nad fotkami se mi už zbíhají sliny.
Ahoj všichni to je něco co se musí vyzkoušet a to co nejdřív dík za recept.
Děkuji za recept, který se mi příští neděli bude moc hodit. Máme rodinnou sešlost – 12 osob. Objednávka byla na svíčkovou, ale tu dělám často, a tak bude překvapení. Knedlíčky umím, hamburská bude premiéra.
Je to zajímavé, ale stává se mi, že máš pro mne recepty v šuplíku.
Ještě jednou děkuji.V.
Opět jsi mě Flo dostala a nabudila moje chuťové pohárky. Úplně si tu chuť představuju a už se těším na zítra až si na tom všichni pochutnáme. To je opravdu trefa.
Děkuji a pěkný víkend Jana
Ahoj Jani,
to vypadá božsky. Už se třesu jak to vyzkouším. Až přijedou mladí na víkend, tak je překvapím. Děkuji za skvělé recepty a přeji krásné předjarní dny.
Pavel
Milá Flo,
tenhle recept je taková paráda, že musí zlákat každého. Nesmírně se těším na vaření, na to, jak se s tím poperu a hlavně, že bude chutnat ! Díky nejen za tento recept !
Jana
Milá Flo,
tak to bude bašta, vypadá to nádherně a bude to tak i chutnat. Určitě to vyzkouším.
Eva
Dnes jsem delala a rodina se olizovala az za usima. Dokonce i mamka, ktera mi „radila“ co vynechat, co je zbytecne atp. … (ona dela skoro vse v tlakovem hrnci.) Pak priznala, ze tim, ze vynechava ingredience a pospicha, maji vsechny upravy stejnou chut…
Diky!
Moc děkuji za tento úžasný recept. Včera jsem s ním strávila silvestra a dnes jsme měli skvělý oběd. Ta práce stála opravdu za to, jen protkávat maso už asi nebudu. Strávníci to do sebe nacpali, aniž by si vůbec nějaké mozaiky všimli 🙂 Věřím, že maso bude skvělé i bez protkávání :-), ale jsem ráda, že jsem to zkusila.
Byla to výzva, přijít na to, čím bych ty díry nejlépe udělala. Ostré nože moc nemám a nebo byly moc široké a otvor mi připadal moc velký. Vybírala jsem i mezi šroubovákem, řezákem na koberce či vrtačkou 🙂 Nakonec mi manžel nabrousil úzký tupý nůž 🙂
Lenka
Milá Flo , udělal jsem vše podle Tvého rcp. a výsledek luxusní oběd . Rád vařím s Tebou , jen tak dál … ?