Plněné zelné listy: spařené a pařené

Když se řekne plněné zelné listy, člověka hned napadnou dvě věci: spousta času a spousta práce. Dovolím si to s tímto receptem trochu napravit: není to až taková spousta času a není to až taková spousta práce. Pochopitelně snědené je to za chvíli a v podstatě bez pracného pobízení.

Plněným zelným listům nesmírně sluší náplň z mletého vepřového masa. Ono to dává logiku, nepřekonatelná kombinace vepřo-knedlo-zelo se po vyjmutí knedlíku změní právě na vepřo a zelo. Tím se dá utnout jakákoli diskuze na téma, zda by jiné maso nebylo přece jenom lepší. Nebylo.

Mleté vepřové maso má ještě jednu výhodu. I když ho naplníte dovnitř zelných listů, tak je tepelně upravené, měkké a připravené k podávání velmi rychle, srovnatelně s kdejakou minutkou z pánve. V mém receptu stačí k uvaření plněných zelných listů asi tak 12 minut.

Příprava zelí na plněné zelné listy

Zabalit mleté ochucené maso do zelných listů se může proměnit v bojovku. Listy se v začátečnických kuchyních lámou, neposlouchají, rozhodně nedrží náplň uvnitř a celkově dávají pocit, že je to spíš k vzteku.

Bodejť by ne. Tvrdé listy se nedají zamotat do žádaného tvaru. K tomu je nejdřív potřeba, aby změkly v teple a byly následně zbaveny tuhého hlavního žebra (či stonku), které jinak bude bojkotovat ohýbací manévry, i kdybyste ho předtím vařili hodinu.

Chystáte-li se přivést na svět zelné závitky alias plněné zelné listy, ze všeho nejdřív vás tedy čekají tyto tři zdánlivě snadné úkoly:

  1. rozebrat hlávku zelí na jednotlivé listy
  2. listy chvíli povařit v horké vodě
  3. změklé listy zbavit tlustého žebra
Rozebírání hlávky zelí

Po mé poslední zkušenosti s hlávkou zelí vám můžu slíbit, že nejtěžší je krok číslo jedna, tedy sejmout ze zelí dostatek celých a nepoškozených listů.

Moje zelí se statečně bránilo, listy se mi trhaly a rozpadaly, nešly sundat celé. Jelikož jsem bojovala nefér, čili nožem a silou, nakonec jsem asi dvacet použitelných listů získala, ale chvílemi jsem se bála, že vám tento recept nebudu moci vůbec nabídnout.

K tomu bych tedy dodala snad jediné: nemusíte mít perfektní celé a nenatržené listy. Použitelné jsou i ty s velkými tržnými ranami. Jelikož se zelí na maso namotává v několika vrstvách, nějaké ty nedokonalosti se snadno skryjí.

Vlastně ještě jedno doplním: Menší listy jsou lepší než veliké. Závitky jsou z nich pevnější, úhlednější, lépe se zamotávají, snadno odhadnete množství potřebné náplně. Takže si klidně v obchodě pořiďte tu nejmenší hlávku zelí a stejně se i u ní vyhněte prvním několika vrstvám listů, než dojdete k menším.

Povaření zelných listů

Povařit zelí v horké vodě znamená napustit si větší hrnec vody, osolit ji aspoň lžičkou soli, přivést k varu a postupně v ní ve dvouminutových intervalech vykoupat jednotlivé zelné listy (vždy po dávkách několika kusů, které se vejdou do hrnce). Případně zelné listy ochotně změknou v páře, pak ale potřebují těch minut pět.

Dobře povařené zelné listy jsou ohebné a částečně zprůsvitní, podobně jako cibulka, když ji chvíli dusíte na tuku.

Seříznutí žebra

Botanik ze mě asi nikdy nebude, tak prosím omluvte, pokud se dopustím nepřesného pojmenování. Prostředkem každého zelného listu se táhne tlusté silné žebro, které povařením dostatečně nezměkne, takže bude bránit přeměně listu v zarolovaný tvar.

Žebro je nejširší tam, kde nasedalo na košťál, a postupně směrem do středu listu se zužuje. Takže vypadá zhruba jako dlouhý úzký trojúhelník bělavé barvy.

Tohoto záškodníka je potřeba se zbavit.

Nemusíte ho však úplně vyříznout, stačí ho jen seříznout na menší tloušku. Tohle pro mě byl, co se plněných zelných listů týká, objev dosti význačný. Vyříznutí udělá v listu nepříjemný otvor, zatímco seříznutí přenechá list celistvý a snadněji plnitelný. Vřele doporučuju.

Žebro ztenčete z vnější zaoblené strany, kde vystupuje celkem viditelně do prostoru. Zevnitř listu není moc co seřezávat.

Plnění zelných listů

Vůbec se toho nebojte, je to podstatně jednodušší než zaplést holčičí copánky. Vím to, neboť ty jsem se doposud nenaučila, zatímco plněné zelné listy mi jdou vcelku slušně.

Ze všeho nejdřív si položte asi tak jednu lžíci náplně z mletého masa ke spodní straně listu. Plňte pochopitelně z vnitřní strany; každý list tvoří jakousi mističku a tedy jasně naznačuje, jakým způsobem se nechá zamotat.

plnění zelných listů masem krok 1

Je mi jasné, že v tuto chvíli zelný list přímo volá Zamotej mě!, ale je třeba ještě chviličku vydržet. Nejprve přehněte boční strany listu dovnitř směrem k náplni.

plnění zelných listů masem krok 1

Teprve teď list zamotejte, a to směrem od seříznutého košťálu ke špičce listu.

plnění zelných listů masem krok 1

Díky těmto chvatům bude list i po zamotání držet tvar. Pokud ho položíte spojem dolů, sám od sebe se rozmotávat nezačne. Žádná párátka ani spojky nejsou potřeba.

plnění zelných listů masem

Takto připravené zelné listy můžete klidně zakrýt a na pár hodin odložit do lednice, abyste je uvařili, teprve až přijde jejich čas.

naplněné zelné listy před vařením

Vaření plněných zelných listů

Tady přijde to nejzajímavější. Nenechte se zmást tím, že já v tomto receptu vařím zelné závitky na páře v parním hrnci. Ten hrnec stejně není můj, sama žádný podobný nevlastním.

parní hrnec

Zelné závitky můžete klidně uvařit na páře i na obyčejném pařáčku na knedlíky nebo v jiném napařovacím nástavci na hrnec. Speciální přístroj opravdu výslednou chuť nedělá.

Ale stejně tak se můžete rozhodnout, že zelné závitky naskládáte do kastrůlku a zalijete nějakou jednoduchou omáčkou, ve které je pak podusíte. Úplně k tomu stačí třeba konzerva drcených rajčat, trochu dochucená česnekem, solí a bylinkami, dostanete tak plněné zelné listy i s chutnou rajčatovou omáčkou k podávání.

Vaření závitků v páře trvá jen 10-15 minut, a to podle velikosti listů, přičemž 15 minut je potřeba pro ty opravdu velké závitky. Že jsou hotové poznáte snadno: závitky jsou při dotyku prstu pevné asi jako tvrdá guma na gumování, vcelku slušně pruží, rozhodně nedávají ani trochu najevo, že by byly uvnitř měkké.

plněné zelné listy po uvaření

U dušených závitků bude doba potřebná na změknutí masa podobná, jejím prodoužením však dosáhnete toho, že se víc šťávy z masa vydusí do omáčky a dodá jí tak masovou chuť. Když to ale moc přetáhnete, tak riskujete, že maso vysušíte a bude chutnat spíš jako piliny.

Aby se závitky při vaření nebo při dušení neotvíraly, opět stačí, když je do hrnce nebo do pařáčku položíte spojem dolů a necháte je tak být celou dobu.

plněné zelné listy při vaření v páře

Náplň do zelných listů

Na začátku jsem naznačila, že nejlepší masová náplň je ta z mletého vepřového masa.

Na tom trvám i nadále.

Mleté maso stačí nějak zajímavě ochutit a na chvíli odložit do lednice k odpočinku, úplně stačí 30-60 minut.

masová směs do zelných listů

Co však náplni výrazně prospěje je, když s ochuceným masem několikrát bouchnete. Je to podobný princip, jako když se dělá sekaná. Obouchané maso se tolik po tepelné úpravě nedrolí, líp se navzájem na sebe váže a celkově vás udělá šťastnější.

Čím si tuhle náplň ochutíte nebo doplníte, to je zcela na vaší kuchařské fantazii. Vůbec se nebojte experimentovat, zelné listy toho snesou hodně. Já jsem ve svém receptu zvolila asijské chutě, tedy sójovou omáčku, jarní cibulku a zázvor, protože jsem následně závitky vařila v páře, která neumí vytvořit výraznou chuť hotového jídla. A krom toho jsem je podávala s chuťově velmi silnou studenou omáčkou k namáčení.

plněné zelné listy na asijský způsob

Pokud se ale budete chystat vařit závitky třeba v drcených rajčatech, pak klidně maso smíchejte se zbytkem vařené rýže a dochuťte ho italskými bylinkami. Jestliže dostane chuť podusit plněné zelné listy ve smetanové omáčce, tak zase klidně berte cibuli, česnek, pepř, kmín, dušené sekané houby nebo houbové koření.

 

Plněné zelné listy

Množství: 4 porce

Plněné zelné listy

Suroviny

  • 500 g mletého vepřového masa (pokud si ho melete doma, použijte 250 g boku a 250 g plece)
  • 2 lžíce sójové omáčky
  • 1 lžíce sezamového oleje (lze vynechat nebo nahradit slunečnicovým olejem lisovaným za studena, který má výraznou oříškovou chuť)
  • 2cm kousek čerstvého zázvoru
  • 2 jarní cibulky
  • Na studenou omáčku k namáčení:
  • 2 lžíce sójové omáčky
  • 1 lžíce rýžového nebo jiného jemnějšího octa
  • 1 lžička medu
  • 1 chilli paprička
  • kousek zelené nati jarní cibulky

Postup

  1. Zázvor nožem oloupejte a nakrájejte na co nejmenší kousky dokážete. Mleté maso velmi dobře promíchejte se sójovou omáčkou, zázvorem a sezamovým olejem. Poté směsí masa několikrát z výšky bouchněte o dno misky, bude tak soudržnější a jemnější po uvaření. Nakonec do masa vmíchejte jarní cibulku, kterou jste očistili, zbavili poškozené vrchní vrstvy, podélně rozčtvrtili a nakrájeli nadrobno. Zabalte do fólie a uložte do lednice aspoň na 30 minut.
  2. Z malé hlávky zelí odeberte asi 20 středně velkých listů. Postupně je povařte buď 2 minuty ve vroucí osolené vodě, nebo 5 minut na páře. Ze změklých listů seřízněte žebro, které vystupuje po vnější straně.
  3. Na zelné listy rozdělte náplň, do každého bude potřeba zhruba jedna vrchovatá lžíce. Přehněte kraje listů a následně každý list stočte. Klaďte je zatím na talíř, a to spojem dolů, aby se samovolně nerozmotávaly.
  4. Zelné listy vařte v páře 10-12 minut, a to dle velikosti. Pravděpodobně je budete muset do pařáčku dát v několika dávkách, je důležité, aby ležely jen v jedné vrstvě a aby mezi závitky zůstaly aspoň malé rozestupy kvůli průchodu páry a tepla.
  5. Zatímco se závitky vaří, smíchejte suroviny na omáčku. Chilli papričku do ní nakrájejte nadrobno, stejně tak jeden nebo dva kousky zelené nati jarní cibulky. Zdá-li se vám omáčka příliš výrazná, můžete ji naředit 1-2 lžícemi vody. Podávejte pokud možno ihned.

 

Zapojte se do diskuze

  1. Ondřejka says:

    Týnko, tak na tohle se extrémně těším. Mňááááám – moc děkuji

  2. Marcela flair says:

    Ahoj Flo, tohle jídlo se mi zamlouvá. Až někde narazím na pěkné vepřové vhodné k mletí, už je jasné, co vyzkouším :-). Díky a držím pěsti, ať to jde s kuchyní zdárně dopředu!
    Marcela

  3. Veronika says:

    Ahoj Flo, co treba predvarit kratce zeli jeste v celku v pare? Tim by slo zeli, kde jsou vrchni listy nejvetsi, lepe oloupat a ty spodni male listy, ktere by zustali tvrde, by se dali pouzit na dobrou polevku zelnacku. Pekny den Veronika

    1. Veroniko, to už raději předvařit ve vodě, v páře to bude v tomhle případě pomalejší a neefektivní. Ale nápad je to super, už to tu zmiňovali i jiní čtenáři.

    2. Podobné závitky robím s ryžou a mám overené,tak ako aj píše Flo,že ponorím celú hlávku do vriacej osolenej vody a postupne z vrchu nožom nadrežem a oddeľujem jednotlivé listy od A do Z 🙂 Veľké listy prerežem na polovicu cez zrezaný košťál po dlžke a mám 2.

    3. Na jedné oslavě jsem takvéto závitky jedla, byly výborné a tak jsem si vyptala recept od slovenské babičky, která mi radila ze zelné hlávky nejprve vykrojit vnitřek tvrdého košťálu a až po té celou hlávku dát na chvíli povařit do osolené vody, že pak jdou listy samy hezky od sebe.

    4. Ivo Mráz says:

      Dobrý den,
      rovněž doporučuji cca 1kg hlávku v celku nechat v mikrovlnné troubě 5 až 6 minut na plný výkon. Listy zavadnou a jsou k plnění „poddajné“

  4. Ahoj Flo.
    Tento recept děláme v rajčatové omáčce a říká se tomu holubce. Máme to moc rádi a zrovna jsem přemýšlel, že jsme je děěěěěěěsně dlouho neměli. Díky za tip. Měj se krásně a strpení se stavbou své nové kuchyně.Vendy

  5. Zdravím Flori . Po přečtení mě přepadl šílenej hlad. Tento pokrm znám z dětství, ale maminka to dělala ze zakysané hlávky . Nejlepší by bylo se k někomu pozvat.

    Flori máš můj neskutečný obdiv – taková kuchařka a bez kuchyně – klobouk dolů.

  6. Pa-rá-da!!! Plněný zelný listy jsou balada. Výborná klasika, díky!
    Finta se seříznutím košťálu – nádhera!
    A parní hrnec je náhodou doma občas k nezaplacení.
    Jednoúčelové přístroje miluju. Stejně jako auta bez joysticků, dotykových displejů a podobných sračiček. Ani nechci, aby mi holicí strojek ještě vyčistil zuby, nafouknul kolo, vypucoval záchodovou mísu a u toho mi zazpíval.

  7. Děd Jan says:

    Zdravím vařivou poutnici.
    O ničem z uvedeného nepochybuji, jen si dovolím špitnout.
    Spařuji celou hlávku najednou a postupně odebírám jednotlivé
    listy. Jinak jsem nešika který má spařovat hromádku trhaného
    zelí a kypí ve mně vztek. Přeji krásné podletí.
    Děd Jan

    1. Dokonalý postřeh. Díky.

  8. Libuše says:

    Ahoj Flo. Krásný recept. Zelné závitky jsem už dlouho nevařila. Už se těším, až vyzkouším tvůj recept.

  9. Jaroslav S. says:

    Srdečně zdravím, přeji brzký návrat k domácí plotně, i když dnešní recept asi nevyužiji/kuchtím jen o sobotách a nedělích, vždy něco k přílohám, které zůstaly z donášek v týdnu, pokud možno z minimální námahou a časem, vše pečlivě střádám pro mladší generace / v těchto dnech má přibýt další – šesté pravnouče – třetí kuchařka, je to genderově vyrovnané/.
    Teď jsou u nás v kurzu jídla a výtvory z hub, dnes očekávám další dodávku-mladí brali dva koše a zpracování nechávají na mé úvaze, tak suším, nakládám, dusím, zmrazuji etc…Osobně mám nejraději rychle opečené, pokmínované a posolené ryzce s chlebem , snad na mne s nimi nezapomenou.

    Přeji hezké dny a spoustu nových nápadů pro vděčné čtenáře Tvého blogu – Jaroslav S.
    PS. Dovolil jsem si tykání – jsem přece jen kmet a Ty proti mně „cácorka“ _JS

  10. Danica says:

    Znala jsem pouze uhersko-balkánskou variantu ( s rýží a rajčaty), asijskou pouze z hospod. Děkuji za nápad, zkusím.
    Obdivuji Tvůj elán a schopnost věci zábavně popsat. Jelikož jsem z oboru, nesdílela jsem Tvůj optimizmus stran termínu rekonstrukce. To jen, abys nemyslela, že jsi na tom hůř, než kdokoliv se do rekonstrukce pustil.
    Danica

  11. Silkwe says:

    Tak tohle bude na víkend jasná volba… Už teď se mi sbíhají sliny:)

  12. Júúú, to je nádhera i dobrota. Díky za připomenutí a úžasný návod za přípravu zelných listů. Mějte se všichni báječně.

  13. adamos says:

    Ahoj – tento recept znám od pracovníků z UK – tam tomu říkají “ golubčiky “ zdr. ad

  14. Simča S. says:

    Milá Flo, dělám podobné závitky, plněné masem, ale podle bulharského receptu plním listy vinné révy. V bulharské kuchyni se to jmenuje сърма – do češtiny přepisované ne úplně přesně jako „sarma“ – a plní se nejčastěji mletým skopovým, nebo jehněčím masem. Můeš to brát jako tip na zpestření :-).

  15. Ľubica says:

    Ahoj Florentýnka, je to výborné jedlo a úžasný nápad robiť to na pare. My na Slovensku tomu hovoríme „holúbky“ a nepoznám nikoho, kto by ich nemal rád. Chcela by som však poradiť jednu vychytávku. Ja nevarím hlávku kapusty, ani vceku ani po listoch. Celú hlávku kapusty /lepšie je kúpiť menšiu kapustu/ vložím do mrazničky, nechám ju poriadne zamraziť, aspoň 2 dni v mrazničke, potom asi 3 hodiny pred varením vyberiem z mrazničky, listy kapusty sú úplne mäkké a veľmi dobre sa s nimi pracuje, nie je potrebné ich už variť ani naparovať, len vyrezať hlúbik a listy sa pekne oddeľujú. Odporúčam to. Prajem pekný deň.

  16. Flo, obdivuji Tebe i celou rodinu, že dokážete tak dlouhou dobu žít „mimo“ svůj dům! A ještě k tomu dobře vařit! Klobouk dolů!

    Ty zelné listy jsem dělala naposledy před mnoha leta, takže děkuji za připomenutí. V téhle podobě je zkusím moc ráda, bude to vítaná změna.

    Tak ať se daří a brzy bydlíte ve „svém“.

  17. OLINKA says:

    AHOJ FLO!
    PLNĚNÉ ZELNÉ LISTY VYPADAJÍ VELICE LÁKAVĚ, NĚKDY VYZKOUŠÍM!!! U NÁS V MIKULOVĚ SE DĚLAJÍ PLNĚNÉ ZÁVITKY Z LISTŮ RÉVY VINNÉ – NEMUSÍ SE SPAŘOVAT, JSOU LEHCE TVÁRNÉ. PODLE PŘÍSLUŠNÉ ODRŮDY HROZNŮ SE POTOM JMENUJÍ – NAPŘ. RYZLINKOVÉ, NEUBURSKÉ, PÁLAVSKÉ, RULANDSKÉ, VELTLÍNSKÉ, SVATOVAVŘINECKÉ,…
    MĚJ SE SLUNÍČKOVĚ A NEZAPOMEŇ ODPOČÍVAT!!!

  18. Máte můj obdiv, pro mne je nejhorší představa vařit v cizí kuchyni.
    A moc děkuju za připomenutí, při první příležitosti udělám. Plněné závitky s rajskou, ale plněné papriky jen pečené a s bramborem!

  19. Plněné zelné listy miluju…těším se až si je udělám a tentokrát podle tebe Flo.Zdravím všechny Věra

  20. Mňam. Mám moc ráda plněný zelný list i ten vinný. V předchozím bydlišti jsme měli velmi odolnou révu, která nepotřebovala žádné stříkání a rostla a plodila jako Korabelniková. Tam jsme vinný list měli dost často. Dusívala jsem je v elektrické pánvi, jen kapku podlité, z masa se uvolnila skvělá štávička, k tomu nové brambůrky a při vytírání oné dobroty chlebem jsme s mužem dávali pozor, aby se ani jeden neošidil 😉
    Tady nic podobného nemám, takže v dohlednosti bude zelný list. A kdyby NÁÁÁHODOU pojízdná prodejna zeleniny dovezla kapustu, i ta se má s mletým vepřovým ráda (probatum est).
    Flo, sice píšu málokdy, ale čtu pečlivě, a i když jsem kuchtička letitá roky i uvařenými pokrmy, pokaždé najdu nějakou fintu k vyzkoušení. V nejbližší době se chystám na namočení krupičky na pohádku mládí. Přeji brzký návrat pod vlastní střechu a digestoř.

  21. MIlá Florenýno,

    už věta na začátku mě odradila.

    Já totiž nevím, jako poznám kvalitní vepřové maso.

    Mám ho na místě ochutnat? Nebo důvěřovat ziskuchtivé prodavačce (která o svém mase nikdy neřekne, že není dobré)?

    Nebo pohledem, pomakem?
    Fakt nevím.

    Tyhle rady „hlavně kupte opravdu kvalitní (případně vyzrálé, to jsem taky nahraná) maso“ mě skoro rozčilují.

    Bydlím v 50 tisícovém městě. V rozumném dosahu mám tři řeznictví.

    TAKŽE, JAK POZNÁM KVALITNÍ MLETÉ MASO?

    Díky 🙂

    1. Leni, měla jsem na mysli „kvalitní mleté maso“. To se v dnešní době hledá špatně, obvykle jde totiž nikoli o mleté maso, ale „polotovar z mletého masa“. Schválně někdy koukni na štítek. Takový polotovar obsahuje celkem dost soli a někdy i různé konzervanty, jíst se to moc nedá. Takže za kvalitní mleté maso považuju nejen maso neoznačené coby polotovar, ale taky – logicky – čerstvě namleté z masa, které si ideálně sama vyberu z pultu.

  22. Zdravím a děkujeme všechny za recept.Smekám před tebou a obdivuji tě,že ještě myslíš na nás.Všechno dobré a at jsi štastná.Dana

  23. Holubce na asijskou notu – perfektní symbióza! Děkuji za vychytávky Tobě i ostatním přispěvatelům.

  24. mmonja says:

    Milá Flo, právě jsem si uvědomila, že mám v lednici zavařenou šťávu z ajvaru, kterýžto jsem dělala o víkendu…. úplně přesně tedy vím, čím plněné listy v hrnci zaliju…. Díky za inspiraci 🙂

  25. Jarmila Vodičková says:

    Bezva nápad .Není co řešít na víkend.
    Díky za insiraci.

  26. Alena BURDEJOVÁ says:

    Super nápad…vypadá to mňamkozně…..na 100% vyzkouším a moc se na tu záležitost těším….hezký den. Ali

  27. Marie S. says:

    Milá Florentýnko. Plněné zelí milujeme všichni. Vařím hlávku zelí vcelku, po hlubokém vyříznutí košťálu. Postupně odebírám. Do masa orestovanou cibilku, syrovou předmočenou rýži, dochutím pepřem, solí a oreganem. Zabalím do seříznutého listu a skládám do pekáče. Zaliju vývarem s rajčatama nebo rajským protlakem tak do 3/4. Zapékám na 170stupňů asi 1hod. pod pokličkou. Je to mana nebeská po mé mamince a babičce.Vždy, když zahlásím, že dělám plněné zelí, sjíždí se k nám spousta přátel. Někdy takhle naplním i papriky a zapeču se zelím.

    1. skvělý nápad, takhle zkombinovat zelí a papriku v jednom pekáčku!!! vyzkouším

  28. Milá Florentýnko, miluji Tvůj rukopis !
    Čtu každý recept, mnohdy chci reagovat, ale nedotahuju to …
    Recept na ty základní recepty – pohádku mládí krupičku … jsou popsány tak, že vždy žasnu.
    Naposledy zelné listy – recept mé )hodné( , zesnulé tchyně. která mi pochválila Můj výtvor!
    Přeji Ti hodně krásných inspirací a spokojených čtenářu
    ů, jako jsem já.
    Eva

  29. Milá Flo,
    kdysi po návratu z návštěvy na Ukrajině jsem zkoušela „golubce“ vyrobit doma. Přiznávám, že při loupání listů jsem značně zuřila, celou hlávku jsem strčila do hrnce do vařící vody, pak, když vrchní listy trochu povolily, tak jsem ji vyndala, listy uvolnila a opět do hrnce atd. atd. hrůza. Voda byla všude, trvalo to dlouho, listy byly horké a špatně se s nimi pracovalo…
    Pak u nás byli Ukrajinci a já zírala. Dotyčná kuchařinka vykrojila z hlávky košťál, docela hluboko (asi jako obrácený kužel) a strčila celou hlávku do vařící vody. Jak listy postupně měkly, tak je pomocí dvou vidliček uvolňovala a vyndávala na talíř. Holt je to jejich národní jídlo 🙂 tak to mají vychytané. Dodám ještě, že kdysi v Bratislavě jsme dostali také zelné závitky, ovšem ve značně pálivé omáčce, určitě tam byla spousta papriky a rajské šťávy a byla to také pochoutka.

  30. Tchýně dělala také – jen dovnitř mleté maso s rýží ochucené paprikou…Říkalo se tomu u nich „božky“. Vaří se naskládané do hrnce ve vývaru z uzeného (přímo s kousky uzeného nebo klobáskou). Dobrota nesmírná. Asi to ještě jednou zkusím; trochu mě před lety odradilo, když jsem to zkoušel, že se mi rozbalily. Bodejť by ne; měl jsem jich málo a byly tam moc na volno. Ale syn se to od babičky naučil a dělá je krásně utažené; ani babiččiny dcery včetně manželky takové jako on nedají 🙂

  31. Lenís says:

    Zelné závitky už chci hrozně moc dlouho vyzkoušet, takže už pár týdnů jsem obětovala na hledání blbovzdorného receptu. A teď mám pocit, že jsem ho našla! Díky, Flo 😉

  32. Vlaďka says:

    Plněné zelné listy je u nás vánoční jídlo. Moje babička pocházela z Volyně a tam se dělaly s uzeným a kroupami. Takže vím, že nejjednodušší je vykrojit do hloubky zelí košťál a vařit celou hlávku. Pro naše zelné listy dám na dno hrnce kysané zelí na to hlávku a zasypu zbytkem zelí, přidám zbylou vodu ze zelí a vodu asi do 3/4 hlávky. Vařím, dokud nejdou listy samy od sebe, občas hlávku otočím. Po uvaření nechám v této lázni vystydnout. No a pak už se jen plní směsí krup, uzeného masa a smažené cibulky (sůl a pepř). V pekáči pokryju zabalené listy zbylým kysaným zelím a dám zapéct. To je naše mezisváteční jídlo o vánocích.

  33. Hanka z KV says:

    Milá Flo, diky za tvou dnešní inspiraci. Tohle jídlo máme rádi, jen ho ne moc čast vařím, málokdy si na něj vzpomenu. S košťály si poradím snadno – použiji paličku na maso a párkrát klepnu. Oběd na víkend je tentokrát jasný. Díky

  34. Kauerová Zdenka says:

    Ahoj Flo, pro mě též prima nápad na sobotu. Toto jídlo jsme dříve dělali, když se nám po domě pnulo víno, tak vždy v září se trhaly plody i vinné listy.Listy byly tvrdé, musely se déle povařit. Z hlávky zelí je to mnohem lepší. Hezké dny!

  35. Deneez says:

    Já také dělám balené zelí ve verzi „Golubce“ případně „Sarma“, je to jedno z mých nejoblíbenějších jídel. A souhlasím s spolukomentujícími, kteří vaří celou hlávku. Vyříznu, případně jen obříznu košťál, aby se listy lépe uvolňovaly a potom dám vařit cca 5 minut. Oloupu první várku listů a dám opět vařit. Obvykle ve 2-3 kolech mám hotovo. Košťál lze taky rozklepnout paličkou nebo rozválet válečkem na těsto.
    Určitě vyzkouším i tuto asijskou verzi.
    Hezký den. Deneez

    1. Parádní tipy, díky! Flo.

  36. Libuše says:

    Ahoj Florentýnko, dělávám plněné kapustové listy, které dusím. Plním je mletým vepřovým ochuceným jako na klasickou sekanou. Místo majoránky dávám trochu tymiánu.

  37. Ahoj Florentýnko. Tak toto jídlo jsem už hodně dávno nedělala. Navnadila jsi mě a určitě brzo zase zařadám do jídelníčku. Obdivuji tě jak zvládáš život v cizí kuchyni. Přeji tobě i rodině ,aby jste konečně zasedli ke svému stolu. Aby jsi byla spokojená s tím co se v bytě tvoří a byl to ten správný domov. Ještě jednou dík za dobrý nápad s hlávkou zelí a mletým masem. Alča

  38. Krásný večer všem. Obdobně jako plněné zelné listy příp, vinné listy dělala moje maminka plněné kapustové závitky. Pekla v pekáčku v troubě, k tomu brambory. Vyzkoušejte,

  39. Tak a mám recept na neděli 🙂 Díky. Když moje mladá likvidovala podnájem, přitáhla spoustu harampádí které už zůstalo a mimo jiné hrnec na špagety – zbytečná velká jednorázová zbytečnost – to byl můj první pohled na věc. Až později jsem zjistila že je to vlastně ideální hrnec na vaření v páře a od té doby jsme nejlepší kamarádi. Takže si poradíme i se zelím . Hezký vyvařený víkend !

  40. Zdena says:

    Ahoj Flo,díky za receptík,ráda vyzkouším,parní hrnec vlastním,je to výborný pomocník i na vaření knedlíků,hlavně plněných uzeninou a také ohřev,doporučuju. z.

  41. Zdena says:

    Ahojky Flo, děkuji ti za úžasně popsaný postup i já jsem se poučila. Už jsem koupila vnučce Kuchařku pro dceru a Hovory s řezníkem, ale nevím jestli tam je tenhle recept. Jinak si to zachovám a pokusím se ho vytisknout. Děkuji za úžasné recepty Zdena V.

  42. Renata says:

    Ahoj Flo, díky za recept. Zrovna jsem se pokoušela dělat golubce, což je také mleté maso plněné v zelném listu s tomatovou omáčkou. Bohužel jsem někde udělala chybu a nebylo to ono. Budu se tedy řídit tvými neocenitelnými radami a pokusím se ty závitky zvládnout
    Ren

  43. šárka says:

    Ahoj Flo musím uznat ,že to chce notnou dávku trpělivosti,než se kuchyň
    vyklube.No přeji ať je to pokud možno dříve,než do dalších švestek.Za recept děkuji
    a protože mleté maso plním nejčastěji do paprik příště zkusím tuto variantu i zkusím na páře,s párou si nějak poradím..Přeji prima víkend Šárka

  44. Zuzana says:

    Ahoj Flo, díky za bezva recept, hned o víkendu udělám. Nejradši mám tyto „golubky“ tak, jak je podávají v Litvě nebo Lotyšsku – na talířku pěkně s pořádným kydancem tučné zakysané smetany. Přeji hodně štěstí s opravou domu …….

  45. Olga Vlasáková says:

    Ahoj Jani…nebo Flo..musím Ti pochválit recept na bramborové knedlíky.Vlastně při hledání receptu…jsem tě objevila.Je to ostuda…ale poprvé v životě,jsem je vařila z brambor.Houskové vařím odjakživa…ale na bramborové,jsem si netroufala.A dopadlo to náramně….Děkuji…určitě ještě spoustu receptů vyzkouším.

  46. Mária says:

    Ahoj Flo, k receptu jsem se dostala až dnes, hned se mi zbíhají chutě na dobrotu, kterou jsi uvařila. Pocházím z krásné oblasti Šariša na východě Slovenska. Vdávala se sestra v Košicích, kde už bydlela delší dobu. Příbuzenstvo ženicha přijelo ze Zemplína. Než jsme odcházeli na obřad nabízely tetičky a sestřenice občerstvení – „holubky“. Nebudu popisovat moji hrůzu, určitě bych to nepozřela. Nechápala jsem, s jakou chuti jedli svatebčané holoubátka v něčem zabalené.
    Po nějalé době zeptala jsem se s ostychem, kdo chová takové množství holoubat k vůli svatbám. To zase byla překvapená sestra a vše vysvětlila. Při další návštěvě v Košicích na nás čekaly holubky. Naučila ji to „paní kuchařka“ švagrová maminka. Když se slavily narozeniny, svatby a různá setkání v Čechách, sestra jezdila z 10 l hrncem, plněných zelných listů – „holubku“. Vše šlo stranou, 1. místo dostaly vždy milované všemi holubky.
    Zkusím je, ale niky jsem je neměla tak dobré, jako moje sestra.
    Přeji vydržať s cizí kuchyni. Určitě po vkročení do vlastní, budeš řádit a radit. K tomu přeji ať se vše daří dle Tvého přání. Úsměv ať Tě neopouští. S úctou Mária

    1. Tak to je vtipné! Moc děkuju za úsměvy. Flo.

  47. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, díky za poučný výklad a skvělý recept. Příspěvky jsou též inspirativní. Plněné zelné listy už jsem několikrát pekla v rajské omáčce, velká dobrota. Vyzkouším i páru.

  48. Dík za připomenutí,tuhle dobrotu jsme už dlouho neměli.Docela mě překvapil nápad-zelí do mražáku-tak to vyzkouším.Díky.

  49. Veronika says:

    Ahoj Flo, neco jsem vlozila, ale uz to tady neni☹️ Je to snad tak, ze kdyz muj komentar neni jen supeeer apod. je smazan?????

    1. Néééé, to vůbec 🙂 Ono to tady s těmi komentáři je tak, že každý nový komentující musí čekat, až mu první komentář ručně schválím, do té doby není veřejně vidět. Další komentáře už pak na schválení nečekají. Je to pro mě důležitá ochrana proti spamu, kdybys jenom viděla, jaké množství pokusů o komentářový spam i přes všechna možná opatření mažu! No a někdy se mi stane, že se ke schvalování komentářů, odpovídání a mazání spamu dostanu až po pár dnech, jako třeba teď. Flo.

  50. julianna says:

    teprve dnes jsem se vrátila z Piešťan tak teprve čtu miluji závitky se zelných listů jen my je děláme ze zakysaných,při nakládaní do bečky dáme ze dvě hlávky zelí asi do první třetiny a necháme kvasit neznám lepší pochoutku

  51. Ahoj všichni příznivci plněných zelných listů. Dělali jsme je doma taky. Pocházím ze Zemplína a tam se holubky dělají u každé větší slávy: křtiny, svatba, kulatiny, pouť. Mám na vaření zelí takovou vychytávku. Zeli se vaří vcelku a není až tak podstatné aby bylo osolené, ale spíš se voda na vaření musí okyselit octem. Pak se to zelí neláme při balení. Můžete mi věřit jsou to léta praxe:)

    Hezký dny J.

  52. Ahoj Fló, přes léto nejsem na příjmu, takže teprve teď vše doháním. Děkuji za príma
    inspiraci i za hodně rad, které se objevily v komentářích.

  53. Zdenka says:

    Ahojky Flo,,
    narazila jsem na ten recept, když jsem se dívala na jiné recepty v tvé kuchařce, tak přidávám i já svůj komentář.
    Moje mamka byla Polka a vařila golumbki, plnila je mletým masem s rýží a dusila je.Tchyně byla Řekyně a ta je plnila taky masem s rýží,dávala i oregáno, zapékala je v troubě.Moje dcera je dusí a přidává do vody,kterou je zalévá rajský protlak. Na všechny způsoby jsou výborné. Na řecký způsob se dělají malé,čím menší, tím lepší.Ty jsou dobré i za studena s tzatziki nebo bílým jogurtem, popřípadě zakysanou smetanou.

  54. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat do čeho se dává ten zázvor. S pozdravem Jana

    1. Jani, je to uvedeno hned v bodu číslo 1 v postupu u receptu na konci článku.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close