Uspořádání kuchyně pro pohodlnější a rychlejší vaření

Napadlo vás někdy, jak důležité je správné uspořádání kuchyně? Jak vás to může zrychlit nebo zpomalit? Jak to vede k většímu pohodlí? Jak důležité je si kuchyň správně naplánovat, anebo aspoň správně zařídit?

Vsadím se, že všichni, co tu jsme, chceme mít tu nejlepší kuchyň na světě. Krásnou. Z pěkných materiálů. Funkční. Pohodlnou. Dobře vybavenou. A dobře uspořádanou. Chceme ji milovat a chceme se do ní rádi vracet. Chceme si ji užívat.

Do estetična nikomu mluvit nemůžu. Do materiálů a přístrojů taky ne, tam rozhoduje hlavně finanční plán. Ale každá kuchyň (opravdu každá) může být dobře uspořádaná a může být prakticky zařízená.

Takže ať už se chystáte si jen lehce doupravit svou stávající kuchyň anebo máte v plánu postavit kuchyň novou, tohle jsou rady pro všechny, kdo to s vařením myslí upřímně.

Tvar linky

Je úplně jedno, jestli máte kuchyňskou linku rovnou, linku do U nebo linku do L. Jestli máte ostrůvek, nebo si pokojně žijete bez něj. Tvar kuchyně závisí na prostorovém uspořádání celého bytu, na poloze oken a dveří, na připojení na vodu a na odpad, na dispozici digestoře, na možnosti propojení s jídelnou.

Tedy je to něco, co příliš neovlivníte, pokud právě nestavíte dům nebo neprovádíte zásadní rekonstrukci. Takže se úvahám na tohle téma zcela vyhnu. Obvykle se nabízí pouze jedno nebo dvě řešení, jak umístit linku, a nemá smysl to nějak extra rozpitvávat. Tady berte, co máte, dobře? Neexistuje žádný špatný tvar kuchyně.

Stejně tak nechme na pokoji dřez a sporák, to jsou dva hlavní středobody vaší kuchyně. Důležité je, aby mezi nimi bylo aspoň půl metru volné pracovní plochy, kterou můžete zcela uvolnit a nechat prázdnou. Dá se žít i s menší plochou, pokud nelze jinak.

Blud zvaný kuchyňský trojúhelník

Spousta doporučení ohledně uspořádání kuchyně vychází z pomyslného trojúhelníku mezi lednicí, dřezem a sporákem. Tvrdí totiž, že to jsou tři nejpoužívanější místa, mezi kterými se člověk nejčastěji pohybuje, takže by měly být snadno na dosah a nic by nemělo překážet po cestě od jednoho k druhému.

Jenomže taková myšlenka absolutně nerespektuje, co se děje po cestě od lednice ke dřezu, od dřezu ke sporáku a od sporáku k lednici. Vůbec nebere v úvahu, že mezi lednicí a dřezem potřebujete nikoli pochodovat sem a tam, ale oškrábat zeleninu, že mezi dřezem a sporákem tuhle zeleninu potřebujete nakrájet a že od sporáku se do lednice už nejspíš vůbec vracet nebudete.

Viděla jsem spoustu návrhů kuchyní, kde byl trojúhelník naprosto ukázkově vyřešen a přesto se v nich nedalo dobře vařit.

Z čeho má vycházet uspořádání kuchyně?

Dovolím si na chvíli odbočit do restauračních kuchyní, ale jen proto, abyste vzápětí pochopili, jak zásadní tahle odbočka pro nás obyčejné smrtelné domácí kuchaře je. Restaurační kuchyně jsou složitější, tedy i promyšlenější a mají jasná pravidla, ze kterých se můžeme krásně poučit.

restaurační kuchyně

Hygiena v restauracích

Hygienické předpisy se v restauracích snaží oddělit a rozfázovat, co se oddělit a rozfázovat dá. Zvlášť se čistí zelenina, zvlášť se vytloukají vejce, zvlášť se skladuje mouka a cukr, zvlášť se klepe maso na řízky, zvlášť se vydává polévka a zvlášť se uchovávají rozpracovaná jídla.

Na všechny tyto činnosti existují vyčleněná pracovní místa a pracovní plochy. Pokud je to možné, staví se mezi jednotlivé části vaření okachlíkované zdi a pokud možno se v každé takové malé místnosti nachází dřez na umývání surovin, nádob a rukou.

Proč tak složitě? Restaurační kuchyní proběhne za den velké množství surovin a když v tom nebude systém a pořádek, hrozí vzájemná kontaminace.

Přestavte si, že by si kuchař postavil čisté talíře na místo, kde předtím ležely brambory lehce špinavé od hlíny. Spodní talíř se tak zašpiní a pokud ho pak někdo postaví na jiný talíř, tak má host zbytky hlíny v jídle. Anebo si představte, že by vám kuchař na stejném prkýnku, na kterém před chvílí krájel syrové maso na nudličky, rozkrájel listy do salátu. Anebo jak vám pomocná kuchařka stejnou rukou, kterou před chvílí vyklepávala vejce, nandává na talíř pět knedlíků.

Zdá se to možná přitažené za vlasy, ale v tom tempu a množství jídel prostě musí být systém, jinak hrozí chaos a na nějaké umývání rukou a prkýnek nezbude ani myšlenka.

Právě proto má restaurační kuchyně oddělené části, kterými jídlo postupně prochází vždy jen jedním směrem a nikdy ne nazpátek. Jde to takto za sebou:

  1. Skladování
    Jedná se o několik typů skladů pro různé druhy potravin, především suchý sklad pro mouky, rýže, těstoviny, oleje a spol., sklad pro neočištěnou zeleninu, a pak taky chaldicí skladovací zařízení jako lednice nebo velké chladicí boxy. Nově přivezené potraviny se nejprve zbaví velkoobchodních obalů, vyndají se z přepravek a po kusech se pak ukládají dozadu, aby se nejprve spotřebovaly ty starší.
  2. Hrubá příprava
    To je první fáze, kdy se potraviny začínají přeměňovat na jídlo. Musí se zbavit posledních obalů, ale taky umýt, oškrábat či oloupat. Zde na sobě ještě můžou mít pozůstatky špíny, hlíny a prachu, proto se tato činnost odděluje od ostatních a obvykle končí umytím připravených a očištěných potravin.
  3. Čistá příprava
    Zde se pracuje se surovinami, které jsou sice syrové, ale už aspoň čisté a bez slupek a všech ostatních nejedlých částí. Nyní se zde krájí, strouhá, mele, naklepává, obaluje, míchají se těsta a tak podobně. Po této fázi buď jdou suroviny rovnou do kuchyně, anebo se uskladní do tak zvaných příručních lednic, kam může kuchař ve vhodnou chvíli sáhnout.
  4. Varné centrum
    Zde je pěkně horko, nejen v létě. Vzduchotechnika jede naplno, stejně tak plynové sporáky a konvektomaty, což jsou velmi výkonné parní trouby s horkovzdušným oběhem, takže zvládnou upéct několik pater jídel nad sebou. Ve varném centru se odehrává vaření, zadělávání, dušení, pečení i smažení, někdy taky gratinování. Nikdy se sem například nepodívá neumytá, neoloupaná brambora, protože ta nejprve po cestě projde hrubou přípravou, kde se oškrábe a omyje, a pak ještě čistou přípravou, kde se nakrájí na příslušné tvary a vloží do hrnce s vodou.
  5. Výdej jídla
    Obvykle výdej vypadá jako velký nerezový pult, kam z jedné strany kuchař pokládá talíře a z druhé strany si je odebírá číšník. Výdejní pult bývá často ohřívaný, aby na něm jídlo rychle nechladlo, a někde poblíž má kuchař nahřáté talíře, aby nedával jídlo do studeného. Na výdejní pult se v kuchyni nikdy nikdo neodváží položit cokoli syrového, co se syrové sníst nedá, například kuřecí prso. Vždycky sem přijdou jen jídla, která už prošla varným centrem nebo sem doputovala ze studené a salátové kuchyně.

Kdyby se kuchyň táhla do dálky, tak by vypadala jako šňůra za sebou navazujících průchozích místností se zásobovacími dveřmi na začátku a výdejním okénkem na konci.

schéma kuchyně

A teď poprosím zase o střih a návrat do domácí kuchyně.

Uspořádejte si kuchyňskou linku jako v restaurační kuchyni

Mé zásadní doporučení zní, abyste si vaření na své vlastní kuchyňské lince uspořádali ve stejných pěti krocích, které jsem popsala pro restaurační kuchyni, tedy skladování, hrubou přípravu, čistou přípravu, vaření a servírování. Proč? Když to funguje pro velké množství jídel, tak to pomůže i v kuchyni, kde se vaří nejvýš tři chody najednou.

plánování kuchyně a uspořádání linky

Pokud jste praváci, měli byste postupovat zleva doprava, leváci naopak. Jestliže si nemůžete vybrat směr vaření, berte to tak, jak je, zvyknout se na to dá bez problémů.

Následují praktické rady k jednotlivým krokům.

[checklist style=“star“]

  • Skladování potravin

    Čím začíná vaření? Nákupem! Takže až přijdete domů, naučte se, že se tašky nestaví na kuchyňskou linku, ale nechávají se stát na zemi. Stejně tak se na kuchyňskou linku nestaví ani potraviny v původních obalech, protože nevíte, kde všude stály, než se dostaly k vám.

    Takže pytel brambor dejte do sklepa nebo na dno lednice, mouku rovnou do kredence, vajíčka vyrovnejte do vaječné přihrádky v lednici, saláty a špenát hoďte do dřezu, protože se nejdřív musí odmočit od hlíny.

    Každý druh potravin by měl mít u vás doma své místo a znovu opakuji: na lince ani na stole to není. Abyste to měli praktické, je fajn, když spížová skříň stojí hned vedle lednice. Nebo lednice vedle spíže či ve spíži. A pokud jste dobře četli, tak asi tušíte, že spíž i lednice by měly stát hned z kraje kuchyňské linky, nikoli někde uprostřed.

  • Místo na hrubou přípravu

    Hned vedle skladovací části kuchyně si najděte kousek linky široký nejméně 30 cm. Když začnete vařit, čeká vás nejdřív práce se zašpiněnými a nevybalenými potravinami, a to budete dělat přesně zde.

    Blízko tohoto místa by se měl nacházet odpadkový koš, nádoba na odpad určený na kompost, koše na tříděný odpad a hlavně dřez. Ideálně, když dřez hned navazuje na tuhle část kuchyňské linky. Oškrábené, oloupané a vybalené potraviny můžete posunovat rovnou do dřezu, kde je posléze umyjete.

  • Místo pro mytí

    Na rozdíl od restauračních kuchyní má člověk doma obvykle jen jeden dřez. Jeho nejlepší umístění je právě mezi čistou a hrubou přípravou, protože je logicky odděluje a protože obě dvě přípravy vodu potřebují.

    Při přípravě vzniká hodně špinavého nádobí, takže si též promyslete, kam ho vlastně budete průběžně odkládat. Ideální je do myčky, která by měla stát co nejblíž dřezu, ale pokud myčku nemáte a váš dřez je pouze jednodílný, musíte najít náhradní řešení. Vyčleňte si prostor, kam položíte nádobu na odkládaní špinavého nádobí. Třeba si pořiďte škopek a umístěte ho pod dřez. Dřez by měl za všech okolností zůstat při vaření volný a čistý. Není nic horšího, než když chcete slít vodu z těstovin a musíte si nejdřív vyskládat špinavé hrnečky, skleničky a mističky ze dřezu.

  • Místo pro čistou přípravu

    Vedle dřezu z druhé strany byste měli uvolnit místo široké aspoň 50 cm. Sem nestavte žádné spotřebiče, žádné dekorace a žádné kořenky, budete potřebovat volný prostor.

    Na tuto část linky nebudete pokládat žádné suroviny, o které by nebylo předem postaráno v rámci hrubé přípravy a mytí. Vajíčka pouze vyklepnutá v hrníčku. Mouku odváženou a v miskách. Zeleninu oškrábanou a opláchnutou. Maso vybalené z obalu a opláchnuté. Ovoce oloupané. Ořechy vyloupané.

    Zde budete nyní především krájet, případně taky mlít a strouhat. Budete chtít, aby se sem vešlo co největší prkénko, protože krájet na malém prkénku malým nožem zpomaluje a vnáší do vaření nejistotu a chaos. (Více o správném krájení a vybavení na krájení najdete v mém starším článku Jak krájet).

    Nože umístěte tak, abyste na ně zde dobře dosáhli. Stejně tak si někam poblíž umístěte nejrůznější misky a mističky, struhadla, lisy, metličky. Těmi zabydlete části linky nad i pod deskou.

    Jestliže máte v téhle části linky opravdu hodně místa, můžete sem postavit kuchyňský robot a podobné pomocníky vhodné na krouhání, strouhání nebo míchání těst.

  • Vařicí centrum

    Na čistou přípravu by měl navazovat sporák s troubou, dva nejdůležitější tepelné přístroje. Do jejich blízkosti budete určitě chtít umístit hrnce, vařečky, pařáky, pokličky, plechy a pekáčky.

  • Servírování jídla

    Konečně jsme přes celou linku doputovali až na konec. I zde byste měli najít několik desítek centimetrů volné pracovní plochy. Zde budete prožívat ty nejsilnější kuchařské emoce všech druhů.

    Na výdejní část linky by se vám měl vejít vedle sebe příslušný počet talířů, a taky by se sem měly dát postavit hrnce a pekáčky se všemi těmi připravenými dobrotami. Zde dojde k finálnímu rozdělení na porce, k vytvoření vzhledného aranžmá na talířích, k dozdobení a k vyfocení důkazů.

    Do skříněk nad linkou i pod linkou umístěte hlavně talíře a jídelní misky, případně též příbory. Jestliže máte kuchyňský barový pultík, měl by sousedit nebo čelně navazovat právě na výdej jídla. Jako byste vydávali jídlo přes pultík osobám u něj sedícím nebo ho posálali dál do místnosti.

[/checklist]

Praktické cvičení pro vaši kuchyni

Neptejte se, kde máte vzít peníze na novou kuchyni, ptejte se, jak můžete jednoduchým přeuspořádáním skříněk a přenosného vybavení vylepšit tu stávající.

Mám pro vás těchto deset snadných úkolů:

  1. Začněte duševní rozcvičkou. Na internetu si vyhledejte obrázky pěkných kuchyní a u každé si představte, kde má jakou část. Kde je skladování, hrubá příprava, mytí, čistá příprava, vaření a servírování. Budete překvapeni, kolik nových a profesionálních návrhů nemyslí na to, aby tyto činnosti na sebe navzájem plynule navazovaly.
  2. A teď už úkol pro vaši vlastní kuchyni: Vymyslete, jak to zařídit, abyste měli dřez stále volný a čistý.
  3. Kuchyňskou plochu mezi dřezem a sporákem vymezte na čistou přípravu. Odeberte z ní, co se odebrat a uklidit dá. Položte si sem velké prkénko, umístěte sem nože. Jestli vám to pomůže, nalepte si na stěnu dočasný lísteček se slovy ČISTÁ PŘÍPRAVA.
  4. Místo po druhé straně dřezu vymezte na hrubou přípravu. Sem si budete pokládat všechny potraviny zpočátku vaření a budete je tu loupat a čistit.
  5. Jestliže nemáte v kuchyni spížovou skříň, umístěte své trvanlivé zásoby potravin do skříněk vedle hrubé přípravy. Někde v těch místech by měla stát i lednice, pokud je to jen trochu možné.
  6. Na druhou stranu od sporáku, než byla čistá příprava, byste měli pokládat hotové jídlo a rozdělovat ho zde na talíře. Opět si tu udělejte nezbytný prostor a přestěhujte si sem všechny talíře, misky a příbory.
  7. Do blízkosti sporáku si postavte rychlovarnou konvici.
  8. Teprve na zbývající části linky, máte-li nějaké, můžete postavit zbytné kuchyňské spotřebiče. Pokud vám místo nezbylo, já osobně doporučuju spotřebiče uklidit do skříněk.
  9. Uvařte si zeleninovou polévku tak, abyste jednotlivé činnosti vykonávali pouze na nově určených částech linky. Zeleninová polévka se na takové cvičení hodí skvěle, protože se s ní nevyhnete žádné zásadní činnosti.
  10. Zkuste si uvědomit své pocity z nově uspořádané kuchyně. Měli byste cítit větší vnitřní klid a měli byste mít pocit, že teď vám zase jedna další věc dává smysl.

A to je pro dnešek všechno. Budu ráda, když mi dáte vědět, jakou slabinu ve své kuchyni můžete napravit hned a jako první.

PS. V téhle kuchyni jsem kdysi strávila dva roky svého života. Nejdřív jsem tvrdila, že se zde nedá ani uvařit čaj. A víte co? Stvořila jsem v ní spoustu receptů do Hovorů s řezníkem. Všechno jde, když se chce. Žádná kuchyň není pro vaše velkolepé plány příliš malá.

uspořádání kuchyně a vybavení linky

Zapojte se do diskuze

  1. Jo, jo, milá Flo, to jsem dělala před rokem a musím se ti pochlubit, dopadlo to na výbornou, jsem v kuchyni spokojená a šťastná, někdy se přistihnu, že se sama pochválím, jak jsem si to pěkně naplánovala a jak se mi tam dobře vaří….

    1. To je skvělá zpráva, gratuluju k báječné kuchyni! Flo.

  2. Známe, víme a snad i aplikujeme. Jinak tohle má každý architekt znát, jinak by měl vrátit titul. Pozor neplést si architekty a osoby pracující v kuchyňských studiích, odkud už několik známých doneslo přímo „skvosty“ a bohužel i několik z nich si takový chaos nechalo realizovat. Dita

    1. Bezvadná připomínka. Díky, Dito.

  3. Ahoj Flo,
    krásně napsané, super článek. Kuchyň jsem si navrhovala sama už dávno, protože jsem měla pocit, že návrháři z kuchyňských studií v žádné kuchyni zřejmě nikdy nebyli … Když jsem pročítala článek, zjistila jsem, že aniž bych to věděla, tak Tvé úkoly vlastně plním 🙂 Postě mi to tak přijde logické a jsem ráda, že teď to mám potvrzené odbornicí, které si vážím…

    1. Jitko, díky za taková milá slova. Je fajn, že jsi na základě své zkušenosti dospěla k funkčnímu uspořádání.

  4. Hanka A. says:

    Ahoj Flo, hezky se to čte, kéž bych si mohla kuchyň takhle zorganizovat. Mo je kuchyně má nějaké 3×2 m a linka vypadá podobně jako na tvé fotce. Takže mám k dispozici jediné pracovní místo na všechny kroky, co popisuješ. Nicméně, během čtení článku jsem si uvědomila, že jednotlivé kroky přípravy (hrubá příprava, čistá příprava, servírování) také odděluji, ale časově. Nejdřív vše očistit – uklidit plochu – nakrájet- uklidit plochu a těsně před servírováním jídla na talíře opět pracovní plochu uklidit.
    To jen pro ty, co mají taky pidikuchyňky. „o)

    1. Lucia G. says:

      Hani, to tvoje casove oddelenie krokov je skvela rada pre kazdeho. Keby som ju vzdy dodrziavala, nemusela by som na konci varenia travit tolko casu upratovanim kuchyne. Osobne sa chcem na toto pravidlo zamerat lepsie. Vdaka zan 🙂

    2. Kateřina Há says:

      Mám to podobné. Na dvoumetrové kuchyňské lince si svinčík dovolit prostě nemůžu, průběžné uklízení je u většího vaření nutností.
      Na rekonstrukci kuchyně zatím nebyl čas, ani peníze, ale vymyšlenou jí mám 🙂 a překvapivě odpovídá principům shora popsaným.

      1. To je super, Katko, tak ať se jednoho dne své vysněné kuchyně dočkáš! Flo.

    3. Hanko, trefila jsi hřebíček na hlavičku. Pokud nejdou činnosti oddělit místem, tak je třeba oddělit je časově. Stejně tak se to provozuje v restauracích, kde jsou nedostatečné prostory. Jen se tam o tom musí vést záznamy 🙂

  5. Lucia G. says:

    Flo, tento clanok je voda na moj mlyn 😀 profesiou som architektka a vo svojej praxi som uz navrhla niekolko kuchyn, aj tu vlastnu. Vsetko o com pises, je skutocne tak. Kuchyna musi byt logicky usporiadana, hoci by slo aj o maly priestor.
    Z vlastnej skusenosti viem, ze ziadny priestor pre kuchynu nie je idealny, ani v pripade novo navrhnutych domov, preto je uvazovanie o buducom chode kuchyne maximalne na mieste a navrhnut kuchynu dobre znamena vzdy poriadny hlavolam. Nie je to otazka dvoch hodin stravenych nad kuchynskym planovacom, ktory podla mnohych spravi pracu sam a architektovi vypluje hotove riesenie.
    Kuchyna musi byt v prvom rade prakticka, az potom treba riesit dizajn. Naopak to bohuzial funguje iba malokedy.
    Ani velka kuchyna nie je zarukou stastneho varenia, ak sa v nej clovek musi kvoli nelogickemu usporiadaniu nabehat kilometre.
    Tvoje rady usporiadat veci v kuchyni podla typu cinnosti su skvele, po precitani clanku rozmyslam, ze taniere presuniem na ine miesto v linke, blizsie k jedalenskemu stolu.
    Vsetkym zelam nech sa im v ich kuchyniach vari najlepsie ako sa len da! 🙂

    1. Lucia, to je paráda, tak si tohle téma užij a nezapomeň nás tu všechny bohatě zásobovat dalšími radami, protože těch není nikdy dost.

  6. Čte se to hezky, je to i logické, ale v mé kuchyni naprosto neproveditelné. Mám jednu velikou pracovní plochu pro všechny přípravy i výdej, vedle dřezu a se vším ostatním přes uličku. A nebojím se říct, že mi to vyhovuje. Přesně si totiž dokážu představit, jak by vypadala kuchyň po mém vaření, pokud bych „pouze“ procházela 🙂

    1. Lucia G. says:

      Radka, prave tvoja kuchyna je krasny priklad toho, ako malo zalezi na tvare kuchyne. V tom zmysle, ze perfektne moze fungovat aj kuchyna s velkym ostrovcekom alebo kuchyna s dvoma radmi nabytku oproti sebe, nie len klasicke radenie jednotlivych zon v rade za sebou. Neda sa rozhodne vyhlasit, ze tento tvar je ok a tento nie. Ten zaklad je vsak podla mna vsade rovnaky – mat priestor na vsetky pracovne ukony v kuchyni, a dostat logiku do akehokolvek tvaroveho usporiadania v tom zmysle, aby kuchar nepobehoval po kuchyni ako splaseny zajac raz sem, raz tam a v konecnom dosledku aj v malej kuchyni nabeha kilometre lebo musi stale kamsi pre cosi odbiehat.

      (A uz frcim prec, aby som tu Flo neliezla do kapusty :-D. Profesionalna deformacia mi vsak nedovolila nereagovat. Krasny den zelam 😉 )

  7. HankaEK says:

    Moc poučný článek, mám kuchyňku maličkou a zjistila jsem, že mi ty zóny docela souhlasí 🙂 , ale zamyslím se, vždy je co zlepšovat. Díky Jani.

    1. Hanko, tak ať se ti ve tvé kuchyňce vaří ještě o maličko lépe! Flo.

  8. michala.dudova says:

    Super článek, postup práce mi souhlasí, na zóny také nemám místo, takže vždy jedno udělám- uklidím a pak pokračuju dále. Přesně jak píše Hanka.

    1. Hanka to trefila a ty taky 🙂 Flo.

  9. Zdravím Florentýno tvůj článek je skvěle napsaný .I když mám jen starou panelákovou linku je uspořádaná přesně podle tvého článku, u okna je potravinová skříň hned vedle lednička(nikam jinam se v kuchyni nevešla , pokračuje plocha pro špinavou robotu, pak je dřez (nádobí odmývám postupně ) a pak mám plochu pro čistou přípravu a hned vedle je sporák a o kus dál mám zabudovanou horkovzdušnou troubu. Jen talíře na oběd pokládám na kuchyňský stůl , přece jenom se mi na linku nevleze 8 -9 talířů a ještě jídlo.

    1. Aleno, tak to máš na panelákovou kuchyň velké štěstí, obvykle právě v tomto typu staveb nebývají kuchyně moc logicky uspořádané a často se stavěl sporák hned ke zdi, takže k němu byl přístup jen z jedné strany.

  10. Targaryen Girl says:

    Super, spoustu tech věcí mám a hlavně dodržuji přesně to co výše píše Hanka A. časové oddělování. Ale úkoly dneska projdu a to by bylo abych nebyla ještě efektivnější. Spokojená jsem, jen bych potřebovala nového robota, ale to pláču na nesprávném hrobě :-)…..

    1. Obávám se, že pořízení robota opravdu je poněkud mimo mé internetové možnosti 🙂

  11. Veronika says:

    Právě stavíme dům a nad kuchyní jsme strávili nejvíce času. Přesně proto, že jsem chtěla zachovat logiku kroků při přípravě, zbytečně se nevracet a nezamotávat (za což jsem si vysložila mnoho nejapných poznámek od mého muže). Nicméně to vyšlo a nakonec mám naplánovanou kuchyň přesně jak ty píšeš – rozdělnou do jednotlivých zón, včetně naplánování co kde bude uložené.
    A ano, kuchyňská studia jsou peklo, dvě jsem navštívila a divila jsem se, že si to někdo nechá udělat…no kazdý jsme jiný.
    Krásný den.

    1. Veroniko, super, je prima, že sis stála za svým! Flo.

  12. Moje kuchyň je sice malinká, ale pravidla (až na výdej) splňuje. Horší je, že mám dřez s odkapovou plochou napravo, takže přes ruku. A taky mám sklokeramickou desku, která mi prostě nevyhovuje. Bydlím v podnájmu, tak aspoň vím, co ve svém bytě jednou nechci :o)

    1. Není nad vlastní zkušenost, že, Rézi? Myslím, že člověk by si měl nejprve pár kuchyní vyzkoušet, než se pustí do plánování nebo přestavby své vlastní.

  13. Flo,

    neskutečně moc děkuji. Právě stavíme dům a vymýšlíme kuchyň. Zatím máme pevně daný rozměr místnosti okno, dveře, ale s elektrikou, vodou, odpadem se dá ještě hýbat. Článek mi moc pomohl a přišel v pravou chvíli. Návrhy, které tvoří kuchyňská studia někdy opravdu stojí za to. Aspoň mám tedy jasněji v tom, na co dbát.
    Momentálně v pronájmu máme maličkou rohovou kuchyňku a v podstatě všechno dělám na jednom místě, mezi dřezem a sporákem.
    Ještě jednou díky.

    1. Petro, tak to jsem moc ráda, že ti tyhle rady pomůžou! Tak ať je tvoje kuchyň přesně tou kuchyní snů, kterou si jistě zasloužíš.

  14. Přiznám se, že za 5 let jsem si neřekla, že bych svoji kuchyni jakkoliv změnila. Je dostatečně prostorná a má cca 7m pracovní plochy. Nalevo od dřezu dělám špinavou práci a čím více se blížím napravo ke sporáku, tím je práce čistější. Rozložení do písmene G mi plně vyhovuje a vaření v ní si užívám. I veškeré rodinné oslavy se k nám přesunuli, protože příprava každého jídla od chlebíčků po hlavní chod je zde hračkkou, když se tam motá více lidí 🙂
    Přeji Ti, ať další kuchyně ve které budeš tvořit splňuje všechny Tvoje představy! 🙂

    1. Lucie, děkuju! I u nás je kuchyně středem všeho dění, protože to tam voní a návštěvám i nám je tam dobře. Bez ohledu na barvu, materiály a uspořádání 🙂

  15. Milá Flo, díky za rady a tipy! Dostala jsem k padesátinám novou krásnou kuchyň – většina nového uspořádání přesně odpovídá Tvým radám! – to mám velkou radost:-) Moc si užívám krásnou troubu i velkou varnou desku!

    1. Lído, to je ovšem báječný dárek! Užívej si ji dosytosti. Moc ti takovou radost přeju.

  16. Tereza says:

    Na vysněnou kuchyňskou linku čekáme – dodání za +/- 3 týdny. Nedržíme se trojúhelníkového bludu a nejspíš to nebude ani jako v restauraci. Ale bude to „ta naše úplně boží kuchyň“ 🙂 Už teď se těšíme, až zapálíme sporák, rozehřejeme troubu a bytem se prolne vůně dobrého jídla.

    1. Úplně boží kuchyň je skvělé pojmenování 🙂 Tak ať vám skvěle slouží a line se z ní krásná vůně.

  17. Lenka K. says:

    Podobnou malou kuchyň z fotky jsem zažila také. Nejvíc mě štvala odkapávací část u dřezu, nebyla myčka ale jinak se tam tvořit dalo docela v pohodě. Teď mám kuchyň 3,5×3,5 metru, jsou tam dvě okna, topení a dveře, takže moc variant na řešení nebylo. Ve finále se mi tam povedlo dostat linku ve tvaru „J“ (v části kvůli topení je jen pracovní deska se skříňkou na kolečkách), americkou lednici, rohový špajz i stůl se třemi židlemi. Když si stoupnu doprostřed a otočím se s mopem v ruce, mám téměř vytřeno :-). Jen tu myčku stále nemám. To už fakt nešlo 🙁

    1. Leni, to je krásné, jak sis ze všech nevýhod udělala výhody. Jsi borec!

  18. Vlasta Krestová says:

    Zdravím Florentýnko,
    kuchyň mám asi 12 let starou, myslím, že i úložné prostory a pracovní plocha je dostačující.Jistě by se dalo ještě něco zdokonalit, ale již jsem si zvykla. Tím, že prostory kuchyně jsou menší, tak se už moc vymýšlet nedá. Mám vše po ruce, podle mne i návštěv , hlavně ze strany kuchařek, je docela dobře uspořádaná. Ráda bych měla větší prostor, ale v starém rod. domku to už jinak nevymyslím. Přesto se mi Tvoje nápady líbí a přeji všem kuchařkám a kuchařům ať se jim splní přání hezké, prostorné kuchyně, ve které se jim bude dobře vařit. Vlasta

    1. Vlasto, to je tak krásně řečeno! Díky a hezké dny nejen v kuchyni. Flo.

  19. MarcelaZ. says:

    Ahoj Flo, mne sa podarilo kuchyňu prerobiť pred tromi rokmi – a konečne mám kuchyňu, po akej som vždy túžila. V predchádzajúcom rozvrhnutí mi veľmi prekážal samostatný sporák, ktorý stál na konci linky hneď vedľa vstupných dverí. To bola hrôza. Ale teraz som spokojná. Radosť variť:)

    1. Marcelka, blahopřeju ke kuchyni snů! Určitě je radost v ní vařit a tvořit. Flo.

  20. Milá Flo,
    podobný problém mám i já. Zrenovovali jsme starý dům a kuchyň šla tak trochu stranou. Spíž na potraviny je mimo kuchyň a vlastní uspořádání neodpovídá ideálu. Ale možná se dočkám, chystáme se teď na její renovaci, pokusím se Tvé rady zrealizovat. Díky Jitka

    1. Jitko, tak ať renovace dopadne k tvé plné spokojenosti, držím palce!

  21. Eva Calábková says:

    Mám kuchyň téměř devět let a v podstatě jsem si ji navrhla sama. V našem panelákovém bytě jiná varianta než tvar „L“ nebyla možná. Lednice hned na začátku pak pracovní plocha, dřez, pak se to lomí na to „L“ 40cm plocha, sporák a dalších 60cm. Pracuji pouze na pracovní ploše mezi lednicí a dřezem a jak píší jiné, vždy postupně uklízím a pak přecházím k další přípravě. Jsem spokojená s tím co mám, ale určitě vím, že je nutné udělat nové uspořádání v potravinových skříňkách, tam mám rezervy. Těším se na to už teď a článek mi to v podstatě připomenul. Díky.

    1. Evi, tak ať i ty malé dílčí změny vnesou další radost do tvého vaření. Flo.

  22. Ahoj Florentýnko, tak klobouk dolů, že jsi zvládla 2 roky v tak malé kuchyňce. Nedovedu si to sama představit. Já jsem si pořizovala novou kuchyň asi před 6 lety a myslím si, že se to podařilo k mé spokojenosti a myslím si, že to i odpovídá Tvému návodu.

    Zdraví Tě Majka

    1. Majko, já totiž zastávám názor, že stěžování ještě nikdy nikomu nepomohlo a že kdo chce, tak si vždycky najde způsob, jak i v nevhodně naplánované kuchyni vařit. Jsem moc ráda, že máš svou kuchyni snů, tak ať se ti v ní krásně vaří a všichni tví strávníci tě obdivují a chválí.

  23. Libuše says:

    Ahoj Florentýnko, těším se na tvé čtvrteční článečky a ani dnes jsem nebyla zklamaná. Díkybohu a manželovi, který je velice šikovný, jsem s uspořádáním své kuchyně velmi spokojená. Aniž bych znala nějaké zásady správného uspořádání, mám ji přesně takovou, jak uvádíš.
    Zdraví Líba

    1. Líbo, tvůj šikovný muž po ruce je poklad! Mám radost, že si svou kuchyni užíváš a jsi s ní spokojená.

  24. Alíša says:

    Krásný den. Prave v pondeli jsem si byla navrhnout kuchyň. Začalo to touhou po vanilce. Skončilo olivove zelenou lesklou. Mam jen jednu skříňku nahore. Mame bohužel okno. Ale skoro vse je tak jak popisuješ. Jen ta lednice se nevešla.tak az uvařim prvni jidlo v nove kuchyni tak si na tebe vzpomenu a snad si řeknu ze jsem to zvládla navrhnout dobre.

  25. Moje současná kuchyň je sice prostorná, ale pracovní linka moc velká není. Mám vlastně jen jedno větší pracovní místo uprostřed. Takže funguju, jak už psala některá děvčata nade mnou – jednu fázi dodělat, sklidit, a pak teprve začít s další. Z kuchyně na dětských táborech jsem tak zvyklá, stejně jako na oddělené nádobí a prkénka na čistý a špinavý provoz. Takže mám několik barev mis a misek, několik barev prkének (na maso, syrovou zeleninu, „čistou“ zeleninu a ovoce, pečivo…). V domácnosti to možná není nezbytně nutné, ale já to mám tak prostě navyklé a vyhovuje mi to 🙂
    Takže sice mám to veliké prkénko uprostřed, ale na něj si pokládám tenká barevná plastová z Ikea. Neumím si představit, že bych na stejném krájela maso, cibuli, jablka a chleba…
    Za článek jsem ale vděčná moc. Právě plánuju budoucí kuchyň v domě a hned jsem si tam všimla některých chyb, které mě před tím nenapadly.

    1. Jitu, s těmi prkýnky ti naprosto rozumím, jak na to člověk jednou navykne, není cesty zpět. Jsem navíc ráda, že ti článek pomohl ještě o něco líp naplánovat budoucí kuchyň.

  26. Martina says:

    Ahoj Florentýnko,děkuji za krásný článek i skvělé rady.
    Sice jsem měla kuchyň,která neodpovídala mým požadavkům,ale před dvěmi lety jsem alespoň trochu vyřešila nedostatek místa linkou na druhé stěně kuchyně.A protože mám úzkou nudli,používám tuto plochu při chystání i nakládání jídla,protože se stačí otočit a mám dostatek prostoru
    Mrzí mě,že nemám mezi dřezem a sporákem místo na čistou přípravu,ale uvědomila jsem si,že přesně jak píšeš,i když tam mám jen odkapávací část dřezu,stejně ji využívám na odkládání připravených surovin k vaření
    Ještě mám trochu jinak lednici a spíž,každou na jiném konci kuchyně,ale už jsem si zvykla a jsem ráda za ten prostor,který ve spíží můžu využít
    Takže můžu s čistým svědomím napsat,že jsem si vytvořila podobný systém..jak píšeš v článku,jen s tou výjimkou,že se otáčím dozadu 🙂

    1. Martinko, ty jsi se svými báječnými výtvory naprosto ukázkový příklad, jak se dá pracovat s kuchyní, kterou člověk má, využít všech možností a statečně bojovat s nedostatky beze slova stížnosti. Držím palce a přeju nám všem, ať ti to v ní i nadále tak skvěle vaří, protože u tebe je vždycky nač se těšit.

  27. Jaroslav S. says:

    Dobrý den, Flo,
    po krátkém bydlení u rodičů manželky jsme se na začátku roku 1959 nastěhovali do 2+1 a žijeme v něm dosud.. Bylo tu trochu těsno v době výchovy tří dětí/to jsem v kuchyni i spával/, teď je tu místa ažažaaž…
    Kuchyně doznala jen jednu změnu – to když byla vybavena „standartní“ kuchyňskou linkou, pak se měnila jen pracovní deska a po desítkách let jen sporák /prvotní plynový až pro současný kombinovaný- s el.troubou/. Co se měnilo podstatně, to byl nájem, z neuvěřitelných 170.-Kčs na rovněž „neuvěřitelných“ 6 a půl tisíce Káčé v současnosti.
    Nežehrám, nějak to doklepu, úpravám se už vyhnu – výhoda – kuchyně velká, „špajzka“ hned vedle.
    Přeji hezké májové dny – Jaroslav S.

    1. Jaroslave, to je krásné, vaše kuchyně toho s vámi tolik zažila a stále se těší velké oblibě.

  28. Milá Flo, bezva článek, super doporučení. Mám „novou“ kuchyň 13 let, v barvě olše, nesmírně pohodlnou, dost úložného prostoru i velkou pracovní plochu. S kuchyní sousedí spíž. Mikrovlnku a pod ní troubu mám ve zvýšené poloze, pohodlně peču.
    Jednotlivé zóny jsou téměř podle tvého návrhu. Dnes bych barvu olše měnila za vanilku a „jela“ bych dál.
    Když jsem začínala, což je před 50 lety, byla to hrůza na odpočivadle v patře, 1 skříňka, lednička, remoska …, po 11 letech jsme získali družstevní byt a v něm jsem vařila v kuchyni Betina. Na svou dobu byla úžasná a já byla šťastná. Teď mám roky, ale vaří se mi mnohem líp a ve svém kuchyni jsem spokojená.
    Krásné májové dny.

    1. Ivo, víš, co je krásné? V takové kuchyni stačí jen vyměnit dvířka a hned vypadá úplně jinak 🙂

      V jedné rakouské reklamě na kuchyňské studio jsem kdysi zaslechla bezvadnou hlášku. Manželka se ptala svého muže, proč on mění každé tři roky auto. Odpovídá jí na to, že to je přece jasné, za tři roky je auto hodně použité, ojeté a začnou s ním být starosti a výdaje. Načež manželka se zeptá, proč tedy ona nemá každé tři roky novou kuchyň.

      Tak já jen že se třeba taková příležitost i u tebe najde 🙂

  29. simona says:

    ahoj moc pekne napsany musim říct že mam kuchyn udělanou dobře a vaří se mi v ní supr

    1. Simono, to je bezva zpráva, tak ať se ti v kuchyni daří dělat samá výborná jídla.

  30. Jaroslav S. says:

    Milá Flo, promiňte starci, při tom vzpomínání jsem opomenul podstatné,l ten, kdo před dávnými lety navrhoval tu naši kuchyni, byl “ v obraze“, rozmístění plně odpovídá Vašemu doporučení, pouze „elektrifikace – doplnění zásuvek“ jsme museli přizpůsobit počtu a umístění nových spotřebičů /mikrovlnka, varná konvice, mixéry atp/. JS

  31. Krásný májový podvečer, tvé rady a tipy mě, Florentýnko, potěšily, přeposlala jsem je dceři, která se chystá k velké rekonstrukci nejen kuchyně, takže rady může využít. Já celý život tak nějak navykle, možná už i rezignovaně, vegetuji v improvizaci, mám minimum přístrojů, neb mám i minimum pracovní plochy a docela se mi daří pro sebe a syna uvařit, ale je to někdy složitější a jídelní stůl mi slouží dost často jako pracovní plocha…. Tak třeba jednou najdu odvahu řešit nejen svoji kuchyni 🙂
    Teď mám radost, že se zase dělá venku na pár dní teplo, protože v našem kamenném domě je zima a mě už nebaví topit v krbovkách….

    1. Hanko, jsem ráda, že jsou mé rady užitečné a že třeba dceři pomůžou. Myslím, že nemá smysl se trápit, že máš malou kuchyň, pevně věřím, že v ní dokážeš přivést na svět naprosto úžasná jídla. Držím ti palce, ať jednou ta odvaha přijde a můžeš si užívat vaření ještě o trochu víc.

  32. Romana says:

    Dekuji Flo. Citim ze moje kuchyň, i když velká nefunguje. Myslím si ze čím větší tím víc po ni musí kuchař putovat. Dřez , sporák a lednici teda nemám správně řešeny. Mám ale spousta věci vystavených, jako robot, kavovar, atdl. To bude me první co umístím na správné místa.

    1. Romano, musím s tebou souhlasit. Velká kuchyně nemusí být vždycky výhodou, pokud není dobře uspořádaná. Tak ať se ti podaří najít nové a pohodlnější řešení. Flo.

  33. Liliana says:

    Ahoj, super clanek – mam dost malou kuchyn a prave jsem premyslela, jak ji lepe usporadat a mozna i trochu zrenovovat, takze clanek prisel vhod:-). Vicemene logiku mam dodrzenou (kuchyn jsem si kdysi navrhovala sama) – pred drezem misto, mezi drezem a sporakem misto, za sporakem misto na „vydej“. Mam ale 1 problem: misto „na hrubou upravu“ nalevo od drezu nam stabilne okupuje odkapavac s umytym nadobim (nechce se nam utirat, tak ho nechavame oschnout a stale tam neco je). Mycku mame, ale ne vse se da v mycce myt a navic nektere veci pouzivame casteji, takze nechceme cekat az se mycka zaplni. Jak to resite vy?

    1. Liliano, dávám úplně všechno nádobí do myčky a razím heslo, že co nelze mýt v myčce, nemá v mé kuchyni nárok na přežití. Možná je to příliš drsné a smělé tvrzení, ale můj život to značně ulehčuje. Jediné, co myju v ruce, je konvička na kávu. Otázka čekání, než se myčka zaplní, mě zatím ještě nenapadla, protože mám takový pocit, že je plná pořád 🙂

      Pokud je třeba využít odkapávací prostor dřezu, možná by pomohl závěsný odkapávač, který tohle místo ušetří a nechá volné. Určitě má něco takového IKEA.

    2. Martina says:

      Nevim, jestli si to jeste prectete, ale nemuzete po domyti nadobi odkapavac proste presunout jinam? Takhle to ve sve kuchyni resim ja, uplne ze zacatku jsem myla nadobi s odkapavacem postavenym na odpadkovem kosi, protoze jinam se proste nevesel, ted na nej mam i pracovni plochu, ale stejne ho pak presouvam jinam, kde min prekazi.

  34. Zravím Flo, rozvržení pracovního postupu při vaření v mojí prostorné kuchyni se schoduje s tim, co doporučuješ ve svém článku. Jsem vděčna za ten prostor a jsem v ní ráda, jen se špinavým nádobím bojuji, jelikož nemám myčku…. a občas bych vyměnila i kuchařku:O)

  35. Ahoj Flo!
    Moc se mi tvé postřehy líbí a vše co napíšeš čtu se zájmem. Co se týká kuchyně, tak po cca 25 letech jsem se rozhodla svou kuchyň obnovit. Měla jsem kuchyň pořád krásnou, skříňky jako nové, vytuněný sporák, ale chyběla mi myčka a ty „pracovní zóny“ nebyly ideální a skrytě mě nutily dělat některé věci zbytečně složitěji. Myčku jsem nebyla schopná do stávající kuchyně včlenit, tak jsem se rozhodla nakonec pro vše nové. Kuchyň mi dělala soukromá firma přímo na míru a jelikož mne nic netlačilo (myslím tím čas), snažila jsem se vychytávat si všechno dle svých potřeb. Nyní jsem opravdu spokojená, kuchyň mám do tvaru U, vedle linky potravinovou chladnější komoru, jídelní část, pracovní část, pracovních ploch dostatek….co z toho vyplývá? Jsem teď v kuchyni nadmíru spokojená. vše mě zde baví mnohem víc, vše má své místo. Úklid je jednodušší, vaření příjemnější, a já zde trávím čas mnohem raději.

    1. Jitko, trefila jsi svým komentářem hřebíček na hlavičku. V dobře uspořádané kuchyni se člověk cítí lépe, rychleji se mu vaří a taky se v ní všechno mnohem snadněji uklízí. Díky.

  36. Milá Flo v takej malej kuchyni som varila 15 rokov, dres a sporák naväzovali na seba, vlastne je to tak doteraz, a kúsok plochy mám iba nad myčkou, chladnička je na chodbe …takže pri varení stále umývanie plochy a pomocok, malé predlženie iba pridalo pár skriniek a kúsok miesta na jedenie ked nás nie je vela, ináč jeme v obývačke pri jedálenskom stole ..ale varí sa v nej dobre a podla stravníkov aj chutne …..
    nech v tej tvojej máš stálu inšpiráciu …..

    1. Irenko, jsi dalším živým důkazem, že vařit se dá v jakékoli kuchyni, když se chce.

  37. Musím souhlasit s kolegyněmi architektkami, já jsem povoláním projektant staveb a pokud jsem navrhovala prostor, který neznám, šla jsem se podívat do knihy NEUFERT, kde je snad vše. Pro ty, kteří si navrhují vlastní kuchyň a nejsou stavaři nebo neumějí číst (je to i hezky namalováno) 😉 mohu jen doporučit. Hezký den Vám všem.

    1. Micko, to je báječný tip a rada. Díky! Flo.

  38. Zdravím Tě Florentýnko,přeji krásný víkend a děkuji za inspirativní nápady.
    Mám vcelku prostornou kuchyňskou linku. Pracovní plocha je 230 cm z pravé strany a 0,30 cm z levé strany ,to je hned vedle sklokeramické desky,takže mám prostor i na odkládání horkého nádobí. V rohu máme dvojmístný dřez a vedle něj myčku. A to je můj malý problém. Když jsme si kuchyňskou linku pořizovali neměla jsem žádnou zkušenost s myčkou a skromě jsem si myslela,že dělám dobře,když myčka bude klidně ta menší. Dnes vím,že jsem měla chtít tu širokou,kam by se vešlo více kusů nádobí.Povrchová úpravy linky je v barvě akácie . Dolní úložné prostory jsou zasouvací a vrchní skříňky jsou prosklené matovým sklem. Dnes vím,že pořizování mikrovlnné trouby byla zbytečná investice,využíváme ji jen na ohřev jídla a minimálně na rozmražování. Vaření v mikrovlnce mě vůbec neoslovilo. Hned pod mikrovlnkou je klasická horkovzdušná trouba . Robota a ponorný mixér využívám stále. Také rychlovarná konvice je nepostradatelný pomocník. Kuchyň je řešena do „elka“. Nad varnou plochou je skříňka neprosklená, skrývá se v ní digestoř a zbylo trochu místa na dvě poličky na koření. Nad dřezem je rohová skříňka a tam mám uloženy kuchařky. Pod dřezem jsou větší kusy nádobí a hlavně vál a prkno na krájení masa. Pokud mohu hodnotit svou domácnost ,tak právě z kuchyně mám největší radost.
    Všem přeji hezký den,prý bude krásně,už se těším. Alča

    1. Alčo, to je úžasné, že sis kuchyň tak krásně přizpůsobila možnostem a vaří se ti v ní dobře. Flo.

  39. Marie says:

    Ahoj Flo. Krasny članek. Jednou jeden chlap, ktereho žena nevařila a chtela novou kuchyn, řekl, že nova kuchyn s ženy lepši kuchařku neudela. 🙂 My jsme předelavali kuchyn loni, je sice mala, panelakova ale vari se v ni krasne a když manžel hlida deti, tak se nemuzu toho vareni nabažit. Jelikož na lince nesnesu nic navic tak nemam co menit a přeorganizovavat. Jinak krasne jsi to sepsala.

    1. Ta hláška je teda trefa do černého! 🙂

  40. Netýká se to přímo uspořádání ploch, ale nádobí. Velmi se mi osvědčilo mít příbory uložené v květináčích. V jednom mám lžíce a lžičky a v druhém nože a vidličky. Jednoduše popadnu květináč a jdu prostřít, ať už je to doma, nebo na zahradě. A když uklízím čisté, tak si je dám ke dřezu a mám rychle hotovo.

    1. LeLi, bezvadný nápad, díky!

  41. Michaela says:

    Je, to jsem rada, ze jsem si novou kuchyn usporadala trosku podle toho jak tu popisujete,. Akorat nemam tu cistou zonu a hrubou pripravu, ale to schvalne zacnu zkouset oddelovat.
    a tasky s nakupem na kuchynskou linku mi taky vadi 🙂

    1. Zkuste a uvidíte, Míšo, jsem zvědavá na ohlasy.

  42. Julianna says:

    Ahoj Flo,pěkný článek a poučný,když jsem četla článek o uspořádání pracovní desky v kuchyni tak jsem pochopila jak je moje linka podobná tomu co jsi popsala.Takzvanou špinavou práci dělám přímo vedle dřezu pak mám 40 cm plochu kde vše krájím a připravuji hned vedle je sporák kde se vše uvaří pak mám 60 cm plochu kde dám dva talíře a jídlo chystám přímo ze sporáku(jsme jenom dva).Linku mám do L 70 krát 150 cm je malinká,ale účelná.Ještě popřemýšlím o přesunu talířů.Jsem malá a vždy musím hodně na špičky,abych na ně dosáhla.Pěkný víkend přeji všem.Julianna

    1. Super! Velikost nevadí, účelnost je důležitější. Hezky jsi to napsala. Flo.

  43. Artur Terzian says:

    Díky Florentino,přesně si se strefila do mé znalostní potřeby, logického uspořádání kuchyně. Našel jsem si i ten článek o obsahu kuchyně, nejen pokud jde o základní inkredience a nádobí. Moc mě to pomohlo. Myslím si, že jsi naše česká Nigele Lawson.
    Z každého Tvého slova je cítit jak kuchaření a kuchyň miluješ, jakou máš radost, že se můžeš podělit o svoje zkušenosti a znalosti a nejsem zdaleka sám, kdo ve Tvých článcích kledá inspiraci , aby se nevzdával ve svých pokusech připravit chutnou krmi.Moc a moc děkuji za tvoje rady, postřehy a pokyny. Tento způsob podání o kuchařském umění a všeho, čeho se to týká, je věru pozoruhodný. Přeji mnoho krásných dní a chvilek nejen s kuchařením.

    1. Arture, děkuju za tolik milých slov, úplně jsi mě zaplavil vlnou dojetí. Mám velkou radost, že ti moje rady pomáhají a že si můžeš vaření užívat zase o trochu víc.

  44. Máří says:

    Dakujem za skvělý clanok. Trochu som preorganizovavala nasu kuchynu. Byvame v podnajme, takže velké úpravy mozne nie su. Ale aj tie malé, zvýšili moj skvělý pocit. Este musím natrenovat oddelovanie jednotlivych krokov. Nie je to tak jednoduché ako som si myslela.

    1. Máří, chce to důslednost a je to nezvyk, že? Ale i tak blahopřeju k odhodlání a k dílčím změnám, jsem ráda, že pomohly.

  45. Veronika V. says:

    Ahoj Flo, osobně mám tedy největší problém, kam s nádobím. A pro ostatní práci mám v podstatě jen jednu plochu, takže špinavá a čistá práce na stejném místě. Budu muset zapracovat podle tvého návodu. Prozradíš konkrétně, jak sis rozdělila práci v té svojí malé červené kuchyni, kterou jsi vyfotila?

    Děkuji. Veronika

    1. Veroniko, částečně tomu pomohlo časové oddělení kroků, přesně jak psala Hanka. A pak jsem si ještě na zeď, kterou jsem měla za zády, nechala přidělat úzký barový pultík, vlastně jen polici připevněnou ke zdi, bez skříněk, se zašoupnutými barovými stoličkami, kdyby tam chtěl třeba někdo sedět nebo snídat či svačit. No a na ten jsem si v průběhu vaření odkládala potřebné věci. Nicméně nejdůležitější je v takové kuchyni důslednost a stálý pořádek, nikde nic nesmí zůstat zbytečně ležet. V tom je celá věda.

  46. Vlaďka says:

    Moje kuchyň je špatně uspořádaná a nic s tím neudělám. Do lednice a špajzky chodím kolem stolu, ale nejvíc mi vadí, že dřez a sporák stojí vedle sebe.

    1. Vlaďko, tak třeba jednou budeš mít to štěstí nebo možnost vše předělat podle sebe. Pevně věřím, že ano.

  47. Veronika says:

    Ahoj,

    tento článek mi přesně padl do noty. Právě řešíme projekt na dům a u kuchyně jsme si pořád nebyli jistí jak na to aby se nám v ní dobře vařilo a mělo to nějakou logiku, ale díky tvému článku je to v podstatě vyřešeno. Dokonce i přítel po přečtení si ho pochvaloval, že je to dobrý článek, že tam jsou samé praktické věci, a že to je ten správný impuls který nás popožene dál. Takže děkujeme moc za článek

    1. Veroniko, to je super, jsem ráda, že vám článek pomohl ujasnit si některé věci. Tak ať nový dům i nová kuchyň dobře slouží. Flo.

  48. Milá Flo,
    díky za inspiraci, už týden vím, že mám kousek linky (vpravo od dřezu) a tu nepoužívám jen k odkládání špalku s noži a zbytečností (ty se tam nějakým zázrakem přesouvají každý den samy), ale k očištění špinavé zeleniny atd. Hele ono to funguje, je to luxusní a vaření mi jde víc od ruky. Nemusím kvůli jedno cibuli stát nad košem, nebo složitě odklízet čistou část linky.
    Díky
    PS: kurz se mi fakt hodil a knížka je taky fajn. Poprvé jsem přečetla kuchařku od první do poslední stránky.
    Naučila jsem se nové postupy a pochopila dost věcí. 😀

    1. Radko, tak to jsou ovšem samé bezvadné zprávy, děkuju ti! Ať ti to jde v kuchyni tak krásně od ruky i nadále.

  49. Anička says:

    Ahoj Flo, plánujeme úplně novou kuchyň, takže všechno je jenom na nás. Pan architekt nám doporučuje dát troubu do výšky, jinam než sporák. Co si o tom myslíš? Výhodou je, že se bude snáz dávat bacha na děti. Ale na druhou stranu mi připadá otrava přendavat ze sporáku jídlo do trouby vzduchem přes půl kuchyně. Fakt nevím… Díky za radu.

    1. Aničko, já mám troubu ve výšce a neměnila bych, za těch pár kroků mi to stojí, ale přesto je její umístění věcí osobních preferencí. Věř mi, že dobrá kuchyně nestojí a nepadá s tím, jak je umístěná trouba, důležitější jsou jiné věci. Mně trouba položená nízko nevyhovuje, protože nikdy nedávám pozor a buď mi pára div nepopálí obličej, když troubu otvírám, nebo si aspoň spálím předloktí o horní horkou hranu trouby.

  50. Kateřina H. says:

    Zdravím! Nedávno jsme s manželem pořídili bezvadnou vysouvací digestoř

    Podařilo se nám tak ušetřit velkou část kuchyně. Pro nás oba to byla novinka, nevěděli jsme totiž, že něco takového vůbec existuje…

    1. Taky se po ní poohlížím, tak uvidíme, co přinese budoucnost. Bezvadný tip, díky.

  51. Moc pěkný článek! 🙂

    1. Tak to mě těší, děkuju!

  52. Moc hezký článek! Hned mám chuť předělat celou kuchyni! Snad se k tomu někdy taky odhodlám..

    1. V tom případě článek splnil svůj účel 🙂

  53. Skvelý článok. Akurát chystám novú kuchyňu a hľadám tieto informácie v dizajnových a stavebných článkoch. A nikde nič k svetu. A pritom to tu mám rovno pod nosom, rady a nápady do kuchyne, kde sa aj skutočne varí. Ďakujem, veľmi mi to pomohlo v rozhodovaní, čo kde umiestniť. Teším sa na novú kuchyňu.

    1. Jani, tak to mě moc těší, že ti byl článek přínosem. Ať se ti v nové kuchyni výborně vaří.

  54. Moc rád čtu tvoje články! 🙂 Konečně pořádný obsah! jen tak dál! Posílám ti na dálku pozitivní energii!

    1. Díky za vzdálenou podporu! Flo.

  55. Ahoj Flo,
    začínáme stavět dům a kuchyň mám naplánovanou přesně podle rad v Tvém článku.
    Už se na ní strašně těším a věřím, že bude radost v ní vařit – samozřejmě hlavně podle Tvých receptů 🙂
    Zdravím a přeju krásné Velikonoce
    Zuzka

    1. Zuzko, díky, přeju krásné těšení na vysněnou kuchyň! Flo.

  56. Lenka says:

    Milá Flo, Tvoje ex-kuchyň je velice podobná mé dosavadní, akorát v opačném pořadí. S místem při mých kulinářských hokus-pokusech bojuji věčně, zatím jsem nevymyslela nic lepšího, než si udělat čistou přípravu a výdejnu na kuchyňském stole. 🙂 Možná mě ale Tvůj článek inspiruje k efektivnějšímu řešení. 😉 Krásný víkend, L.

    1. Leni, i kuchyňský stůl je řešení, když to nejde jinak. Uvidíš, třeba ještě na něco dalšího přijdeš a pomůže to.

  57. Díky, díky, díky Fló, že není nutné mít trojúhelník 😀 Opravujeme si domeček a už jsem byla zklamaná, že ho mýt nebudu a tím pádem bude kuchyň k ničemu.. Po tvém vysvětlení je prakticky má budoucí rovná kuchyně se špajzí vlastně ideální a dává my smysl.

  58. Jiřka says:

    Milá Flo je nějaký šikovný program, kde si tu svuo kuchyň snůů mohu vytvořit a pak přenést na papír k výrobě??? Děkuji za cenné rady už mám alespoň trochu představu jak kuchyň bude vypadat. Ještě takový malinký dotaz jaký máte názor na rohové dřezy?? A dvoudřez nebo jen klasiku? Děkuji

    1. Jiřko,

      o programu nevím, to asi bude spíš záležitost kuchyňských studií. Případně by mohla mít něco IKEA na svém webu – ve smyslu online plánovače kuchyní. Co se týká rohového dřezu, mám ho a těším se, až se ho zbavím, zabírá příliš mnoho místa.

  59. Vyborny clanok,skoda,ze som o nom nevedela pred rokom ked sme prerabali kuchynu.Ale do buducnosti ukladam a este ho urcite pouzijem…Dakujem

  60. helusa27 says:

    Jak vyřešit, aby byl dřez stále volný? Přece pořídit si dřezy dva 🙂 Já mám teda 1,5, ale stačí to. Vodu z nudlí vždycky někam sliju bez problémů. A když je půlka dřezu plná, skládám do myčky. Nejsem ten typ, co by otevíral myčku pro každou špinavou lžičku či hrneček. A zkusím si přeoraganizovat tu čistou a rubou přípravu, část své G linky skoro vůbec nevyužívám…

  61. Dobrý den, kuchyň není můj rajón a vůbec mě netěší, že musím vymýšlet, jak při rekonstrukci našeho domu kuchyň uchopit. Každopádně jste mě svým článkem nadchla a když se porozhlížím po Vašem webu, třeba na tu kuchyň i vaření ještě změním názor. 🙂 Díky moc, jste skvělá.

  62. Dobrý den, chtěla bych vám poděkovat za naprosto skvělý článek, který mi velice pomohl při plánování nové kuchyně. Kuchyňskou linku mám připravenou k objednání přesně podle rad z vašeho článku. I odborníci ocenili moji kopii profesionální kuchyně. Moc ráda navštevuji váš web.

    1. Darjo, děkuju, tak ať se v nové kuchyni parádně vaří! Flo.

  63. Dobrý den,
    moc děkuji za skvělý článek. Novou kuchyň jsem si naštěstí naplánovala podle Vašich doporučení a zanedlouho půjde k truhláři do výroby.
    Ráda bych se ovšem zeptala na praktické maličkosti, které můžou usnadnit práci v kuchyni. Kam přehledně a po ruce umístit kořenky, popř. pytlíky s kořením?
    Dále by mě zajímalo v rámci hygieny, kam odkládáte vařečky, obracečky a pokličky v průběhu vaření? Mám na mysli, když potřebuji na pánev přidat koření, kam odložit špinavou pokličku? Máte na to nějakou vychytávku?
    Děkuji za odpovědi.

    1. Jani, tak to hlavně přeju, ať nová kuchyň dělá radost!

      Koření uvítá, když bude ve tmě, čili ve skříňce nebo v šuplíku. Čím blíž ke sporáku, tím líp. Nejsem příznivcem koření vyskládaného v lahvičkách na lince. Takto mám umístěnou jen misku se solí.

      Pokličky dávám vedle sporáku na linku, horní strana pokličky je čistá, tak ji při položení dávám touhle stranou dolů. Použité naběračky, vařečky, obracečky, lžíce a spol. odkládám na talířek.

  64. Katka says:

    Dobrý den, přečetla jsem celý článek a teď mě mrzí, že si tak kuchyň uspořádat nemůžu. Bude do L, ale jen jedna strana L disponuje vysokou stěnou, kde bude lednice a skříňka – spíž a hned vedle vlevo sporák. Protože na delší stranu L podle vašeho konceptu nemůže být kvůli spádovému stropu a střešním oknům – nemožnosti digestoře. Trochu se tedy naběhám s potravinami nejdřív do prava ke dřezu a pak zase doleva ke sporáku. Ale podkrovní byt holt má svá úskalí. ?

  65. Diskuse o uspořádání kuchyně se vedou dlouho. U nás základy položil významný architekt E. Koula, jehož kniha o moderním bydlení (1931) se stala učebnicí a vzorem vnitřního uspořádání bytů a také kuchyně. Zmiňuje tam nejen základní pravidla, ale také moderní technické prostředky (dokonce i robota!).
    Že to nemělo vždycky odezvu a lidé se to postupně učili a moderní bydlení i kuchyni nejdřív často odmítali, krásně ukazuje v našem rodinném archivu dochovaný dopis tehdy studenta architektury jeho slečně, která ho požádala, aby navrhl kuchyň pro jejího kolegu a jeho nastávající (květen 1939):
    „Aničko! Chtěl jsem dnes původně se k tobě rozjet – ale budu zatím překreslovat p. Procházkovi plánek. Poslal mi dodatečně lístek, že si jeho budoucí milostivá nepřeje „nějakých kuch. koutů atd.“ čili že chce být ve velké kuchyni po starém jak bývaly naše báby. A pak mi přikreslil, jak by si před-stavoval rozházený půdorys. Tedy (osobně) mám mizerný úsudek o budoucím mladém páru. No jakáž pomoc trochu jim to přizpůsobím k jejich názorům v „moderní bydlení“ a budu je muset vzít oba na potaz jak si to představují a pak jim říct jak mají v tomto století bydlet. „Nešťastná vesnická děvčata – budoucí „milostivá“ (…) Vz. p. Procházkovi řekni, že jsem na tom právě v práci. Doufám, že zítra dop. budu s tím hotov. (Takto to jsou vždy nevděčné kšefty)…“

  66. Také přidám svůj postřeh z navrhování kuchyní. Jiné uspořádání jsme měli, když byly děti malé, např. talíře a hrnky dole, aby děti mohly samy prostírat. Lednička se z malé kuchyně přestěhovala na chodbu hned za dveře, kvůli ochlazování a už tam zůstala i po novém návrhu kuchyně. Také mi chyběl prostor kolem sporáku a kolem dřezu. Když děti vyrostly, zrušili jsme stůl a navrhli sestavu skříněk naproti sobě. Řada s indukčním sporákem a dřezem s myčkou jsou vyšší (aby manžela a dceru nebolely záda při mytí a vaření) a řada naproti je nižší, abych mohla dobře krájet, míchat, tvořit s druhou dcerou. Sem se vešel i zabudovaný stolek se dvěma barovými židličkami (trochu zkrácenými). Kromě horních skříněk, které mají výklopná dvířka, jsou dole samé šuplíky různých výšek. Původně jsem zamýšlela, že robot budu uklízet do skříňky. Nyní leží na lince. Peču chleba každý den… Pro nás naprosto vyhovující.

  67. Moc diky za clanek. Vubec se mi do rekonstrukce kuchyne nechtelo (plno penez za novy nabytek a pritom s dispozici nic moc nejde). A najednou mam jasno, kterou variantu zvolit. A take jsem pochopila, proc mam rada svou kuchyn i s tim retro nabytkem. Protoze takhle ty zony vyuzivam, i kdyz zatim jsou obracene-odnest z lednice na opačný konec a vracet se k varici. A pritom staci posunout drez, aby se vesel varic na konec.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close