Přepuštěné máslo čili ghí

Přepuštěné máslo je zaříkávadlo, které byste našli v kdejakém lexikonu kouzel moderní výživy. Švihněte vařečkou a zkuste si to hezky pomalu a zřetelně vyslovit: Ghí. A ještě jednou: Ghí.

Ghí.

Určitě vás hned zaplaví pocit, že jídlo s přepuštěným máslem bude mnohem zdravější a chutnější a vyváženější, než kdybyste použili máslo obyčejné. Vidíte? Funguje to. Stačí to jen vyslovit.

Ghíííííí.

Tohle už ovšem nebyla kouzelná formulka. To byl zvuk odlétající slepé víry, že ne všechny potraviny, kterým se tak líbezně říká, musí mít kouzelné účinky pro tělo a mohou se tedy bez obav používat v libovolném množství.

Čerstvé vs. přepuštěné máslo

Pro začátek je dobré začít tím, z čeho se skládá čerstvé máslo.

Pokud jste si ho někdy zkoušeli vyrobit doma, pak víte, že stačí šlehat šlehačku tak dlouho, až to žbluňkne, šlehačka se zdrcne a v míse začnou plavat hrudky nažloutlého tuku v bílé tekutině. To je máslo a podmáslí. Podmáslí se scedí, hrudky se propláchnou a prohnětou dohromady, přičemž z nich vcelku rychle vznikne hebké čerstvé máslo.

Pokud si výrobu másla chcete vyzkoušet, návod pro vás samozřejmě mám:

domácí máslo

Čerstvé máslo však není 100% tuk, ale má ve svém složení stále ještě hodně tekutin. Jistě víte, nebo už jste to někde zaslechli, že čerstvé máslo má mít 82% obsah tuku. Tak to je přesně ten údaj, který mám na mysli.

Čerstvé máslo je 82 procent tuku, ve kterém je uvězněno zhruba 18 procent čehosi dalšího, především vody a mléčných bílkovin.

Kvůli tomuto vysokému obsahu vody se musí máslo uchovávat v chladu, protože jinak by se velmi rychle kazilo. V dnešní době, kdy se lednice nachází v každé domácnosti trvalé i přechodné, na tom není nic nepřekonatelného, ale představte si, jaké to muselo být dřív, když se stloukla velká hrouda másla a nebylo, kam ho dát do chladu.

Bylo nezbytné z másla odstranit všechnu tu vodu, která způsobuje rychlou zkázu. A tomuto procesu se říká přepouštění.

Výsledkem je přepuštěné máslo, které už je jen stoprocentní tuk a nic jiného. Vydrží docela dlouho i při pokojové teplotě a nezkazí se.

Přepouštění másla krok za krokem

Výroba přepuštěného másla z čerstvého másla je jednosměrný proces. Z čerstvého másla jde udělat máslo přepuštěné, ale vrátit zpátky už to nejde.

Všechno to začíná tím, že máslo vhodíte do kastrůlku, kde ho pomalu zahřejete a rozpustíte.

Jakmile se máslo rozpustí a dostatečně zahřeje, začne pěnit. Začne pěnit hodně a hustě.

Všechnu tuto pěnu je potřeba dostat z kastrůlku pryč. Lžící ji tedy odebírejte stranou do misky a po každém odebrání obsah kastrůlku promíchejte.

Důležité je nedopustit, aby se máslo zahřálo příliš a začalo se škvířit a prskat. Přepouštění má být šetrné, aby máslo neprošlo přepálením. Držte výkon plotýnky na takovém minimu, aby to ještě v kastrůlku bublalo, víc je zbytečné. Jak se bude množství pěny snižovat, stejně tak bude nejspíš potřeba tlumit i teplotu plotýnky.

Přibližně po 5–10 minutách pěnění seberete i poslední zbytek pěny, pak už se další tvořit nebude. Na dně nejspíš uvidíte pár hnědých přípečků z mléčné bílkoviny a na hladině několik málo zbylých bublin, ale jinak by tekutina měla být průhledná a sytě žlutá.

Tekutina z másla se zahříváním odpařila, a taky jste ji sebrali jako pěnu společně s mléčnými bílkovinami. Zbytek bílkovin se opekl na zmíněné přípečky. To, co vidíte, už je jen čistý tuk.

Přepuštěné máslo nechte chvíli chladnout, protože je hodně horké. Částečně zchladlé ho přelijte přes cedník do uzavíratelné sklenice. Sedlý zbytek s přípečky neslévejte. Po vychladnutí zavřete a uložte do lednice nebo do spíže, zvládne obojí.

Co s odebranou pěnou

Pěny, kterou seberete, získáte celkem dost. Obsahuje především bílkoviny z kravského mléka a má sympatickou chuť. S konzistenci už je to samozřejmě horší.

Přidejte ji klidně do polévek, omáček, do bramborových kaší a šťouchaných brambor, ale taky na ranní nebo večerní kaši místo másla.

Rozhodně ji nevyhazujte ani nevylévejte.

Jaký má přepuštěné máslo přínos a smysl

Nyní se dostávám k té nejzajímavější pasáži, a to je vysvětlení všech účinků kouzelné kuchařské formulky zvané ghí.

Trvanlivost

Hlavním přínosem přepouštění, jak jste si asi stačili dovodit, je dost zásadní prodloužení trvanlivosti másla. Z osmdesátiprocentního tuku se stane tuk stoprocentní tím, že se odstraní tekutina a další příměsi.

Máslo se přepouštělo vždycky, jenom se mu vždycky neříkalo ghí. Tento název se sem vloudil z daleké Indie, když se v našich končinách na přepouštění vlivem moderních velkoobjemových lednic zapomnělo.

Prodloužit trvanlivost másla jde i jinak, například tím, že ho uložíte do mrazáku. Tam se z osmdesátiprocentního tuku nic jiného nestane, ven vyjmete opět tuk osmdesátiprocentní. Nezmění se ani konzistence másla, po rozmrazení ho budete opět moci mazat na chleba.

Pokud máte mrazák a řešíte, aby se vám nezkazilo čerstvé máslo, nemusíte hned máslo přepouštět. Dejte ho místo toho k ledu.

Použití ve studené kuchyni

Přepuštěné máslo se nehodí na namazání na pečivo ani nikde tam, kde jste zvyklí na máslo v tuhém skupenství.

Přepuštěné máslo má krupičkovitou konzistenci a tmavší barvu, nepůsobí tedy tak sametově a hebce.

Jestliže vám jde o to, jak snížit množství „nezdravých tuků“ ve svém jídelníčku a budete si kvůli tomu mazat na chleba ghí místo másla, asi už tušíte, že to není logické rozhodnutí.

Nebude vám to chutnat a ve skutečnosti toho „zlého“ mléčného tuku sníte o čtvrtinu víc, protože ho objemově nenastavuje voda jako u másla čerstvého.

Stejně tak si určitě nebudete chtít přepuštěné máslo našlehat do nějaké máslové pěnové pomazánky.

Použití v teplé kuchyni

V teplé kuchyni naopak přepuštěné máslo funguje mnohem lépe a voňavěji než máslo čerstvé. Dokonce snese vyšší teploty v pánvi, protože se v něm už nemá co přepalovat. To, co by způsobovalo škvíření a přepalování, už jste během přepouštění jemně a šetrně odebrali pryč.

Toto je hlavní důvod, proč se tvrdí, že ghí je zdravější než máslo. Každopádně pořád je to mléčný tuk, na tom se nic nezmění a neznamená to, že ho díky zdravějšímu přívlastku můžete sníst mnohem víc.

A jelikož je ghí už jednou vyškvařený tuk, věci se na něm díky tomu budou mnohem méně lepit k přilnavým pánvím. Přepuštěné máslo si tedy s nerezovými pánvemi rozumí lépe než máslo čerstvé. Funguje skoro tak zázračně jako sádlo, díky kterému se věci k pánvi taky nelepí. Viz například můj recept na bramboráky nebo na palačinky.

Poslední výhodou ve vaření, kterou přepuštěné máslo přináší, je chuť. Chutná výrazněji po másle a když je přepouštěné déle nebo víc zprudka, bude mít oříškové a karamelové chuťové tóny. U některých jídel to může být žádoucí, u některých nikoli.

Použití při pečení

Ghí se dá použít také do sladkého pečení místo másla. Ale protože už to není máslová emulze, jeho záměna v receptech se hodí hlavně tam, kde se používá olej. Prostě stoprocentní tuk vyměníte za jiný stoprocentní tuk.

Nejspíš si v takových případech budete muset přepuštěné máslo trochu rozpustit, aby bylo tekuté a recept fungoval. Jedná se hlavně o rychlé lité buchty, které kypří prášek do pečiva. Pomůžete si zde hlavně chuťově, kdy vcelku neutrální tuk vyměníte za máslovou chuť.

Ghí se dá dokonce pomocí robota utřít do pěny, takže bude fungovat napříkad i v receptech na třená těsta. Má však jednu nevýhodu: měkne rychleji než máslo. Pokud tedy váš recept volá po hodně chladném, tuhém másle (jako třeba recept na křehké těsto na koláč nebo na croissanty), tady už můžete narazit na obtíže při zpracování těsta.

Vypečenější verze přepuštěného másla

Pokud byste máslo přepouštěli příliš dlouho a pěnu odebírali nedostatečně nebo vůbec, zbytky mléčné bílkoviny se v tuku budou smažit a karamelizovat, takže máslo získá oříškovější, nasládlejší chuť, a taky bude mít o něco tmavší barvu.

Někdy se to stane omylem, někdy záměrně, v obou případech byste o této možnosti měli vědět.

přepuštěné máslo recept ghí

 

Přepuštěné máslo

Celkový čas: 20 minutes

Množství: 1 sklenička (200 ml)

Suroviny

  • 1 kostka (250 g) másla

Postup

  1. Máslo vhoďte do menšího kastrůlku a začněte ho pomalu zahřívat a rozpouštět. Kastrůlek by měl být spíš menší, aby rozpuštěná vrstva másla sahala zhruba do 3-4 cm výšky.
  2. Jakmile se máslo rozpustí a dostatečně zahřeje, začne pěnit. Začne pěnit hodně a hustě. Všechnu tuto pěnu je potřeba dostat z kastrůlku pryč. Lžící ji tedy odebírejte stranou do misky a po každém odebrání obsah kastrůlku ledabyle promíchejte. Nedopusťte, aby se máslo zahřálo příliš a začalo se škvířit a prskat, postupně tlumte žár plotýnky, pokud je to potřeba.
  3. Až po 5–10 minutách pěnění seberete i poslední zbytek pěny, kastrůlek odstavte a nechte jeho obsah chvíli chladnout. Bude dost horký a bude obsahovat téměř 100% tuk – na dně nejspíš uvidíte pár hnědých přípečků z mléčné bílkoviny a na hladině několik málo zbylých bublin, ale jinak by tekutina měla být průhledná a sytě žlutá.
  4. Částečně zchladlé přepuštěné máslo přelijte přes cedník do uzavíratelné sklenice, sedlý zbytek s přípečky neslévejte. Po vychladnutí zavřete a uložte do lednice, v zásadě by však mělo vydržet v dobré kondici i při pokojové teplotě.

 
 

Zapojte se do diskuze

  1. kupka says:

    přepuštěné máslo – ghí. Dělám v pomalém hrnci. Trvá to dlouho, ale nemusím u toho být. Koupím třeba i 5 – 6 kostek másla. Uschovávám v malých skleničkách. Moc mi chutná. Když je více „vysmažené“ má žlutooranžovou barvu a voní po oříšcích, když méně tak mi chutná jako bílá čokoláda. To je ten postup, jak uvádí Florentýnka. Brzo ukončit. Prostě balada….

  2. Gabriela Machová says:

    Dobrý den Flo.
    Moc dekuji i za tento recept. Vy tak všechno hezky popišete. Baví mne podle vás vařit. Zkusím i věci, kterých jsem se bála. Ghí určitě vyzkouším.

  3. Franta says:

    Florentýnko díky za připomenutí něčeho, co mnozí dnes již berou jako samozřejmost a považují to jen za jakési ghí. Tobě a ostatně všem matkám přeji, k nedělnímu svátku, plno slunce, kopec lásky a hlavně toho zdravíčka. Skleničku nechť si každý naplní dle své chutě …. 😉

    Jsem pamětník, tak si to dovolím trochu doplnit. Přepuštěnému máslu se u nás říkalo „šmolc“ a pocházelo to prý z německého Butterschmalz. V Německu se to dalo koupit, ale u nás se to dělalo doma. Důvod byl jasný, jak píše Florentýnka, nebyly ledničky.
    Tomu „odpadu“ při výrobě se říkalo nejčastěji „rantaš“. Ale těch názvů bylo více, podle krajů.Možná někteří přidají i jiné názvy.
    Rantaš, co si pamatuji, se používal do buchet, nebo do housek.

    Ještě malé odbočení. Když se u nás doma dělalo máslo, tak byly vždy brambory na loupačku. Mamka dala na stůl něco jako prostěradlo, do prostřed se vysypala hromada vařených brambor ve slupce. Každý si je postupně loupal, trochu posolil, přidal kousek čerstvého másla a zapíjel to podmáslím. Dodnes, když si na to vzpomenu, tak cítím v ústěch tu chuť podmáslí s malými kousky másla.

    1. Míla says:

      Františku, nezapomenutelná chuť mládí. Když se mělo stloukat tak jsem i ráda šla s kravkou na pastvu. U nás byli pečené brambory a to podmáslí s hrudečkama máslíčka, ach dávno to dávno. Také vzpomínám na čerství krajíc chleba, na to smetana tak hustá, že dnes snad neni ani zakysaná takové konzistence a já na to ještě trošku višňové marmelády nebo skořicový cukr. Tohle jsem vše napsala pro vnučku do Babičko vyprávej, zní to jako pohádka.

    2. Věra says:

      Franto zdravím, se zájmem jsem si přečetla doplnění. Taky jsem pamětnice ? a chuť brambor na loupačku ( doma jsme tomu říkali stejně), přikrajované čerstvé máslo a trošku soli – prostě úžasná pochoutka z dětství. Naučila jsem na ně i vnuka a má je rád dodnes. Pěkný den, Věra

  4. Majka says:

    Ghí občas dělávám, ale ráda bych vyzkoušela ho udělat v pomalém hrnci mám dotaz, za kolik hodin je to hotové a zda průběžně odebíráte pěnu, předem děkuji.

    1. Jitka says:

      Majko, doporučuji na fb skupinu „multifunkční a pomalý hrnec, varný mixér -vaříme…“. Tam najdete, jak dělají ostatní nejen přepuštěné máslo, ale i stovky dalších postupů. Moc fajn lidičky.

      Florentýnko, děkuji, já jsem si dosud myslela, že přepuštěné máslo je to krátce dělané, žluté. A pokud se nechá do tmavší barvy a oříškové chuti, je to spíše ghí. Alespoň tak to někteří tvrdí. Ale relevantní info jsem nikde nenašla. Každopádně bez přepuštěného másla bych už vařit nechtěla ?

    2. Kupka says:

      Teď přesně nevím. Dělám na Low.Fakt si nepamatuji, pozná se to. Na internetu jsou postupy ghí v pomalém hrnci.. asi tři hodiny..Pěnu jsem sbírala – pochoutka . Podle jiné řady jsem jindy nesbírala, postupně to kleslo na dno. Když uz to „nevaří“ , nebublinkuje,tak je to. Nemusím hlídat, nepřepálí se. Ze začátku pod poklicí, pak trochu odkryté. Až to je, nechám chvili v klidu. Do nerezového cedníku dám dva kapesníky nebo nějaké plátno a opatrně zcedim. Výpečky – drobky, dám do skleničky a používám na vše. Chutnají mi i na chleba.
      Když je máslo v akci (asi už to nebude), tak koupím a udělám.

  5. Pavla says:

    Hlavně pro finální procezení použijte kovový cedník, ne plastový, jako jednou z roztržitosti já…

  6. Jiřka says:

    Ahoj Florentýno.
    Moje kamarádka Olinka mi poradila, že na koláče dává posypku z přepuštěného másla. Posypka pak není tvrdá, ale je křehoučká. Dávám 70 g polohrubé, 50 g moučkového cukru a 50 g přepuštěného másla. Mňam. Přeji krásný den, Jiřka

    1. Kupka says:

      Skvělá ráda..

  7. Vlastimil says:

    Milá Florentýno,
    děkuji za recept, já také často dělám přepuštěné máslo. Zkus na něm udělat obyčejné topinky. Je to úplně jiná pohádka.

  8. Mirka says:

    Milá Florentýno,
    recept mě moc potěšil, logikou a jednoduchostí provedení. Tvým receptům zcela důvěřuji. Vyzkouším. Díky, díky.
    Mirka

  9. Mirka says:

    Ahoj, Florentynko, pro mě tento recept novinka, dekuji

  10. Ladislav says:

    Ahoj všichni přepuštěné máslo jsem nedávno dostal jako dárek celou velkou sklenici a až ji spotřebují dám se do receptu od Flo.

  11. Skvělá volba a vhodný dárek 🙂

  12. Simča says:

    Super recept, bez přepuštěného másla si nedovedu vaření představit. Dělávala ho moje bebička, když jsem byla malá (nesměla jsem do kuchyně, měla hrůzu, abych na sebe ten rendlík, plný horoucího tuku nepřevrhla) a byla jsem s ním zvyklá tedy pracovat od počátků svých vařících pokusů.
    Dnes je ghí velká móda, spousta lidí vůbec netuší, že to naše báby a prabáby znaly a běžně používaly…

  13. Saša says:

    Já si pamatuju, že babička máslo přepouštěla, ta by dnes koukala, jak je světová..
    Nejlepší je na smažení palačinek pro malé děti..
    Děkuji za připomenutí.

  14. Drahomira says:

    Tak tentokrát jsem si jista, že se s Ghí crcat nebudu. Bydlim kousek od Polska a tam kupuji maslo Klarowane za slušnou cenu. Ale je to opět tak krásně napsané a popsané, že musím opět zatleskat:)

  15. Ivana says:

    Ahoj Flo ,přepuštěné máslo si dělám již dlouho a jak je napsáno, že dřív to bylo naprosto normální, dnes je to velký hit 🙂 . Přeji všem maminkám krásný svátek.

  16. Majka says:

    Jitko,moc děkuji za info.

  17. Libuša says:

    Ďakujem, ešte som o prepustenom masle nepočula, tak to niekedy skúsim, hlavne na posýpku, milujeme moravské koláče, tak tam.
    Florentýna, prajem všetko dobré

  18. Pokud vím, tak ghí je něco jiného než přepuštěné máslo, dělá se přes jogurt.

  19. Daniela says:

    Ahoj Flo,
    když dělám přepuštěné máslo, místo cedníku používám starý pánský látkový kapesník a nemusím si dělat starosti s přípečky na dně 🙂
    A Jiřce moc děkuji za tip na posypku, určitě zkusím.

  20. Petra says:

    Milá Flo, přepuštěné máslo dělám už pár let a od té doby nesmažím na oleji. Je ale potřeba vybírat dobré máslo už v obchodě a nevrhat se bezhlavě na levné “akční” máslo bůhvíodkud. Pak už jen vystát trpělivě chvíli u plotny a neodcházet a výsledek je výborný. Vydrží opravdu dlouho a třeba pod palačinky stačí malý kousek a chuť i vůně je lepší. Díky za připomenutí, zkusím ho i do pečení. Petra

  21. Višnja says:

    Zdravím Florentýno a dík, na přepuštěné máslo jsem si netroufala, ale teď tuším, že to díky tobě zmáknu. Višnja

  22. Ghí jsem začala kupovat v supermarketech před pár lety, když se začalo prodávat. Zdá se mi, že je menší spotřeba než másla, takže mi v koupené sklenici vydrží celkem dlouho. Používám na omáčky, polévky, palačinky. Zatím neuvažuji o samovýrobě, ale… nikdy neříkej nikdy.

  23. Jarka says:

    Florentýno,
    přepuštěné máslo mám doma pořád, smažím na něm palačinky, vymazávám bábovku… Dělám ho stejně jako Ty, jen do cedníku dávám pláténko. Pěnou a zbytky v kastrůlku nejčastěji omastím flíčky.
    Jarka

  24. Ganda says:

    Ahoj, všem se omlouvám za následující informace 🙂
    Všimli jste si, že v běžných obchodech už normální ČERSTVÉ máslo neexistuje? Jen „máslo“. A dříve prodávané stolní máslo (zvané „dvojka“) také už není k mání, nebo možná špatně koukám…
    Prý to je proto, že se vyrobené máslo hned zmrazí (na jak dlouho?) a před balením a distribucí do prodejen zase rozmrazí.
    Čili vyvstává otázka, jestli je domácí opakované zmrazení másla dobré. Sama to ale občas dělám, a ještě žiju 😉

    1. Klára says:

      Tak toto je úplná blbost, dělala jsem v mlékárně, přímo na maslarne. Máslo se zabalí a dá do chladu, ne mrazu a expeduje se co nejrychleji (podle toho se i řídí výroba). Můj táta tam pracuje pořád, takže to není žádné staré info…

    2. Ganda says:

      Děkuji moc, Kláro, za odpověď!
      Je mi líto, ale na obalech našich cenově dostupných másel (82% tuku) jsem před pár měsíci hledala přívlastek čerstvé, ale opravdu tam nebyl.
      Másla z farem v cenové kategorii 70 korun za 200 g, ano – ta mají na obalu uvedeno „čerstvé“. A trvanlivost nejlépe 10 dnů…

    3. Klára says:

      tak jsem si dala práci, abych našla nějaké info, které nebude 10 let staré (většina článků je z roku 2011) a tady áte výtažek z roku 2021:
      Jako čerstvé máslo se smí podle webu Zakonyprolidi.cz prodávat jen to, které má maximální trvanlivost 20 dnů od data výroby a skladuje se v lednici při teplotě 4 až 8 °C. Datum výroby uvádí na obalu výrobce. Pokud je na obalu napsáno pouze slovo máslo, poznáte z toho, že jde o výrobek s delší dobou trvanlivosti – skladovat se může 35–60 dní od data výroby také při teplotách 4 až 8 °C. Na obale musí být uvedeno datum minimální trvanlivosti. Hlavně čerstvé máslo vyniká smetanově mléčnou chutí a vůní. Vedle něj ovšem existuje ještě máslo stolní. To bylo uchováváno nejprve v mrazírnách a do prodeje se dostalo až poté, co bylo nějakou dobou (nejdéle však 24 měsíců) skladováno při teplotě -18 °C a nižší. Po vyskladnění z mrazírny se smí prodávat pouze 20 dnů. Toto máslo ovšem na povrchu rychle podléhá oxidaci a chuťově se čerstvému úplně nevyrovná.

    4. Ganda says:

      Kláro, děkuji Vám za Váš čas!
      Nemám sílu se pouštět do rozsáhlejší debaty 🙂 Také jsem dost hledala…
      Tím, co píšete, mi právě potvrzujete, že másla prodávaná v supermarketech nejsou čerstvá. Datum výroby se tam neuvádí, pouze datum „Spotřebujte do“.
      Jen jsem chtěla „otevřít oči“ Flořiným následovníkům!

    5. Klára says:

      Ano, nejsou čerstvá, ale ani nebyla zmrazená. Právě to stolní máslo, „dvojka“, je ze zmrazeného, které je především ve státních rezervách a pak se většinou prodává na váhu nebo jde do velkých výrobních řetězců, které dělají výrobky z másla, proto se s ním dnes už tolik nesetkáte.

  25. Věrka says:

    Také dělám ghí v pomalém hrnci, a to nejméně z kila másla, abych měla zásobu na vaření a smažení kde čeho. Zato v letní sezóně, když chci polít ovocné knedlíky, vždy přepouštím v kastrůlku právě do té karamelové barvy a chuti. To tam pak nechávám i přípečky, necedím jej. Přijde mi to škoda, ta chuť je božská a máme to tak rádi.

  26. Zdeňka says:

    Super nápad.Děkuji???
    Krásný svátek všem maminkám ❤️❤️❤️

  27. JITKA says:

    Děkuji, vyzkouším

  28. Taky rada pouzivam prepustene maslo, rizky chutnaji vyborne. Dekuji za recept na drobenku. Vsem klid a pohodovy svatek matek!

  29. Jako vždy krásný článek. Mě dělala přepuštěné máslo maminka pěkně postaru na kamnech, když jsem musela držet bezezbytkovou dietu. Neměla jsem moc odvahu se do toho pustit sama, ale podle tohoto návodu to vyzkouším, protože mi moc chutná.

  30. Šárka says:

    Milá Flo dárečky v podobě naplněných skleniček si cením i někdy daruju .Přepuštěné máslo někdy přepouštím jen z většího množství másla no při dnešních cenách másla zřejmě množství uberu. můžu podotknout je výborné.přesto děkuji za recept.Přeji hezký víkend.

  31. Drahomíra says:

    Ahoj Flo ,
    šlo by použít ghí do čokoládové polevy ? Pokud je to už čistý tuk , nemuselo by to škodit , ne ? Dík ,Drahomíra

  32. Ahoj Flo, přepuštěné máslo si dělám dost často, když je v obchodě příznivá cena, používám skoro na vše v teplé kuchyni, recept na drobenku určitě využiju a díky za pěkné povídání, přeji všem krásné a slunečné dny.

  33. Alena says:

    Ghi kupuji v Německu. Půl kila za 5,10 €. Toto ghí lze i mazat na pečivo, je to návodu na použití. Zkusila jsem, a nebylo to vůbec špatné. Jinak pečené brambory v troubě s ghí jsou vynikající, stejně jako kuřecí řízky na něm smažené, pečené kuře nebo do buchet…. atd.

  34. Kocourek Bodík says:

    Přepouštím máslo zásadně po pěti kilech a rozdávám ve skleničkách po dvaceti dekagramech jako dárky všem, o nichž vím, že i oni vědí.
    Třeba že pravý vídeňský schnitzel lze usmažit pouze a jen na přepuštěném másle.
    Ostatně máslo z našeho města bylo pod obchodním názvem Teschner butter dodáváno na císařský dvůr a konzumoval je i sám FJ I. Kdepak fialová kráva – naše stračenky, pasoucí se na svěží travičce na stráních našich Beskyd stály u zrodu mistrovské lahůdky …
    ??

  35. Dagmar says:

    Až budete propouštět, zkuste při bublání přidat čerstvý rozmarýn, tymián , lístek šalvěje a tím máslo ovonět. Důkladně pak přelít přes sítko… a už jindy jinak…
    Ta vůně pokaždé když jej rozehřejete ..
    Do bramborové kaše , pod zeleninu do polévky či omáčky… hmmmm ! Ať se daří, dobrou chuť a vděčné strávníky …. Dagmar

  36. Tak dobře, přesvědčila jsi mě, Flo, ghíčko jsem zatím vždy dělala u kamarádky a s kamarádkou, aby to dobře dopadlo, po tvém podrobném rozboru určitě brzy zkusím sama, díky ❤️

  37. Bože muj… akorát ghí a ořepuštěné máslo není totéž… je to podobný liší se to úpravou…

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close