Karlovarský knedlík nepotřebuje ani gram mouky. Opravdu. Samozřejmě jí trochu můžete přidat – a za chvíli vám prozradím, proč – ale vlastně na něj docela stačí pečivo, vejce a mléko. A ubrousek, ve kterém se to všechno uvaří.
Ubrousek je základní poznávací znamení karlovarského knedlíku. Proto se mu někdy říká knedlík ubrouskový. A proto tenhle knedlík nepotřebuje žádné zvláštní těsto ani žádné zvláštní zacházení, protože to, co ho při vaření drží pohromadě, je pevný stisk obalu.
Knedlíkové těsto při vaření nabobtná, ale obal mu nedovolí, aby se rozpínalo, takže uvnitř dojde k přetlačování a upěchování surovin. Vejce, jak známo, v teple zatuhne, čímž způsobí, že knedlík bude držet pohromadě i po uvaření. Pokud tedy umíte v míse smíchat nakrájené pečivo, mléko a vejce na podivnou, nesoudržnou směs, umíte i karlovarský knedlík.
Jak karlovarský knedlík připravit
Určitě se nespokojíte s tím, že je to tak jednoduché, a jistě chcete, aby váš karlovarský knedlík byl přesně takový, jaký si ho zasloužíte.
Složení těsta je velmi přizpůsobivé, dovolí vám docela velké odchylky, protože ubrousek v kombinaci s vařením v páře toho společně zvládnou hodně. Tedy se nedivte, že se různé recepty mohou celkem dost rozcházet. Navíc jsou tu ještě další suroviny, které můžete do těsta z různých důvodů přidat. Je tedy hezké vědět, co se může změnit, přizpůsobit a přidat a hlavně proč.
Jako pokaždé, když dojde na knedlíky, i tentokrát jsem vyzpovídala Petra Kosinera, šéfkuchaře firmy Knedlíky Láznička. Pochybuju, že někdo v téhle zemi zná víc druhů knedlíků, nebo že jich někdo za svůj život uvařil víc než on. A člověk se přece má učit od těch nejlepších, že?
Tady máte shrnutí našeho koroňáckého online setkání.
Začala bych od lesa, tedy od ubrousku. Každý dnes balí knedlíky do fólie.
Ano. Všichni profesionálové v oboru vaří ubrouskový neboli karlovarský knedlík ve fólii. Kdyby se těsto na knedlík do ničeho nezabalilo, knedlík by sice vzniknul taky, ale chutnal by jinak a vypadal by taky trochu jinak. Použijte tedy docela obyčejnou potravinářskou fólii a nemusíte si dělat starosti s tím, kde vzít vhodný ubrousek.
A kdybych chtěla přece jenom použít ubrousek?
Pak je nejlepší ubrousek lněný, k tomu se těsto tolik nelepí jako k bavlněnému. A ještě ho můžete potřít rozpuštěným máslem. Tato varianta je pochopitelně ekologičtější a řekl bych, že to je poznat i na lepší chuti.
Jaké pečivo je na karlovarský knedlík nejlepší?
V domácích podmínkách budou nejlepší včerejší rohlíky. Měly by být pevnější, gumovější, žádné nadýchané chmýří. Určitě nepoužívejte veku, to už raději housky. Nadýchané a čerstvé pečivo si neudrží tvar a stane se z něj při přípravě těsta kaše.
Necháváte nakrájené pečivo proschnout?
Není to vyloženě nezbytné. Pokud jsou rohlíky dost pevné a hutné, nemusíte se tím zdržovat. Jestliže máte pochybnosti, klidně pečivo nakrájejte půl dne předem a nechte proschnout na vzduchu, případně ho krátce vysušte v troubě. Každopádně zde platí, že čím sušší máte pečivo, tím více tekutiny můžete potřebovat do těsta a taky musíte myslet na to, že se prodlouží doba, než se mléko vsákne do pečiva. U zcela vysušeného pečiva to může být až půl hodiny.
Opravdu včerejší rohlíky stačí, aby na řezu vznikla krásná mozaika?
Jistě. U nás se ještě snažíme, aby každá kostička pečiva měla svůj kus kůrky. Když budete krájet rohlíky, nejdřív je rozkrojte podélně na čtvrtky a ty potom příčně na stejně velké kostky, tím si zajistíte, že každá kostka bude mít kousek upečeného povrchu.
Proč doporučujete do těsta přidávat hrubou mouku?
Mouka je tu tmelící surovina. Pokud víte, že knedlíky budou i po uvaření ještě nějakou dobu čekat rozkrájené na páře, než se dostaví strávníci, anebo pokud tušíte, že je budete druhý den na páře ohřívat, je vždycky lepší trochu hrubé mouky přidat, stačí jen jedna lžíce na uvedenou dávku. Díky mouce se taky knedlíky nedrobí. Anebo můžete místo mouky použít strouhanku, bude fungovat stejně. Pro knedlík, který chcete podávat hned po uvaření, ale žádnou mouku v podstatě nepotřebujete.
Bílky doporučujete do těsta přidat zvlášť, protože z nich nejdřív vyšleháte tuhý sníh. Nestačilo by vajíčka prostě jen rozkvedlat v mléce, jako se to dělá se žloutkem?
Sníh pojí těsto podobně jako mouka. Nejen že má kypřící úlohu, tedy dělá knedlík jemnější a nadýchanější, taky mu vytváří kompaktnější strukturu. Knedlík jde připravit s bílky našlehanými i nenašlehanými, ale s našlehanými jsou lepší. Kdybyste srovnali karlovarský knedlík připravený se sněhem a bez sněhu, na řezu poznáte rozdíl.
Má karlovarský knedlík nějaké konkrétní ochucení?
Určitě v něm nesmí chybět nasekaná nať z hladkolisté petrželky, ta se vyjímá na řezu. Knedlík se tradičně dochucuje muškátovým květem a dále taky není na škodu přidat máslo, i když nezbytné pro složení těsta není. Máslo knedlík rozvoní a propůjčí mu ještě noblesnější chuť.
Všechny jemné knedlíky je lepší vařit v páře. Jak je to tady?
Rozhodně to platí taky. Každý knedlík je lepší, když se vaří na pařáčku místo ve vodě. Nenechte se zmást tím, že karlovarský knedlík je zabalený ve fólii, pára mu svědčí víc. Nicméně kdyby bylo nejhůř, ve vodě ho samozřejmě uvaříte taky, bude to trvat zhruba o 3 minuty kratší dobu.
Doporučoval byste i tento knedlík krájet raději nití?
Ano, určitě. Dokud je horký, krájet nití, jakmile vychladne, můžete krájet ostrým nožem.
K čemu máte karlovarský knedlík nejraději?
Zcela jistě ke svíčkové, ale hodí se i k jiným smetanovým omáčkám. Vidět se dá skoro u čehokoli – guláš, jihočeská bašta nebo pečená kachna nejsou výjimkou.
Rada dne: těsta se nelekejte
Raději to napíšu ještě jednou, než vás přenechám vašemu osudu a mému receptu: nelekejte se, jak zvláštně vypadá těsto. Může vám připadat, že tohle nikdy nebude držet pohromadě.
Ale ono může. Prostě jenom tuhle nepravděpodobně vypadající hromadu navlhlého rozkrájeného pečiva zabalte do fólie, pořádně utáhněte poválením po kuchyňské lince a zbytek nechte na parní lázni, ať vykoná své kouzlo.
Dobrou chuť!
PS. Pokud chcete knedlíkům a knedlíkovému umění zcela propadnout, Petr Kosiner je autorem receptů ve Velké knedlíkové kuchařce s 144 návody na nejrůznější knedlíky. Moje maličkost do kuchařky věnovala úvody k jednotlivým druhům knedlíků, jak je znáte z tohoto blogu. Pokud by vás kuchařka zajímala, vydalo ji nakladatelství Došel karamel a najdete ji například tady: Velká knedlíková kuchařka.
(Na fotce není Velká knedlíková kuchařka, nýbrž recept z Hovorů s řezníkem)
Suroviny
- 6 rohlíků, den předem nakrájených na kostičky a lehce proschlých
- 3 vejce
- 200 ml mléka
- 15–20 lístků hladkolisté petrželky
- 60 g másla
- ½ lžičky soli
- špetka muškátového květu
- 1 lžička oleje
Postup
- V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5 minut nasáknout.
- V mezičase nasekejte petrželku nahrubo a z bílků a zbytku soli ušlehejte hodně pevný sníh. Čím studenější bílky použijete, tím kvalitnější sníh do knedlíků vyšleháte.
- Nasáklé rohlíky, petrželku a sníh společně promíchejte, ale míchání neprodlužujte víc, než je nezbytně nutné.
- Odmotejte 40 cm z potravinové fólie, ale neodstřihujte ji. Položte ji podélně na pracovní desku a prostřední část vymažte několika kapkami oleje. Na pomazanou část lžící rozdělte polovinu knedlíkového těsta, aby se ideálně tvářilo jako šiška dlouhá 25 cm a široká 5 cm. Teprve nyní nožem odřízněte fólii (zde oceníte dostatečně velké kuchyňské prkénko) a zdvihněte okraj, který je nejblíže k vám. Přehněte ho přes těsto a zamotejte kolem dokola. Oběma rukama uchopte přečnívající konce fólie, jako by to byl váleček na těsto, a tímto "válečkem" popojeďte po pracovní ploše směrem od vás. Váleček se tím trochu utáhne a uvnitř se začne formovat knedlík; než však bude dílo dokonalé, musíte to zopakovat ještě dvakrát nebo třikrát. Pokud by se vám uvnitř fólie hromadil vzduch, nebojte se špičkou nože bubliny propíchnout, ať můžete těsto pořádně utáhnout. Totéž učiňte s druhou polovinou těsta.
- Připravte si parní lázeň – buď do většího hrnce vložte pařáček na knedlíky, nebo na kastrol položte napařovací nástavec. Do spodního patra této soustavy nalijte asi 2 výškové centimetry vody, přiveďte k varu a na pařák položte knedlíky. Zakryjte poklicí a vytrvale vařte 25 minut.
- Uvařené knedlíky vyjměte a kratičce zchlaďte pod studenou tekoucí vodou. Odřízněte jeden konec fólie a knedlík vytlačte ven. Nakrájejte nejlépe nití na kolečka – ani nemusí být šikmá – a rovnou podávejte.
Dobrý den Florentýno, děkuji za recept, jsem z Karlových Varů a karlovarské knedlíky taky dělám. Dále uvádíš recept na holandský řízek z mletého masa, takže si mi připomněla, že zkusím udělat ty švédské kuličky z Ikei, mí mladí to mají rádi.
Přeji hezký den Jarmila
Ahoj Florentynko. Pobavila jsi mne tím príbehem o snehu ?
Dekuji za recept na karlovarsky knedlik ktery jsem nikdy nevarila ale určite to napravím a uvarím ho. Preji ti krásný zasnežený den?
Ahoj Flo, tvůj recept mi udělá vždycky radost a dnes tomu nebylo jinak. Vařím podle tebe každý týden. Krkonošská povidka mi připomněla jednoho kolegu, který pochazi z Krkonoš a pristehoval se sem do Prahy. Na mé naivní poznámky o romantickych zasněžených pláních se jen usmival.
Zdravím Florentýnko, karlovarský knedlík také dělám. Můj recept se nijak neliší od Tvého. To povídání o sněhu mne také pobavilo-díky. Měj se krásně, u nás opět sněží.
Krásný den Florentýnko,
karlovarský knedlík patří mezi stálice našeho rodinného jídelního lístku, máme ho rádi například k pečenému divočákovi s červeným zelím. Naučila jsem se pro chuť do těsta přidávat ještě cibulku osmaženou na uzeném špeku. Propagátoři zdravé výživy se nejspíš otřásají hrůzou, ale já říkám, že neexistují škodlivá jídla – jen škodlivá množství. tak doporučuji zkusit 🙂
Milá Florentýno,
ten příběh se sněhem přesně sedí na mě, jen jsem opravdu spokojen a parkuji u hospody, jinak bych se k domu nedostal. Je tu krásně a já si to opravdu užívám. Jinak děkuji za recept, musím vymyslet k němu jídlo.
Děkuju za úsměvný příběh i za recept. Doufám, že ho uvařím i v ubrousku..
Ahoj Flo.
Příběh o sněhu – famózní – hrozně jsem se řechtala. Krása.
A informace ke knedlíkům – úžasné.
Recept – perfektní.
Moc děkuji.
Jana
15. srpna
Konečně jsem sehnal vytoužený domek v Krkonoších a prodal nehezký panelákový byt ve špinavé Praze.
12. října
Přestěhovali jsme se do našeho nového domu v Krkonoších. Bože jak ke zde krásné! Už se nemůžu dočkat až majestátné horské vrcholy pokryje sníh. Kotem prostorného domu máme nádhernou zahradu.
20. října
Krkonoše jsou tím nejkrásnějším místem na zemi. Podnikli jsme malý výlet do okolí a přitom jsme viděli několik jelenů a zajíců. Jak byli nádherní. Zdá se mi, že jelen je jedno z nejúžasnějších zvířat na zemi. A ti zajíci tak krásně panáčkovali. Brzy však začne lovecká sezóna. Nechápu, jak někdo může zabít něco tak nádherného. Doufám, že už brzy začne sněžit.
20. listopadu
Minulou noc krásně sněžilo. Probudil jsem se a vše bylo pod jiskřivou sněžnou pokrývkou. Krása jak na vánočním pohledu. Proházel jsem příjezdovou cestu, cestičky okolo domku a uspořádali jsme rodinnou koulovačku. Potom projel sněžný pluh a musel jsem znovu proházet příjezdovou cestu. Prostě to tady miluji.
25. listopadu
Minulou noc připadl další bílý sníh. Sněžný pluh zopakoval žertík s příjezdovou cestou. Nevadí, během chvilky jsem ji znovu proházel, přestože to pěkně udusal.
2. prosince
Další sníh napadl minulou noc. Kvůli zahrnuté cestě jsem se nedostal do práce. Jsem úplně vyčerpán prohazováním. Zkurvenej sněžnej pluh. Navíc přijel až v poledne.
3. prosince
Opět sníh…. zase jsem se nedostal do práce. Jsem úplně vyčerpán prohazováním. Zkurvenej pluh se ani neukázal.
4. prosince
Konečné přijel ten zavšivenej pluh a nechal mi na příjezdové cestě náklaďák toho svinstva.
7. prosince
Včera napadlo ještě víc těch bílejch sraček. Mám na rukou puchýře od lopaty. Jsem přesvědčený, že sněžnej pluh čeká někde za rohem, dokud neproházím cestu. Hajzl jeden.
10. prosince
Sypač posypal cestu škvárou, konečně se dá po ní jezdit. Nechápu ale, že s ní tak šetřil.
15. prosince
Ti svině zajíci nám ožrali všechny stromky na zahrádce.
25. prosince
Veselé zkurvené vánoce. Víc zasranýho sněhu. Jestli jednou dostanu do ruky toho zkurvysyna co řídí sněžnej pluh, tak ho nakopu do prdele. Nechápu proč prosté na tu zasranou silnici nepoužívaj víc soli co by rozpustila ten sajrajt.
27. prosince
Zase napadl vagón těch bílejch sraček. Už tři dny jsem nevystrčil rypák s výjimkou prohazování příjezdové cesty pokaždé, když projel pluh. Nakonec i pluh uvázl v závěji a ten ksindl řidič si přišel vypůjčit moji lopatu. Řekl jsem mu že jsem jich už zlámal šest, když jsem prohazoval zahrnutou příjezdovou cestu a pak sem do něj mlátil tou sedmou, až se dal na útěk.
28. prosince
Konečně jsem se dostal z baráku. Odstranil jsem to bílý svinstvo a vydal se do obchodu pro nějaké jídlo. Při zpáteční cestě mi vběhl do cesty jelen a už se to nedalo ubrzdit. Mám škodu na autě za 50 tisíc. Ty zkurvený bestie by měli postřílet. Že je ti lovci nevymlátili všechny.
10. března
Odvezl jsem auto do servisu ve městě. Člověk by nevěřil jak může za jednu zimu zrezivět od ty debilní soli, co s tím ty hovada sypou tu silnici.
15.března
Uklízím haldy škváry, které mi tu zanechal ten hnusnej sypač.
12. dubna
Odstěhoval jsem se zpátky do Prahy. Bydlíme v útulném panelákovém bytečku. Teď teprve vidím, jak je to nádherné město. Nechápu, jak někdo může žít v takový prdeli, jako jsou Krkonoše.
10. srpna
Konečně jsem prodal domek v Krkonoších jednomu naivnímu Pražákovi.
Ještě, že se takoví Pražáci nestěhují k nám. S takovými týpky, jak popsala tady Šárka, by bylo k nevydržení a kdyby se neodstěhovali sami, asi bychom je vyhnali.
Děkuji za recept, láká mě ho vyzkoušet.
Mám dotaz – máte na mysli obyčejnou potravinářskou fólii, takovou, co se „lepí“ k talíři?
Není problém, když se zahřívá a dokonce se v ní vaří?
Kdysi jsem mívala ještě jinou fólii, ve které se třeba dalo upéct kuře – nemusí to být tato?
Děkuji
Blanka
je to opravdu ta obyčejná potravinářská, ne ta pečící….
Děkuji moc za recept, nikdy jsem ho nedělala, tak ho ráda zkusím.
Ahoj Florentýno,
děkuji za oba dva příspěvky.Ten prvni, moc se libil.
Knedlíky karlovarské nedělám, jen kynuté, také nad párou.
Určitě to napravím a vyzkouším.
Děkuji, měj se hezky. Jarča
Při pohledu z okna si vždy vzpomenu na říkačku, se kterou mne seznámil spolužák na VŠ:
Sněží, sněží, u Stalingradu Němci leží.
Je jim zima, mají hlad, nedobydou Stalingrad!
Mně sice zima je taky, ale hlad mít nebudu, protože zítra chceme dělat kachnu. A k ní knedlík. Takže recept přišel v příhodnou chvíli :-). Doma knedlík děláme podobně, nakrájíme rohlíky / housky, necháme den „stát“, ale potom jemně osmažíme na másle, přidáme mléko s rozšlehaným vajíčkem, v případě potřeby zahustíme moukou. Vaříme zabalený v mokré utěrce (do hrnce se vkládá do vroucí vody) přesně 1 hodinu.
Recept je velmi podobný, až na onen v úvodu zmíněný sníh. Za mne dobrý tip, možná „zajetý“ recept zkusím inovovat ;-).
Ahoj Flo, karlovarský knedlík jsem nikdy nedělala, ale hodně podobný dělám hrníčkový, ale vařím též ve folii, protože je to pohodlnější. Zdravím všechny kuchaře.
Ahoj Florentýnko a díky za úsměvnou povídku. Je pravda, že podobná, vulgárnější, koluje po internetu. Ty jsi to pojala ve slušnější podobě.
Co se týče toho sněhu, tak to někdy může být i opačně. Když jsem bydlel ve městě v bytovce, tak tu srandu s pluhem jsem měl i několikrát za den. Na vesnici, na polosamotě, je to jednodušší. Když je hodně sněhu, tak se nechá auto na návsi.
Karlovarský knedlík dělám stejným způsobem, pomcí poravinářské fólie a ve vodě. Dvakrát 15 minut. Po prvních 15 minutách knedlíky otočím, párátkem udělám pár direk a vařím dalších 15 minut. Mouku nepožívám.
Pamatuji, že mamka to dělávala v kapesníku.
Díky Šárce M.za připomenutí příběhu,znám ho také tak, a už dlouho bych se chtěla Flo zeptat: jednou jste byla v rádiu Brno,vyprávěla jste že jste žila v Rakousku a neuměla uvařit ani vejce a čaj.Patří vám obdiv!
Díky za recept, už vím, co bude v neděli k obědu. Jen se zeptám jako úplná trouba: když mám parní hrnec, můžu knedlíky vařit rovnou v něm, že?
Jasně 🙂
Ahoj Florentýnko,
používám velmi podobný recept jen vařím v hrníčcích . No asi je čas na změnu určitě vyzkoušíme.
Krásný bílý únor Pavla
Tak já ho hned zkusila k srnčímu guláši a sklidila jsem samou chválu. Je fakt výbornej a rychlej.
Jo a dělala jsem ho v parním hrnci.
Ahoj Jani. Děkuji za recept i za povídání o zimě v Krkonoších. My žijeme v podhůří Jeseníků a zima je tu podobná, Hodně sněhu (letos), jeleni a navíc divočáci. Denně chodíme na zdravotní procházku se psem do lesa a jsme rádi, když se vrátíme živí a zdraví. Nebezpečí číhá při náledí, silném větru, občas máme strach, že narazíme na stádo divočáků. Sjezd dolů autem na hlavní silnici je někdy pořádný adrenalin. Ale jsme tu rádi a neměnili bychom.
Karlovarský knedlík znám, moc mi chutná, ale zatím jsem ho nedělala. Při nejbližší příležitosti se do receptu pustím. Děkuji a přeji vše nejlepší.
Zdravím tě Florentýnko, děkuji za návod na karlovarský knedlík. Už se tou myšlenkou zaobírám delší dobu,ale nebyla odvaha. Teď už vím co o víkendu k pečeni udělám. Konečně vím přesně jak na to.
A povídka o sněhu pobavila. Taky je u nás pěkná peřina. A přesně jako v té povídce,jen co proházíme cestičku, pluhem nám ji zahrnou. Taková nadílka sněhu už dávno nebyla,děti budou mít na co vzpomínat. Budou jako my říkat: To když jsem byla malá bylo tolik sněhu… Alča
Milá Flo, ano ano, tohle je ta správná příloha!! :-)) Paráda! Asi udělám doma knedlíkovou obměnu, víkend už se blíží 😉
U nás doma se knedlíky jako příloha používají zřídka. A když už knedlík je nezbytný (třeba k pečené kachně nebo vepřovému se zelím) objevuje se bramborový, karlovarský nebo hrnečkový. Už moje stará babička i do kynutých knedlíků (říkala jim šišky) přidávala odhadem minimálně polovinu starých rohlíků. Kynuté knedlíky dělané jen z mouky (takové ty hospodské a prodávané v supermarketech) nepoužíváme, z takového těsta se dělají jen knedlíky ovocné.
Ahoj Flo, děkuji za recept na karlovarský knedlík. Nikdy jsem tento knedlík nevařila, ale dle Tvých receptů jsem zvládla vše. Dokonce i pochvaly jsem sklidila. Knedlík mě láka, tak jej uvařím v sobotu s křenovou omáčkou. Chuťové buňky dělají své. Díky i za krásné zimní povídání:)
Šárko,já jsem se tak smála tomu příběhu,že mi tekly slzy.Díky,v téhle coronáčové době plné smutku jsem se fakt pobavila.
– Lneny ubrousek potreny maslem me zaujal, urcite vyzkousim. Dekuji za tip! Radka
No konečně vím, jak na to, díky Flo. Mám moc šikovnou a hodnou tchyni, karlovarský knedlík vaří úžasný, ale recept si šudlí pro sebe. Tak až přijede k nám, tak bude koukat! h.
Milá Flo, ty jsi snad vědma, či co 🙂 je to k nevíře, ale já si už poměrně dlouhou dobu na karlovarský knedlík brousím zuby. Knedlíkoví nejsme, ale říkám si – děvče, za 2 měsíce je ti 30, a o knedlík ses ještě ani nepokusila. Ani náznakem. Když tedy nepočítám to, jak jsem střídala maminku při jejím intenzivním hodinovém ručním hnětenítěsta na houskové, div mi neupadla ruka 😀 Hledám recepty, sleduji videa, studuji a pořád to odkládám..v neděli už to málem bylo, zelíčko uvařené, cibulka jak se patří, pro partnera uzené maso, pro mne tempeh, jen dodělat ty knedlíky, na(ne)štěstí jame narychlo museli změnit plány a nakonec jsme skončili u bramborových noků. Tento víkend už je to díky Tobě nevyhnutelné. Doufám, že zjistím, že bylo zbytečné tak dlouho se mu vyhýbat:) děkuji za to, ze jsi. Krásné únorové dny, M.
Milá Flo dlouho jsem nepsala karlovarské knedlíky super a stejně tak všechny Tvé recepty je mi 77 ale stále objevují něco nového dík a hezký večer
Já se vtipu zas tak nesměju, bydlím v Krkonoších… Nejen že stále padá, ale během zimy několikrát promokne a házet musíte hned, protože po následném zamrznutí s ledem nehnete. A pokud víme, na návsi sněží taky… No nic, promiňte, v uzavřeném zavirovaném okrese už mi hrabe.
Tak jdu uvařit karlovarský knedlík, máme k němu vepřové na paprice, ať se z toho stavu vyjíme. Budem si k tomu obědu povídat vtipy, protože jak jinak to přežít?
Milá Flo,
Děkuji za recept, ještě jsem ho nezkoušela ale vše se napraví.
Přeji krásný sněhový víkend.
Ahoj, Florentýno,
jak říkala moje babička – knedlík je kuchařská maturita! A i když dnešní moderní kuchyně preferuje lehká jídla, taková svíčková ze zvěřiny s karlovarským knedlíkem je vrcholný gastronomický zážitek!
Zdravím a děkuji za zimní příběh.
Hana
Milá Flo, karlovarský knedlík ve fólii u nás jde ke všemu, kamarádka ho dělá ve formě tenisáků a vaří ve vodě, což já nemám odvahu. U nás se jí i bez masa, ovšem do zelí přidávám skořici a neraději máme zelí z červené řepy.Jednou jsem to takhle jedla na Martina v restauraci Na vinohrádku v Třebíči a odtedy u nás se zelí vaří se skořicí.
Děkuji milá Flo za recept jako přílohu, Karlovarský knedlík je výborný a každý kdo ho zná a vaří postup je podobný, ty rady ale vždy se hodí? s pozdravem Šárka
Milá Florentýno, Karlovarský knedlík jsem už zkoušela ,ano povedl se mi . Nyní jsi mi ho připomněla tak zase někdy udělám. Nejvíce mě pobavila tvá povídka srdečně jsem se zasmála a to je v dnešní době ta nejdůležitější krmě.Alena
Děkuji za vtipné povídání a báječný recept. Občas dělám hrnečkové knedlíky. Karlovarský ne nebyla jsem si jistá tou folii tak teď už vím jak na to. Člověk se stále učí v každém věku. Krásné dny Flo i všem ostatním Hana
Milá Florentýnko,děkuji za Tvůj perfektní příběh,moc mě rozesmál a k těm knedlíkům,dělávala jsem co by za mlada nějaké podobné těm karlovarským,ale co si pamatuji,nakrájelo se co nejvíce rohlíků 8 a více,přidalo se vejce,pokropilo se to olejem samozřejmě mléko a mouka,promíchalo a uvařilo normálně ve vodě,buď kulaté,nebo šišky.Doma jsme jiné nevařili.Jenže v dnešní době dělám kynuté houskové,nebo bramborové.Mám mlsné strávníky,ale ten Tvůj recept též vyzkouším,Měj se pěkně a hodně zdraví,celé Tvé rodince
Milá pani Florentýno, moc děkuji za skvělý recept! Karlovarský knedlík vařím vždy ke svíčkové – nicméně až nyní jsem jej uvařila podle Vašeho receptu. Bylo to naprosto famózní! Všichni jsme se olizovali až za ušima! V minulosti když jsem jej vařila dle jiného receptu, nebyl špatný, vlastně byl moc dobrý – ale ten podle Vás je dokonalý, luxusní a prostě nepřekonatelný! ?? Možná je to tím rozpuštěnými máslem, nebo vařením v páře, možná poměrem ingrediencí, nebo kombinací všeho. Je fakt výborný, díky a zdravím Vás ☺️
Ahoj Flo. Zkusila jsem tvůj recept, ale bohužel jsem doma neměla nic jiného, než toustový chleba a jako joooo, jíst se to dalo, ale i když jsem ho den zpátky nakrájela na kostky a nechala proschnout přes noc, není to 100% ono. Úplná mozaika se mi nepovedla…? Budu muset příště sehnat rohlíky. Jinak vaření v páře paráda…K našemu dnešnímu jelenímu guláši úplná pohádka takový knedlík. Měj se dobře. K.
Luxusní knedlík,srozumitelně popsaný postup.Díky,váš recept je nejlepší,dnes jsem dělala podruhé a povedly se ještě víc,spolu s koprovou omáčkou naprostá delikatesa.
Je mi 66 ale Tvoje recepty mne neprestavaji pozitivne udivovat