Přes sedmdesát procent lidí prý sní o tom, že jednou vydají svou vlastní knížku.

Třeba k nim taky patříte. Třeba máte nápad, třeba se chcete podělit o něco, co by nemělo zůstat jen ve vaší hlavě. Pokud chcete vědět, kudy do toho šlápnout, pokud si stále dokola dáváte předsevzetí, že teď už teda opravdu začnete psát, je dnešní příběh o tom, jak napsat knihu, právě pro vás. Z těch sedmdesáti procent lidí totiž pravidelně píše jen šestnáct procent, byť by to bylo pouze do vlastního šuplíku.

Povím vám, jak jsem se vlastně úplně omylem stala spisovatelem. To proto, abych vám ukázala, že napsat knihu může úplně každý, i ten, kdo si myslí, že k tomu nemá vůbec žádné předpoklady. Že všechno, co potřebujete, je hlavně vaše vůle a vytrvalost a k tomu jen malá špetka nápadu.

Všechno to u mě začíná někde na základní a střední škole. Milovala jsem matematiku, fyziku a informatiku, četla jsem spoustu knížek, do školy jsem se nepřipravovala a bytostně jsem nenáviděla tělocvik a sloh. Každé ráno, kdy byl jeden z těchto předmětů na rozvrhu, jsem odcházela z domova se staženým žaludkem. Doufala jsem v nemoc tělocvikářky a zapomětlivost češtinářky. Že se to nakonec úplně obrátí, že na přírodní vědy zapomenu a budu s radostí psát a běhat po lese, jsem naštěstí nic nevěděla.

Odpor ke slohu jsem zlomila v den písemné maturitní práce z češtiny. Jestliže mi vadila malá slohová díla v průběhu roku, asi si dovedete představit, jak úzko mi bylo ode dne, kdy jsem se dozvěděla datum maturitní písemné práce. Jak nepředstavitelné pro mě bylo popsat čtyři strany textem, který nejsem schopná vymyslet. Jak zbytečné mi přišly všechny slohové poučky, když mi chybělo to nejdůležitější: přijít s nějakým smysluplným obsahem. Vyprávět příběh nebo vystavět úvahu, oblíbené to útvary učitelů.

Pak jsem ale ještě musela zapracovat na poslední maturitní otázce z češtiny, která zněla: oblíbený český spisovatel. Aspoň v tom jsem měla jasno. Mým tehdejším hrdinou byl Zdeněk Šmíd, autor slavného a stále vydávaného vodáckého příběhu Proč bychom se netopili, autor Předposledního trubadúra nebo Jana, Černého proutníka, u kterých jsem dostávala záchvaty smíchu, autor celé řady dalších knížek, které jsem při přípravě maturitní otázky zhltala jedním dechem. Stalo se, že jsem začala vnímat, co jsem dřív neviděla: jak vybírá slova, jak staví věty, jak buduje vtipné situace. A došlo mi, že to můžu použít stejně jako on. Že to je vlastně jako počítačový algoritmus, a to bylo něco, čemu jsem zase rozuměla já.

V den maturitní písemné práce jsem odcházela do školy vyrovnaná, sebevědomá, pro zlepšení nálady jsem si ještě stihla přečíst svou oblíbenou pasáž ze Šmídova Babince. Práci jsem dopsala za tři hodiny, napsala jsem ji delší, než bylo potřeba, spokojeně odevzdala – jindy bych ji nervozně žmoulala až do posledního okamžiku – a bez obav několik dní čekala na výsledek. Profesor ji vyhodnotil jako nejlepší práci z celé školy, nezapomněl zdůraznit, že ho to u studentky nehumanitního zaměření překvapuje, nechal ji vydat ve školním časopisu a pak jsem ji ještě zahlídla v městském zpravodaji. Tak tohle byla moje vůbec první – a na dlouhou dobu zase poslední – publikační činnost.

Uvědomila jsem si, že i se svou omezenou slovní zásobou (v matematice všechno, co neznáte, prostě schováte do proměnné X, jaképak vyjadřovací cavyky) se dá najít cesta. Když mi pak na vysoké škole přišla do cesty možnost brigády v redakci ekonomického časopisu, zajásala jsem. To je práce snů – zůstanu u matematiky a ekonomie, a přitom si procvičím i sloh. Budu pracovat ve volných chvílích, rozhodující jsou přece jen termíny uzávěrek. Vydržela jsem tam přes tři roky, měla jsem za tu možnost dělat rozhovory se spoustou důležitých lidí z finančního sektoru, především s šéfy bank, pojišťoven a penzijních fondů. Bokem jsem se věnovala demografii, která se stala mým nově objeveném koníčkem, zajistila jsem si studijní pobyt na skotské univezritě, kde jsem dál a důmyslněji koketovala s matematickou ekonomií, a všechno nasvědčovalo tomu, že až dodělám školu, nastoupím v nějaké pojišťovně jako aktuár, čili pojistný matematik.

Pak to šlo v rychlém sledu. Někdo si všiml mojí práce a dostala jsem nabídku nastoupit do tiskového odboru jedné z velkých českých bank. Nabídku, která se neodmítá, která přinesla zajímavé výzvy, ale která mě začala odchylovat od cíle. Pak přišla privatizace, banku koupil zahraniční vlastník a přišly ještě větší a zajímavější výzvy. Byl potřeba někdo na komunikaci, kdo rozumí bance, domluví se cizím jazykem, je na něj spoleh a snad i umí psát. Tedy další nabídka, která se neodmítá. Kdybych ji tehdy smetla se stolu a trvala na tom, že teď už na mě opravdu čeká finanční nebo pojistná matematika, nepotkala bych svého muže, nenarodila by se nám první dcera a nestala bych se matkou na mateřské tak nějak spontánně a ze dne na den.

Takže tady mě máte. V domácnosti, s miminem v náručí, rozjetý mladý mozek přinucený zastavit. Jediný problém, který mohl zaměstnat jeho uvolněnou kapacitu, byla nestandardní rovnice s neznámým počtem proměnných: co bude dnes k večeři? Co budeme jíst, aby to bylo teplé, syté a dělalo domov? Začala jsem doplácet na to, že vaření doposud šlo mimo mou éterickou povahu. Párky se ukázaly jako nejméně vhodné řešení. Především nevyhověly požadavku, že jídlo se nesmí opakovat příliš často.

Jak to bylo dál určitě dobře víte. Začala jsem se učit vařit jako samouk. Vznikla o tom knížka nazvaná Kuchařka pro dceru, věnovaná těm, které zažívaly v kuchyni něco podobného. Které potřebovaly pomocnou ruku, chtěly radu, ale nebylo, koho by se zeptaly. Vznikla spontánně, psala jsem ji dlouho jen sama pro sebe, protože co jsem si nezapsala, to jsem si za týden nepamatovala a nebyla jsem schopná to zopakovat. Když mě napadlo, že by se vlastně tyhle poznámky mohly hodit i jiným, skoro dva roky jsem hledala odhodlání někomu nabídnout rodící se rukopis ke knižnímu zpracování. Až když jsme doma kvůli ošklivé nemoci přišli o naše prvorozeně, našla jsem odvahu odeslat nabídku a po jejím přijetí jsem dopsání knížky použila jako terapii, jak se v nové situaci nezbláznit.

Pak přišly další děti a další starosti, ale knížce se na trhu dařilo tak dobře, že bylo škoda nepořídit sestřičku i jí. Zuby nehty jsem dopsala její pokračování, Vánoční kuchařku pro dceru. Víc než práci to ale připomínalo chaos, psala jsem, jen když jsem měla čas nebo inspiraci, tedy po nocích. Kdyby mě nakladatelství neuhánělo, trvalo by mi to pět až deset let, takhle naštěstí knížka vznikla za rok.

Teprve u třetí knížky mi došlo, že pokud chci psát vyrovnaně a třeba se i psaním živit, protože lepší práci k péči o děti a rozrůstající se domácnost stejně neseženu (kdo by chtěl zaměstnat matku se čtyřmi vcelku malými dětmi?), budu muset psaní vyřešit méně spontánně a více organizovaně.

Ke studiu kuchařské literatury jsem přidala ještě vyučení v oboru kuchař (pro jistotu, co kdyby mi v samostudiu něco zásadního uteklo). Taky jsem začala pročítat literaturu o psaní. Kdo jste něco takového už někdy hledal, víte, že zdroje jsou poměrně omezené. Postupně jsem si ale našla dobré učebnice, především zahraniční, a vyzobala jsem z nich, co jsem považovala za užitečné.

Třetí knížku Hovory s řezníkem už jsem psala v úplně jiném režimu, poučená a spořádaná. Dosavadní pracovní algoritmus zněl následovně.

  1. Udělat si důkladnou rešerši o jídle, které se chystám uvařit a zpracovat jako recept do knihy. Vyhledat jeho historii, varianty přípustné i nepřípustné, pochopit jeho logiku, případně se zeptat důvěryhodných šéfkuchařů, co si o jídle myslí a na co si dát pozor.
  2. Nakoupit suroviny a jídlo uvařit tolikrát, až vznikne verze, se kterou jsem spokojená. Někdy je to hned napoprvé, ale někdy se trefím třeba až potřetí. Když si nejsem jistá, vařím najednou několik variant, takže je můžu rovnou porovnat a vyhodnotit, aniž bych ztrácela den nebo dva práce. Krom toho rodina opravdu nechce jíst třetí obměnu téhož třetí den za sebou, i když to vlastně myslíte dobře a tvrdíte jim, že to je poctivá domácí strava.
  3. Udělat si při vaření pracovní poznámky do zvlášť vyhrazeného notýsku, který má pro tyto účely své místo mezi kuchařským náčiním.
  4. Poznámky zpracovat a o všem tomhle napsat, včetně finální verze receptu. Pokračovat bodem číslo jedna, s jiným jídlem.

Problém s ním byl ten, že jsem jednotlivé kroky dělala, kdykoli se mi zachtělo. Byly mezi nimi prodlevy, často jsem pracovala na víc věcech najednou. Tohle všechno jsem přehodnotila a zavedla si řád. Mé nové časové uspořádání začalo vypadat takto:

  • Dopoledne jako první pracovní věc, ještě před kontrolou přijatých e-mailů a zpráv na sociálních sítích, píšu recepty a další části nové knihy. Tedy pracuji na bodu 4 a zpracovávám přitom podklady, které jsem si připravila předchozí den.
  • Protáhnu se, uvařím si kafe, zapnu pračku, aby nezahálela, zatímco já se vedle ní dřu, a jdu dělat rešerše, tedy bod 1. Pak teprve reaguju na e-maily, chodím na pracovní schůzky nebo řeším rutinní pracovní záležitosti, které už nepotřebují svěží hlavu.
  • Cestou pro děti do školy nakoupím suroviny, které mi doma chybí, a po domácích úkolech vařím večeři, tedy bod 2. Dělám si přitom poznámky z bodu 3, abych měla zítra o čem psát a z čeho vycházet.
  • Další den ráno začínám znovu.

Jak napsat knihu

Pokud z toho má vyplynout nějaké poučení pro vás jakožto potenciálního autora dalšího českého bestseleru, pak tohle: psát na blog nebo do šuplíku a psát knihu jsou dvě naprosto odlišné věci. Pokud si myslíte, že z blogu uděláte časem knihu, zapomeňte na to.

Kniha je propracovaný systém, v knize všechno musí mít své místo, svou logiku, svou návaznost, každá zbytečná stránka stojí spoustu peněz, papíru a rozladěných čtenářů. Obsah knihy a její smysl musí být jasný ještě dřív, než napíšete první písmenko. V tom je velký rozdíl oproti blogu, kam si píšete, kdy chcete a co chcete. Blog nemusí nikam směřovat, knížka ano.

Když dáte dohromady obsah, je to pak už jen vaše vůle, důslednost a rutinní práce – a zde myslím práci radostnou a tvůrčí – abyste ho skutečně naplnili a dodrželi termín. Díky obsahu můžete psát napřeskáčku, na co zrovna máte náladu, a přesto se pak kniha poskládá dohromady. Ale pokud nebudete psát den za dnem, i kdyby to bylo jen deset minut denně, kniha se nikdy nenapíše. Nejde prolenošit rok a napsat knihu nárazově během posledního měsíce do termínu. Takové knihy nestojí za nic a je to na nich poznat.

Dejte si malý denní cíl, který za rok nebo za dva přinese velký výsledek. Neuvazujte se ke třísetstránkové knize, zavažte se raději k deseti minutám nebo dvou odstavcům za den. To pro začátek. Těch tři sta stránek z toho vyplyne úplně samo, ale neuvidíte je, dokud nenapíšete asi 90 procent veškerého textu. Do té doby je to jako jet dlouhým tunelem a nevidět světlo na konci. Zahlédnete ho, když vydržíte, ale zahlédnete ho až těsně před tím, než budete mít hotovo. Nedělejte si iluze, že vy ho uvidíte už v polovině. Ani náhodou.

Najděte si pomocnou ruku, která vás postupně a pomalu naučí, co potřebujete. Kupte si třeba odbornou knížku a věnujte jí jen půl hodiny týdně. Stačí, když vás pokaždé naučí jednu malou věc. Třeba tu, že každá věta se líp čte, když umístíte podmět a předmět co nejblíž jejímu začátku. „Těsto vlijte do pekáčku a pečte půl hodiny v troubě vyhřáté na 180 stupňů.” je vhodnější, než „Do pekáčku nalijte těsto a při teplotě 180 stupňů pečte třicet minut.” Je to malá informace, která posune vaše psaní o velký kus výš.

Jakmile zvládnete pravidelnost a neodložitelnost svého psaní, bez ohledu na to, jestli zrovna máte čas, chuť nebo inspiraci, můžete začít přemýšlet o tom, jak z textu vyrobit knihu. Jak oslovit nakladatele, koho budete potřebovat na dokončení knihy a jak si s touto výzvou poradit. Ale o tom bude někdy jindy zase jiný článek.

Loučím se s Vámi jedním ze svých vůbec prvních napsaných receptů z roku 2005. Nechávám ho v původním znění (bez titulků). Možná na něm uvidíte, jak moc se od té doby změnilo. Možná neuvidíte, ale každopádně slibuju, že jeho chuť vám udělá velkou radost.

Za receptem ještě následuje jedna moje zvídavá otázka. Budu ráda, když mi na ni odpovíte.

Hruškový Michel

Celkový čas: 60 minutes

Množství: 6 porcí

Hruškový michel se připravuje jako jakýkoli jiný nákyp – do připraveného nákypového základu se nakonec opatrně vmíchá sníh z bílků a upeče se. Mimořádně líbezné tajemství tohoto receptu tkví v tom, že základní hmota se připravuje z toustového chleba rozmočeného v mléce.

Suroviny

  • 7 krajíčků toustového chleba
  • 250ml mléka
  • 100 g moučkového cukru
  • 3 vejce
  • asi 600g čerstvého nebo okapaných kompotovaných hrušek (ale z třešní to jde také)
  • kdo chce mít nákyp bohatší, vezme také 100g másla
  • Doporučená příloha:
  • kafíčko a příjemná návštěva

Postup

  1. Labužník nejprve z toustového chleba odkrojí kůrky, ale není to nezbytné. Krajíce natrhejte na kousky, dejte do mísy a zalijte mlékem. Nechte chléb v mléce rozmočit, občas promíchejte. Já si pomáhám rukou, protože nakonec musí vzniknout poměrně řídké těsto.
  2. Mezitím si v jiné misce utřete žloutky s cukrem, případně i s máslem. Pak do utřené hmoty vmíchejte toustové těsto i ovoce (hrušky je třeba předem pokrájet na menší kousky).
  3. Připravte tuhý sníh z bílků a opatrně jej vmíchejte do těsta.
  4. Nákyp pečte do růžova v máslem vymazaném a strouhankou vysypaném pekáčku (raději ve slabší vrstvě), při 190°C to trvá asi 40–45 minut.

Poznámky, rady, nápady:

Volně převzato a odzkoušeno z knížky Kuchařka pro nekuchařky.


 
 
Otázka k diskuzi: Patříte mezi to vysoké procento lidí, kteří sní o tom, že jednou napíší vlastní knihu? O čem by měla být? A co pro to děláte? Nechte mi komentář. Nejen, že jsem zvědavá, taky aspoň zjistím, jestli tenhle předlouhý článek dokázal někdo dočíst až sem 🙂

A pokud víte o někom, kdo se na psaní stále chystá, ale nikdy nedovede začít, můžete mu poslat odkaz na článek pomocí následujících tlačítek.

Zapojte se do diskuze

  1. Jani, to je… to je masakr. Pláču tu nad tebou a nad tvou prvorozenou, je mi to moc líto.
    Mám tě – i když na dálku a dost nevysvětlitelně, možná proto, žes mě naučila vařit? – ráda a tvoje knížky miluju. A brzo s tebou budeme snídat, knížka už je snad na cestě.

    A díky za návod, jak psát, takhle bych to rigo snad mohla dát.

    1. Jani, každý si s sebou neseme něco smutného, to je život. Důležité je o tom občas mluvit, pak člověk zjistí, že v tom není sám. Tohle už se stalo hodně dávno, takže se tím naštěstí přestávám trápit, protože život jde dál a musí jít dál. Moc děkuju za podporu, na dálku posílám hodně sil do vlastní tvorby. Flo.

  2. Martina says:

    Pěkný a podnětný článek. Máte můj obdiv 🙂

    1. Děkuju, Martino, nicméně stále víc si myslím, že psaní je prostě práce jako kterákoli jiná. Určitě umíte spoustu věcí, které bych zase mohla na oplátku obdivovat já. Že ano?

  3. Jaroslav S. says:

    Dočetl jsem až ke smajlíkovi. Spáchal jsem v životě mnohé
    „literární poklesky“- Leacock- ke knize se už asi nedostanu.
    Knihy,které jsem dostával místo „honoráře“ za články a později
    dokonce i fejetony zprvu ze závodních, pak i z okresních
    novin zaplnily nějaký ten štelář, mé příspěvky z mého- jak
    pravím „brožovaného životopisu“ jsou laskavě přijímány na jednom,
    kupodivu ženám určeném serveru,kam jsem se drze vetřel ,leč…
    Zjistil jsem, že vše je již napsáno. Můj vrstevník, pan Pepa Fousek,
    píše tak, jak bych to napsal, tedy, kdybych to uměl, paní Irena Fuchsová,
    to prostě nemá chybu, o pánech Vaculíkovi, Křesťanovi, již Vámi
    vzpomenutém Šmídovi ani nemluvě.
    Takže, nechám to na Vás a Vám podobných literátech, ani v šuplíku
    toho mnoho nezanechávám, takže bez šance jsou i ti,kdož by chtěli
    zpracovat můj „literární“ odkaz.
    Za vše, co jsem se o psaní naučil, vděčím nejen přečtenému, ale i
    osobním radám, které mi, v době mých prvních psavých pokusů,
    poskytl můj přítel, básník, prozaik, pohádkář i scénárista Pavel Tobiáš.
    Nelítostně likvidoval mé nezdařené pokusy, jediné co jsem se dodnes nenaučil a nad čím asi kroutí hlavou, dívaje se z nebe literátů je,že jsem
    se dodnes nenaučil psát krátké věty a utápím se v dlouhých souvětích.
    To mám snad od pana Hrabala, ten tak „šmrnclů i celou dlouhou povídku.
    Takže, milá Flo, další literární počiny většího rozsahu ponechávám na Vás
    a dalších, mně milých autorech.
    S přáním hezkého dne – Jaroslav

    1. Jaroslave, ale už jen z tohoto vašeho komentáře je jasné, jak obrovská je škoda, že si své psaní chcete nechat pro sebe. Máte talent a výborně se čtete. Tak trochu vám závidím, jak nádherně umíte volit slova. Na to jsem ještě žádný algoritmus nenašla. Nemohla bych se k vám přihlásit na nějaký kurz? Nevzal byste si mě do práce? Myslím to vážně. Flo.

    2. Reaguji na tento komentář již pozdě, ale nemohu nepodoktnout, že styl jakým Váš komentář je psán, poukazuje na to, jaká velká škoda je, že nechcete napsat knihu, jelikož po přečtení první věty musím číst dál – dobře se to čte. Měl byste to s tím psaním ještě zvážit pokud jte to již neudělal :-). Kamila

  4. Flo, ty vieš, že si mojou Inšpiráciou! A tento článok ma znovu nakopol k tomu, aby som vo svojom predsavzatí (asi si pamätáš v akom) nepoľavovala. Veď sny sú na to, aby sa plnili a život nám predsa nestavia do cesty Inšpiráciu iba náhodou, či? Ďakujem! Zase si ma posunula o veľký krok dopredu 😉

    1. Evi, ty víš, že nic na světě se neděje náhodou 🙂 Jsi na dobré cestě, vím to.

  5. Andule says:

    před dávnými lety jsem chtěla vydat knížku jen proto, abych veděla, kolik z toho mají autoři peněz! 😀 teď už nechci, ale přesto recepty poctivě sepisuju. dělám to proto, abych nezapomněla na nic důležitého v receptu, abych si u toho odpočinula a až jednou přijdou moje děti, že chtějí něco uvařit, tak aby jim to vyšlo napoprvé!

    1. Haha, psát knížku pro peníze je ten největší nesmysl, tedy až na pár známých jmen 🙂 Největší odměnou je, když se zapsaný recept povede někomu jinému a způsobí mu velkou radost. Nikdy neříkej nikdy, až bude sbírka rozsáhlejší, třeba to ještě přehodnotíš 🙂

    2. Jana Klimesova says:

      Dobry den,
      musim reagovat na Vas prispevek. Skoda , ze uz nechcete napsat knihu. Pocit, kdyz kniha je hotova , nelze popsat. Tricet roku jsem mela v hlave knihu.Psat jsem ji zacala v zari 2014, jenze me tema omrzelo a knihu jsem dala do supliku.Zkusila jsem napsat jednu povidku na uplne jine tema. Za 14 dni jsem jich napsala 28 , teda celou knizku.Jen tak pro sebe, jelikoz ziji v zahranici a nemam ceskou klavesnici, nemuzu si knihu vydat.Mám ji nainstalovanou , ale byla by to dřina na ni psát.Jen těch pár řádku ,píši asi pět minut.Pokud můžete pište………….

      Jana

    3. Jani, já myslím, že se jednoho dne příležitost knihu vydat tiskem skutečně objeví. Prostě někde čeká za rohem a až bude ten nejlepší okamžik, tak na vás vybafne a bude to. Pokud jste s lehkou rukou dokázala napsat tolik povídek, určitě to bude stát za to! Překážky jsou od toho, aby je člověk, jednu po druhé, překonával – někdy s pomocí druhých, jindy sám, podle toho, jak je potřeba. Držím palce, a těším se na případný knižní počin. Flo.

  6. Díky za krásné počtení. Já ráda sbírám recepty, pak jimi listuji a přemýšlím, co podle nich uvařím. Hledám totiž takové, které fungují hned napoprvé a mohu říct, že Tvé k nim patří.
    V mé mysli také tajně chovám malou vizi své vlastní kuchařky, mám o ní celkem přestavu, ale můj sloh… No hrůza. V duchu si řeknu text, který se mi líbí, ale dostat slova na papír je pro mě to nejtěžší, takže má knížka zůstane asi jen v mé hlavě. 🙂

    1. Hani, přísahám, že to není tak složité, jak to vypadá. Je celkem snadná cesta, jak zlepšit svůj sloh: psát. A pak zase psát. A dívat se, jak píší jiní. A pak zase psát. A tak pořád dokola. Bylo by škoda, kdyby svět přišel o tvůj báječný nápad!

  7. Michaela says:

    Díky!

  8. Jana Sre says:

    Mila Flo!
    Dekuju za dalsi krasny clanek, ktery mi opet zprijemnil den…!
    Abych odpovedela na Tvou anketni otazku ;-):
    I ja jsem psala. I ja jako terapii, i ja po ztrate nasi prvorozene… Uz se zname dlouho, ale tohle tema jsme spolu, myslim jeste neotevrely.
    Moje sepisovani puvodne melo byt doplnenim knihy, takove spoluautorstvi s mou psycholozkou, ktera mi moc pomohla toto obdobi zvladnout. Nakonec jsem pribeh nedokoncila, ale jsem za to rada. Dostala jsem se do faze, kdy uz pro me zazitky byly vzpominkou, kdy uz byly vlastne vzdalene a ja byla „za“. Nevim uplne za cim, ale kazdopadne uz to bylo jine,nez ta prvni faze. V tuto chvili jsem mela pocit, ze uz to neni tolik autenticke, tak jsem psani nechala. Svou funkci lecby a ocisty splnilo.
    Kdyby Te zajimalo, co jsem v te dobe prozivala, svuj text mam na svem blogu zbriskadonebe.blogspot.com

    P.S.: Moc Te obdivuju. Za sebe jsem si rikala, ze mam vlastne stesti, ze je to me prvni, ze nevim poradne o co prichazim. Predstava, ze bych prisla o nekoho, koho uz vic znam, nez jen svuj „devitimesicni plod“ je nepopsatelna…

    1. Jani, díky, že jsi mi sdělila, co jsem vážně nevěděla. Muselo to strašně bolet. Tohle jsou věci, které by nikdo neměl nikdy zažít, ale stávají se a budou se stávat. Obdivuju tě pro tvůj stálý optimismus a pro to, jak daleko jsi od té doby ušla. Nejhorší je zůstat na tom stejném, bolavém místě, tedy nebýt „za“. Mám tě moc ráda. Flo.

  9. Ahoj Flo, zdravím z Bistra :-). Napsat knížku není moje životní meta, ale ono napsat i pár vět může být někdy problém. Proto jsem ráda, že si s několika „holkama“ pořád sdělujeme nápady, co kdy uvařit, že o sobě víme. Díky Tobě a ostatním jsem přišla na to, že vaření je fajn, že to nemusí být jen stresující záležitost – co jen honem k té večeři uvařit…… Myslím, že doteď mám v poště mail, kterým jsi mě před lety přivítala do rodiny kuchařek :-). Mám Tvoje knížky ráda, kvůli Snídani jsem teď o dovolené ráno vstávala dřív, uvařila si kávu a četla a plánovala :-). Já tedy knížku nenapíšu, ale jsem moc ráda, že to dělají jiní a s láskou.

    1. Ahoj, naprosto souhlasím. Nejhorší je napsat jednu větu, totiž tu první. Spisovatelé na to mají nejrůznější pomůcky, jak tuhle překážku obejít. Když to potká mě, začínám od prostředka a píšu na obě strany. A stejné je to i s vařením – člověk nesmí čekat, až přijde ten správný první recept, ale musí se do toho pustit s prvním dobrým receptem, který potká. Ale to jsem vlastně nechtěla říct. Smysl toho komentáře je: jsem ráda, že jsme se potkaly v BF. A ještě víc jsem ráda, že se ti líbí i nová knížka! Flo.

  10. Ireenka says:

    Milá Flo,

    sním o tom, že jednou napíšu něco, co vykouzlí lidem úsměv na rtech nebo se třeba budou i za břicho popadat, že jim zpříjemním den, že se stanu kamarádkou na dálku, která ví a umí se vcítit…
    Zatím pro to moc nedělám, před lety jsem psala blog o pobytu ve Francii, ale to bylo jen pro rodinu a kamarády, aby věděli, co podnikám. Občas pošlu zajímavé PFko, mail nebo pohled a těší mě, když splní svůj účel – potěšit. Ale jak už tu bylo psáno – téměř všechno už vyšlo :), je těžké najít něco, co by ještě dokázalo oslovit, nicméně nezoufám, pokud to mám psáno ve hvězdách, napíšu zcela jistě něco hvězdného. Zatím hledám námět 🙂 a občas si napíšu něco do notýsku.

    Vůbec jsem neměla ponětí, že jsi byla spíš na přírodní vědy, jak vidno, jsi renesanční člověk, který ovládá mnohé. Kéž bych jednou já zažila svůj přerod z „humanisty lidumila“ k něčemu více technickému. Matematika se stala na gymplu zlým snem, naštěstí maturovat jsem z ní nemusela.

    Moc se mi líbil Tvůj článek a hlavně jsem si díky němu uvědomila, že přestáváš být tou Janou Zatloukalovou, která se mi dostala do života s Kuchařkou pro dceru. Už tehdy, při čtení věnování Tvé první dceři, jsem obdivovala Tvoji vnitřní sílu. A můj obdiv roste s každým dalším článkem a komentáři pod nimi. Dala jsi dohromady takovou svou virtuální rodinu, kterou na dálku podporuješ a máš ráda a naopak. Moc se mi tu s Vámi líbí, byť jsem, ostuda, zatím nijak nepokročila ve zlepšování svých kuchařských dovedností. Je to zvláštní, sociálním sítím neholduju, ale tady se čas od času objevím a mám nutkání napsat alespoň něco (tedy dneska trochu víc), abych vrátila alespoň špetku té dobré energie, kterou tady neustále čerpám. Za to děkuji především Tobě, ale taky všem těm, které jsi oslovila a kteří všechno tohle posunují zase o krůček dál.
    Všem přeju hezký podzim bez ohledu na počasí, burčáková sezóna je v plném proudu :), hody všude vůkol, takže ani „trocha“ deště nás nedostane!

    1. Ireenko, děkuju za milý a dlouhý komentář. Jestli máš pocit, že já tu rozdávám pozitivní energii do vaření, tak takové komentáře, jako jsou ty tvoje, mi zase dávají energii pokračovat a psát a mít radost z toho, že psaní má význam a projevuje se jako láska, která prochází kuchyní a žaludkem. Tak ještě jednou děkuju! Flo.

  11. Dana Hajná says:

    Zdravím paní Jano. Váš článek jsem zaujatě přečetla až do konce kdy jsem se dostala k vaší otázce. Ano i já patřím k tomu vysokému procentu dychtivých spisovatelů co touží vydat své dílo. Právě začínám s tvůrčím psaním a nyní sepisuji (snažím se každý den) své zábavně-naučné dílko na téma osobní rozvoj. Vím takovýchto knih je celá řada ale já se snažím předat své zkušenosti zcela jiným a snad dosud nevydaným způsobem psaní. Vaše rady si vezmu k srdci a určitě je použiji. Moc děkuji.

    1. Dano, moc vám držím palce, ať se dílo zadaří. Určitě to bude skvělá kniha, tak ať vás neopouští ani múzy, ani zápal pro věc.

  12. TAK JSEM DOČETLA POSLEDNÍ PŘÍSPĚVVEK.JE TO VŠECHNO KRÁSNĚ NAPSANÉ.JÁ URČITĚ NIKDY PSÁT NEBUDU.RÁDA ČTU TO JO ALE PSÁT TO NE.RÁDA POVÍDÁM A TO I S BABKAMA NA ULICI.MANŽEL POKAŽDÉ ŘÍKÁ A BUDE DÁVAT POZOR NA KAMNA ABY SE NIC NEPŘIPÁLILO.TAK DĚKUJI ZA NAČERPANOU SÍLU KTEROU DODÁVÁŠ JITKA

    1. Jitko, ty máš vždycky takové krásné povídání ze života, že každého zaručeně rozesměješ a uděláš mu hezčí den. Jako třeba teď mně. Díky!

  13. Zuzana says:

    Ahoj Flo,
    jsi úžasná a inspirující žena! Jeden z nejčinorodějších a nejinteligentnějších lidí, jaké znám! S tím slohem jsem na tom byla obdobně, pak se to se mnou zlomilo ve 4. ročníku a já tu maturitní písemku dala! Na VŠ jsem zvládla diplomku (o spolkovém životě v naší milé vísce) 🙂 a v archivu pak inventáře a články do ročenky. Moc mi v tom pomohli přátelé a kolegové v práci a jejich kritické oči 🙂 Sama teď uvažuju o sepsání rodové kroniky (především pro naše děti a jejich děti…). Dala jsi mi k tomu skvělý návod a hlavně motivaci 🙂 Díky!

    1. Zuzi, to je krásný, tak ať se ta kronika vydaří! To by byla úžasná památka pro mnoho dalších pokolení a určitě i úžasné čtení.

  14. Zuzana says:

    Děkuju, Flo 🙂 Budu se snažit, aby byla a nezůstalo jen u slov, protože jak říkáš, je důležité začít – sednout a máknout, aspoň na chvilku.

  15. Dagmar says:

    Ahoj Jani,

    každý čtvrtek netrpělivě očekávám tvá slova a recepty a dnešní příspěvek jsi asi opsala z mého podvědomí. Knihu chci napsat již asi 10 let a vím o čem by byla…o neuvěřitelných partnerských příbězích, které se staly mně a mým kamarádkám…nějak si pořád netroufám. Kuchařku pro dceru mám rozepsanou 2 roky a je pravdou, že ze mě moje holčička vymámila již některé dílčí sekce, když potřebovala vařit „jako maminka“. Nicméně, chci, aby v té kuchařce byla cítit nejen láska k vaření a k jídlu obecně…četba kuchařek je stále má oblíbená disciplína…, ale i láska k dceři a sdělení, že vaření není „vopruz“, ale činnost, kterou dává najevo svou lásku k rodině i obě samé. Díky a těším se na další setkávání s tebou.
    Dáša

    1. Ahoj Dášo,
      s takovou láskou a inspirací to určitě jednou dáš. Věřím tomu a cítím to z tvých slov. Dobrá knížka nemůže vzniknout za týden nebo za měsíc a dva roky nejsou žádná doba. Těším se, s čím jednou přijdeš, a držím palce, ať vytrváš.

  16. Jakub says:

    Ahoj Jani,

    na Tvůj článek jsem se dostal právě proto, že hledám rady „jak začít psát doopravdy“… Nosím v hlavě už delší dobu nápad a těžko říci, zda se to bude nakonec někomu líbit, ale hlavně si to chci napsat pro sebe. Jak jsi Ty sama uvedla, sní o tom většina lidí a asi je na čase některé mé sny změnit v realitu. Nebo spíše některé další. A v neposlední řadě – líbí se mi tvé prostřední jméno Florentyna. Já totiž používám mužskou verzi Florent více než 20 let… 😀 Hodně štěstí do další tvorby a děkuji za pěkný článek.

    1. Ahoj Kubo, moc ti držím palce a zdravím jmenovce 🙂 Jak se říká, nejdůležitějším předpokladem pro napsání knihy je sednout si někam na židli a opravdu začít něco psát. A pak opakovat stále dokola, den za dnem, dokud to nebude hotové. Hodně štěstí a nezapomeň dát vědět, až doběhneš do cíle.

  17. nicolas says:

    Opravdu moc díky za tento článek já sám jsem v hlavě nosil nápad a nakonec jsem složil scifi příběh který teď stvárňuji do knihy:-)

    1. Užasné, držím palce!

  18. Díky za tu krásnou inspiraci , díky díky
    Eva

    1. Evi, držím palce, ať už máš v hlavě cokoli!

  19. Lucia G. says:

    Anoooo aj ja patrim medzi tych 70 percent (a vazne je nas az tak vela???) a to uz od zakladnej skoly. Snivam o svojom pisacom stole pri okne za ktorym budem davat na papier alebo do notebooku svoje myslienky a napady 🙂 dlho predlho som ale nevedela o com chcem pisat. Teraz som spravila prvy krok – temu uz tusim 🙂 ci sa mi vsak tento sen podari zrealizovat, to sa este uvidi…nechavam to v rukach osudu, ja budem zatial pisat 🙂

    1. Čímž tomu osudu vydatně pomůžeš. Hlavně u toho ale vydrž. Zatím ti budu držet aspoň na dálku palce.

  20. Julianna says:

    Milá Flo ze mě spisovatelka nebude sloh jsem ve škole bytelně nesnášela a nechápala jsem co vlastně tehdy soudružka učitelka chce.V zásuvce mám tak pět sešitů popsanou samými recepty vařím podle nich a ráda se v nich probírám i v kuchařkách si pročítám recepty teď jsme dva tak toho tolik nevařím a peču jednou za čtrnáct dní,ale máš velkou pravdu v tom že psaní ulevuje,když jsme měli v manželství problém a manžel nechtěl moc poslouchat co mu chci říct tak jsem si v noci sedla vzala velký kus papíru a do něj jsem si vylila své srdce to jsem nechala ráno nebo večer na stole a šla se projít ven chodila jsem aspoň dvě až tři hodiny někdy i déle to podle smutku,který jsem cítila v srdci.Mezi tím si vše přečetl manžel a pak se dalo dobře komunikovat,protože i on musel vstřebat co jsem napsala.I když už nejsem vdaná dělám to tak pořád neboť na papír to umím dát líp než mi pořád někdo skáče o řeči a já ztratím nit.Ať se ti ve tvém díle daří tak jako dosud neli líp.

    1. Julianno, to je moc krásné a poučné, děkuju ti z celého srdce.

  21. Kristýna Trdlová says:

    Ahojky Flo,
    Je mi šestnáct let a píšu od 14-ti.Není to sice kniha receptů ale i tak bych moc chtěla od tebe dostat jakýkoliv komentář.Můj sen je vydat knížku s příběhy,ve kterých je většinou hlubší zamyšlení a poučení o tom,že svět je někdy krutý a někdy nádherný.Ráda píšu i poezii,ve které musím mít výborný rým,jinak by to pro mě nebyla dobrá básen.Ráda píšu v úplně naprostém tichu a při svíčce.Svá díla si ukládám do desek a potom je ještě přepisuji na flashku.Má kamarádka umí krásně kreslit a nabídla se,že mi bude  k jednotlivým dílům malovat obrázky.Jelikož je ale na intru,čas už moc nemá,tak pracuji zase sama.Když napíšu nové dílo nosím to neustále u sebe a jsem na sebe pyšná.Mám už představu jak by ten obsah vypadal,jak by se celkově kniha jmenovala začínám mít také nápad na obal.Nevím ale proč nad tímto uvažuju do podrobna,když nemám ani ještě vyhledané nakladatelství a nevím,jestli se jim to bude líbit. Děl mám dost a nevadí mi počkat.Vím,že to chce čas.Nejde mi o peníze,ale o to abych svými příběhy a poezií lidem ukázala,že svět není takový,jaký se zdá a poukázat na věci,u kterých si většina lidí nikdy nezamysela.Knihy máš moc pěkné i výborné recepty.Ráda peču,takže jsem ráda.Předem děkuji za komentář.Jsi užásná osoba a takových lidí by na světě mělo být více. 🙂
                                                                                                                                                                                                                            Týna

    1. Milá Týno,

      to je krásné, že už ve svých 14 let víš, co chceš, jsi velmi výjimečná. Pokud chceš lidem dělat radost svými příběhy, máš opravdu mimořádně pěknou duši a držím ti všechny palce, aby se tvůj sen stal skutečností.

      Jestli stojíš o radu pro začátek, začni se o svá díla dělit mnohem dřív, než někomu nabídneš rukopis. Je snazší přemluvit vydavatele k vydání, když můžeš ukázat, že máš své publikum. Nejjednodušší cesta je založit si blog a začít dělat radost čtenářům na internetu. Nic to nestojí, je to skvělá příprava na pravidelné psaní a hlavně se ti dostane rychlé zpětné vazby, abys věděla, zda svými texty dokážeš oslovit, vyvolat emoce, udělat radost nebo přivést k zamyšlení. Ohlasy od zcela neznámých čtenářů jsou pro každého spisovatele velmi důležité a ukazují mu cestu. Čím dřív je začneš získávat, tím líp. Flo.

  22. Milá Flo, díky za tvůj článek. Četla jsem jedním dechem. Ano, i já patřím mezi ty, co chtějí mít tištěnou knihu. Zatím pracuji na třetí elektronické a těším se na splněný snu – té tištěné. Moc ti! Protože bez tvých komentářů, ale i receptů, bez tvé práce a doporučení bych dnes nebyla tam kde jsem! Díky

    1. Veroniko, je neuvěřitelné sledovat tvůj pokrok a neustále krůčky kupředu. Jsi skvělá a je vidět, jak na sobě pracuješ. Moc ti fandím a věřím, že pro tebe tištěná kniha nebude žádný problém, ale příjemná výzva na tvé cestě.

  23. Hanka Hajasová says:

    Ahoj Flo, říkám si, jestli to procento dokonce není vyšší. I já o tom sním, ale částečně už jsem si sen splnila, protože mi vyšla povídka v knize Hakuna Matata, kterou jsme dali dohromady s René Nekudou a dalšími účastníky jeho kurzů tvůrčího psaní. Teď se mi hlavou honí námět na normán, ale nemá ještě konkrétní podobu, tak ho nechávám zrát a užívám si života. Protože věřím, že je pravda, co píšeš. Že před začátkem psaní potřebuju mít rozmyšleno, jaký ten příběh bude a jak dopadne.
    Ať se ti daří.

    1. I tobě a pozdravy vašemu úžasnému projektu, Renému moc fandím.

  24. Adriana says:

    Dobrý den,

    o napsaní knihy přemýšlím už nějaký ten pátek, ale jen mi chybí to odhodlání vrhnout se do toho psaní.
    Ale po přečtení Vašeho článku jsem se rozhodla, že těch 10 minut denně obětuji a zkusím něco malého napsat. Snad z toho někdy něco vzejde. 🙂 😀

  25. Daniela Konecna says:

    Ahoj Flo,

    teď už to ale opravdu musím napsat, asi tě miluju 🙂 Samozřejmě čistě platonicky, snad mi rozumíš 🙂 Můj přitel už asi taky, protože často vařím dle tvých receptů, naposled guláš-
    všichni jsme si náramně pochutnali 🙂 Moc ti fandím a jsem ráda, že tě osud nakonec zavál úplně jiným směrem, vždy se na tvůj blog i recept moc těším. Přeji hodně zdaru a spoustu nápadů na další knihy.

  26. …a tady to máme,díky pane profesore za Florentýnku.Oli

  27. Tak moje první setkání s Tebou je spojeno s úžasnou povídkou na „P“ na matematickém soustředění, čili já už od té osmé třídy vím o Tvé renesanční osobnosti i talentu k psaní 🙂 Dokonce jsem tuhle hledala v nostalgické banánovce s deníky a materiály z té doby, ale tenhle literární skvost ze začátků slavné spisovatelky kuchařek tam bohužel nebyl.

    1. Ty jo! Na tu povídku už jsem zapomněla. Taky ji nemám. Možná by ji mohla mít Markét 🙂

  28. zoltan says:

    potre buji pomoc namsat knihu

  29. Matěj says:

    Dobrý den, snad potěší. ( Jen jméno básně nemám. )

    Píšu báseň pro tu co ztratila dceru,
    a zároveň tolik světla přinesla.
    Když na pánvi smažím cibuli v pěnu,
    Chci myslet na blízkou duši klidodechu.

    Mé ruce napsali dlouhé texty,
    a ty byly ztraceny v mlze.
    Ač v prachu nohy mé klekli,
    zatím najít ztracenou radu nelze.

    Já mám pot a chuť k psaní se pustit,
    Už jen pro jiskry v očích za stěnou z ledu.
    Ať bude slunce hřát či sníh studit,
    Budu v psaní od srpna pokračovat k Lednu.

    Nad ztrátou tvé třetí poloviny,
    Já psáti míním šanci.
    Zvládneme zahánět stíny,
    čílí budeme jako kanci.

    Já nechával se ve snách unést,
    dlouho se bál to zanést na papír.
    Teď troufám si látku přednést,
    ať velmi raduje se hravý vesmír.

    Třeba že kroky své perly nehlídáš,
    možná by achtejisti řekli.
    Věř že jakmile snahou zafoukáš,
    vaše já se v místě střetli.

    Ať hříbata v ukolébavkách tančí s kobylou,
    Ať mladé kachničky plavou a vodu čeří.
    Kéž autoři sepisují cestu bujnou slatinou,
    A ta ať vede k těm co sny štědře měří.

    Klidodechu, Achtejisti- dovolil jsem si tvořit 2 nová slova, ovšem i přes 2 opravy pravopisu mi mohlo něco uniknout, k tomu potřebuji pomoc ledové inteligence.

    Snad jsem trochu potěšil vás, vy vaší zkušeností a radami, jste oblažila mou duši. Začnu tím, že si doporučím od 2- 20 minut- aby to byl na začátek lehčí zvyk na pravidelné psaní a brzy se podělím o pár řádků. Janu zdraví Matěj – jeden ze snilků.

    1. Děkuju a držím palce! Ať to tvoří. Flo.

  30. Matěj says:

    Ps. Dočetl jsem a před tím- https://www.tesnevedle.com/2020/01/17/jak-napsat-knihu/

    Zatím tvořím skratkovité poznámky a básně- když mě kolem někdo inspiruje.

    Pár mích básní je tady-
    https://www.abarin.cz/jeskyne/cave.asp?action=view&dungID=4806&dungName=Hagridova+pta%E8%ED+p%EDse%F2

    Jiné mám v zápisnících. Letos napíši báseň na 50 veršů a pak to dám na ned, jinak próza koza Róza jde pomalu.

  31. Reaguji velmi pozdě, ale reaguji. Důvod. Chtěl bych se pokusit napsat knihu. Jen to má háček, kniha nebude o mě, nebude scifi ani komedie, nebude ani kuchařka, bože vždyť já spálil vajíčka, míchaná vajíčka, ano snědl sem je, neptejte se.
    Kniha bude, měla by být o lidech, dětech, osudech, o životě a to celé má jedno velké a silné slovo ADOPCE.
    Možná bych mohl napsat kuchařku, ale když čtu váš, sloupek?, a kdyz si vzpomenu na ta vajíčka, ne nebudu to zkoušet.
    Proč píšu komentář, ano chci „nakopnout“ jdi do toho. Hruškový Michel dělat nebudu.

    1. Jiří, to je velice silné téma a moc vám fandím, aby kniha vznikla. Pokud chcete nakopnout, ráda tak učiním: pravidelně každý den (bez pardonu a bez výmluv) aplikujte tu část těla, kam je kopnutí směřováno, na židli. A pište. Pište, i když zrovna nemáte inspiraci nebo vám to nejde. Pište aspoň pět minut. Knihy vznikají dlouho, postupně, avšak soustavně. Teprve až to dopíšete, dáte si druhé kolo a přepíšete to.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close