Pokud vás rajčatová polévka straší nepříjemnými vzpomínkami, pokusím se její pověst trochu napravit a dodat vám odvahu k dalšímu ochutnání. Tentokrát totiž nepůjde o řídkou polévku z rajčatového protlaku s rýží nebo drobnými těstovinami, leč o polévku doslova rajskou.
Naservíruju vám rajčatovou polévku krémovou, hebkou, chuťově výraznou, do které se bláznivě zamilujete. Ostatně není léto nejlepší období na prožívání románků?
Pokud do polévky dokonce vložíte výpěstky z vlastní zahrady, míra uspokojení nad plným talířem nejspíš nebude znát hranic.
Základní postup, kterým se rajčatová polévka z čerstvých rajčat připravuje, je zhruba tento: v kastrůlku se na tuku umíchá voňavý základ z nakrájené cibule, česneku a sušených bylinek, na ten se přidají rozkrájená rajčata, trochu se to podlije vodou a společně vaří pár minut doměkka. Nakonec se polévka rozmixuje, čímž se dá prohlásit za hotovou.
Dobré to je, dokonalé nikoliv. Dají se učinit dvě změny pro výraznější, plnější chuť a taky se dají přidat dva fígle pro hladší a lepší konzistenci. Dají se snadno zapamatovat, protože všechna čtyři vylepšení začínají na O.
Dvě finty, aby rajčatová polévka byla chuťově plná a výrazná
Když si v kuchyni položíte otázku, co způsobuje výraznější chuť jídla, jak si odpovíte? Opovažte se přijít s myšlenkou, že lahvička s nápisem magi. Bez té se obejdete.
Opečení
Jedna ze správných odpovědí – dokonce ta nejsprávnější – zní, že prudké opečení surovin přinese nejen povrchové zezlátnutí, ale taky zvýraznění a změnu chuti. Je k tomu potřeba pouze důrazné, nesmlouvavé teplo a trocha tuku, který zezlátnutí umožní.
Bez tuku to úplně nefunguje a za nízkých teplot taky ne.
Pokud chcete jít s výrazným teplem na rajčata, nejsnáze tak lze učinit v troubě. Zapněte horní gril či horní hřání, anebo jen vyhřejte troubu na 220 stupňů. Rajčata rozkrojte napůl, vyskládejte řeznou stranou nahoru, jemně zakápněte olivovým olejem, osolte, případně posypte sušenými provensálskými bylinkami a vložte do nitra rozpálené trouby.
Po zhruba deseti minutách rajčata na povrchu maličko zezlátnou a zatáhnou se. Žádný velký opečený zázrak to nebude, protože vysoký obsah vody v rajčatech opékání přece jenom trochu komplikuje, ale i tak se stane celkem výrazný posun v chuti – a o ten jde. Takto upravená rajčata potom přijdou do rodící se polévky.
Odpaření
Kdysi jsem se ptala jednoho kuchaře ve vyhlášené restauraci s italskou kuchyní, jak to dělají, že i v zimě mají skvostnou rajčatovou polévku, hustou, hutnou a výraznou.
Vysvětlil mi, že se dají použít konzervovaná rajčata (drcená, celá nebo v podobě passaty, jak je libo), neboť ta uchovávají plnou letní chuť. Polévka se pak nechá dlouho vařit a odpařovat, klidně na polovinu původního objemu.
Doma se touto dlouhou několikahodinovou cestou vydávat nechci, zejména ne v létě, ale už i 20 minut lehkého pobublávání v nezakrytém hrnci se projeví.
Nekončete tedy s vařením rajčatové polévky hned po pěti minutách, když jsou suroviny měkké, ale nechte vše společně vařit ještě trochu déle, aby se zmenšil objem vody. Pochopitelně budete muset na pokličku zapomenout, jinak se nic nikam neodpaří. Paropropustnou pokličku jsem ještě nepotkala.
Další dvě finty, aby rajčatová polévka byla hebká, hladká a barevně dokonalá
Jestli mi něco v polévkách vadí, tak jsou to kousky tuhých slupek. Platí to pro polévku rajčatovou a platí to i pro hráškovou ze zeleného hrášku. Vždycky mi pokazí hebký dojem.
Oloupání
Slupky z rajčat tedy musí v mojí kuchyni z polévky pryč. Dá se to zařídit dvěma způsoby: buď hotovou polévku prohnat přes cedník, anebo rajčata oloupat hned na začátku. Vzhledem k pracnosti a ztrátám vždycky volím tu druhou možnost.
Loupání rajčat je naprosto jednoduché, stačí jim udělit teplotní šok. Nejprve je tedy vyskládám do misky a zaliju vroucí vodou. Počkám minutu, vodu sliju a na rajčata napustím ledovou vodu z kohoutku. Pokud se voda příliš zahřeje, ještě ji vyměním za novou studenou.
Po takovém šoku beru jedno rajče po druhém a krouživým pohybem malého nožíku jim uzmu a vykrojím tuhé místo, kde vyrůstala stopka. Tohle místo často dřevnatí a proto nepřispívá k hebkosti polévky. Ani do salátů tato tuhá část nepatří.
Jakmile mám bubáka vyříznutého, úplně jednoduše sloupnu slupky, jde to skoro samo. Teprve takto oloupaná rajčata překrojím napůl a dám zapéct do trouby způsobem, který jsem popsala výše. Peču tedy už bez slupek. Že by se oloupaná rajčata rozpadala, to se bát nemusíte.
Kdybyste chtěli polévku ještě jemnější a doslova hladkou, museli byste lžičkou odstranit i semínka. Ani ta se totiž nedají dobře rozmixovat. Mně semínka na rozdíl od slupek nevadí a dokonce si myslím, že přispívají k lepší chuti, takže je v polévce nechávám.
Ostatní rajčatové produkty
A ještě malá matematika s velkými možnostmi na závěr.
Na polévku pro 4 lidi budete potřebovat jedno kilo čerstvých a opravdu dobře vyzrálých rajčat a zhruba skleničku vody. Taky cibuli, česnek a bylinky, ale o tom víc v receptu samotném.
Podmínkou dobré polévky jsou dobře vyzrálá rajčata. I v tom nejteplejším létě a při té nejlepší sklizni nejspíš nebudou rajčata tak chuťově výrazná a tak červená, jako by byla, kdyby vyrostla v slunné a suché Itálii. Italská rajčatová produkce nemá konkurenci a stejně tak jsou skvělé i konzervované produkty z rajčat, které pochází z této země (to je důležité sledovat na obalu). Nedovedu si představit, že bych bez nich vařila.
A tak se nebojím, ba dokonce doporučuju, kombinovat česká čerstvá rajčata s těmi italskými konzervovanými. Je skoro jedno, zda to budou konzervovaná rajčata celá, drcená nebo v podobě pyré, výsledek bude téměř totožný.
Kombinujte tak, že zachováte celkové množství jeden kilogram rajčat na 4 porce. Můžete vzít kilo čerstvých rajčat a žádná konzervovaná, nebo namíchat 600 g čerstvých a 400 g obsahu z konzervy, anebo 1000 g jenom z konzervy – to když venku vládne ta nejkrutější zima. Čerstvá a konzervovaná rajčata berte jako spojené nádoby s celkovým společným obsahem 1 kilogram a vždycky to dopadne dobře.
V receptu jsem kvůli univerzálnosti napsala množství půl na půl, ale řiďte se tím, co aktuálně máte po ruce.
Přeju vám krásné, nejen letní zážitky nad talířem rajčatové polévky.
Suroviny
- 500 g čerstvých rajčat
- 2 lžíce olivového oleje
- ½ lžičky sušeného oregana, tymiánu nebo provensálských bylinkek
- 500 g konzerovovaných rajčat ve vlastní šťávě, drcených rajčat nebo rajčatového pyré (tzv. passaty) – tyto produkty můžete i nakombinovat
- 1 menší cibule
- 2 stroužky česneku
- ½ lžičky soli
- 2 lžičky cukru (podle potřeby)
Postup
- Troubu zapněte na gril nebo horní ohřev, případně ji vyhřejte na 220 stupňů.
- Rajčata vložte do misky, zalijte vroucí vodou a nechte minutu stát. Vodu slijte, rajčata ihned zchlaďte ve studené vodě, a pak oloupejte: nejprve krouživým pohybem menšího nože vyřízněte tuhé místo, kde stopka vrůstá do rajčete, a potom snadno stáhněte slupku.
- Všechna oloupaná rajčata překrojte napůl a řeznou stranou nahoru je naskládejte na plech. Zakápněte je polovinou olivového oleje, osolte polovinou soli a posypte polovinou bylinek. Zavřete je na deset minut do vyhřáté trouby co nejblíže k hornímu topnému tělesu.
- Mezitím oloupejte a nakrájejte nadrobno česnek i cibuli. Ve středně velkém hrnci na zbývajícím oleji krátce opečte nejprve cibuli se zbytkem soli a bylinek do změknutí a zprůsvitnění. Nemusíte na ni chodit s příliš vysokým žárem, stačí plotýnka zapnutá na střední výkon. Na závěr přidejte i česnek a taky ho nechte rozvonět a změknout, nikoli však zhnědnout.
- Přidejte celý obsah pekáčku i se šťávou, která se uvolnila z rajčat. Do pekáčku nalijte 300 ml vody z kohoutku, pekáček vypláchněte a tuto vodu také vlijte do hrnce. Přidejte konzervovaná rajčata, zamíchejte a nechte na velmi mírném ohni pobublávat aspoň 10 minut, lépe 20 nebo dokonce 30.
- Vezměte ponorný mixér a krátce jím polévku rozmixujte, stačí jen tolik, aby se kousky zmenšily, ale nerozmělnily úplně najemno. Nakonec polévku dosolte podle chuti a nebojte se ji také dosladit. Pokud je na vás příliš hustá, můžete ji trochu naředit vroucí vodou – pak ji ale znovu nezapomeňte dosolit.
- Na talíři můžete doprovodit zakysanou smetanou, anebo olivovým olejem a bylinkami v čele s bazalkou.
Máte pravdu, je to vyníkající…. A když k tomu přidám opečenou papriku a na konec toastový chleba opečený na olivovém oleji a prohozený s bazalkou a pak to všechno rozmixuju… To je taky paráda…
a ako je to s druhom rajcat, su niektore osvedcene na polievku? Mne sa osvedcili malinove ale ine som ani neskusala tak neviem porovnat.. Vdaka za tip 🙂
je to moc dobrá chutná zdravá a jemně pikantní polévka
Tak to už se těším a hned k večeři vyzkouším.
Dcera miluje rajskou polévku.
Moc děkuji za nápad.
Taky dělám rajskou polévku z podobných surovin. Příště zkusím to pěčení a vyvaření.
Osobně přidávám ještě masové kuličky, tak už je z toho plnohodnotný jídlo. Většinou vymačkám ze střívka syrovou klobáskovou směs (chipolaty) a upečuje v troubě. Přidávají polévce báječný šmrnc. Občas taky přidávám malé kuličky mozzarelly.
Hm, doplnění o klobásku či sýr se mi líbí, budu muset zkusit (a nezapomenout).
Milá Flo, děkuji za dnešní recept, ráno jsem ještě nevěděla co budu vařit. Naštěstí jsem všechny ingredience měla doma. Tvá polévka je vynikající, už ji jinak nebudu dělat. Rodina chválila, byla jsem dnes za hvězdu a to jenom díky Tobě.
Polévku z pečených rajčat miluju a každý rok, když nastane „ta pravá“ sezona rajčat, ji dělám. Jenom rajčata před pečením v troubě zakapávám balzamikovým octem a přidávám lžičku cukru – zajistí jejich lepší zkaramelizování. A rajčata neloupu – slupky mi nevadí.
Polévku z rajčat jsem nikdy nevařila a snad ani nejedla, tak přišel čas to vyzkoušet,
letos rajčata na zahrádce zrají velmi pomalu, ale až budou, hned vyzkouším podle tvého receptu, jiný totiž neznám.
Vynikající! Báječná polívka, díky moc za recept a finty 🙂
U nás tuto rajčatovou dělali v jedný nejmenovaný restauraci s nabídkou italských jídel. Kuchař, původně zřejmě vyučený nástěnkář, tuto polévku vždy na závěr vylepšoval umělou šlehačkou ze spreje s vanilkovou (sic!) příchutí, kterou vkusně stříknul doprostřed polívky. Přátelé, inu, doma je doma. Kam se nás hrabou Italové… :-)))
Ale nejsme jediní. V Rusku zas prodávali lahvové pivo s názvem „Češskij standard“. Nic horšího jsem v pivu nepil.
To máme za to 😉
Rajda je výborná záležitost 🙂
Dovolím si maličkost – k pečeným rajčatům přidávám jednu bulvičku pečené červené řepy…. ta barva je pak naprosto skvostná 😀
Jo, a sladím rybízovou marmeládou – moje děti té polévce říkají „školková“
Hezké léto !!!
Díky! 🙂
Díky za inspiraci , nejlepší to bude z domácích rajčat – dozrávají letos později , ale když procházím kolem , neodolám a jedno , dvě slupnu ! 🙂
Zdravím Florentýnko, výborná polévka, dělám ji sice jinak, ale je dobrá a nyní ji vyzkouším i podle tvého receptu.
Přeji hezký zbytek prázdnin. Vlasta
Ahoj.Už se nemůžu dočkat až si ji udělám.Při čtení receptu se mi sbíhaly sliny a chuť opečenych rajčat je výborný nápad.Díky za inspiraci.Jirka.
Děkuji za hezké čtení a přeji hezký zbytek prázdnin. Jarka
Ahoj Flo, od školy rajskou nesnáším, jinak sním všechno. Ale tahle vypadá, že by chtěla vyzkoušet ☺ a syn bude nadšený, ten rajskou miluje, ale musí na ni vždycky čekat až ji uvaří ve škole ? přeji hezké léto. Stáňa
taky jsem rajskou polévku v dětství nesnášela, stejně jako dušenou mrkev, fazolky na smetaně, boršč a podobné „chuťovky“ ze školní jídelny. Ale když jsem to pak uvařila jako dospělá na přání svých dětí, tak mi to najednou začalo chutnat – je prostě poznat, že se to nemusí zahustit půl kilem mouky na úkor základních surovin.
Tuhle rajskou určitě vyzkouším, v Polsku se dají koupit malinová rajčata (pomidory malinowe), ta mají naprosto skvělou chuť – asi takovou, jakou mívala zralá rajčata za socíku (plnou, sladkou, osvěžující, ne jako ty „červené kulaté amarouny“, co dovážíme nezralé z Holandska).
Děkuji Flo za báječný návod, o víkendu bude tato polévka!
Rajskou polévku taky nemůžu ani cítit, ale tohle je něco úplně jiného. 😉
Milá Florentýnko,
díky za recept, rajčata miluju v jakémkoli skupenství 🙂
mňam, máme rajčata od tchánu ze zahrady jdu na polévku..mňam
tak jako skoro každý mé generace jsem díky školní jídelně rajskou nemusela.Až jsem jednou natrefila na podobný recept který se honosil názvem pravá italská(nebo francouzská) a přišlo velké překvapení.ta polévka se zahustila rohlíkem a rozmixovala.Nevím co má suchý rohlík za kouzlo,ale ta polévka byla jedinečná ,bez néj taky dobrá ale přeci jen to nebylo ončo.tak přeji všem krásné léto a přidávám ješté jeden fígl.Kupovaná rajčata uložím do papírové krabice a do tmy.Krásné béhem pár dnů dojdou a jsou od těch ze skleníku k nerozeznání
Takže poslední pravidlo na O bude Orohlíkovat.
Pěkné léto přeji. Já rajskou nemusím asi z dob školní jidelny. Snad se přemluvim a uvařím tuto polévku.
Milá Florentýno,
opět nový a dobrý recept. Máš pravdu, že se to nedá srovnávat s polévkou z dob školní docházky. Už mi tečou sliny. Vlastik
Milá Flo,tato polévka je vynikající,díky za připomenutí receptu.
Ahoj Flo,
dělám úpně stejně, pouze bez česneku, který můj muž nesmí, ale dávám do základu mrkev a nakonec přidám pár snítek čerstvé bazalky.
Chutná všem a hlavně vnoučatům. Přeji krásný zbytek léta.
Zdravím a přeji všem hezký srpen,to to letí,půlka prázdnin je fuč. Rajskou polívajdu můžeme, sice jsem ji nikdy nedělala z opečených rajčat,ale od teďka to budu zkoušet. A rajčata přepasíruji,taky mi v polévce nechutnají slupky. Zavářím do ní malé nočky.Flori,to je moc dobrá prázdninová chuťovka pro pravnoučka.
Měj se dobře a užívej si sluníčka. Alča
Chce to vyzkoušet ta pečená rajčata. Já rajčata neloupu, těch slupek je škoda (teda z mého hlediska). Teď jsem dělala dvě várky a zavařila – všichni máme rajskou moc rádi, tak mu ji dávám sebou, když přijede. Jen dávám víc koření – kromě soli a tymiánu jestě pepř, nové koření, bobkový list, pář hřebíčků a špetku skořice. Mixuju jen málo, chutnají mi ty kousky; nezahušťuju ničím. Do talíře kousek másla a kousek zelené petržele.
Polívky moc často nevařím, přitom mám i tu rajskou ráda. Pečenou se chystám vyzkoušet, to loupání rajčat mi ale moc nejde, tak to odsouvám…
V dětství ji babička vařila z obyčejného protlaku a s nudlemi a byla výborná, zatímco ta ve škole ne.
Tedy monjo, verzi s bulvičkou červené řepy jistě vyzkouším! Jinak já z bylinek dávám jedině bazalku (ovšem nechám se inspirovat a zkusím i provensálské bylinky), a polévku podávám s domácími krutonky a troškou strouhaného sýra. Díky za recept!
P.S. Šlehačka ze spreje je přímo kulinářský zločin, a to nejen v polévce!
ještě jsem jí nikdy neděla ZITRA ZKUSIM!!!
Vařila jsem včera a byla vynikající! Jen jsem do kvůli přítelovým vnoučatům přidala předem uvařená písmenka a navrch lupínkové brontosaury 🙂 – oni teď „jedou“ v cokoliv brontosauřím a snaží se je propašovat úplně všude 🙂 Určitě zopakujeme 🙂 Díky za recept. Petra
Milá Flo, je krásná sezona na rajčata , určitě tu polévku podle Tebe zkusím. Eva
Děkuji moc za inspiraci, tento nový způsob vaření určitě vyzkouším.Hanka
Milá Florentýno,
Děkuji za recept. Nejlepší rajskou polévku jsem jedla v Itálii. A vyzkouším tvůj recept s pečenými rajčaty.
Když tuto polévku dělám , tak rajčata snažím na olivovém oleji s cibulkou, česnekem a bylinkami.
Máme ji moc rádi.
Hezký letní podvečer. Mirka
Ahojky,tak ještě při vzpomínce na rajskou polévku mi naskakuje husí kůže.Trvalo mi skoro čtvrt století,než jsem pozřel nějakou polévku s rajčaty.Mám na mysli boršč,který ovšem dělám s dokonalostí nej.Mnoho lidí dělá tuto polévku a také nej a pod různými názvy moskevský, ukrajinský, či kyjevský.Sami rusové v restauracích neudělají ten správný.Vzpomínám si také na polévku soljanku z ruské restaurace,kde do ni dali i brambory.chuť to mělo hroznou.Nejlepší ruskou soljanku dělali v dobách hlubokého míru v NDR,kde ji za ty léta považovali za svoji.Vzpomněl jsem si na soljanku proto,že mi právě dokvasily rychlokvašky.Dobrou chuť přeje Honza
Milá Flo., díky za tvůj perfektní recept, dělám léta tuto polévku. Rajčata neloupu, také je opeču a po rozmixování přepasíruji, ale s tím rozdílem, že místo vody doleji hovězím vývarem a takto mi moc chutná. Někdy si do ní přidávám strouhání nebo nudle.
Přeji krásný zbytek prázdnin a dovolené.
Flo, je úžasná – rychlá i s pečením domácích rajčátek, voňavá a hustá tak akorát. I když jsem zapomněla asi čtyři přísady, nikdo nepoznal.
Jana
Báječné miluji rajskou polévku a myslím,že ji umím, no tento recept je ale vyladěný a tak zkusím.Jen je mi líto,že je na světě mnoho lidí a tak se pěstování dostatalo do takové fáze kterou známe.Nemají chuť a vůni a nekazí se jako by měly..jsem zelinářka vím jak mají vonět když jsou už nemocná…a tak si musíme nějak pomoci aby chuť byla silnější..děkuji za vychytávku ..
Ahoj Flo, polevka je vynikajici, pry jak z restaurace ??. Rajcatove polevky a omacky nase deti zboznuji.
Dekuji za skvely recept. Miluju tu tvou schopnost donutit mne uvarit skoro vse, co ve ctvrtek posilas:-).
Milá Florentýnko, opět skvělá Vaše práce…určitě vyzkouším!
Ahoj Flo, Tvé recepty mění pohyb v kuchyni ve svátek!
Díky, tak to mám radost!
Milá Flo, tak jsem vyzkoušela a super!!! Díky za recept 🙂
Už před lety jsem propadla kouzlu tvé rajčatové polévky ze základní kuchařky, dneska jsem zkusila tuhle a je taky výborná. Dokonce jsem ji dělala (varování navzdory) jen z rajčat, sešlo se nám jich doma moc, a byla i tak výborná. Jen to loupání trvalo věčnost. Kdybych ji zkoušela v zimě z konzervy, na opékání se mám asi vykašlat, že?
Milá Flo, polévku jsem vyzkoušela hned a znova a snacha se diví, že se vnučka dožaduje červené polívečky a jak prý jsem ji vařila. Porazila jsem (tedy vlastně ty) i jejího otce kuchaře. Jdu vařit a zavařovat x-tou várku. DÍKY!
Renata
Lahoda! Já už snad podle jiné kuchařky nevařím 🙂
Vynikající!!!!
Ostatně jako všechny tvoje recepty.