Čočková polévka s uzeným masem (i bez)

Čočková polévka je jedna z mála polévek, u kterých vaření nezačíná větou – rozpusťte máslo a opečte na něm zeleninu. A nepředchází jí ani pokyn, abyste čočku den předem, tedy dnes už je pozdě, namočili do studené vody.

Chuť vody, ve které se čočka vařila, je natolik plná a dostatečná, že se sama o sobě postará, aby v hrnci vznikla dobrá polévka. A když se k tomu ještě přihodí kousek uzeného masa, který se povaří ve stejném hrnci se stejnými surovinami, je tohle jednoduché dílo hotovo, snědeno a vychváleno do jedné hodiny od chvíle, kdy vezmete do ruky škrabku na mrkev.

Abyste měli základní představu, jak čočková polévka obvykle vzniká u mě v kuchyni: do hrnce nasypu přebranou a propláchnutou čočku, přidám syrovou nakrájenou cibuli a mrkev, kus uzeného masa, zaliju vodou, ochutím bobkovým listem a tymiánem a nechám zvolna vařit 30-40 minut, to podle druhu čočky. V polovině vaření přidám pokrájené brambory; na konec vyberu a oberu maso, rozkrájím ho, vrátím do polévky a tu ještě závěrečně dosolím, protože to bude potřebovat.

Ale jelikož se mistrovství skrývá v detailech, dvě věci k zamyšlení bych tu pro vás měla.

Čočková polévka bez namáčení čočky

Čočka má oproti ostatním luštěninám tu výhodu, že její slupka je slabší a tedy nepotřebuje namáčet před vařením. Voda si skrz ni najde cestu tak jako tak, aniž by to mělo ošklivý dopad na nedovaření nebo rozvařování a rozpadání čočky.

Namočení na 10 minut

Nicméně krátké namočení uškodit nemůže, dokonce naopak. Přispěje k tomu, že se voda dovnitř zrnek čočky dostane postupněji a tím se zlepší nerozpadavost a celistvost i ve stavu uvaření. Prostě vám z uvařené čočky hned nevznikne kaše.

Klidně tedy namočte čočku pouze na tu krátkou dobu, než očistíte a nakrájíte zeleninu a připravíte maso. I těch deset minut se tady přičítá k dobru kuchařovu.

Pomalé zahřívání

Taky pamatujte na to, že až budete čočku v hrnci s ostatními surovinami zahřívat, mělo by se tak dít spíše zvolna, nikoli co nejrychleji. Dopřejte čočce čas, aby se prohřívala postupně, i voda bude skrz slupku pronikat postupně a za tohle protekční zacházení se vám odmění tím, že si lépe udrží tvar po uvaření.

Druhy čočky

Asi už jste si všimli, že některé druhy čočky mají tendenci se rozpadat víc a některé méně. Já jsem v tomto smyslu zamilovaná do drobnozrnné zelené francouzské čočky (běžně k dostání v obchodech za běžnou cenu), která si krásně drží tvar, má pěknou barvu, dobře chutná a je rychle měkká. Oproti tomu obyčejnější velkozrnná čočka se při vaření umí částečně pootevřít, místy až rozpadnout.

Červená čočka je obvykle loupaná, tedy se na tento konkrétní polévkový záměr nehodí, protože při vaření z ní vznikne kaše a nikdy si neudrží pevný tvar.

Blanšírování čočky

Pokud se chcete považovat za opravdu velkého labužníka, čočku, než ji dáte s ostatními surovinami do společného hrnce, nejprve samostatně přiveďte k varu a 2-3 minuty povařte, potom slijte a propláchněte studenou vodou. Tím budoucí polévku zbavíte zašedlé barvy a pichlavé sirnaté chuti, která někomu může vadit.

Uzené maso a čočková polévka

Tohle je hned po čočce další surovina, která toho může v polévce hodně ovlivnit.

Pokud máte domácí uzené maso, klidně tuto pasáž přeskočte a jděte vařit. Jste-li však odkázání na uzené maso z obchodu, chce to trochu opatrnosti.

Vývar z uzeného – ano, nebo ne?

Kupované uzené maso je často ledacos, jen ne uzené maso. Obsahem vody a dalších pomocných látek se od masa z domácí udírny liší dost zásadně. Proto není úplně rozumné používat vývar z kupovaného uzeného masa do dalšího vaření. Ani v restauracích se to nedoporučuje a proto si oblíbenou uzenou polévku s kroupami nejspíš nikde neobjednáte, neboť se ani nevyskytuje v jídelním lístku.

Co tedy s tím, když čočková polévka chuťově získá, povaří-li se v ní kus uzeného? Tím se přece do polévky dostanou věci, které v ní nechceme, že?

Pokud mi nezbývá nic jiného, než koupit kousek uzeného masa, nejprve ho opláchnu, pak vložím do malého kastrůlku, zaliju studenou vodou a přivedu k varu. Takto vařím 3-5 minut, pak tu nepěknou vodu z tohoto prvního vaření sliju a teprve potom použiju maso podle receptu. Nepředpokládám, že se tak zbavím všeho nechtěného, ale aspoň něco. Uzené maso nekupuju ani každý den, ani každý měsíc, ale jen několikrát za rok, takže mi to takto stačí.

Když se tak nad tím zamyslím, vlastně s masem i s čočkou dělám to samé – než začnu vařit polévku, tak tyhle dvě suroviny zbavím krátkým povařením a propláchnutím toho, co v polévce nechci.

Jak ještě trochu zvýraznit chuť uzeného

Pokud máte rádi příchuť uzeného, můžete ji v polévce posílit snadným trikem, aniž byste museli přidat víc masa.

Na úvod jsem zmínila, že se maso hodí do základu polévky v celku a na konci vaření se vytáhne, obere, rozkrájí na kousky a vrátí zpět.

Každý, kdo kdy vařil nějaký vývar, tak ví, že když se zvětší plocha povrchu surovin, vyluhuje se do vývaru víc chuti za kratší dobu.

Jinými slovy, když maso předem rozkrojíte na pár kousků, zvětšíte mu plochu, která je v kontaktu s polévkou, a tak se do polévky dostane víc masové chuti (a o to víc chuti maso zároveň ztratí, to je předpokládám jasné).

V zásadě můžete maso rozkrájet na kostičky ještě před přidáním do polévky. Dokonce ho v této nakrájené podobě můžete spařit, jde-li o uzené maso kupované. Za tu půl až třičtvrtě hodinu, než se polévka uvaří, bude takto rozkrájené maso stále jedlé, ještě mu nějaká chuť zbude.

Je to tedy na vás, pro jak velké rozkrájené kousky masa se rozhodnete a zda upřednostníte výraznější uzenou chuť masa (když je vařené v celku), nebo od masa žádáte příspěvěk k celkové chuti polévky (když je maso vařené už pokrájené).

Čočková polévka pro vegetariány

Dobrá zpráva na závěr: tahle čočková polévka uzené maso vůbec nepotřebuje. Bude chutnat i bez něj, aniž by se recept musel ještě nějak pozměnit nebo upravit. Když pořídíte dobrou čočku, výsledek vás potěší, zasytí a zahřeje i bez masa.

čočková polévka recept

Čočková polévka bez zahuštění

Zatímco jiné polévky ráda zahušťuju, i kdyby třeba jenom symbolicky, k téhle čočkové polévce mi zahuštění tak nějak nesedí. Možná je to jen zvyk, možná ne, každopádně výsledek je ten, že vám předkládám recept na čočkovou polévku nezahuštěnou.

Pokud se vám kolena, ruce i brada roztřesou nedočkavostí při pomyšlení na chuť zahuštěné čočkové polévky a rádi byste si přesně takovou nachystali, podívejte se, jak vařím fazolovou polévku. Odtud už si recept přizpůsobíte, jenom zkrátíte čas namáčení i dobu vaření čočky, to ostatní bude podobné. Recept je zde: fazolová polévka.

Luštěninám zdar!

 

Čočková polévka

Celkový čas: 1 hour

Množství: 4 porce

Suroviny

  • 200 g suché čočky
  • 2-3 mrkve
  • 4 středně velké brambory
  • 1 cibule
  • 300 g uzené vepřové krkovice nebo boku (může být i s kostí)
  • 3 snítky čerstvého tymiánu nebo ½ lžičky sušeného
  • 1 bobkový list
  • sůl, zhruba 1 lžička

Postup

  1. Z čočky odstraňte všechny nečistoty, drobné kamínky i ošklivé plody. Přebranou ji nasypte do cedníku a pod tekoucí studenou vodou důkladně propláchněte. Přesuňte ji do mísy, zalijte litrem vlažné vody a nechte stát, než si připravíte ostatní suroviny.
  2. Maso, pokud je kupované, vložte do malého kastrůlku, zalijte studenou vodou, aby bylo těsně ponořené, přiveďte k varu a povařte 3-5 minut. Vodu z vaření vylijte a maso opláchněte, teprve potom ho použijte do dalšího vaření.
  3. Oškrábejte mrkev, umyjte ji a nakrájejte na centimetrové kostičky. Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno. Brambory oškrábejte, nakrájejte na kostičky a zatím je nechte v misce se studenou vodou, aby na vzduchu nečernaly.
  4. Čočku slijte a nasypte do hrnce. Přidejte pokrájenou mrkev, cibuli, maso, tymián, bobkový list a opět zalijte jedním litrem studené vody. Přiveďte k varu, avšak nikoli příliš rychle, stačí, když plotýnku zapnete na střední výkon. Až se voda začne vařit, snižte výkon plotýnky na minimum, hrnec přikryjte poklicí a začněte odpočítávat 30-45 minut, podle druhu čočky. Drobné francouzské zelené čočce bude k uvaření stačit půl hodina, velkozrnné čočce zhruba 45-50 minut.
  5. V polovině vaření slijte brambory a přidejte je do hrnce k ostatním surovinám.
  6. Jakmile budou čočka i brambory měkké, vyjměte z polévky maso a bobkový list. Též odstraňte tymián, pokud jste použili čerstvý. Z uvařeného masa odstraňte případnou kůži, kosti i tuk a zbývající čisté maso nakrájejte na zhruba centimetrové kousky.
  7. Nakrájené maso vraťte do polévky a nyní ji ještě dosolte. Brambory do sebe nejspíš vtáhly většinu slanosti z masa, takže soli teď může polévka potřebovat celkem dost. Pokud se na to cítíte, můžete ještě polévku dochutit jedním rozetřeným nebo prolisovaným stroužkem česneku (klidně ho ještě necelou minutu povařte, aby částečně ztratil na síle) a lžičkou sušené, mezi prsty rozemnuté majoránky.

 
 

Zapojte se do diskuze

  1. Denisa says:

    Krásny Deň, milá Florentýnka,

    tak tento recept určite vyskúšam.
    Šošovicu jednoducho zbožňujem 🙂

    Denisa

  2. MILA FLO, VYNIKAJICI RECEPT. MUSIM PRIZNAT , ZE NEKDY PRIDAVAME DO POLEVKY TOCHU OCTA. ALE SKORO VZDY DELAME COCKOVOU POLEVKU BEZ MASA. MOZNA, ZE PROTO MUSIME DAVAT TEN OCET. MUZES FLO PROSIM PORADIT, KDYZ CHCEME POLEVKU UDELAT BEZ MASA?
    MOC DEKUJI. BRENT

    1. Tohle bylo v clanku.
      Dobrá zpráva na závěr: tahle čočková polévka uzené maso vůbec nepotřebuje. Bude chutnat i bez něj, aniž by se recept musel ještě nějak pozměnit nebo upravit. Když pořídíte dobrou čočku, výsledek vás potěší, zasytí a zahřeje i bez masa.

    2. Brente, což tak zkusit vypnout CAPS LOCK?

  3. Karolina says:

    Bez zeleninky orestované na másle pro mě čočkovka neexistuje, ale možná si jen přidělávám práci 😀

  4. Kristýna says:

    Čočka by se měla vždy předem namáčet, nedělá se to přece kvůli vaření, ale kvůli lepší stravitelnosti.

  5. Jana Kolarikova says:

    Moje tchyne varila cockovou se zelim a ta mi tak chutna, ze od te doby cockovou jedine se zelim. Ale nejcasteji varim drozdovou, mam svuj recept a tu chut miluji nadevse.

  6. Šárka says:

    Zdravím Florentýnko!
    Shodou okolností jsem tuto dobrotu vařila předevčírem, jen se zahuštěním „po mém“ – rozmixuji v ní pár vařených brambor, zbožňuji ji tak?
    Krásné jaro všem!!

  7. Ahoj Flo, zrovna dnes jsem ji měla k obědu, ale bez masa , ale dělávám ji i z masem,
    zahuštuji občas hraškou nebo rozmixovaným bramborem, jak někdo výše zmínil,
    přeji všem krásné dny a snad už konečně se dočkáme sluníčka!

  8. Děkuji za krásný recept. Částečně mixuji, maso, brambory a zeleninu na opravdu malé kousíčky mám. Kolegyně z práce mi kdysi poradila lžičku plnotučné hořčice, tak přidávám nakonec.
    Bude o víkendu.
    Jana

    1. Čočkovou polévku milujeme, vařím často (vařím denně a polévka u nás k obědu patří). Čočku i čočkovou polévku máme rádi velmi mírně přikyselenou. Zkusím hořčici, uvidím, může to být dobrý nápad. Jinak celý postup od Flory opět skvělý. Marie

  9. Možná se budete na mne zlobit, ale já znám čočkovou polévku od mé babičky a do té nepatřily brambory. Pouze se na trošce másla upraží zelenina. Zvlášť se dá vařit čočka s novým kořením a bobkovým listem. Později se přidá ta zelenina. A aby vynikla chuť čočky, tak se přidává osmažená cibulka. Podobně se vaří i fazolová polévka. Pro vůni se přidává majoránka a trochu mletého pepře. Zahustím troškou zásmažky a nezapomenu přidat sůl.

    1. Přesně tak ji dělám i já. Nakrájený kousek slaniny a cibuli opékám na pánvici, obé dozlatova dokřupava, přidám až nakonec spolu s rozemnutou majoránkou a nechám pod pokličkou jen chvíli táhnout – dodá to šmrnc chuti i vzhledu.

  10. Hezký den Florentýnko, moc děkuji, čočková polévka je moje záchrana, když mě opouští fantazie, jakou polévku zase udělat…tak tady mám tolik možností, moc děkuji, měj se hezky. Draha

  11. Príma, čočkovou vařím leta, ale jsou v tom receptu vychytávky, které příště určitě vyzkouším. Děkuji, Florentýnko! Iva

  12. Vlasta Krestová says:

    Zdravím tě Florentýnko, čočkovou polévku vařím, ale nedávám do ní ani brambory, ani uvedené bylinky. Líbí se mi tvůj recept a tak brzy podle tebe polévku vyzkouším. Děkuji za další nápad a přeji hezký víkend. Vlasta

  13. Pavlína says:

    Dobrý den Florentýno,
    tuto tvou čočkovou polévku vařím už několik let, jinou už ani nedělám , nejlepší je na nový rok a z toho se už stala tradice. Pavlína

  14. Gabriela says:

    Ahoj Flo. Zrovna si říkám, co budu o víkendu vařit za polévku. Dekuji za inspiraci, určitě vyzkousim. Tvoje povídání o jídle, vaření je úžasné. Dekuji.

  15. Simča S. says:

    Ahoj, dnes se novým receptem moc neinspiruji, polévky moc nevařím (a když, tak hlavně vývary).
    Ale zrovna včera jsem dělala také čočkový recept a to takový experiment. Zbyla mi v lednici čočka „na kyselo“ a z předchozího dne vařené brambory. A tak jsem dumala, jak tyto zbytky využít a nejlépe propojit do jednoho oběda. A vymyslela jsem opečené česnekové brambory a čočkové karbanátky. Můžu říct, že to byla výborná volba. Brambory jsem nakrájela na plátky, naskládala do plechu a potřela rozetřeným česnekem s trochou oleje. Čočku jsem pomixovala ponorným mixérem do husté hmoty, vmíchala jsem na jemno pokrájené cibuli, rozetřené 3 stroužy česneku a malou lžičku majoránky, přidala (pro lepší soudržnost) vajíčko a trochu strouhanky. Vytvarovala jsem karbanátky, obalila je ve strouhance a osmažila na sádle.
    Naprosto VÝBORNÝ oběd!

    1. To je pecka, taky vyzkouším, díky.

  16. Jarmila says:

    Dobrý večer, zrovna předevčírem jsem čočkovou polévku také vařila, bohužel bez uzeného, ale jak píše někdo výše, je výborná i bez masa (když není), taky ji trochu okyselím. Hezký večer Jarmila

  17. Čočku miluju!! Přeberu, propláchnu a vařím spolu s kořenovou zeleninou (mrkev, celer) nastrouhanou na malých slzičkách struhadla, cibulku přidávám osmaženou do zlatova, majoránka, česnek. Zahustím bramborou, nebo troškou jíšky. Moc jí není třeba, zelenina zahustí celkem dost. Solím nakonec.
    Nezbude nikdy…tak všem, co budou vařit – dobrou chuť!

  18. Milá Florentýnko,
    moc ti děkuji za krásné povídání o čočkové polévce. Připomněla jsi mi moji sestru ,která už bohužel není mezi námi. Její čočkovka byla naprosto bezkonkurenční, byla tam zeleninka a ještě navíc malinké nočky s kterými to bylo ňam ňam. Vždy jsem ji měla připravenou když jsem se za ní do Brna vypravila.
    Takže díky,měj se krásně a vzhůru ke krásným jarním dnům.Jana ?

  19. Hezký den, minulý týden jsme měli čočkovou polévku, bez masa, se zeleninou a jako vložku jsem do ní dělala osmažená kolečka rohlíků 😉
    Opatruj se, přeji hezký den, Hela 😉

  20. Děkuji za inspiraci v sobotu uvařím. Čočku mám rada i čočkovou polévku. Vačila jsem ji vždy bez masa. Bude změna děkuji Soňa

  21. Jarmila says:

    Koukám, že jsem asi jediná, kdo do bezmasé čočkové polévky přidává před koncem varu rozšlehané vajíčko. Nekyselím, ale dochutím česnekem čerstvým i sušeným a drcenou majoránkou. Ráda vařím z červené čočky, protože je za chvilinku hotová a zahustí se rozvařením sama i bez brambor. Vždy začínám cibulkou a mrkvičkou na másle.

  22. Monika says:

    Recept vypada velmi chutne, cockova je temer vzdy vyborna, s masem i bez.
    Mam ale dotaz/pripominku … kdyz cocku nenamocim a varim rovnou, pomalu, neskutecne nas nadyma, coz je neprijemny problem. Mela bys na to nejakou radu vychytavku? Pochopitelne ji dal muzu namacet, ale treba vis neco chytreho co ja nevim. Kdyz varim kvetak pridavam lzicku cukru a je po nadymani, s cockou jsem to nezkousela.
    A dekuji za vsechny bajecne recepty a napady a vylepseni. Vzdy se na novinky tesim.
    Preji krasny a prijemny zitrejsi den Monika

    1. Moniko, pokud ti nenamočená čočka dělá problém se stravitelností, tak samozřejmě namáčej, protože problém s nadýmáním dělají právě slupky. Anebo zkus vyzkoušet různé druhy čočky, právě ta droboučká francouzská nebo maličká černá (beluga) by na tom mohla být lépe. Červená loupaná čočka ti tyhle potíže nezpůsobí téměř vůbec, ale po uvaření nezůstane vcelku, stane se z ní kaše, tak má polévka jinou konzistenci. Jinak je tu ještě babská rada použít bylinky, co snižují plynatost – saturejku, majoránku, bazalku, tymián, libeček, bobkový list, pomáhá i česnek, kmín, mrkev.

  23. Milá Florentýno,
    právě jsem přemýšlel, že bych si udělal nějakou dobrou polévku a ejhhle, přijde mi recept na čočkovou. Tak to hned zítra nakoupím suroviny a jdu do toho. Už se těším.
    Děkuji za Tvoje nádherné inspirace.
    Přeji krásné, slunečné a teplé jaro. Už žádný sníh.
    Pavel

  24. Děkuji za tip. Dostali jsme krásný kousek uzené kýty i s kostí. Už jsme měli uzené s bramborovou kaší a čalamádou, dnes batátové hranolky s kukuřicí, cuketou, žampiony a uzeným, zítra budou zapečené těstoviny a zbytek i s kostí skončí v polévce s čočkou. Polévku zahustím jen bramborami, ale máme ji rádi s domácím kváskovým chlebem.

  25. Čocková je báječná!! Dochucuju česnekem, octem a listovou petrželkou, ta je v polívce prostě úžasná. Plus ještě pár dalších fint, ale ty jsou individuální – podle vkusu každýho soudruha 🙂

  26. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    čočková polévka je klasika, já do ní dávám ještě česnek, majoránku a zahustím jíškou. Dochucuji octem.

  27. Kateřina says:

    Dobrý den, Flo.

    U nás vaříme čočkovou polévku trochu jinak. Čočku spolu s bobkovým listem, čili a natí z libečku nebo petržele uvařím v hrnci zvlášť. Na pánvi orestuju nakrájenou cibuli, přidám nahrubo nastrouhanou kořenovou zeleninu (mrkvem, petržel, celer) a červenou řepu. Osolím. Když je zelenina skoro měkká, přihodím trošku kysaného zelí a utřený česnek. Zeleninu přidám k čočce a ještě chvilku povařím. Nakonec dochutím koprem a troškou octa.

    Přeji pěkný den a dobrou chuť

  28. Emilie says:

    Miluji čočkovou polévku ! Ale před několika lety jsem ji na radu kolegyně z práce začala dělat s polévkovými nudlemi. Čočku uvařím s kostičkami mrkve, bobkovým listem a větvičkami z tymiánu. Když je čočka téměř uvařená, tak tam vsypu přiměřené množství polévkových nudlí a ještě povařím 5-7 minut. Pak přidám česnek a majoránku a ještě chvíli nechám odstát, aby nudle došly a nebyly převařené.
    Tuto polévku si moje děti a dokonce i vnuci zamilovaly. Od té doby ji už nevařím jinak.

  29. Flo, pred dvomi dnami som sosovicovu polievku varil, velmi podobne ako ty. jeden rozdiel je, ze najprv orestujem cibulu, rkvu a zemiaky a az potom pridam sosovicu. Druhy rozdiel je v tom, ze som polievku nasledne rozmixoval a pridal sladku smotanu.

  30. Kačka says:

    Tuhle polévku znám z Tvojí kuchařky a moc nám chutná. Výborný nápad na víkendové vaření. Děkuji za inspiraci. Kačka

  31. Já měla čočkovou polévku dnes, když jsem našla recept, musela jsem se smát. Na vaření čočkové polévky používám základ hrachovky od Flo :D, zelenina hezky zahustí i ochutí, jemně zahušťuji zásmažkou, ale stačí troška. Čočku doma milujeme, tak mám další variantu. Děkuji všem ostatním za komentáře, tady si člověk vždycky vybere. Krásný den všem.

  32. Marcela Červenková says:

    Milá Flo,
    děkuji za prima recept a krásně popsaný postup. Luštěniny miluji. V těchto chladných dnech polévka z nich zahřeje. U tohoto receptu lze provést spoustu obměn. Já např. zahušťuji tak, že rozmixuji část zeleniy, na dokyselení používám UME ocet. Není příliš kyselý a je vhodný, např. na odkyselení žaludku. Zelená čočka je moc dobrá. Zkusím uvařit i z černé čočky. Orestování mrkve je dobré proto, aby se z ní uvolnily prospěšné látky. Místo masa se dá použít uzené tofu. Přeji vydařný aprílový víkend.

  33. Ahoj Florentýnko, posílám při pátku přání hezkého víkendu. Čočkovou jsem dělala zrovna včera, zahuštěnou. Takže příště bude podle tebe. Už teď se těším. Celá rodina ji máme moc rádi i bez uzeného, ale kousek koupím, a budu se podle tebe opičit:-) . Ahoj, Ivča

  34. jaroslav says:

    U nás doma se do ní přidávalo domácí kysané zelí . . zkuste zdr ad

  35. Milá Flo, skvělé vychytávky, vyzkouším:)

  36. OLINKA says:

    AHOJKY FLO!!!
    DÍKY ZA SKVĚLOU INSPIRACI!!!
    KAŽDÝ TÝDEN VAŘÍM NĚJAKÉ LUŠTĚNINY – ČOČKU NEBO FAZOLE, BUĎ VE FORMĚ POLÉVKY NEBO JAKO HLAVNÍ JÍDLO!!!
    NEDÁVNO JSEM KOUPILA ČERNOU ČOČKU BELUGA A TA BYLA ÚPLNĚ SKVĚLÁ!!!
    NEMUSÍ SE NAMÁČET – NEJDŘÍV JSEM NA CIBULCE UDĚLALA HOUBY Z MRAZNIČKY (JEDLÉ HNOJNÍKY OBECNÉ), PŘIDALA BÍLÉ SYROVÉ ZELÍ, ROZMARÝN, ČOČKU BELUGA A ZANEDLOUHO JEN OSOLILA A BYL SKVĚLÝ OBĚD!!!
    ŠKODA ŽE NEJDOU PŘIDAT FOTOGRAFIE – JEŠTĚ K TOMU BYLO POŠÍROVANÉ VEJCE A RUKOLA ZE ZAHRÁDKY!!!
    MĚJ SE CO NEJZDRAVĚJI!!!

  37. Děkuji Fló za skvělý typ s uzeným. Taková hutná polévka je to nejlepší do takových chladných dnů. Jen dám menší množství zeleniny a vynechám bylinky, ty já moc nemusím, ale když vařím čočkovou polévku bez masa, tak si s chutí do ní přidám místo octu kysané zelí a to je dobrota 🙂
    Všechny zdravím, Jana

  38. K obědu čočka a druhý den když zůstane čočka od oběda tak je čočková polévka k obědu. Příště uvařím podle tvého receptu.Děkuji JITKA a děda

  39. Drahomira says:

    Uvařeno, pochváleno:)

  40. Jomika says:

    Moc děkuji za připomenutí….tuto polévku vařívala moje máma, byla moje oblíbená, a já vůbec nechápu, jak jsem to mohla zapomenout. Zítra bude k obědu. A podle tvého receptu.
    Zdraví Jomika

  41. Martina says:

    Dobrý večer, Flo,

    také jsem dnes vařila čočkovou polévku a protože jsem měla málo času, vařila jsem červenou čočku a to rozvaření mi vůbec nevadí, přidala jsem ovesné vločky a pohankové vločky, kořenovou zeleninu, bylinky do polévky, medvědí česnek, celou cibuli, bobkový list, tymián. Byla bez masa – pro chuť přidávám bio zeleninový bujon. Jíškou jsem nezavářela, ale úplně na závěr jsem přidala lžičku másla a nasekanou pažitku.

    Dík za typ a přeji krásné dny

  42. Jana Váňová says:

    Dnes jsem dělala čočkovou polévku podle tvého receptu pouze jsem ji trochu přikyselila a přidala trošku máslové jíšky. Manžel mél boule až za ušima byla moc dobrá.

  43. Ludmila says:

    Vynikající polevka jenom jsem zahustila zasmažkou jinak super

  44. Višnja says:

    Zdravím Florentýno, čočkovku mám ráda a právě ji mám před sebou, hnědá bio, z Grizly, tak jsem zvědavá. Musím odběhnout od tématu. Svým vnučkám ( 12 a 17 let) jsem nadělila pod stromek „Merendy v kuchyni“. Trochu jsem měla obavy, že předbíhám a otrávím je. Ovšem, opak je pravdou. Byly nadšené, moc se jim knížky líbí a pokud nekecají a zdá se, že ne, tak budou
    experimentovat. Dokonce se zdá, že Sáva (18) by se podobnému dárku taky nebránil. Všechny tvá kuchařkas zaujala. A když holky zjistily, že mají i osobní věnování, byly v sedmém nebi. Možná si myslíš, že kecám, ale i mě překvapilo, jak je pro ně dárek inspirativní. Takže Ti ještě jednou děkuju. Višnja

  45. Čočkovka je super
    Osobně osmahnu cibulku, přidám a osmahnu zeleninu, zapráším lžící hladké mouky a zaliji vodou.. rozmíchám, Přidám namočenou čočku, zaliji druhou vodou z uzeného. Uvařím, barbarsky rozmixuji ponorným mixerem a potom přidám na velmi jemě nakrájenou porci uzeného. Dochutím a popráším majoránkou.
    Díky za recepty

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close