Pučálka, naklíčený a opečený hrách, je věc natolik tradiční, postní, výživná a zajímavá, že jí věnuju spoustu dnešních řádek.

Až budete hledat něco k večernímu křoupání u televize, vzpomeňte si, že už je tu doba postní, doba odříkání, že se sluší něčeho se vzdát a uvolnit tím místo něčemu dost možná mnohem hodnotnějšímu.

Začnu sentimentálně.

Pučala má milá pučálku,
nesla ji milému na šálku:
„Od lesa k lesu
pučálku nesu,
pu – pu – pu – pu – pu – pu – pučálku,
nesu ji milému na šálku.“

Karel Jaromír Erben, Prostonárodní české písně a říkadla (vydáno r. 1864, str. 428)

Trocha historie
(a národní gastronomické hrdosti)
nikoho nezabije

Rituály a tradice dělají náš život jistějším a pevnějším. Těžko se proto dá věřit tomu, kolik síly se skrývá v pár zrnkách naklíčeného hrachu. Je to skoro neuvěřitelné, co všechno pučálka dokáže.

  • Tak například je velká škoda, že z ulic vymizely babky pučálnice! Seděly u malých kamínek, pražily namočená a naklíčená hrachová zrna a prodávaly je kolemjdoucím. Úplně stejně jako pečené kaštany.
  • Podle pučálky dostala své jméno třetí z šesti postních nedělí, které následovaly po bujarém masopustu. V ten den se pučálka pražila především, i když s mnoha krajovými odlišnostmi a doprovodnými zvyklostmi.
  • Na Hané děvčata pekla pučálku na škaredou středu a pučálka se pak jedla v hospodě. Tu, která s nimi ještě nikdy pučálku nepřipravovala, poslaly do vsi vypůjčit smyšlený pučálník, aby se pak téhle nešťastnici celá dědina vysmála.
  • Na Mladoboleslavsku se vodou z naklíčeného hrachu zaléval hrách k setí nebo jiné obilí, aby bylo odolné proti škůdcům.
  • Na Nepomucku zase na čtvrtou postní neděli pekli pučálku na másle, upravili ji s rozinkami a pokroutkami (cukrovinkami) nasladko a podávali odpoledne ženichům, neboť ten den se chodilo na námluvy.
    Nechyběl u toho ani výmluvný kecal, který vychvaloval ženichovy přednosti. Matka případné nevěsty pak předložila ženichovi pučálku s vidličkou a čekala, zda si řekne o lžíci, aby ukázal, že umí jíst pučálku. Co taky se ženichem, který ani neví, jak se jí pučálka?
  • U Zábřehu týden před smrtnou nedělí obcházela děvčata ves a prosila si hrachu na pučálku, která se pak jedla po vynášení Mařeny.
  • Ze všech národopisných oblastí ale vyniká Chodsko, které má pro pučálku své vlastní pojmenování – pálenec. Opečený hrách se jedl na čtvrtou postní neděli, družebnou. Končily přástky a začínala práce na poli, a to Chodové museli nějak oslavit.
    „Jeren zbytek z toho domácího slavení je tuto, že se připravuje pálenec a podává se v hojnosti všem, hdo ten den přídou do domu. V hospodách dokonce kladou před hosty po talíři na každyj stůl,“ uvádí Hruškův spis Děreček včalařem z roku 1927. A tak mládež toho dne dočkala, děvčata se scházela s chlapci, jedl se pálenec, nabídlo se další bohaté pohoštění, pilo se pivo a kořalka a navíc se téhle zábavě říkalo spouštědlo, protože se nejedna dívka spustila s chlapcem.

Vidíte, co všechno v naší národní tradici způsobila hrstka hrachu? Co všechno se kolem ní každý rok zas a znovu událo s naprostou pravidelností a jistotou?

Třeba máte na pučálku čili pálenec svoje vlastní vzpomínky. Třeba pučálka patří do vašeho života. Třeba ale nic takového nemáte a bude se vám hodit aspoň recept. V tom případě se nechte zlákat na vyzkoušení, protože pučálka je návyková víc než bramborové chipsy.

Jak klíčit snadno, rychle a s jednoduchým vybavením

Na klíčení budete potřebovat pouze jednu zavařovací sklenici. Nic víc.

Speciální vybavení nekupujte, šetřete peníze třeba na pořádný kus masa. Když zvládly klíčit naše babičky a prababičky s prostě vybavenou kuchyní, jde to jednoduše i v dnešní době.

Jak naklíčit hrách

Všechno jsem vám to shrnula v několika snadných krocích.

  1. Kupte si ten správný hrách. Aby vaším jarním, zdravým, makrobiotickým choutkám bylo učiněno zadost, ze všeho nejdřív si uvědomte, že nemůžete naklíčit půlený hrách. Potřebujete celá semena, se slupkou a zárodečným klíčkem. Všechny jiné úpravy hrachu už jsou mrtvé a nevyklíčí. Tudíž si v obchodě pořiďte jedno levné balení celého hrachu, obvykle se prodává po půl kile.
  2. Hrách pečlivě přeberte, protože když necháte ve vlhkém prostředí něco, co vyklíčit nemůže, může se to začít kazit, plesnivět nebo jinak zlobit. Takže všechny slupky, půlky a smetí pryč.
  3. Hrách propláchněte a zbavte ho tak případných ochranných postřiků. Nasypte do obyčejné sklenice a zalijte vodou do dvojnásobné výšky, než má hrách. Zakryjte něčím proti prachu a nechte stát namočené třeba na okně 24 hodin do druhého dne. Vyhněte se oknům, kde svítí přímé slunce příliš dlouho během dne. Hrách během této doby nabobtná a pojme dost tekutiny na to, aby mohl začít klíčit.
  4. Druhý den slijte všechnu zbývající vodu, která se nevsákla do hrachu. Hrášek jemně propláchněte čerstvou studenou (ale ne ledovou) vodou, nechte okapat a zase vraťte do sklenice. Tentokrát už tedy pokračujte bez vody. Zakryjte a dejte zpět na okno. Opět nechte stát 24 hodin.
    Pro zakrytí se mi nejlépe osvědčila potravinová fólie, do které lze udělat dvě nebo tři dírky špičkou nože, aby hrášek mohl trochu dýchat, ale přitom se zbytečně nevysušoval. Případně vezměte šroubovací uzávěr od sklenice, nechte do něj silného muže udělat nějakým jeho oblíbeným nástrojem pár dírek a tím sklenici zavřete.
  5. Třetí den jsou již na hrášku viditelné půl až centimetr dlouhé klíčky. Znovu hrášek propláchněte vodou a nechte okapat. Postupujte jemně, abyste neulámali klíčky. Buď už můžete hrášek rovnou použít na pučálku, nebo ho nechte ještě naposledy ve sklenici na okně dalších 24 hodin.

jak klíčit doma

Klíčení jiných semen

Upřímně si myslím, že tohle cvičení si můžete zopakovat i s jinými, rychle klíčícími semeny. Hodí se například čočka, zelená čočka z Puy, mungo fazolky, ředkvička, řeřicha, cizrna nebo brokolice.

Vidíte sami, že se jedná především o luštěniny, které najdete v každých potravinách (jen prosím vás nezkoušejte naklíčit půlenou červenou čočku, myslím, že už víte proč).

Pokud chcete klíčit semínka zeleniny, zapomeňte na to, že koupíte obyčejné osivo v zahradnictví. Taková semínka jsou mořená a nevhodná k jídlu. Občas mají v zahradnictvích (vím zcela jistě například o zahradnickém centru v Bauhausu) nebo ve zdravých výživách semínka neupravovaná, tak ta si klidně kupte.

Co se týká dávkování, postupujte obezřetně, protože naklíčená semena značně nabudou. Odhadem dostanete po nabobtnání a naklíčení asi 4-5x větší objem.

Ať už klíčky skončí v salátu nebo na pánvi v másle, určitě si můžete říct, že na konci zimy byste těžko hledali smysluplnější, levnější a výživnější zeleninu.

naklíčený hrách recept

Další podoby klíčků a mladičkých rostlinek

Jaký je rozdíl mezi klíčky a microgreens?
Microgreens (čtěte majkrogríns), nepřeložitelné slovo znamenající něco jako miniaturní zelené lístečky, jsou dalším stádiem klíčícího semínka. Z klíčku se po čase vyklubou dva oblé děložní lístky. Po nich se objeví dva pravé listy, které už mají příslušný tvar a vzhled, jaký potom najdete na dospělé rostlině. Když v tomto stavu výhonek utrhnete, můžete téhle sklizni říkat microgreens.

Jaký je rozdíl mezi microgreens a baby listy?
Baby (čtěte bejby) listy jsou další vývojové stádium po microgreens. Rostlinka už má mnohem víc lístků, než první dva pravé listy, ale ještě není dospělá. Její listy jsou menší a jemnější a hodí se hlavně do salátu, na tepelnou úpravu je jich škoda. Typický příklad najdete u špenátu – baby špenát se dá jíst syrový a je tak velmi dobrý, ale dospělé špenátové listy jsou tuhé a zaslouží si alespoň rychlou tepelnou úpravu.

Domácí úkol na víkend

Dejte něco klíčit a pak to snězte. Když to bude hrách, klidně si ho opečte v pučálníku. Pokud se rozhodnete pro jiná semínka nebo třeba jejich směs, vyniknou hlavně v salátu.

pečená pučálka

Abych nezapomněla – pučálku podávejte zásadně se lžičkou. Pokud jste četli pečlivě, tak víte proč.

Pučálka neboli pálenec

Pučálka neboli pálenec

Suroviny

  • 100 g suchého hrachu (celého, neloupaného)
  • sůl, pepř, případně cukr krupice – od všeho podle chuti
  • 2 vrchovaté lžíce másla

Postup

  1. Hrách dva nebo tři dny předem přeberte, propláchněte, zalijte vodou aspoň tři centimetry nad hrách a nechte 24 hodin stát namočené v zavařovací sklenici (pokud máte v kuchyni příliš teplo, umístěte hrách do chladnější místnosti nebo na okno).
  2. Druhý den z hrachu slijte zbývající vodu a rychle hrách propláchněte čerstvou vodou. Opět slijte a vraťte do sklenice. Sklenici utěsněte přilnavou potravinářskou fólií, udělejte do ní několik dírek špičkou nože, aby hrášek mohl dýchat, ale zbytečně se nevysušoval, a nechte jej stát na stejném místě, co prve.
  3. Třetí den jsou již na hrášku viditelné půl až centimetr dlouhé klíčky. Buď zopakujte totéž, co druhý den, nebo už můžete opéct pučálku:
  4. V pánvi rozehřejte máslo. Jakmile zpění, vsypte naklíčený hrách, osolte špetkou soli, opepřete čerstvě mletým černým pepřem a opékejte na silném plameni tři až pět minut, dokud hrách neztratí svou měkkou syrovost a šťavnatost. Obsahem pánve zbytečně nepromíchávejte, stačí občasné protřesení, jinak se uvolní slupky. Hrášek opékáním postupně změkne a jakoby zesládne. Neváhejte v průběhu pražení kdykoli ochutnávat. Hotový hrášek je lehce křupavý.
  5. Před podáváním osolte nebo ochuťte cukrem, obojí je dobré. V případě sladké varianty můžete přidat také sušené rozinky. Nasypte na talíř, postavte doprostřed stolu a klidně si při ujídání naplánujte dovolenou na Chodsku. Třeba se do té doby pučálka objeví v tamních hospodách, jako tomu bylo dřív.

 
 
Já jsem se vypovídala a teď je čas na vás. Patří pučálka do vašeho života, vašich tradic a rituálů? Pocházíte odněkud, kde se zvyky kolem pučálky dodržovaly? Nebo je pro vás nová a nemůžete se dočkat, až ochutnáte její jemnou, svůdnou, oříškovou chuť? Dejte mi vědět v komentářích.

PS. Nezapomeňte článek sdílet svým známým a blízkým, ať můžou taky ochutnat. Kliknutí na sdílecí tlačítko vás přenese na sociální sítě.

Zapojte se do diskuze

  1. Znám ten název pučálka, ale nevěděla jsem, co to je a odkud pochází. Já dávám občas naklíčit mungo fazolky a hrách teď určitě vyzkouším. Pěkný den, Iveta

    1. Taky přeju pěkný den, Iveto, a budu se těšit na výsledky z kuchyně! Flo.

  2. eva kubíčková says:

    Milá Florentýnko,
    jsem moc ráda, že jsem narazila na Tvé stránky, které mi neskutečným způsobem pomáhají v mých kuchařských počátcích.Pučalku jsem poprvé s manželem jedli o loňských velikonocích v rožnovském skanzenu a já si pak marně lámala hlavu, jak si takovou pochoutku připravit.A dnes se mi dostává návodu.Děkuji!

    1. Evi, tak to mě moc těší, že jsem se takhle trefila a že míra radosti narůstá 🙂 Bylo — a je — mi potěšením. Flo.

  3. Moc děkuji za článek. Přiznám se, že jsem znala dosud jen Pučálkovic Aminu 🙂 Článek dál nasdílím a hrách naklíčím 🙂

    1. No jo, Veroniko, vidíš, Aminu jsem úplně zapomněla zmínit! 🙂

  4. Eva Černá says:

    Milá Frorentýnko,
    pučálku jsem ve svém požehnaném věku k mé ostudě znala jen podle jména, moc děkuji za inspiraci a návod na snadné klíčení luštěnin.

    1. Evi, rádo se stalo, tak ať se vše v kuchyni vydaří. Flo.

  5. Přiznávám spolu s Veronikou, znal jsem a ne osobně jen Pučálkovic Aminu.
    Vzdělal jsem se tedy a už se těším až to ochutnáme. Moc a moc děkuju.

  6. Jarka Š. says:

    Milá F.Každý čt.se těším na vaše rady,recepty,zkušenosti.Chtěla bych Vám poděkovat za ty koblihy opravdu se povedly na první pokus.Pučálku neznám ale určitě ji udělám.Moc děkuji Jarka Š.

    1. Jarko, jste skvělá, mám radost z vás i z těch koblih! Flo.

  7. Ireenka says:

    Milá Flo,
    zírám! Nikdy se ke mně ještě pučálka nedostala a už vůbec bych si ten pojem nespojila s hrachem :). Jsem strašně zvědavá na tu chuť, až to opražím…jen ještě dotaz – na obrázku vidím žlutý hrách, je možno použít i zelený?

    1. Ireenko, hrách jsem klíčila zelený, ale je to jedno. On zhruba druhý nebo třetí den zesvětlá, protože se mu začne uvolňovat slupka, vznikne pod ní dutinka tím pádem přestane být dobře vidět, co je pod slupkou. Takže to pak na fotce vypadá jako žluté. Použij jakýkoli celý, neloupaný, nepůlený hrách, určený pro potravinářské účely 🙂

  8. Dobré dopoledne,
    u nás pučálka nefrčí a co si pamatuju, nikdy nefrčela. Ale ráda jí vyzkouším, protože loňskou úrodu hrášku za nás zbaštily červíci. U mě doma občas klíčí řeřicha do stadia microgreens. A občas, většinou spíš nechtětě, protože ji zapomenu dát vařit také cizrna a quinoa. Co klíčím záměrně jsou mungo fazolky. Zelenou čočku ráda vyzkouším, mám jí doma dostatek. Pěkné směsi na klíčení mívá sonnentor. Jinak pro mě je mlsání k televizi poslední dobou hlavně vařená, řádně solená cizrna 🙂 za mě předčí jakékoliv smažené chipsy.
    Ještě mě napadá – všechny semínka co dávám do chlebu taky dávám namočit, ale to spíš tak symbolicky na jeden den, aby se semena, resp.enzymy v nich trochu aktivovala, protože třeba když do těsta nasypu celá lněná semínka bez nějaké drcení nebo mixování, tak naprosto nezměněné projdou metabolismem – aby se všechny ty prospěšné látky do těla opravdu dostaly, tak je právě dobré buď drtit, nebo lépe trochu naklíčit či aktivovat 🙂

    1. Ten tip na Sonnentor, je moc fajn, ráda se podívám.

      A s těma semínkama máš naprostou pravdu, jejich slupka je tak tvrdá, aby je ochránila, že je lepší ji nějak povolit nebo narušit, než si je člověk přidá do jídla. Díky za cenný postřeh.

  9. Dobrý den, Flo,
    pučálka byla pokrmem mého mládí, ani nevím, jak se ji u nás doma říkalo, matně si pamatuji, že se snad pražila jen tak, bez maštění, asi to byl valašský „popcorn“, ne?
    Zastávám názor – luštěniny aspoň jednou týdně- většinou v pátek- žeby připomenutí náročného půstu?
    Vaše povídání a recept mne vedly k vygůglování informací, a tam jsem se dočetl, že Mistr Jan Rokycana, blahé paměti, pravil, že pučálka vlastně ani postním jídlem není, neboť Čechové se jí dokonce, slušně řečeno “ přežírají“.
    Udělal jsem inventuru zásob, mám tak půlkilovku žlutého – celého- hrachu, možná, že se do experimentu klíčení dám.
    Jinak se stále držím mezi 90 a 91 kily,ojediněle pod devadesát, případnou pučálkou to nepokazím, žeáno?
    Přeji hezký tento i následující postní dny – Jaroslav S.

    1. Jaroslave, nevidím důvod, proč by to nemělo jít pražit nasucho, jen to chce opravdu vysoký žár plotýnky. Ale já bych tu pánev aspoň trochu, nenápadně, poškádlila tukem, to kvůli chuti.

      K těm kilům můžu blahopřát, nebo ještě bojujete sám se sebou? Též přeju pěkné dny, Flo.

  10. Hanka M. says:

    Moc děkuji za článek! O pučálce jsem slyšela, ale nikdy jsem ji nevařila, tak to hned napravím. Jen dotaz- pučálka se jí jen teplá nebo i studená???
    Jinak mám ráda naklíčené mungo fazole 🙂

    1. Hanko, čím dřív po upražení ji sníš, tím líp. Jak postupně chladne, ztrácí křupavost. Druhý den už mi například nechutná vůbec.

  11. Vůbec jsem pučálku neznala, jen Pučálkovic Aminu, ale ráda jsem si vše o ní přečetla. Půst bych nevydržela, jídlo je mé hoby, zrovna jsem dopekla bramborovou buchtu, která provoněla celý byt. Očistu nasadím, až vyraší kopřivy, budu pít 14 dní odvar z kopřiv, jako každý rok pro dobrý pocit.
    Ivana

    1. Ivanko, já myslím, že nejde o to šest týdnů nejíst nebo jíst málo, ale spíš přemýšlet o složení stravy. Tělu občas pomůže, když se mu odlehčí.

      Prozradíš mi prosím, jak děláš ten odvar z kopřiv? Flo.

  12. Zdeňka says:

    Ahoj já osobně tradice moc nedodržuji,rada si o nich přečtu a pousměji nad některými,třeba nad touto.
    Každopádně běžela jsem se juknou na ten hrách a pouze pulený:( .Teď už se k tomu určitě nedostanu a nenaklíčím si jej.Taková jsem já.
    Děkuji za krásnou inspiraci třeba na jindy.

    1. Půlený nevyklíčí, to je škoda. Tak příště 🙂

  13. Pučálka je pro mě nová, nikdy jsem ji nejedla a tak se těším až vyzkouším. Zatím jsem jedla jen mungo a to mi chutnalo, tak snad to bude taky tak dobré.

    1. Ivush, je to něco úplně jiného, než syrové klíčky, opečený hrách ztratí syrovou šťavnatost a zesládne. Takže pozor na očekávání 🙂

  14. Flo, děkuji za skvělou inspiraci, určitě vyzkouším. Ještě bych se chtěla zeptat na ty ostatní klíčky – např. ředkvička, pakliže nemáme semena kupovat v zahrádkářství, pak kde tedy?

    Děkuji a přeji krásný den

    Jana

    1. Jani, už jsem to tu někde psala: občas v zahradnictvích mají neupravená semínka, na obalu je přímo napsáno, že jsou určena na klíčky k jídlu. Nedá se ten nápis přehlídnout, takže pokud tápeš nebo nevíš, nejspíš to budou jen semínka s zasetí. A pak ještě prodejny se zdravou výživou.

  15. Milá Florentýnko,
    různá semena nechávám klíčit, dokonce jsem si koupila nakličovací misku, protože fígl se zavařovačkou jsem neznala, ale o pučálce a o takovéto přípravě naklíčeného hrachu jsem nikdy neslyšela, ale už se těším , až to vyzkouším .

    1. Ivet, tak ať se to povede! Flo.

  16. Renata says:

    Pučálku určitě vyzkouším, zatím sem o ní neslyšela. Děkuji za rady o tom jak naklíčit luštěniny. Máte někdo nějaký recept jak naklíčené luštěniny využít např. v salátu? Děkuji

    1. Renato, prostě klíčky přidáš do svého oblíbeného salátu, nejlépe nahoru na posypání. Taky jim to svědčí na krémových polévkách, na chlebech s tvarohovou pomazánkou, nebo třeba na plněných vejcích.

    2. Renata says:

      Na těch plněných vejcích to zní dobře, i na té polévce zkusím vyzkoušet. Jen jestli se můžu zeptat čím by se hodilo ty vejce naplnit? Děkuji

      1. Reni, z vařených vajec vydlabeš žloutky, rozšťoucháš vidličkou, a obvykle smícháš s majonézou nebo jogurtem, případně dochutíš kořením, bylinkami, kyselými okurkami, hořčicí. Pak to naplníš zpět, sypeš klíčky.

  17. Míša says:

    Pučálku jsem zkoušela, jenže hrách mi nenaklíčil, byť se jednalo o celý a neloupaný…asi prošel nějakou úprav. A nebo jsem postupovala nějak špatně (což je u mě taky možné, protože si vždycky někde něco přečtu a pak už se k návodu nevracím a dělám si posvém 🙂 ).
    Určitě vyzkouším znovu, mám momentálně namočenou cizrnu, tak možná zkusím rovnou s ní.

    1. Míšo, taky ten hrášek mohl být starý, semena po určité době ztrácí klíčivost. Opékat naklíčenou cizrnu jsem nezkoušela, takže neumím říct, jestli je to dobrý nápad.

    2. Kateřina says:

      s cizrnou je to ok, pučálkovala jsem ji dřív než hrách. dá se přidat i jiné koření, třeba kari čí nějaké indické masaly.

      1. Katko, díky za další nápady! Flo.

  18. Pavlína Heryánová says:

    Ahoj,pučálku jsem nikdy nejedla,hned si jdu namočit hrách a zkusim to. Jinak miluji naklíčenou řeřichu,kterou mám v těchto dnech pořád na okně a přidávám ji téměř do všeho.. 🙂

    1. Jojo, řeřicha je skvělý posel jara, když ještě není kde utrhnout něco zeleného 🙂 Jen si myslím, že řeřicha se spíš používá ve stádiu microgreens, tj. s několika málo lístky, takže nejde tak docela o klíčky.

  19. Katarína says:

    Určite tento recept vyskúšam, hoci som sa s týmto názvom stretla po prvý raz. Kedysi som nakličovala iba šošovicu a na Slovensku máme „kalkíš“. Čo si pamätám, tak sa to robilo tak, že sa dalo naklíčiť obilie a voda z neho sa zliala a zahustila hladkou múkou. Táto zmes sa dala zapiecť do rúry.

    1. Katarína, kalkíš zní velmi zajímavě, skoro se to bojím vyzkoušet 🙂 Jedla jsi to někdy? Je to dobré?

    2. Recept na kalkíš som zháňala roky (asi pred rokom som našla a netuším kam uložila). Babička spomínala, že u nich v dedine sa robieval. Bolo to naklíčené obilie upečené na plechu a potom to tuším natierali na chlieb. Na pohľad nič vábneho ale chuťovo to musí byť veľmi dobré. Chcela by som to niekedy ochutnať.

    3. Aha, díky, podívám se po tom.

  20. Veronika Kadlecová says:

    Děkuji, Flo. Díky tobě jsem konečně získala způsob, jak jednoduše klíčit luštěniny. Už stojí hrášek na okně a jsem zvědavá, jak mi to napoprvé půjde. Taky jsem udělala podle tvých rad pár změn ve způsobu vaření a můj muž se od té doby každý den spolehlivě „ožírá z jídla“ – jak sám říká. Taky je připravený baštit klíčky. Máš skvělý vliv. 😀

    1. Já? Ty máš skvělý vliv. Všechno jsi to musela udělat, nachystat a uvařit, tak jaképak copak 🙂 Držím palce hrášku, ať se mu dobře klíčí, a pozdravy tvému drahému muži! Flo.

  21. Kdysi jsme pučálku vyzkoušeli, no je to tak 10 let a tuším, že valný úspěch neměla… Ale možná je to tím, že receptura hlásala hrách osladit. Třeba na slano bude mít větší úspěch 🙂

    1. Taky mi sladký moc nechutná, přišlo mi to velmi zvláštní a nezvyklé, zůstali jsme doma pouze u slané varianty.

  22. Monika says:

    Tak tento článek mě velice potěšil!! Jsem se dozvěděla o pučálce spoustu nových informací, děkuji. Klíčím už dlouho a moc ráda. Nejvíce však hrách a čočku,(řeřichu), protože toho je doma vždy dostatek 🙂 Mě chutnají tedy nijak tepelně neupravené, už kvůli vitamínům, ale když se jimi posype například horká polévka na talíři nebo se zamíchají do horké bramborové kaše……Hmmm to je dobrůtka 😀

    1. Moniko, díky za ten nápad zamíchat klíčky do kaše, to musím nutně vyzkoušet!

  23. U nás se jí semínka naklíčená i nenaklíčená. Nenaklíčená – dýňová, slunečnicová (ta slunečnicová i opražená a osolená prodávají v Peny – skvělá!) Naklíčené luštěniny spíše přes zimu a hlavně do luštěninových salátů. I slepice dostávají naklíčené obilí aby bylo výživnější. Naklíčeným mungo fazolkám jsme s dětmi říkali opičky a zobeme je během celého roku. První den je máčíme ve vodě a od druhého dne je dáme na síto nad misku s vodou. Jedenkrát denně propláchneme, vyzobeme ty s nejdelšími klíčky a dáme opět na síto.(asi tři dny vydrží) Také pravidelně klíčíme řeřichu , vynikajíví jako bylinka, jen by se jí nemělo sníst za den větší množství než jednu lžíci. Jenou jsem si v restauraci objednala pstruha s pyré ze zeleného hrášku a oni ho ozdobili klíčky z červené řepy, vypadaly jako červené nitky a byly chuťově velmi zajímavé. Pučálku jsem ještě nezkoušela i když ji znám. Asi vyzkouším, Díky za tip. Ivana

    1. Ivanko, já děkuju za spoustu dalších zajímavých nápadů, co s klíčky. Ta naklíčená řepa je mimochodem opravdu krásná. Flo.

  24. Hezký večer Flo,
    děkuji za výbornou inspiraci s pučálkou a dovol abych se podělila o svoji zkušenost z mungo. Fazolky jsem již dřív zkoušela klíčit na vatě jako řeřichu, ale jen se to zkazilo a nic nevyrostlo. Pak mi někdo poslal tento postup, který jsem vyzkoušela a funguje perfektně:
    1. připravíme si ta 1pl lžíci fazolek, obyčejnou klenici nebo hrníček na čaj a 0,5 litrovou pet lahev od vody
    2. do dna lahve uděláme několik otvorů nožem tak, aby fazolky nepropadly, jenom mohla odtékat voda, když je budeme proplachovat
    3. do lahve vhodíme fazolky, propáchneme je studenou vodou, lahev postavíme do hrníčku a naplníme vodou tak, aby fazolky byly pořádně zalité a necháme 24 hodin máčet – krásně nám nabobtnají
    4. po této době pet vytáhneme z hrníčku, vodu necháme odtéct a další 2-3 dny necháme klíčit a růst, ovšem během každého dne tak 3-4 fazolky propláchneme, musí se udržovat ve vlhku, ale ne v mokru
    5. poslední den fazoky zaplní skoro celou pet, nožem ji tedy rozřízneme, klíčky vysypeme na cedník, propláchneme, necháme okapat a můžeme použít do salátu, v lednici vydrží cca 4 dny v uzavřené krabičce
    Semínka mungo se dají koupit u vietnamských trhovců se zeleninou, v Praze jsme je koupili v tržnici SAPA a je to mňamina 🙂

    1. Jani, tobě taky moc díky za dodatečné rady, jak klíčit a kde nakupovat. Flo.

  25. DĚKUJI ZA DNEŠNI RECEPT NA PUČÁLKU. PŘIZNÁM SE ŽE JSEM TO JEŠTĚ NIKDY NESLYŠELA, ALE HNED JSEM TO ŠLA PŘIPRAVIT SE SYNKEM KERÝ JE NATĚŠENÝ PRO VŠE NOVÉ A O TO VÍC KDYŽ JE TO K JÍDLU.
    DÍKY ZA TIP ILKA

    1. Ilko, rádo se stalo, tak ať se to všechno podaří. Flo.

  26. Milá Flo,
    děkuji,o pučalce jsem nikdy neslyšela i když pocházím z města Magdaleny
    Dobromily Rettigové (Litomyšl).Ráda se zapojím a vyzkouším a ráda se postím.
    Už se těším na zdravé křoupání zdravím Jitka.

    1. Jitko, díky za zprávu a taky zdravím, Flo.

  27. Já jsem poprvé a naposledy ochutnala pučálku na „kuchyni našich babiček“, kterou po několik let před vánocemi pořádalo mělnické muzeum. Mezi jinými dobrotami mě nezaujala. Chipsy nekonzumuji, tak je nemusím nahrazovat. Ale třeba mi ji někdo nabídne dobře ochucenou.

    1. Marto, ono dost záleží na tom, jak je pučálka čerstvě upražená (a tedy i křupavá), jak je ochucená a taky na čem se pražila. Pokud někde chvíli stojí, tak změkne, zvlhne a přijde mi podstatně méně chutná než čerstvá.

  28. Ahoj,
    Tak pucalka mi zůstala do dneska neznámou. Ale jinak náhoda s synchronicita, včera ráno jsem se rozhodla poprvé neco naklicit, volba padla na mungo a konopne semínko. Proplachuju, vypadá to, že fakt klíčí:-)
    Pěkné postni období,
    Hanka

    1. Hanko, ono to vypadá, že se klíčí všude, zrovna jsem otevřela jeden časopis o jídle a je tam spousta receptů s klíčky. Taky internet je jich plný 🙂

      Jak chutná naklíčené konopné semínko? Taky klíčí tak rychle?

  29. Markéta says:

    V naší rodině se pučálka nepřipravovala, matně jsem věděla, že jde o tradiční postní jídlo.

    1. Markéto, díky za zprávu, ani u nás se pučálka nepřipravovala. Tím spíš si myslím, že je nejvyšší čas ji zase pěkně oprášit a resuscitovat.

  30. Florentýnko,dobrý den.Moc děkuji za vyčerpávající článek .Spousta inspirativních informací je důvodem k vyzkoušení této dobrůtky,už vzhledem k tomu,že manžel pochází z Chodska:-) a když máme ten půst…

    1. Alenko, tak to je mi naprosto jasný, že bez pučálky se letos doma neobejdete! 🙂

  31. Ahoj Florentýno,
    slovo pučálka znám, ale vůbec jsem netušila, co to je, jen nějak matně, že to je něco tradičního. Tak jsem ráda, že už to vím a nyní končím a jdu hledat zavařovací sklenici 🙂

    1. Leni, tak doufám, že jsi ji našla a máš už ji naplněnou 🙂

  32. Zdravím Florentýnko,pučálku znám a jednou jsem jí dělala, nějak se tenkrát nepovedla. Tak se pokusím o druhý pokus dle Tvého návodu. Díky za všechny recepty. Zkouším, pochutnávám si.Svatka

    1. Tak snad to tentokrát vyjde, Svatko! Díky za tvou přízeň. Jsem ráda, že tu jsi. Flo.

  33. Iva B. says:

    Ahoj Florentýno,
    děkuji, zajímavý článek. O pučálce jsem dříve neslyšela, ale chtěla bych ji vyzkoušet z cizrny – zjistila jsem, že se mi nějak „namnožila“ ve spíži:-)

    1. Iva B. says:

      Florentýnko, hlásím, že jsme právě snědli pokusnou pučálku – ale z cizrny. Půlku cizrny opečené na másle jsem pak dosolila (slaná varianta) a druhou půlku pocukrovala a přidala rozinky. Ačkoliv nemáme srovnání s originálem v podobě hrachu, tak nám tato slaná i sladká cizrnová varianta chutnala a věřím, že si to ještě někdy zopakujeme.

      1. Super, díky za vyzkoušení, Ivo, aspoň vím, že to taky funguje na cizrnu a že ty klíčky na okně nepřijdou nazmar 🙂

  34. Halina says:

    Ahoj Florentyno.Pucalku neznam ale rada ji vyskousim.Diky za bezva recepty,

    1. Halino, potěšení je na mé straně. Děkuju též. Flo.

  35. Milá Florentýno, díky za recept. Zrovna „zobu“ pučálku z cizrny a nemůžu přestat. Utěšuji se tím, že je to velice zdravé, takže na množství nehledím 🙂 Těším se na další články. Petra

    1. Samozřejmě, Petro, že je to velice zdravé, jak taky jinak, že 🙂

  36. Milá Flo,
    Pučálku jsme zkoušela už loni. Pučela mi na plechu. Letos to zkouším ve sklenici od medu, zabírá to méně místa v kuchyni 😉
    Na dovolené v Egyptě jsme jedli tímto způsobem připravené nějaké malé fazole. Bylo to prima ke chroustání, jen nevím co to bylo za fazolky. Těším se, že až si jednou otevřu vlastní hospodu, bude k pivu pučálka.

    1. Jity, hospoda s pučálkou? Opravdu? Tak to je pecka! Držím palce, ať se tvůj sen splní.

  37. Milá Florentýnko,
    díky za bezva „polopatické“ popsání prima receptů.
    Jen zaslechnu HRÁCH a umírám…, ale pučálku asi budu muset vyzkoušet.
    Díky a těším se na další rady.

    1. Aničko, tak to je milé, že kvůli pučálce dáš hrachu šanci. Příště bude něco bez hrachu, jo? 🙂

  38. Katka says:

    Ahoj Florentýno,
    moc krásný článek. Ani jsem nevěděla, co je to pučálka. Určitě to vyzkouším! Děkuji 🙂

    1. Rádo se stalo, děkuju za milý komentář, Katko.

  39. Hezký den Flo,
    děkuji za recept, už se těším, až vlastnoruční Pučálku ochutnám 🙂 Jen se chci ještě zeptat, jí se to pouze teplé ihned po upražení nebo lze konzumovat i studené? Díky 🙂

    1. Ivo, teplé a křupavé je to podstatně lepší, než studené. Ale jíst se to dá tak i tak.

  40. Veronika Kadlecová says:

    Ahoj Flo, pučálka se podařila a oběma nám moc chutnala, takže jsem dala naklíčit i adzuki červené fazolky a střídám to. Dnes jsem si z nich udělala smaženici a byla jedinečná. Výhodou je, že k ní nemusí být už žádné pečivo.

    1. To zní úplně skvěle, Veroniko!

  41. Dekujeme za bajecny recept, prave klicime 2. varku. Deti i ja jsme si moc pochutnali. Dcera ted vyzaduje syrovy nakliceny hrasek do skoly na svacinu.

    1. A tak to má být! Díky za vyzkoušení, jsem ráda, že tvé děti mají tak krásně obohacený jídelníček.

  42. HanaStefková says:

    Tak pučálku jsem objevila před několika lety. Dělám ji se špekem, tedy rozpustím špek, zamíchám naklíčený hrách a opeču. Děti se po tom můžou utlouct. Výborně se osvědčila i nasypaná na těstoviny spolu s kečupem a sýrem! Jinak taky klíčím kde co, naco kupovat v zimě chemická, nedozrálá, drahá rajčata když mi zelenina vyroste doma na misce a skoro zadarmo. Hana

    1. Hani, díky za ten nápad se špekem, moc se mi líbí. S rajčatami též naprostý souhlas. Flo.

  43. Vďaka za článok. O pučálke som už počula, ale nevedela som, čo si pod tým predstaviť. Očakávala som asi niečo na spôsob kalkíša (naklíčené obilie zapečené na plechu), alebo mazanca (skrátka nejaký koláč, alebo „buchta“) – ale z hrachu. Toto vyzerá veľmi zaujímavo, niekedy určite vyskúšame. Tak vravíte, že naši (vaši) predkovia to jedávali cez pôst?
    (Hrach klíčim dosť často – a jem len tak, ako „svačinku“. Jednoducho si dám za hrsť naklíčených zŕn do úst. Takisto napr. šošovicu, alebo obilie, čokoľvek, čo zoženiem a napadne mi líčiť. Asi by som mala skúsiť aj „serióznejšie“ spôsoby – aspoň ten šalát, či polievku… a určite pučálku!)

    1. Tak som dnes skúšala pražiť cícer (cizrna). (posledný naklíčený hrach som zjedla skôr, ako som ho stihla upražiť 😉 ) Dobré je to… s balkánskym syrom a nakrájanou rajčinou kľudne aj na večeru 😉 )

      PS: Skúsila som pražiť cícer s klíčkami ako píšete v článku, aj taký čerstvejší – len napučaný – 1 deň namočený. Myslím žestačí cícer napučať (1 deň), ten bez klíčkov bol tiež dobrý, možno ešte lepší. Ako pražené oriešky. Vyklíčený by som skôr asi sypala do šalátu. (Ešte vyskúšam, aké to bude s hrachom.)

    2. Ale chlapi mi to nechcú… :-/

      1. Každopádně díky za vyzkoušení a nápad s balkánským sýrem, to je výborná inspirace. A chlapi — ti prostě někdy neví, co je pro ně dobré 🙂

  44. Míša says:

    Milá Florentýno,

    Moc děkuji za výborný recept, pučálku jsem zkoušela už před několika lety, ale výsledek se „za stálého míchání“ poroučel do koše. Dneska byla výborná večeře, pučálka podle Tvého receptu, sladká a výborná. Všichni se olizovali až za ušima, jenom pro příště musím naklíčit více hrachu 🙂

    1. Výborně, tak díky za důvěru, jsem ráda, že jsi pučálce dala druhou šanci 🙂

  45. Jasněnka says:

    Tak jsem si dneska přečetla článek o pučálce – přiznám se,že jsem do dnešního dne netušila,o co vlastně jde – věděla jsem jen,že je to nějaké jídlo.
    Takže určitě vyzkouším hrách i cizrnu – jinak s nakličováním experimentuju pořád – mám ráda mungo fazolky,čočku i hrách,taky nějaké to naklíčené obilí – taky řeřichu – nedávno jsem si koupila i nkličovací misku.Naklíčené věci používám hlavně do různých salátů,pomazánek nebo jen tak posypané na chlebu,varianta „pučálka“ mně zaujala a určitě ji vyzkouším a napíšu,jestli chutnala více sladká nebo slaná varianta.Díky za inspiraci v kuchyni – té není nikdy dost :-))

    1. Prima, budu se těšit na zprávy z tvé kuchyně.

  46. Jindřich Doležal says:

    Děkuji za návod na pučálku, nevěděl jsem, že něco takového existuje. Pražený naklíčený hrách ihned zkusím, už se těším na výsledek:). Jinak máte moc hezký, milý web, určitě kouknu i na ostatní recepty. Držím palce do další činnosti.

    1. Jindřichu, moc děkuju za milá slova, tak ať vám pučálka chutná. Flo.

  47. Tak jsem si pučálku osmahla na sádle, smíchala s pohankou a doplnila par kousky sekané (pro ten pocit masa.. 🙂 ) a je to přímo mňamozní! Díky 🙂

    1. Rádo se stalo, hlavně když chutnalo! Flo.

  48. Gabriela says:

    Děkuji za inspiraci. Pučálka je výborná. Určitě ji budu dělat častěji.

    1. Gábi, díky za milý ohlas.

  49. Mňááám! Napučálkovala jsem tři bříška (z toho to čtyřleté až do dneška tvrdě odmítalo hrášek, bez ohledu na budulínkovou propagandu).

    Mám radost! Tenhle recept už s námi zůstane. Moc děkuju za podrobný návod!

    1. Jani, pro tebe kdykoli a cokoli. Třeba i pučálku, i když ještě není půst 🙂

  50. Tak jsem konečně sehnala klíčivý hrách, strčila do vody a půlku sežrala ještě před úplným vyklíčením… Dělávali jsme to tak doma, že jsme si hrách „občerstvili“ přes noc vodou. Totéž se dá mimochodem udělat i s nepraženými arašídy, když je náhodou člověk sežene – je to hrozně dobré.
    Ale dneska večer nebo zítra ráno snad z toho zbytku tu pučálku vyrobím. 🙂 Jen si říkám, že ten Bratr Jan Rokycana asi měl pravdu: jestli je ta hotová věc aspoň tak jedlá jako naklíčený hrách samotný, moc postního odříkání v tom nevidím… leda snad v tom, udržet se a nezbaštit to všechno ještě před vyklíčením. 😀
    A tak by mě ostatně historicky velice zajímalo, odkud jsi čerpala? Existuje někde nějaký historický recept, který bych mohla uplatnit na Historical Food Fortnightly a šířit osvětu o tradičních českých dobrotách i do vlastí cizokrajných? 🙂
    Někdo ve vlastech nizozemských mimochodem už čerpal z tebe: http://www.ajvar.nl/tsjechische_recepten/pucalka/ (což se dá poznat z jistých náznaků, třeba právě z toho, že se tam zmiňuje ten Rokycana a cituje stejná říkanka – a ne, já holandsky nemluvím!)

    1. Hani, ten nizozemský web se evidentně inspiruje všude možně, těžko doopravdy soudit, do jaké míry si převzal informace ode mě. O pučálce najdeš nejvíc informací ve starých vydáních národopisného časopisu Český lid, v publikacích proslulého národopisce Čeňka Zíbrta, případně u Marie Úlehlové-Tilschové v jejích kuchařkách o lidové stravě.

  51. Nebo že by oni čerpali ze stejných zdrojů jako ty?

  52. Zajímalo by mě, jak dlouhou má pučálka dobu trvanlivosti? A jak dlouho by asi vydržela, kdyby se místo másla připravovala na oleji?

    1. Lenko, pučálka je určená k okamžitému snězení. Stáním ztrácí křupavost a svěžest. Je to jako chtít uchovávat bramborák nebo masovou minutku. Jde to, ale ztrácí to své kouzlo. V lednici ale samozřejmě do druhého dne vydrží bez problému.

  53. Díky za dobrý tip! 🙂
    Potřebovala bych ještě s něčím poradit. Zkoušela jsem nechat vyklíčit cizrnu přesně podle Vašeho návodu. Třetí den jsem zjistila, že mi začala plesnivět… Tak jsem začala znovu a v té druhé jsem našla malé známky plísně už po druhém dni… Můžete mi poradit, co s tím?

    1. Koupit novou cizrnu, použít vyvařenou sklenici, případně použít převařenou a vychladlou vodu. Nepoužíváte třeba vodu ze studně?

  54. O pučálce čtu dnes prvně. Neodolala jsem a hned musela vyzkoušet. Ve sklenici přebývaly naklíčené fazolky adzuki. Neodhadla jsem množství a bylo třeba rychle zpracovat. Osmažené byly na olivovém oleji (máslo nebylo k dispozici) a na slano. Samozřejmě výborné. Chuť po osmažení nasládlá, oříšková s nepatrnou hořkostí (tu dělají slupky :)). Děkuji za inspiraci. Hrách jistě také vyzkouším. Dojde i na soju, ta se dnes namáčí…

    1. Marie, to je super, děkuju za vyzkoušení a za zajímavé obměny. Flo.

  55. Děkuju za recept na pučálku, miluju klíčky i hrášek, takže to musím vyzkoušet.
    Ke klíčení – četla jsem, že klíčky bez přístupu světla jsou jemnější a křehčí, takže já luštěniny po 12-18hodinovém namočení dám na cedník, ten na misku, přikryju to vyždímanou hadřičkou a asi třikrát denně propláchnu vodou, aby se nic nekazilo a nekvasilo (místo propláchnutí lze i na chvíli znovu namočit). Za dalších 24-36 hodin bývá hotovo (podle vlastní chuti). A v ledničce pak vydrží vyklíčené luštěniny až týden.

    1. Rézi, bezvadné doplnění, děkuju!

  56. A do třetice: Tak jsem se konečně dostala k dohledání časopisu Český lid, a prosím, našla jsem článek, který jasně dokazuje, že v kraji, kde jsem vyrůstala, se pučálka dělávala. 😀 Zaujalo mě ale na tom to, že se podle toho popisu dělala i v troubě…

    1. Ale proč ne, trouba je určitě taky fajn. Díky za doplnění.

  57. Karel Krupička says:

    Ve Švejkovi říkali, že bude bída a že budou jíst jen pučálku a šťovík. Tak jsem byl zvědav, co to je? A ona je to pochoutka, aspoň nyní pro nás. Tak to vyzkouším. Karel48

  58. A Pucalkovic Aminu znate?

    1. Díky za optání, znám.

  59. Jitka says:

    Dobré ráno Florentýno,
    děkuji za inspiraci, vím, že klíčky jsou zdravé, vím že zrovna v této době je potřeba jimi zásobit po zimě vyčerpaný organismus, nicméně mě až dosud nic nepřinutilo dát si hrách nebo čočku naklíčit. Ale po přečtení Vašeho článku to hned až přijdu domů udělám! Mám zásoby hrachu i čočky, tak dám naklíčit! A za tři dny opražím!
    Děkuji za inspiraci a přeji hezký den.
    Jitka

    1. Jitko, díky za objevení tohoto článku a za připomenutí, že je zase čas klíčit 🙂

  60. markeeta says:

    V sobotu jsem dala klicit a dnes si pochutnavam. Opravdu je to moc dobre, hlavne cerstve opecene.

    1. Já už ten hrách taky musím letos dát naklíčit 🙂

  61. Děkuji za inspiraci. Klíčky mungo-fazole, cizrny a slunečnice používám často, většinou do salátů nebo na zdobení pomazánek na chleba, ale nikdy mě nenapadlo zkusit hrách, až jsem slyšel o „pučálce“ v Herbáři a pak tady našla recept. Tak jsem si v týdnu dala naklíčit a dnes jsem si k večeři nachystala mističku k televizi. Opravdu dobrota!!!! ????

    1. Hanko, děkuju za důvěru a za vyzkoušení. To je prima, že o pučálce mluvily i holky v Herbáři.

  62. Opravdu super článek, Florentýno! Takováhle stará jídla miluju. Jsou jednoduchá, levná, velmi zdravá a pro nás lokálně přirozená.

    Znáte kočičí svatbu nebo šoulet? Píšu o tomto receptu na svém blogu: http://www.ceskazceska.cz/kocici-svatba/ Musím říct, že mě ta skvělá chuť opravdu překvapila! 🙂

    Přeji hezký den!
    Jana

    1. No jasně, Jani, díky za připomenutí a doplnění. Kočičí svatba, svarba, je toho víc, co se v lidové kuchyni dá snadno dělat s luštěninami.

  63. Milá Flo,
    jen mne zajímá, jak to že se dá naklíčená luštěnina jíst za sirova ?
    Nepsala si, že když dostatečně nepovaříme luštěninu, tak dobře nám tak?
    Díky R.

    1. Radko, klíčením se spouští enzymatické procesy v zrnu a ty vedou k mnoha chemickým změnám.

  64. Kynčlová Ilona says:

    Milá Flo,
    pučálku jsme nevařili a nikdy jsem ji nejedla a ani mě nelákala, takže když jsem četla nadpis Tvého článku řekla jsem si, že tohle NE! Ale pro zajímavost jsem si přečetla celý Tvůj článek a musím říct, že máš ohromný dar vyprávění a že jsi mě získala pučálku ochutnat,takže jdu hned namočit hrách :-). Doufám,že se povede a bude chutnat.¨
    Ahoj Ilona

    1. Ilono, za takovou proměnu názorů jsem moc ráda, díky za dočtení až do konce 🙂

  65. Buriánek says:

    Pučálku jsem zkusil, ale po opečení na másle mi to tak ztvrdlo, že jsem myslel, že mi praskne hlava.

    1. Až tak? To se asi někde stala chyba, pučálka je křupavá, ale ne tvrdá.

  66. Vendula says:

    Dobrý den,
    líbí se mi tradiční jídla nějak spjatá s kalendářem, určitě vyzkouším.

    Kdysi jsem našla na internetu dobrou radu, jak klíčit doma. Je to jednoduché a materiál na klíčící nádobu je snadno dostupný. Stačí vzít PETláhev, seříznout jí hrdlo a dno propíchat jako cedník. Postup na klíčení je jednoduchý – zrní či luštěniny namočím alespon na 12 hodin. Poté přesypu do upravené PETlahve, postavím do kupelny na umyvadlo a když jdu okolo, propláchnu vodou. Díky dírkám voda vyteče, odpadne pracnější slévání. Už jsem takto klíčila spoustu věcí a funguje to skvěle, vše vyklíčilo a nikdy mi nic nesplesnivělo.

    Děkuji za Váš web, je pro mě často velmi inspirativní.

    1. Přesně takto pučálku již několik let připravuji. Je to výborný nápad s těma PET lahvema.

  67. Líba says:

    Zkusila jsem a moc moc chválím! Děkuji i za další recepty, poprvé jsem se s nimi setkala díky časopisu ČD a vždy jsem se s novým číslem těšila, co že se bude kuchtit tentokrát, pro skvělé povídání kolem a podrobný popis „jak na to“. Moc dík!

  68. Iveta says:

    Krásný den Jano.
    Právě jsem pročetla článek i recept a asi zkusím pučálku připravit. Děti chodí do dětského folklórního souboru a písničku z úvodu článku zpívají na vystoupení :-). Chtěla jsem zjistit, co to ta pučálka vlastně je a rovnou jsem dostala i inspiraci na, snad dobrou, baštu. Určitě s klukama vyzkoušíme.
    Děkujeme a určitě se začtu i do ostatních receptíků.

  69. Jitka says:

    Díky za recept, určitě vyzkouším! Klíčíme leccos a jíme v salátech, ale pučálku jsem naposled měla před lety v krčmě U sedmi Švábů na Jánském vršku. Opravdu se tam, asi k dokreslení středověké atmosféry, povalovala volně po stolech místo buráků či slaných mandlí. Naše cizozemská návštěva se podivovala, cože to je. Kolegyně, inspirovaná jídelním lístkem, (který nabízí položky jako „Panošská pochoutka“ nebo „Mix veselé čeládky“), prohlásila: „Prdy statkáře Drdy!“ Ale s překladem do němčiny jsme ztroskotaly…

  70. Martin says:

    Pučálku dělám už léta, ale na sádle. Hodně pepře, sůl. Je to takové chlapsky drsnější. Ale je fakt, že i po tom se mi děti málem utloukly. ?

  71. Zdena Zuzana says:

    Děkuji za článek. Pučálku znám a dělám, ale neznala jsem její historii a nevěděla o babkách pučálnicích. Ráda klíčím a fermentuji, tak ta pučálka ke mně nějak dorazila sama. Díky za skvělé recepty a vždy jasné vysvětlení postupů.

  72. Zdravím, narazila jsem na blog úplně náhodou. Pučálku připravuji v tuto roční dobu pravidelně a přidávám k hrachu na pánvi česnek! Je to výborné.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close