Finská lišková polévka

Když se řekne lišková polévka, opravdu tím nemyslím vývar z malých zrzavých psovitých šelem, nýbrž z hub. V českých lesích už letos rostou a až do září jich obvykle i na trzích bývá k vidění dost (opět myslím hub).

Recept pochází z Finska, kde takovou polévku údajně vaří v každé rodině. Tím spíš vás možná překvapí, že se v polévce vyskytuje něco jako tavený sýr. Můžu vás ale ubezpečit, že se nejedná o příspěvek do taveňákové receptové hitparády.

Lišková polévka – na co si dát pozor při vaření

Protože jsou prázdniny a to je škola zavřená, i já se dnes omezím v prezentaci kuchařských mouder na minimum. Ostatně tahle polévka je tak jednoduchá, že mi to nebude dělat žádný problém.

1. Čištění hub

Asi znáte poučku, že u hub se doporučuje pouze otírání suchou utěrkou nebo ubrouskem. Já s tím mám problém zejména u kupovaných hub, protože nevím, co se s nimi dělo, kde všude byly a kdo na ně sahal.

Opláchnutí vodou se u hub nedoporučuje z toho důvodu, že údajně vodu sají – doslova jak houby. Asi je to z části pravda, ale můžu vás ubezpečit, že zas tak tragické tohle nasávání není a že se ho nemusíte bát. Nechte si svůj strach na něco horšího, třeba na obavy ze sršního hnízda pod střechou nebo velkého pavouka visícího z lustru.

Lišky jsou tak malé a je jich i v uvedeném množství početně tolik, že byste dnešní polévku vařili ještě zítra. Bez vody se lišky špatně a pracně čistí. Zbavte je pouze velkých nečistot a pak je rychle propláchněte na cedníku ve studené vodě.

Když je nebudete zbytečně dlouho namáčet a dávat jím příliš mnoho šancí, jak vodu nasát, zas tak velká škoda nevznikne, aby to nestálo za časovou úsporu. Po opláchnutí je ale nechte důkladně okapat. Mají spoustu záhybů a trochu to trvá, než z nich uvězněná voda vyteče.

2. Vývar

Polévka vyžaduje kvůli chuti vývar, protože ani houby, ani sýr se nedovedou postarat o dostatečné ochucení potřebného množství tekutiny.

S houbami nejlépe ladí jemné zeleninové nebo drůbeží vývary. Oba už jsem tu řešila ve starších článcích a oba se dají připravit a uložit do zásoby přesně pro tyhle případy.

3. Opečení hub

To, na čem dále záleží při budování chuti, je dostatečné opečení hub na másle. A to je tak trochu oříšek.

Houby, jakmile si chvíli pobudou v teple, začnou nekompromisně pouštět vodu. Voda je nepřítel opékání, v podstatě ho okamžitě ukončí a nedovolí, aby se rozvinula chuť surovin v horkém tuku. Je to proto, že voda může dosáhnout pouze sto stupňů, zatímco tuk se dovede rozehřát mnohem víc.

Je tedy důležité, abyste se vody nejprve zbavili a potom teprve důkladně houby opekli. Jde to dvěma způsoby a je jen na vás, pro který se rozhodnete.

  • Líný způsob: Všechny připravené, očištěné a nahrubo pokrájené houby vhoďte do hrnce s horkým máslem najednou. Míchejte, až pustí v teple vodu, poté míchejte, až se voda zcela odpaří, a pak ještě míchejte, až se houby konečně trochu na másle opečou.
  • Pracnější způsob: Houby opékejte na etapy v pánvi. Vždy nechte zhruba polovinu dna pánve volnou, aby byl mezi kusy hub prostor a uvolněná voda se rychleji odpařovala. Každá houba se tak opeče rychleji. Po opečení skladujte houby v přichystaném kastrolu. V konečném součtu to časově vyjde když ne na stejno, tak možná o kapánek déle. Navíc budete mít zašpiněnou jednu pánev navíc.

Kratší opečení houbám svědčí, neboť zbytečným prodlužováním pobytu v pánvi tak trochu tuhnou a ztrácí chuť. Pokud vám jde o dojem, vždy na tuhle polévku jděte pracnějším způsobem opékání. Pokud chcete jen rychle zahnat všednodenní hlad, nemám žádné námitky ani proti línému způsobu.

4. Termizovaný sýr

Až půjdete příště nakupovat, zastavte se u regálu s tavenými sýry. Možná mezi nimi objevíte něco, co se jmenuje termizovaný sýr. Obvykle je zabalen v malé vaničce. Termizovaný sýr je úplně geniální, protože se konzistencí velmi podobá tavenému sýru, chutí se mu hodně přibližuje, ale je čerstvý a neobsahuje tavicí soli jako taveňák. Pro tuhle polévku, podávanou se zdravým úmyslem, je to značka ideál.

Pokud termizovaný sýr neobjevíte, nepropadejte kuchařské panice, jde to i s taveňákem.

5. Rozmixování

Neočekávejte, že tahle polévka bude mít dokonale hladkou strukturu. Nebude. Drobné kousky hub jsou tu žádoucí a dělají pro efekt na talíři i v ústech hodně.

6. Lanýžový olej

Pokud chcete zážitek z téhle polévky vystřelit až do nebes a pokud jste si z nějaké letní dovolené přivezli lanýžový olej, tak před závěrečným mixováním kápněte do polévky jednu nebo dvě kapky.

Případně můžete hotovou polévku zakápnout lanýžovým olejem i na talíři, ale to už si koledujete o zástupy sousedů bušících na vaše dveře a dožadujících se odpovědi, kde jste byli na houbách a ať okamžitě prozradíte své neuvěřitelně bohaté naleziště. Nikomu pak nevymluvíte, že je k vám přilákala vůně jediné kapky jakéhosi oleje.

Myslím, že víc už vědět nepotřebujete.

 

Finská lišková polévka

Množství: 4 porce

Suroviny

  • 350 g lišek
  • 2 lžíce másla
  • 1 kelímek smetany ke šlehání
  • 500 ml vývaru (voda to nezachrání, takže když nemáte, udělejte aspoň slabý zeleninový vývar z instantního bezglutamátového bujonu)
  • 60 g čerstvého termizovaného sýra
  • špetka sušené majoránky
  • sůl podle chuti (zhruba půl lžičky)

Postup

  1. Očistěte lišky: Zbavte houby velkých nečistot a pak je rychle propláchněte na cedníku ve studené vodě. Zbytečně je dlouho nemáčejte, protože dokáží nasát vodu, ale proti rychlému opláchnutí tu nemůže být námitek.
  2. Omyté a okapané houby nakrájejte ledabyle nahrubo na velkém prkýnku.
  3. Ve středně velkém hrnci zprudka rozehřejte máslo, až zpění. Přidejte všechny houby najednou a na silném žáru je rychle opékejte. Nemusíte stále míchat, ale občas jimi prohoďte a buďte aspoň poblíž. Houby nejprve pustí vodu, ta se však po pár minutách vypaří zase zpět na tuk a teprve potom se začnou opravdu opékat. Vytrvejte minutu v tomto opékání, pak stranou na talířek vyjměte asi dvě lžíce hub, abyste měli čím ozdobit hotovou polévku.
  4. Opečené houby osolte velkou špetkou soli, zasypte rozemnutou majoránkou, zalijte smetanou a horkým vývarem. Přidejte sýr a trochu ho rozmíchejte. Vše přiveďte k varu a vařte nezakryté 5 minut, víc není potřeba. Houby jsou v podstatě už měkké.
  5. Polévku v hrnci nahrubo rozmixujte ponorným mixérem a podle potřeby ještě dosolte. Nesnažte se o úplně jemný krém, tato polévka nemá mít zcela hladkou strukturu. Malé kousky hub jsou tu naopak žádoucí.
  6. Rozdělte polévku na talíře a ozdobte houbami, které jste si odložili stranou. Pro větší efekt můžete ještě přidat malou snítku čerstvé majoránky, případně zakápnout olivovým olejem, smíchaným s kapkou lanýžového oleje.

 

Zapojte se do diskuze

  1. Super, děkuji moc. Ještě kdyby mě někdo naučil poznat lišky, když mě maminka učila houby, nerostly. Ač sbírám i masáky, na to, co neznám perfektně, si netroufnu.

  2. Ahoj Florentýnko,
    děkuju za všechny ty super recepty.
    Na liškách jsme byli včera a nasbírali jsme plný košík. K večeři dnes bude smaženice a zítra bramboračka. Tuhle liškovou polévku neznám, ale určitě ji budu muset vyzkoušet.

  3. taťana says:

    Flo, díky, bezva recept! Lišky právě prodávají na Zelném trhu, recept na polévku vyzkouším.

  4. Dobrý den…škoda, v sobotu jsem je viděla na trhu, snad budou i příští týden.. Koupila jsem hlívu, a dnes bude hlívový guláš…taky dobré.
    Ale recept uložím (samozřejmě se podělím) a budu pátrat po liškách. Děkuji.

  5. Vašek Jezárky says:

    Zdravím všechny v půlce prázdnin. Podle mé šikovné babičky, že „POLÍVKA JE
    GRUNT atd….“, si tahle polévka opravdu zaslouží vyzkoušet. Už jenom ta kombinace s termizovaným sýrem. Lišky jsou běžné a známé houby a po vydatných deštích v posledních dnech jistě porostou.
    Děkuji moc naší klubové-šéfové FLORENTÝNCE ! Stará se o nás víc než skvěle !
    Vašek Jezárky

  6. ROSTOU. Hodně napršelo a po dvou letech se i u nás objevily houby. Sláva. Ale liška ani jedna. Máme houbové orgie. Byla smaženice, „houbová“ bramboračka, gulášek a chystám se na houby na paprice. Připomíná mi to mládí. Pokud se zadaří a lišky budou, určitě recept vyzkouším. Přeji všem krásné léto, dětem hezké prázdniny, užívejte pohodu a běžte do lesa na houby.

  7. Luďka says:

    teda ta Iva se ma, u nas ani prd:-( ale liskova polevka vypada famozne mnamozne, urcite ji vyzkousim, diky moc, Flo:-)

  8. Florentýnko, moc děkuji za recept. Sbíhají se mi sliny, chuť mám velkou, ale nemám to podstatné – lišky. Musím někde sehnat a vyzkoušet receptík.

  9. Barča says:

    Ahoj Flo,
    moc děkuji za recept. O víkendu jsem ji vařila, ale trochu jiný recept. Avšak brzy vyzkouším i tento, alespoň mám takový, který si uložím a budu se k němu moci vracet.
    Bára 🙂

  10. Ahojky Flori,zítra jedu do Zlatých Hor v Jeseníku a samozřejmě hned ráno,švihám do lesa na houby, Takže vyzkouším tvůj recept na liškovou polévku. Přejí krásný a má být sluníčkový víkend.

  11. Pavlíček Škarpa says:

    Finská lišková polévka.

  12. Dagmar says:

    Milá Flo,

    lišky nepoznám, myslela som, že google si poradí. Ten mi napísal, že líška oranžová

    Hygrophoropsis aurantiaca, je huba nejedlá. Mohla by si mi napísať akú lišku máš na mysli?

    Díky,
    Tebe, milá Flo ale aj všetkým ostatným
    krásne poludnie.

    Dáša:)

    1. Po slovensky jsou to kuřátka (kuriatka) 🙂

  13. Ahoj Flo,u nás doma se těmhle houbami říká kuřáka.Přidávali jsme je do praženice .Hezké letní dny všem .Eva

  14. Vlasta says:

    Ahoj Flo, jelikož se k houbám nedostanu, tak si musím nechat zajít chutě,mívala jsem je ráda.Přeji příjemné letní dny.

  15. Alena Dufková says:

    Ahoj všem,
    lišky taky (zatím) nemám, ale dnes cca 40 žampionů. Kromě spousty smažených taky žampionová polévka – na másle, cibulka, houby, trochu kmínu, soli a pepře, kuřecí vývar, smetana, zahuštěno bramborem, ne moukou, rozmixováno, plocholistá petrželka. Taky dobrota! Příští týden Jeseníky třeba i ty lišky budou…

  16. Jaroslav Schmidt says:

    Srdečně zdravím, díky za dobrý recept, přidal by se tak předloni, to jsem na Starých Hamrech /Bezruč-Maryčka Magdonova/ pod jednou spadlou břízou našel těch lišek- ať se propadnu,není-li to ,pravda- půl bytelného košíku. Teď už dva roky se do lesa bohužel nedostávám a jsem odkázán na „donášku“ -zatím tu ale sezóna moc nevypukla, snad se dočkáme.
    Recept jsem zaznamenal- jinak jsem vysazený hlavně na houbový guláš ze směsi hub, hlavně pak tam musí býti ryzce a klouzek peprný, jako přirozené koření.
    Přeji další hezké prožívání prázdnin – Jaroslav S.

  17. Zdravím především naši Flo a všechny co milují houby.
    Trávím s rodinou léto na chatě v Říčanech, ale houby ne a ne aby ukázaly své hlavičky. A tak zatím vařím z toho co zahrada dává. Přeji velké úlovky a pokud prozradíte svá místečka, kde houby rostou, prosím napište a já si uloupím jen do košíčku. Díky Iva

  18. Daniela says:

    Dobrý den všem,
    mám před sebou slušnou hromádku lišek. Podle mého starého zvyku polovičku vždy usuším (na zimní měsíce) a druhá polovička je na okamžitou spotřebu. Takže Tvůj e-mail dear Flo přišel v pravý čas jako na zavolanou! Moc se těším na výsledek, věřím , že nezklame .. jako každý předešlý vyzkoušený recept bude to určitě další lahoda !

  19. Ahoj Flo, půl prázdnin odplulo kamsi v dál,ale jak praví optimista,ještě je měsíc před námi. Ale u nás houby nerostou. Na lištičky bych klidně šla,jen co prozradíte kam.
    Ještě je před námi podzim a naděje ,že porostou.
    Flo,s tebou se krásně vaří,skvěle plánuje co dobrého ukuchtit,tak snad příště budou i houby. Zdraví Alča

  20. Vlasta Krestova says:

    Milá Florentýnko, opět jsi trefila pokrm pro tento čas aktuální, houby opravdu rostou jak po dešti, takže se dá v kuchyni s tímto produktem kouzlit. Sice chvíli lišky nerostly, ale teď se už v lese objevují.
    Houbovou polévku vařím, ale z lišek a v tomto provedení jsem ještě tuto pochoutku nevařila. Bude zařazena do receptů na vyzkoušení.
    Díky Vlasta.

  21. Iveta says:

    Moc ráda bych polévku vyzkoušela, ale lišky nepoznám a u nás ani nerostou.Iveta

    1. Martin says:

      Tak si je kupte , podobně jako žampiony nebo hlívu.Jsou v marketech nebo třeba jako u nás ve městě na trhu.

  22. Martin says:

    Lišky v tento letní čas miluju a vařím už tradičně guláš z lišek se špekovým knedlíkem,pro manželku bez špeku.Postup je prakticky stejný jak třeba při vaření hovězího guláše.Nakonec vmíchám creme fraiche.Majoránka a čerstvě nasekaná petrželka nesmí chybět.A jeden poznatek na závěr.Lišky délkou dušení na rozdíl od masa neměknou!Takže se tím pádem ani nemohou rozvařit a zároveň doba potřebná na uvaření guláše se podstatně zkracuje!

    1. Parádní nápady a postřehy, Martine, díky za ně.

  23. bozena says:

    u nas lišky nerostou bohu žel,

  24. Veron says:

    Přeci jen mi v dnešním receptu jeden důležitý krok chybí. Bod 0 – SBĚR. Na lišky jsem nikdy v lese nenarazila v dostatečném množství a pokud bych je chtěla kupovat, tak se nedoplatím.

  25. To se tedy povedlo. Včera byl manžel s vnukem u příbuzných v Nejdku,kluci šli do lesa a přinesli trochu hub Proti našemu vyjítí do lesa to byl pořádný úlovek. Pro tamní obyvatele nic moc,ale proč to píši,pár hříbků doplnili hromádkou lišek. No přesně to bylo inspirací pro tuto polévku. Florentýnko,jdu vařit. Houbičky voní a už se těšíme na nedělní polévku s houbami a ne ledajakými,máme lištičky. Zdravím Tebe Flo a taky všechny milovníky houbových jídel. Alena

  26. Ahoj Flo,tentokrát mi Tvůj recept moc radosti neudělal a jak tak koukám,jsem asi jediná. Já totiž nemám houby ráda .Tentokrát recept nevyzkouším,ale ostatním to přeju,ať si pochutnají.Já se budu těšit na další čtvrteční recept. Zdena

  27. Iveta says:

    Děkuji pane Martine za radu.
    Na trhu jsem lišky neviděla, ale v marketech se podívám. Iveta.

  28. Ahoj Flo, recept na „liščí polévku“ přišel akorát včas :-)) V sobotu zahajuji houbařskou sezónu. Tak drž palce, ať najdu hodně lišek, protože se mi sbíhají sliny na tvou polévku :-))

  29. Ahoj všem,
    Ten termizovaný sýr je tedy skvělá vychytávka????????.
    Nikdy jsem neměla ráda jídla kde byl tavený sýr, vlastně jsem je ani nejedla.
    Tahle polívčička vypadá a bude určitě chutnat skvěle,až nasbírám lišky určitě uvařím????.
    Díky Flo

  30. Jirka says:

    Zas jedna zdravá, nepochybně skvělá příležitost pro chladnější dny. Děkuji!

  31. Michaela says:

    Škoda, že ti sem nemůžu přidat fotku!! Nejen že se mi povedla, ale je úžasná, úžasná, ÚŽASNÁ ! Lišky ja mám vždycky nějaké zavařené v lehce slané vodě, tak jsem je použila a ještě jsem pár lišek dokoupila. Dala jsem žervé a smetanu kremovou, Gran Cucina. Na trošce lanýžového oleje jsem opekla navrch pár lišek a pokapala na talíři. Pár lístečků oregána, marstvou majoránku nemaje a také se mi zdálo lepší. Za mě veliké díky za recept!

    1. Jsi nejlepší! Máš to parádně vytuněné.

  32. Lišky mám ráda ale vždy jsem našla 2-3 kousky a tak mi bilo líto,že si tuhle „liščí polévku“ nikdy nebudu moct uvařit, ale dva dny nato co jsem recept dostala jsme šli na výlet a našli jsme lišky tak akorát na polévku, hned jsem ji uvařila a byla dobrá. Díky.

  33. Věra says:

    Prázdniny se u nás dělí na ty před houbami, a pak druhá půlka „už rostou!“.
    Zrovna včera to začalo- v lese samá prťavá hlavička lišek, říkám si- počkám den dva, snad mi to nikdo nevysbírá. Díky Florentýnko za recept, který- ač jsem vylíhnutá v lesích a naše rodina se houbám nikdy nevyhýbala, vůbec neznám.
    To budu asi zase pochválená…Děkuji!

  34. Helena says:

    Milá Flo, houby miluju v jakékoliv podobě, ale tahle polévka mě dostala. Bohužel lišky (u nás na Hané jim říkáme kuřátka) tady nerostou. Ale viděla jsem jich neuvěřitelné množství , když jsme se nedávno vraceli z dovolené u Baltu v Polsku. Silnice byla lemována houbaři, kteří měli speciálně vyrobené stojánky a na nich zavěšené plastové!!! pytlíčky s kuřátky. Neměla jsem odvahu je koupit a teď toho hořce lituji. Uvařím si aspoň okurkovou omáčku, v Tvém podání vypadá skvěle, jako všechny Tvé recepty. Vždycky zapůsobí tak, že u mně vyvolají Pavlovův reflex. Přeji Ti (i sobě) krásný a hlavně co nejdelší zbytek léta.

  35. Michal says:

    Ahoj Flo, zajimavy recept, predevsim to smazeni. Ono je uplne nejlepsi to smazit na ghi, bo to se da teplotne vysroubovat pomerne vysoko a nez se liska vzpamatuje a pusti vodu, uz je osmazena. Jinak to delam jednodusseji a je to univerzalni recept na podobne polevky, jako je treba chrestova. Na ghi nebo masle osmazim, pak zaprasim hladkou(fuj, ja vim), zaleju horkym vyvarem, povarim, rozmixuji(treba chrest pasiruji), pridam sladkou smetanu a serviruji. Pred mixovanim jeste cast lisek vytahnu a pak dam az do hotove polevky. Kazdopadne termizovany syr typu Gervais a lanyzovou kapku zkusim. Napadlo me, jak by asi vyniklo tam strouhnout par platku lanyzu, ale jak rikaji moji kamaradi kuchari – jedno strouhnuti – tisic korun.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close