Perkelt čili rychlé a snadné jídlo ze tří surovin

Sotva se někde řekne perkelt, okamžitě mě napadne souvislost s rychlou večeří. Přestože perkelt zavání maďarskými vůněmi plnými papriky a dlouhým dušením, pravda je to jen z jedné poloviny. Paprika rozhodně ano, ale dlouhé dušení v žádném případě. Když už, tak krátké vaření, ale k tomu se ještě dostanu.

Perkelt je takový vzdálený příbuzný guláše. Obsahuje maso nakrájené na kostky a obsahuje cibuli a papriku. Tam ale veškerá podobnost končí a začíná kuchařův jásot nad tím, jak je to snadné a rychlé.

Perkelt vs. guláš

Výhoda perkeltu nad gulášem by se dala shrnout asi takto:

  • Perkelt nemusíte zahušťovat. Dokonce by jakékoli zahuštění bylo proti dobrým maďarským mravům.
  • Na perkelt stačí jen pár základních surovin. Vystačíte si s cibulí, trochou tuku, masem, mletou paprikou, další trochou mleté papriky a možná přisypte ještě špetku papriky, ať to má barvu.
  • Perkelt je vařené jídlo, má tedy tu nejzákladnější, nejjednodušší tepelnou úpravu, kterou si lze představit. Oproti tomu guláš už patří do kategorie dušených pokrmů, které dají trochu víc práce.

Doufám, že jste se zarazili u třetího bodu, kde jsem naznačila, že jde o vařené maso. Za časů našich babiček a prababiček se na vařené maso pohlíželo s úctou hodnou nedělního stolu. Pak jsme změnili názor a dnes se raději rozplýváme před rychle opečeným biftekem, takže na obdiv k vařenému masu nezbývá dost kapacit. V případě perkeltu by to ale byla velká chyba, kterou doufám neuděláte.

Přestože se jedná o vařené maso, chutná báječně. Ono totiž jde o to, v čem se tohle maso vaří. Využívá se tu ohromné síly, která pramení ze spojení tří ingrediencí — tuku, cibule a papriky — a která dá chuťový základ vodní lázni pro maso.

Puritánské verze receptu na pörkölt trvají pouze na sádle, cibuli, paprice a masu. Chuť máte šanci ovlivnit především v počátku vaření, když si chystáte aromatickou tekutinu, ve které se bude maso vařit. Pak už musíte nechat pracovat jen teplo a trochu času.

Postup při vaření

Vypadá asi takto:

  1. Rozehřejte sádlo a poctivě na něm opečte nadrobno nakrájenou cibuli do světlé, nazlátlé barvy. Potom přisypte papriku, rychle rozmíchejte a hned zalijte vodou, aby nestačila v tom horku zhořknout. Osolte.
  2. Do tohoto základu vložte nakrájené maso a nechte pozvolna vařit doměkka. Když si jako hlavní surovinu zvolíte kuřecí stehna, budete mít za půl hodiny hotovo. V takovém případě vás prosím, nepoužívejte kuřecí kůže. Ty se dají jíst, jen pokud jsou vypečené dozlatova a dokřupava, což se v tomhle případě opravdu stát nemůže.
  3. Posledních 30 minut vaření nechte jídlo odkryté, aby se voda mohla odpařovat a šťáva k masu trochu zhoustla.
  4. Podávejte s drobnými těstovinami ideálně maďarského původu, jako je třeba tarhoňa. Rýží nebo bramborami však taky nic nezkazíte.

To je celé.

postup přípravy perkelt

Zlepšovák

Perkelt má jeden nenápadný zlepšovák v postupu, který můžete vpašovat do bodu číslo jedna. Pokud chcete ještě lepší chuť, můžete nejdřív na sádle jemně opéct osolené kousky masa. Ne moc, aby zhnědly, ale jen tak, aby se zatáhly na povrchu, ale přitom zůstaly světlé. Pak je vyjmete, dáte stranou, a teprve pak přejdete k opékání nakrájené cibulky.

Jelikož prý má slovo pörkölt souvislost s opečeným masem, je to dost možná tradiční bod postupu, na který se ve slušných domácnostech nadále nezapomíná.

Viděla jsem recepty, ve kterých se maso sice zlehka opéká, ale přidává se až společně s paprikou. Jestli chcete, klidně to vyzkoušejte, já se nadále budu k paprice chovat co nejšetrněji a nebudu ji v horkém tuku trápit příliš dlouho, i kdyby jí přitom společnost dělalo to nejlepší maso na světě.

maďarský perkelt

Obměny

Co se mě a mých rychlých večeří týká, ráda si základní perkeltovou myšlenku dál rozvíjím, jak se mi to zrovna hodí. Pak už jí sice nemůžu říkat perkelt, ale dobré a rychlé je to taky. Třeba takhle nějak:

  • Svou práci s večeří jsem už odvedla u masa (nikdo nemusí vědět, jak malé množství práce to bylo), takže jako příloha mi klidně postačí kuskus hotový za pár minut a bez vaření.
  • Cibule, ač ji dávkuju vcelku velkoryse, nesplňuje moje požadavky na zeleninu v jídle. Takže k vařenému masu klidně přidám trochu rajčat, oloupaných a nasekaných. Co na tom, že to výslednou chuť trochu posune ke kyselejším tónům, rajčata a kuře jsou skvělý pár a na talíři jim to spolu sluší.
  • Někdy vylovím maso a to, co zbylo v hrnci, rychle rozmixuju ponorným mixérem.
  • Někdy k masu přidám trochu nakrájené papriky.
  • Když mi dojdou čerstvá rajčata a papriky, svoji práci odvede i kořenová zelenina. Přidávám ji do hrnce ještě před cibulí, protože mrkev i petržel jsou tvrdší a déle jim to trvá, než trochu změknou a získají barvu.
  • Vývarem se nedá nic zkazit, zejména pokud už pro něj nemám žádné jiné určení.
  • Ani protlakem vmíchaným do cibulového základu a řádně orestovaným do rezavé barvy se nedá nic zkazit.
  • Pokud mám potřebu hrát si s chutěmi, vždycky je po ruce majoránka, kmín a česnek. Nebo čerstvý tymián a petrželka.
  • Kdo nemá vykostěná kuřecí stehna, může klidně použít stehna s kostí. Stačí, když budou bez kůže.
  • Kdo má chuť na rybu, měl by vědět, že s očištěnými kousky rybího masa to jde taky. Pak stačí perkelt vařit podstatně méně a podstatně šetrněji, deset minut jemného pobublávání by mělo být tak akorát pro menší kousky ryby, 15 minut pro větší. Uzpůsobte tomu množství tekutiny, která se za kratší čas nestihne tolik odpařit. Dejte jí méně hned na začátku.
  • Mimochodem, mezi maďarské speciality patří i pacalpörkölt čili dršťkový perkelt.

Perkelt

Množství: 4 porce

Perkelt

Suroviny

  • 750-800 g vykoštěných kuřecích stehen bez kůže
  • 2 středně velké cibule
  • 1 lžička soli
  • 2 lžíce sádla
  • 2 lžičky sladké mleté papriky

Postup

  1. Maso omyjte, osušte a nakrájejte na kostky velikosti sousta. Osolte půl lžičkou soli, promíchejte a nechte zatím stát na kuchyňské lince.
  2. Cibuli oloupejte a nakrájejte nadrobno. Sádlo vložte do středně velkého kastrolu a rozehřejte ho. Přidejte cibuli a asi dvě minuty na středním plameni opékejte, dokud nezesklovatí a nezačne lehce růžovět. Stálé míchání rozhodně není nezbytné, ale občasný dohled už potřeba je. Přidejte papriku, rychle promíchejte a hned nato zalijte 400 ml vody. Přiveďte k varu.
  3. Do vroucí tekutiny opatrně naskládejte připravené maso. Pokud je to potřeba, dolijte ještě trochu vody, aby maso bylo jen těsně ponořené, klidně může trochu vyčnívat. U perkeltu platí pravidlo, že kolik masa, tolik vody. Přikryjte poklicí a nechte na velmi mírném ohni pobublávat půl až tři čtvrtě hodiny, jak se vám to zrovna hodí. Kuřecí stehenní maso snese i delší dobu a stále mu to bude ku prospěchu.
  4. Na posledních 20-30 minut odkryjte pokličku, aby se šťáva trochu zahustila vypařováním.
  5. Nakonec šťávu naposledy podle své chuti přisolte. Podávejte s těstovinami, rýží či vařenými bramborami, anebo jindy pro změnu s čerstvým chlebem.

Tak to vidíte. Perkelt je snadná, rychlá, všednodenní záležitost, kvůli které vůbec nemusíte chodit do obchodu. Tenhle maďarský recept bez obav adoptujte a hlavně mi dejte vedět, jak se vám v kuchyni osvědčil.

Zapojte se do diskuze

  1. eveli17 says:

    áno, to je správny recept na perkelt, takto sme ho doma robievali (moja mama i stará mama – obe maďarky). dávno som nejedla, musím uvariť. Díky!

    1. Potěšení na mé straně, díky za potvrzení autentičnosti 🙂

    2. súhlasím. U nás sa ešte občas počas varenia pridávala trocha nakrájanej tenkostennej zelenej papriky – vyzerá uvarene síce rozblemcaná, ale chuť to posunie ešte trochu do paprikovatejša. A ako prílohu odporúčam zavárané uhorky 🙂

  2. Na adventní výzvu se těším! Miluju advent 🙂 Jako dítě jsem si je moc neužila, v posledních letech si to vynahrazuju a na každý advent nachystám něco, co jsem ještě nikdy neudělala – vánoční pohádku na pokračování, ze který každej večer čteme jednu část, perníčky, výzdobu… cokoli. Hrozně ráda to letos svěřím tobě, Jani.

    Díky a budu se těšit 🙂

    1. Takhle se zbavit odpovědnosti a hodit to na mě? No dobrá, ale dobře ti tak 🙂

  3. … a já pořád přemýšlela, co bych si tak asi uvařila zajímavého v rámci týdenní výzvy 🙂 Akorát se teď musím vypořádat s darovanou tříkilovou cuketou, takže odkládám až na víkend.
    Na adventní výzvu se taky moc těším, dokonce mě přiměla seznámit se s vánoční kuchařkou. Obzvlášť se mi líbí perníková chaloupka, do té se s mou malou určitě pustíme.

    1. Vaření + cuketa = cuketová polívka třeba? 🙂

      Přeju každopádně hodně úspěchů se stavbou perníkové nemovitosti, až ten okamžik přijde.

    2. To bych samozřejmě mohla, taky na ni dojde, ale to nebude žádná výzva, cuketovou polévku vařím docela často. Tak leda s nějakou exotickou obměnou…

  4. Jej, tak toto je perkelt? Ja som nikdy nevedela odlíšiť perkelt a paprikáš.

    Ten robíme podobne (orestovať cibuľu opiecť kúsky kuraťa aby sa zatiahlo, zaliať a variť). Potom sa zahustí smotanou. Ja dávam papriku až na koniec, ale neviem, ako presne postupovala babička. Mám podozrenie že práve tá papriková chuť mi ako dieťaťu nechutila (kvalitu vtedajšej papriky neviem posúdiť).

    1. Paprikáš už je zase trochu jiné jídlo, i když ze stejné rodiny 🙂 Papriku vždycky do základu, neumím si představit důvod, proč ji dávat až na konec.

    2. Robert says:

      Do perkeltu sa dáva zelená paprika a paradajky a mletá paprika,meso sa na konci dusenia zapráší múkou a dobre povarí.Paprikáš sa varí stejne,ale pridáva sa na konci smotana v ktorej sa rozhabarkuje múka.Bez zelenej papriky a rajčat je to skor kurča na paprike.moji starý rodičia boli tiež madari a v kucharských knihách je to tak aj napísané.Nedávno som videl na PRIME EXT Madara a varil perkelt stejne ako som popísal,ale on ho dusil v trúbe v pekáči.Ako prílohu robil tarhonu.Takže do paprikáša vždy zelená paprika a rajčata a bez smotany.

  5. Romana says:

    Já přidávám dýni hokaido a zakysanou smetanu a je to vynikající

    1. To je parádní nápad! Díky.

  6. Jaroslav Schmidt says:

    Dobrý den, Flo
    ušetřila jste mi přemýšlení, co k sobotnímu nebo nedělnímu obědu /dnes mám dýňové zelí s bramborem a podušeným pleckem/, zítra nějaké luštěniny, dávám je na jídelníček jednou týdně.
    Novinka jen jediná, narodilo se nám do rodiny čtvrté pravnouče, Fabián i maminka jsou OK, dnes se vrací domů, čekáme, až tatínek pošle první fotky.
    Přeji vše dobré, práce máte, jak je zřejmé, dost, tak ať se Vám dílo daří!
    Jaroslav S.

    1. Marcela - flair says:

      Gratuluji k pravnoučkovi! A přeji hlavně zdraví. Moje babička má pravnoučat už 21, když se sejdeme, je nás plný dům :-).

    2. Gratulace veliká, to je moc pěkná událost v rodině!

    3. TAKY VELKÁ GRATULACE.JE TO ÚŽASNÉ KDYŽ SE DO RODINY NARODÍ DALŠÍ POKRAČOVATEL.JITKA

  7. Michaela says:

    Perkelt je jednoduche, velmi lahodne jidlo. Lze je delat ze vseho mozneho, nejen z masa, to me baví. V Madarsku jsem si dala zampionovy s haluskama. Mana nebeska, i foto bych sem pridala, bohuzel to nejde.
    ____________________
    co se tyka varenych mas, jsem zvykla z domova, u nas se varilo a na nem se pochutnavalo. Do omacek zebro hovezi, kure na paprice, hovezi pero nebo plicky nebo srdce, s krenem, horcici a dalsi.
    Ja jsem varená masa vytunila – uvarene opecu na másle! Takova srdíčka drůbeží takhle opecena v masle, to je mana nebeska. Jehneci uvarene, opecene na masle k tomu hrasek, kopr…..
    S jídlem me baví si hrát! 🙂

    1. Míšo, jsi skvělá, jako vždycky. Žampionový perkelt musím vyzkoušet, stejně tak to vařené a pak na másle opečené maso. Máš bezvadné rady, díky.

  8. V Praze žiju 35 let, léta před tím jsem prožila na Slovensku. Kuřecí nebo vepřový perkelt byl součástí našeho jídelníčku.

    1. Je škoda, že tohle jídlo není v Česku tak rozšířené jako u vás doma, rozhodně si to zaslouží.

  9. Tak dnes ses mi trefila do noty Flo. Po letech se opět snažím zavést rodinné večeře, doufám že vytrvám.. (rodina nejraději jí stylem každý jinde a každý něco jiného 🙁 ) Tenhle recept by mohl fungovat pro všechny.
    A na adventní výzvu se moc těším! Do žádné výzvy jsem se zatím nezapojila, protože kvůli dalšímu těhotenství téměř nezvládám jíst, natož se příliš motat v kuchyni.. Ale před vánocemi už by to mohlo být lepší 🙂

    1. Hani, já se na tebe v další výzvě taky moc těším. Tak ať sklízíš s perkeltem úspěchy a nemusíš vytvářet žádné alternativy.

  10. Děkuji za připomenutí, stále přemýšlím o rychlovkách, jak je obměňovat, když potřebuji co nejrychleji uvařit a perkelt jsem dlouho nedělala. Hned ještě dnes vyzkouším, suroviny mám.
    Zdraví Eva

    1. Tak ať se zadaří! Flo.

  11. Jednou jsem zkusila uvařit vepřový perkelt. Byla v tom i na kostičky nakrájená paprika a mně to chutnalo. Můj muž se na to podíval, snědl to a pak mi řekl, že to kdysi kdesi jedl v nějaké hospodě, bylo mu z toho špatně a od té doby je mu špatně, jenom si na to vzpomene. Ani tentokrát to nebylo jinak, takže u nás je perkelt zakázaný. Možná by to šlo obejít tím, že do něj nedám tu papriku (myslím ty kousky, ne tu mletou), pak to bude jinak vypadat a mindrák z historie se nedostaví. Jinak maso na paprice jíme všichni a bez problémů :o)

    1. Třeba kdybys tomu neříkala perkelt, ale nějak úplně jinak? 🙂

    2. O ten název nešlo, když jsem oznámila, že bude perkelt, byl můj muž zvědavý, co to bude. Teprve, když viděl, jak to vypadá, tak si vzpomněl na to jídlo z minulosti. Takže tomu klidně můžu říkat perkelt, ale nesmí v tom být ta paprika a musí to vizuálně vypadat jinak :o)

  12. Helena VAŇOUSOVÁ says:

    Ahoj Florentýnko,
    včera jsem vařila perkelt s kuřecích křídel.U nás se vařil s přidaním rajčat,zelené papriky,kmín a trochu pepře.Příloha jsou halušky.Je to úžasné jídlo,rychle hotové.Taky přidávam kousek chilli papričky.Vedle našeho města Nitry bylo hodně maďarských vesníc,kde se tohle jídlo vařilo každý týžden.
    Hezký den,ať se ti daří!!
    Helena.

    1. Heleno, díky za nápady, jak perkelt dále obohatit, a přeju ti spoustu zdraví, ať se dovolená vydaří, jak má. Těším se, že se zapojíš do výzvy.

  13. Helena VAŇOUSOVÁ says:

    Florentýnko,
    zapomněla jsem ti říct,že se skusím zapojit do tvojí výzvy.
    Momentálně jsem opět nemocná.A to máme v nedeli odjet na dovolenou.Nemám náladu na nic.Ale to se snad spraví.Pa,.

  14. Ahoj Flo,adventní výzvu mám již poznamenanou,už se těším,no a perkelt brzy vyzkouším,teď momentálně si užívám vnoučka,občas ,vlastně docela často hlídám,ale jsem za to ráda,užívám si to.

    1. Pusu vnoučkovi na čelíčko, určitě si to taky užívá 🙂

  15. Perkelt máme moc rádi, ale dělám ho podle maďarské kuchařky dušený ve vlastní šťávě a šťávě, kterou pustí zelenina. Oni dají klasicky maso na cibulový základ s paprikou, opékají, až maso pustí šťávu, chvíli dusí pod pokličkou, pak přidají nakrájené bílé papriky a oloupaná rajčata a dusí společně dál, až je maso měkké.
    Dělají vepřový nebo kuřecí, případně přidají zakysanou smetanu a je z toho kuře na paprice.
    To se u nás doma dělávalo klasicky, uvařila se slepice a k obranému masu se přidělala omáčka. Ale tahle varianta „po maďarsku“, s paprikou a rajčetem, mi chutná tosíckrát víc.

    1. Jitu, to jsou taky moc prima rady a nápady, díky za ně. Já tam úplně vidím bílé víno, které bych tam s chutí nalila 🙂

  16. Marcela - flair says:

    Perkelt jsem asi nikdy nejedla (myslím doma uvařený), takže ráda vyzkouším!

    1. Přeji ti jistou ruku a spoustu spokojených strávníků!

  17. Díky,Florentýnko,
    dnes bude tato skvělá večeře. A kuskus k tomu. A ještě rajčatový salát.Mňam!!!!

  18. Budu se moci účastnit
    adventní výzvy? Co je k tomu zapotřebí? A jsem schopna ji vůbec zvládnout?

    Flo, Ty máš jinou hodinovou sazbu dne? Já mám jen 24 hodin. Jak to, že Ty těch hodin máš asi 100?

    1. Bohužel, i u nás doma je den velmi omezený, pouze 24 hodin.

      Adventní výzvu bude schopný zvládnout úplně každý, začne 20. listopadu a potrvá do 20. prosince. Zapotřebí je k tomu hlavně radost z tvorby a nadšení pro věc. Pak asi taky pár vánočních vykrajovátek na cukroví, trouba, kousek kuchyně a dobrá nálada. To by zhruba mělo stačit. Informace k výzvě budu včas posílat e-mailem v rámci E-mailového klubu a i ostatními způsoby upozorňovat, že už se to blíží.

  19. ZDRAVÍM VŠECHNY PŘÍZNIVCE.U NÁS SE JÍ HODNĚ KRÁLIČÍHO MASA TAK TO DĚLÁM KRÁLIČÍ.JE TAKY DOBRÝ.NIKDY NEZŮSTANE NA DRUHÝ DEN.TAK UŽ VÍM CO BUDE V SOBOTU.DĚKUJI ZA RADU.NA ZÍTRA JSEM OHLÁSILA UHLÍŘINU A HLÁVKOVÝ SALÁT.VÁNOCE JSOU UŽ ZA DVEŘMA.DNESKA PŘIŠEL LETÁK A UŽ JE TAM NABÍDKA CO KUPOVAT A NEZAPOMENOUT.ZASE SI POSPÍŠILI.MOC SE TĚŠÍME NA TVÉ ÚKOLY.DATUM MÁME POZNAMENANÝ V KALENDÁŘI.JITKA

    1. Jak – Vánoce jsou už za dveřma? Dívala jsem se a za našima naštěstí ještě nejsou! :-)))

  20. ŚÁRKA says:

    Milá Florentýnko,
    perklet vařím hrozně ráda,je to rychlé jídlo které nám chutná.Na adventní výzvu se už těším a ráda se jí zůčastním.
    Přeji Ti moc úspěchů při její realizaci. Krásný den Šárka

    1. Šárko, díky, já tobě taky přeju hodně úspěchů s výzvou a její realizací 🙂

  21. Milá Florentínko, perkelt varíme často, naši vnuci ho milujú a príloha od ryže, tarhone, cestovín, nokerlí až po zemiaky ….maso tiež opekám na cibuli, pridám papriku, mierne zalejem a počkám kolko vody pustí maso, podla toho dolievam…no a víno možeš šupnút smelo a to jak biele tak červené aj do kuracieho
    na adventnú výzvu sa teším kedže letnej som sa nezúčastnila …bola som dlho bez počítača, práve dnes mi ho zat sprevádzkoval tak snád vydrží

    1. Výborně, šupnu příště víno. Záminka otevřít lahev se občas hodí.

  22. Marta says:

    Tak jsem si jej uvařila a byla jsem opravdu velice překvapená, jak to bylo dobré! Tak, že jsem to samým nadšením zapomněla vyfotit 🙂 ale určitě to někdy zopakuju, klidně i pro návštěvu. Něco tak snadného na přípravu a přitom tak dobrého, to se vždycky hodí. Těším se, že vyzkouším nějakou tu obměnu.

    1. Marto, tak to jsem moc ráda, díky za vyzkoušení.

  23. Hm, asi sa tak skoro svojich blokov nezbavím. Viem, že by som ti mala veriť – doteraz ma ani jeden tvoj recept nesklamal. Ale… kým si predstavujem výslednú chuť, ktorá ma nenadchýňa, ide to stuha. Letná výzva bola pre mňa úžasná aj práve v tom, že ma donútila skúšať veci, o ktorých som si nevedela predstaviť, že by mi chutili – a ony chutili! Tak prečo sa neviem odhodlať pripraviť mäso varením (bez predchádzajúceho opečenia do zhnednutia)?
    (Počas minulotýždňovej „variacej“ výzvy som varila zeleninu, cestoviny… ale okolo mäsa som chodila asi ako okolo horúcej kaše. Dodnes.

    Dnes som sa chystala konečne pripraviť Kura na paprike – teda – perkelt podľa tvojho receptu. Zatiaľ so sebou bojujem. Uvidíme, ako to nakoniec dopadne.

    1. Tak – som po obede. A CHUTILO!
      Takže vďaka – za prekonanie zase jednej bariéry. 🙂

    2. Díky za tak velkou důvěru ve mě vloženou 🙂 Jsem na tebe pyšná. Překonala jsi se a stálo to za to.

  24. Dobrý den Jano. Ani nevím kde jsem narazila na vaše stránky,ale hned jsem je celý prošmejdila.A máte je bezvadný.Sice nejsem kdovíjaká kuchařka a přiznávám,že vaření mě moc nebaví,obzvlášť když už se syn odstěhoval,jsem sama a vařit nemusím.Ale recepty máte moc fajn i postupy k nim,radost jen si je číst.Dneska jsem se rozhodla vyzkoušet váš recept na perkelt,kuřecí bylo na mrazáku,cibuli a papriku mám doma vždycky a k tomu kuskus,protože ten je bez práce a už to bublá v hrnci a já se těším,jak si pochutnám,protože tyhle jídla já můžu! Jen tak mimochodem,můžu se zeptat? Jméno Florentýna vzniklo jak? Nějaká vaše přezdívka?

    1. Jani, tak to mě těší, že máte z webu radost a že už jste se odhodlala něco vyzkoušet.

      Florentýnu mám v rodném listě i v občance.

  25. Tak uvařeno a snědeno a bylo to moc dobré. Děkuji za recept a zase si uvařím,protože je to jednoduché,rychlé a dobré. Díky Jana.

  26. Ahoj Flo,

    perklet jsem nikdy nejedla, až nyní, když jsem ho uvařila. Je to rychlé a dobré a má to spoustu variant, které postupně vyzkouším :-). Dceři taky chutná. Se synem je to horší. Ale už jsem ho na některá jídla zlomila.

    1. To bude dobrý! Nesmíš ho šokovat tak intenzivně 🙂

  27. Děkuji, děkuji! Jsi úžasná! Děkuji za výborný recept! Perkelt jsem nikdy neuměla a díky Tobě jsem opět dostala pochvalu!
    Hezké dny… 🙂

    1. Kdepak díky mě, ta pochvala patří jen tobě. Dobrá práce a díky, že jsi dala vědět.

  28. Veronika says:

    No já nevím, mám trošku jiné informace o perkeltu. 🙂 Dávám k dobru:
    v maďarské labužnické kuchařce z roku 1950 sám autor Elek Magyar popsal rozdíl takto:

    „Guláš podáváme v Maďarsku jako polévku, ačkoliv je současně i předkrmem. Liší se od perkeltu pouze tím, že má mnoho řídké šťávy, kdežto perkelt má šťávu hustou a je jí méně. Jinak jej připravujeme stejným způsobem jako perkelt. Jak u perkeltu, tak u guláše nakrájíme maso na kostky, které smažíme nejdřív na sádle s cibulkou a paprikou a pak dusíme pod pokličkou a podléváme vodou, vínem anebo vývarem z masa. Rozdíl mezi gulášem a perkeltem je ten, že perkelt podléváme během dušení co nejméně, kdežto guláš ředíme hodně vodou z brambor, vařených pro guláš. Perkelt podáváme na mělkém talíři s vidličkou a nožem, guláš v polévkovém talíři se lžící….“

    1. Veroniko, už jsem to přečetla asi třikrát a nepřijde mi, že by se ty informace nějak rozcházely oproti tomu, co jsem tu napsala. Perkelt se podlévá jen jednou na začátku a pak se nechá šťáva vydusit, aniž by se jiným způsobem zahušťovala.

  29. Veronika says:

    Že to vypadá skoro stejně? Až na to, že Perkelt má být také dušený. Jinak guláš je v maďarsku spíš asi jako naše gulášová polévka. O našem hustém guláši s pěti si můžou nechat zdát.

    1. Veroniko, o guláši nejsou pochyby, ten je zcela jistě jiný.

      Měla jsem na mysli perkelt. Některé maďarské recepty radí trochu maso zatáhnout na tuku, ale jen tak opatrně, některé radí vkládat ho rovnou do tekutiny, ale všechny vesměs tvrdí, že se perkelt ničím nezahušťuje a že se pouze nechá tekutina odpařit, aby zhoustla. Takže v tom vidím shodu.

  30. Ahoj Flo,
    tvé výzvy se účastním jen tak pro sebe. Úkoly totiž plním ne úplně přesně v dny, kdy je najdu na FB. Tak i perkelt určitě vyzkouším s krůtím masem, nad kterým jsem zatím bezvýsledně dumala, jak s ním naložit. Tys můj problém vyřešila. Ale přijde zkrátka na řadu zítra nebo pozítří, protože dneska jsem musela zpracovat něco jiného. Ve frontě čeká taky buchta s práškem do pečiva. Ještě na ni nedošla řada, ale moc dobře o ní vím.

    1. To je moc pěkné, že jsi se do výzvy nesoutěžně zapojila. Tak ať ti to jde pěkně od ruky.

  31. Julianna says:

    Moje maminka dělávala perkelt skoro stejně jenom vody nedávala hodně aby se stačilo mírně vypařit a ještě přidávala nakrájenou papriku dnes takzvanou slovenskou a štávy doopravdy nebývalo mnoho mívali jsme k tomu bílý chléb nebo nokedli(to jsou noky z mouky a vody) moji rodiče pochází od Miskolce(Bukszenkerest) když jsem jedla poprvé guláš ve škole tak jsem nechápala co to je,proč je na talíři tolik vody u nás se nikdy doma guláš nevařil vždy perkelt vepřový nebo kuřecí.jak jsem se vdala tak manželovi nechutnalo a tak jsem se musela naučit dělat guláš,ale stejně si myslím že ho neumím dochutit kvůli tomu množství vody.A od té doby jsem perkelt nedělala jenom u maminky jsem ho jídala.Ale dodalas mi odvahu znovu ho udělám a jestli nebude příteli chutnat tak atˇsi veme chleba se sádlem.

    1. To jsou krásné vzpomínky na dětství. Děkuju za takové milé doplnění článku.

  32. Monika T. says:

    Kurací perkelt robievam s malým rozdielom, pridávam ešte trocha mrazeného hrášku( asi v polovici času varu mäsa) a jedávame to s haluškami ( polohrubá a hrubá múka, soľ, vajce a voda). Babka aj otec boli maďarskej národnosti, pochádzam z juhu Slovenska, odtiaľ táto varianta. Zaujímavé je, že deti to zjedia, ale keby som robila paprikáš, to by nechceli, to im nechutí…nechápem prečo, zamenila by som len hrášok za šľahačkovú smotanu, iný rozdiel nie je, aspoň takto to robila babka. Takže paprikáš nerobím kvôli deťom, ale dala by som si..:))

    Začala som robievať perkelt z králičích dielov a chutí mi viac ako z kuraťa, mňam!

    1. Bezvadné doplnění a obměna, díky Moniko.

  33. Lucie Kocůrková says:

    Super recept. Včera jsem uvařila k obědu do práce, použila jsem kuřecí stehenní řízky. Vařilo se to prakticky beze mě, já jsem si mezitím zacvičila, pak uvařila rýži, dala do dvou karabiček a dnes v práci ohřála. 🙂

    1. Značka ideál, že? 🙂

  34. Mila Flo, dekuji za recept, uvareno, snedeno a hodnotim jako velmi jedle a v podstate bez prace 🙂 Postupovala jsem podle receptu v KPD (varianta s protlakem), kde se kureci stehna vari v celku, je chutove lepsi varianta s masem pokrajenym na kousky?

    1. Varianta s masem pokrájeným na kousky je rychlejší, verze s kostmi má o něco výraznější chuť. Takže záleží na tom, co je zrovna důležitější 🙂

  35. Milá Flo, včera jsem uvařila perkelt dle Vašeho návodu a byl dokonalý. I má tchyně se olizovala až za ušima a ta fakt nesní všechno. Už jsem vyzkoušela také čínu podle Vašeho receptu a také neměla chybu. Obratem jsem proto dnes zakoupila všechny Vaše knihy a budu pokračovat v učení. Nevěřila jsem tomu, že i já „nepopsaný“ list co se týká vaření dokáže vařit, ale s Vaší pomocí fakt ano.
    A jinak začít se dá fakt kdykoliv (u mě ve 38 letech – klasika: nejprve VŠ, pak kariéra a podnikání, žádná rodina). Já nikdy nemusela vařit, protože můj bývalý přítel vařil skvěle a já se mu do toho nechtěla montovat, ale s novým vztahem jsem začít vařit musela a zatím mi to jde díky Vám skvěle.
    Ty vaše návody jsou napsány fakt polopaticky a řekla bych „blbovzdorně“ a já mám díky Vám radost z vaření.

    1. Lenko, pocit z dobře odvedené práce, který ještě navíc stvdila tchýně, ten musel stát za to! Díky za takovou obrovskou důvěru ve mě, v mé recepty a knížky. Přeji spoustu podobných okamžiků. Na vaření opravdu není nikdy pozdě, každé nové vydařené jídlo se počítá. Tak ať vám ta radost z vaření vydrží už navždy.

  36. Adéla says:

    Milá Flo, do této soboty jsem neznala ani Vás, ani Vaše kuchařky, ani Vaše stránky (což ode mě chtělo pořádný kus ingnorance). V sobotu jsem na internetu narazila na pořad, kde jste byla hostem a okamžitě jsem si musela vygooglovat, kdo je ta paní s fialovými vlasy. =) No, ve zkratce… Kuchařku už mám doma a včera jsem k večeři vařila perkelt, který jsem měla z dob školních jídelen zařazen do seznamu jídel, která už na talíři nechci nikdy vidět =) Strašně mile mě přakvapil, jen přítel by si ho přál pikantnější. Příště do něj určitě přidám trochu chilli a možná kuře nahradím králíkem (babička nás zásobuje a přece nemůžu pořád dokola dělat svíčkovou). Děkuju Vám za spoustu inspirace. Až budu příště dumat, co zase budu vařit, tak vím, kde hledat =)

    1. Adélo, tak to je rychlost, děkuju, nevím, zda si to všechno zasloužím. Perkelt snese spoustu doplnění a obohacení, pěkně podle chuti. Tak ať se v kuchyni i v životě stále daří! Flo.

  37. Vlasta says:

    Jelikož jsem měla za muže mad’ara, tak perkelt se u nás vařil často.Dělala jsem ho z držtěk a dokonce z prasečích nožiček, příloha halušky. dělám ho často, mám ho moc ráda.

    1. Vlasto, nevíte, existuje i čistě zeleninová verze perkeltu?

  38. Vlasta says:

    Ahoj Flo, zeleninovou verzi neznám, to už by bylo něco jako lečo, Ale zrovna ted‘ vařím perkelt z prasečích nožiček a k tomu brambor. My jsme byli zvyklí ke kuřecímu, dršt’kovému a vepřovému dělat halušky, ale jen z mouky, vejce, 1PL oleje a vody. K hovězímu brambory. Lečo jsme dělali na slanině a bez vajec a klobásy, ale přidávali jsme i mletou papriku. Hezký den !!!

  39. Monika says:

    Spravila som perkelt podla teba a aj po 4 hodinach mam super chut a dobry pocit z vyborneho jedla. Dik za skvely jednoduchy recept. Moja dcera sa cuduje, ze som zacala nejako lepsie varit ????.

  40. Hanka Hajasová says:

    Ahoj Flo, vylovila jsem tenhle recept, když jsem hledala něco jednoduchého pro ročního syna. A udělám to trochu jinak, na cibuli a paprice peču kuře v troubě, pak ho vyndám a zbytek v něm rozmixuji. Přidám i trochu smetany a vlastně mi asi vyjde kuře na paprice. Je v tom nějaký velký rozdíl? Každopádně, já se té vypečené kůže prostě nevzdám :)) Měj se krásně a dobrou chuť.

  41. Dobrý den paní Florentýno, od té doby co jsem dostala Vaše kuchařky a objevila Váš web, můj manžel téměř každé jídlo označuje za své nejoblíbenější. Mnohokrát Vám děkuji a přeji mnoho úspěchů. Myslíte, že by se dal udělat perkelt z vepřového plecka, nebo je vhodnější jiný druh masa? Předem děkuji za odpověď.

    1. Leni, díky za takové milé ohlasy! Perkelt z vepřového samozřejmě jde taky, jen budete muset maličko prodloužit čas vaření, vepřovému masu to trvá o něco déle, než změkne.

  42. Dnes jsem jej uvařila příteli, bylo to opravdu jednoduché a dobré :). Děkuju!

  43. Ahoj Flo.
    Perkelt jsem si oblíbila jako jídlo pro hlavní chod.
    Vždy jej připravuji z drůbežího masa.
    Děkuji za tento recept.I.

  44. Kačka says:

    Ahoj Flo 🙂
    Už jsem vyzkoušela spoustu receptů na perkelt a žádný se doma neosvědčil.
    Když jsem uvařila dle tvého receptu, tak se má drahá polovička olizovala se slovy „To je ono, takhle má chutnat perkelt“ (přítel je ze Slovenska) :)????
    Takže ti moc děkuji za tento recept. A ne jen za ten. 🙂
    Jsi jednička ????

    1. Ty jsi jednička, pochvalu si zaslouží vždycky ten, kdo vařil ❤️

  45. Kateřina says:

    Ahoj Flo,
    vůbec nevím jak má chutnat perkelt, ale podle tvého skvělého popisu, to byla velká mňamka! Přidala jsem z komentářů na tenko nakrájené bílé papriky a zkusila opéct maso na začátku, když to tu tak přítomní vychvalují. Mám skvělého řezníka, u kterého se všechny dobroty ještě pasou okolo po stráních a kuřátka se u něj mají líp než u některých majitelů psi. Mě to možná chutnalo víc než kuře na paprice, a to ho mám vymazlený:) Takže za mě velká jednička, přidávám do své sbírky, budu hlásit obměny a zase velmi děkuji.Kačka

  46. Dobrý den “Flo”, jezdívám do Maďarska na sportovní závody dost často a proto jsem si tamní kuchyni dost oblíbil. A přestože si tím věším Damoklův meč nad svou hlavu, tak si dovolím říci, že některé maďarské recepty vaří čecho-slováci stejně dobře jako Maďaři. Když jsem dnes hledal “inšpiráció” na dnešná “vacsora” ? tak jsem našel Váš článek o perkeltu a jeho variacích. A mám k němu tyto připomínky : žádné ?? A tyto pochvaly: moc se mi líbilo, že Váš popis nedával jen jednu variantu “takto se to dělá”; ale že krásně popsal různé “variáció” na toto téma ?? Děkuji ?

    1. Děkuju, Michale, přeju hodně úspěchů, nejen sportovních a kuchařských! ❤️

  47. Patrícia says:

    Najlepší perkelt! Doma „sklidil“ úspech. Stehienka som tiež predtým opiekla, omáčku rozmixovala a aj teraz sa mi zbiehajú slinky, keď o tom píšem.
    Ďakujem Flo zato, že si 🙂 obohatila si moje varenie a tým aj život našej rodiny!

  48. Majka says:

    Moc díky za recept – vrátil mě zpět v čase, kdy mi moje half maďarónská babička vařila o prázdninách. A opravdu stačí pouze cibule a hodně moc pravé sladké maďarské papriky – na tom důsledně trvám, barva je pak doslova krvavá a samozřejmě i chuť je nej.
    A malý zlepšovák – pokud použiju maso z kuřete – stehna, smažím vše na husím sádle.
    Drůbeží k drůbežímu, prasečí k prasečímu XD.

    Všem krásné léto a zdárné vaření!

  49. Super, super, super, i dětem chutná. Použil jsem i vylepšení s orestovaným masem a rajským protlakem. Cibulí jsem nešetřil. Díky

  50. Dělala jsem základní variantu z krůtích stehen, o rychlovce se nedalo hovořit, ale jak se to maso skvostně rozsýpá! Všechny recepty, které jsem od vás zkusila, se báječně povedly. A navíc mě to s vámi baví, jinak kuchyně je pro mě za trest. Za poslední dva víkendy jsem 2x dělala Stroganoff z těchto stránek. ❤️ To se mi nepodobá!

  51. Vybony recept, diky. Pouzil jsem kureci nohy. Trochu opruz to porcovat, alw vysledek je nesrovnatelny s drevenymi prsy. Pridal jsem bilou papriku a jedno rajce. Meli jsme to s tarhonou a vsichni byli nadseni. Priste zkusim udelat vlastni tarhonu.

  52. Ahoj , udělám na víkend a jako přílohu udělám něco jako špagety z těsta na kapání (recept Kuř. prsa podle V. Buriana) Čágo a mňam ?

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close