Lokše čili bramborové placky

Pod označením lokše může v kuchyni vystupovat věcí víc, já mám tentokrát na mysli nasucho pečené placky z vařených brambor. Označení lokše se vyskytuje především na Slovensku, odkud proniklo v nestřežených místech přes hranice až do moravské kuchyně.

Placka je to nejobyčejnější a nejstarší pečivo, které si vůbec lze v kuchyni představit. Nechte svou mysl doputovat k prvnímu nekynutému chlebu, pečeném v popelu. Možná jste už někde zaslechli slova podpopelník nebo rozpek – tak teď už si je máte s čím spojit. Když se o několik set let později jednou za týden pekl v chalupách chleba, na kraji pece se s ním pekly i placky podplamenice, sypané mákem nebo kmínem.

A kolik druhů placek se dříve jedlo! Samožitné, otrubové, medové (tedy perníky), kukuřičné, ječné, v lepším případě pšeničné. Placky prostě dost často patřily společně s polévkami k několika málo jídlům, které si vařili lidé v chudších podhorských krajích. V dobách opravdové nouze se do nich přidávala i rozemletá kůra stromů nebo listy kopřiv.

Do dnešní doby nám zůstaly hlavně placky bramborové, asi proto, že jsou na rozdíl od mnoha ostatních velmi chutné, měkké a poddajné a stále mají své starobylé kouzlo, když se doma při pečení na suchých tálech kamen rozvoní.

Lokše čili bramborové placky pečené nasucho

Lokše alias bramborové placky se opravdu nesmaží, ani se neopékají v tuku, jen se nasucho pečou a jednou obracejí.

Pokud nemáte litinovou plotnu nebo litinovou pánev, pořád si ještě můžete lokše připravit. Jen na chvíli budete muset zapomenout na moderní nepřilnavé povrchy pánví, ty se starými zarputilými recepty už mnohdy nenajdou společnou řeč.

Pánev na bramborové placky

Vezměte obyčejnou nerezovou pánev a rozehřejte ji na horké plotýnce. Do pánve nic nevkládejte, zahřívejte ji naprázdno. Pochopitelně potřebujete pánev s pořádným silným a těžkým dnem, jedině to zafunguje jako plát rozehřátých kamen. Tenké plechové pánve tu naopak moc parády neudělají, nanejvýš se vlivem silného tepla vyboulí a začnou být k nepoužití.

Po jedné až dvou minutách začne být pánev pěkně nahřátá. Poznáte to tak, že rozevřenou ruku umístíte dlaní dolů asi 5 centimetrů nad dno pánve. Teplo – nebo spíš horko – vám okamžitě bude sálat do dlaně.

Nyní můžete bez obav snížit výkon plotýnky, stačí zhruba na čtvrtinu až třetinu maxima. I tohle malé teplo udrží velmi horkou pánev při dostatečné provozní teplotě, aby se v ní placky opékaly rychle a bez přilepování. Pánev se silným akumulačním dnem si totiž teplo ponechá dlouho, jen malou část ho předá plackám, takže plotýnka může v klidu dodávat jen tu ztracenou trochu tepla.

Bramborové těsto na lokše

Stačit vám budou tři základní suroviny: vařené brambory, vajíčko a hrubá mouka. Kdo nemá hrubou mouku, vezme polohrubou. Je to určitě lepší nápad, než bramorové placky alias lokše nedělat vůbec.

Jelikož se opékání placek děje v celkem rychlém tempu, nemusíte se tolik bát řídnutí bramborového těsta. Těsto tedy můžete zadělat z brambor ještě horkých, které nestačily po uvaření vychladnout. Kdyby se vám ke konci, až se budete blížit k vyválení a upečení posledních placek, začalo těsto rozpadat a víc lepit, tak do něj prostě vpracujete ještě trochu mouky a ono se zase začne chovat poslušně.

Brambory

Protože brambory přijdou do těsta rozmačkané nebo nastrouhané nebo prolisované, nejlíp se vám bude pracovat s varným typem C, který je vhodný na kaši. Ten se rozpadá skoro sám.

Určitě doporučuju vařit brambory v páře, například na pařáčku na knedlíky, tím do sebe nenatáhnou moc vody, takže následně nespotřebujete tolik mouky do těsta a placky budou jemnější, měkčí, tvárnější.

A pochopitelně se brambory pro výraznější chuť vaří ve slupce, loupou se až po uvaření.

Vajíčko

Vejce dělá těsto víc soudržné, ale zase to s ním nesmíte přehnat, jinak vyrobíte příliš řídké těsto a spotřebujete hodně mouky, abyste to dali zase do pořádku.

Na jedno kilo vařených brambor naprosto dostatečně stačí jedno vejce. Pokud byste měli třeba zbylé vařené brambory ze včerejška a jejich množství se k jednomu kilogramu neblížilo ani zdaleka, tak prostě vezmete jen žloutek, anebo při ještě skromnějších zbytcích brambor vajíčko úplně vynechte.

těsto na lokše

Mouka

Bez mouky nevyválíte z rozšťouchaných brambor placky. Těsto se bez ní bude lepit ke všemu a ke všem a při rozvalování se bude trhat.

Na druhou stranu: čím víc mouky, tím tužší placky. Každé těsto na bramborové placky je tedy dílem kompromisu, nakolik lepivé ho ještě zvládnete zpracovat, abyste se s ním nemuseli přetahovat o váleček.

Já považuju 150 g mouky na 1 kg brambor za naprosto nezbytné minimum, se kterým vznikne sice problematické těsto, které se ale už dá při troše trpělivosti vyválet na placku. Takové těsto bude chtít hodně podsypávat moukou a možná ho budete muset od pracovní plochy nakonec trochu uvolnit nožem, ale jde to.

lokše příprava bramborových placek

Horní hranici množství mouky bych viděla někde u 300 g na 1 kilogram brambor.

V receptu k vytištění tedy uvádím kompromisní řešení, ale ve skutečnosti to bude jenom na vás, jak si to sami zařídíte a jak moc se budete chtít s rozvalováním bramborových placek patlat (v některých případech doslova).

Lokše na talíři

Bramborové placky můžete podávat naslano i nasladko. Můžete je podávat přehnuté na čtvrtky anebo zatočené do ruliček, jsou skoro tak ohebné, jako palačinky.

Po suchém opečení bramborovým plackám sluší, když je potřete rozpuštěným sádlem – husím, kachním nebo vepřovým.

Chutnají výborně s mákem, skvěle si rozumí s jablečnými, hruškovými nebo švestkovými povidly. Ukázkově si pochutnáte, pokud je naplníte kysaným zelím anebo restovanými husími či kachními nebo kuřecími játry. No a pochopitelně k svatomartinské huse lokše poslouží jako parádní příloha namísto knedlíků.
 

Lokše čili bramborové placky

Celkový čas: 1 hour

Množství: 4 porce (12 placek)

Lokše čili bramborové placky

Suroviny

  • 1 kg brambor (varný typ C)
  • 1 vejce
  • 10 g soli
  • 200 g hrubé mouky, plus další mouka na podsypávání při válení placek
  • 2 lžíce rozpuštěného sádla na potření

Postup

  1. Brambory uvařte ve slupce, a to nejlépe na páře.
  2. Ještě horké je oloupejte a prolisujte, nastrouhejte nebo důkladně rozmačkejte válečkem. Osolte, smíchejte s vajíčkem a takovým množstvím mouky, aby vzniklo těsto, které se téměř dá válečkem rozválet. Čím víc mouky použijete, tím budou placky tužší.
  3. Z těsta odkrojte lžící nebo nožem kousek o velikosti mezi golfovým a tenisovým míčkem, vytvarujte z něj pomoučněnýma rukama kuličku a válečkem ho na důkladně pomoučněné ploše rozválejte na placku silnou sotva půl centimetru.
  4. Aspoň minutu nahřívejte na silném žáru prázdnou litinovou nebo nerezovou pánvičku. Jakmile je dost horká, snižte teplotu plotýnky zhruba na třetinu výkonu. Do pánve zcela nasucho položte první připravenou placku a 1-2 minuty opékejte. Ve chvíli, kdy se na spodní straně objeví hnědé puchýřky, můžete je obrátit a dopéct i po druhé straně. Placka, když je propečená, se v pánvi začne trochu nafukovat, to je znamení, že ji můžete vyndat.
  5. Než se vám propeče první placka, rozválejte si těsto na další. A tak pořád dokola, až budete mít všechny hotové. Placky hned po dopečení mastěte sádlem a štosujte je na talíř jednu na druhou, aby zůstaly teplé.

 

Zapojte se do diskuze

  1. Gabriel says:

    Florentyna,
    mam velmi rad Tvoje recepty, ale do loksi vajce urcite nepatri 🙂

    1. Filomena says:

      Já s tím naprosto souhlasím. Vajíčko opravdu do bramborových placek nepatří. Nemají pak tu měkkost a špatně se rolují. Mouku dávám hladkou. Takže brambory, sůl a hladkou mouku. Nakonec pomastit sádlem a skládat na sebe pod hrnec. Jsou pak báječně vláčné. Je to tak podle mé babičky, která se narodila 1883. A já to tak učím i vnučku. 🙂

    2. Dobrý den,
      také znám tuto jednoduchou variantu bez vajíčka – brambory, asi třetinu jejich váhy hladké mouky, sůl.
      Naprosto průsvitné placky válím jednoručním válečkem (Reproplast) http://www.reproplast.cz/detail-jednorucni-valecek.html?_ID=24112008210115&rozbaleno=

  2. Hurá… Už několikrát jsem chtěla udělat lokše, ale vždy mně odradila litinová plotna. Tohle určitě brzy vyzkouším. Díky moc a krásný podzim všem.

  3. MILA FLO,

    PODEKOVANI ZA VYBORNY RECEPT NA LOKSE. ZKUSIME LOKSE SERVIROVAT K SVATOMARTINSKE HUSE, TAKE K BEZNE VECERI SE BUDOU HODIT MISTO CHLEBA.
    TVOJE ORIGINALNI NAPADY V JIDELNICKU JSOU VYTECNOU ZMENOU V NASEM STOLOVANI. VRELE DIKY!

    BRENT.

  4. michaela says:

    zrovna dneska jsem s mojí mamkou o lokších mluvila, v neděli pečeme husu, takže volba je jesná, budou k ní lokše:-)

  5. Marcela says:

    Milá Florenýnko,

    děkuji za připomenutí receptu, placky jsme jako děti mívaly doma téměř každý týden, dělaly se na kamnech, potíraly sádlem a mazaly dobrými povidly. Už se mi při pohledu
    na tvé placky sbíhají sliny, budou zítra k večeři, jak s mákem tak i s povidly.

  6. U nás se jim říká patenty a dělají se maštěné, s mákem nebo povidly. Babička je ještě dělávala na kamnech 🙂

  7. Lokše – tak u nás doma (okraj Valašska směrem ke Slovácku) se lokše říkalo nudlím do polévky. Lokšová polévka.
    Tyhle lokše – říkali jsme placky. Ty dělávala babička na plotně obyčejného šporáku, ve kterém se topilo uhlím či dřevem.Placky tenké jako palačinky , opekla, potřela máslem, povidly a posypala mletým mákem s cukrem. Seděli jsme u ní na „otomanu“, byli jsme tři a čekali, jak dopeče další – na šporáku se jich vlezlo více. Po dlouhých letech jsme na to se sestrou vzpomínaly. Věděly jsme, že to pekla na sucho a že to bylo z brambor. Víc ne. A nyní, když se vrací všechno „starodávné“, tak se objevují recepty na lokše a my už víme, že to je to ono…Přečd dvěma dny jsem se rozhodla je udělat.
    Tak moc děkuji za recept. Hned teď vyzkouším. Na sladko podle babičky – mák už mám umletý. A v neděli bude svatomartinská husa s červeným zelím a bramborovým knedlíkem a zkusím ještě ty lokše..Potřené husím sádlem..
    Krásný víkend všem přeji…

  8. VlaBel says:

    Super! V sobotu jdu na to! Díky 🙂

  9. Ahoj Florentýno,

    moje žena tě miluje, protože dost často když vylezeš s nějakým receptem, tak mi přijde do schránky, já na to dostanu chuť, začnu experimentovat a ona je bez práce….takže je asi jasné co bude o víkendu 🙂

  10. Blanka says:

    Lokše jsou skvělé, děti je výrazně preferují před knedlíky k huse nebo kachně (což zbožňují). Používám polohrubou mouku a vejce ani netřeba.

  11. Milá Florentýno,
    vzhledem k tomu, že včera mi dorazila krásná nová nerezová pánev, která je k takovému účelu jako dělaná (ano, odolávat věcem od Fabiniho nelze dlouho.. ) tak je večeře jasná!
    ..proti lepení těsta na váleček a zbytečnému podsypáváním používám mikrotenový pytlík… třeba linecké na vánoce.. nebo tvarohové těsto na ovocné knedlíky.. aby mohly být co nejméně naválené moukou.. a vařím v páře.. krásný čtvrtek!

  12. Jaroslav S. says:

    Dík za inspiraci, mám na víkend v mrazáku /odminula/ kuřecí čtvrtku na kyselém zelí, nemusím přemýšlet o příloze – budou lokše-po“našemu“patenty, dělávala je , blahé paměti, moje tchyně, většinou se posypávaly mákem s cukrem a pokapaly rozpuštěným sádlem.
    Přeji hezký den – Jarda

  13. Při vaření bramborových knedlíků vždycky odložím kousek těsta na pár placek. A když jsou placky hlavní příloha, štosuji je na talíři ve větším hrnci pod pokličkou. V hrnci pomaleji chladnou a udrží vlhkost a vláčnost. A na talíři proto, aby se ten spodní nepromáčel sraženou párou.

    A stará teflonka taky vyhoví.

  14. Ahoj Florentýno.
    Hned jak jsem si přečetla dnešní recept, vzpomněla jsem si na babičku a její placky. Nejradši jsem je měla jen se sádlem a solí.
    Recept určitě vyzkouším.
    Hezký den
    Mirka

    1. Babička dělávala bramborové placky, když zbyly vařené brambory. Vykrajovala skleničkou, pekla malé placky, které potírala máslem a sypala skořicovým cukrem (moučkovým). Úžasná dobrota!

  15. Ahoj, Flo,
    vďaka za pripomenutie dobrého jedla.
    Gabriel má pravdu, do lokší vajce nepatrí.
    Lokše, upečené a pomastené, sú dobré aj keď ich natrieš slivkovým lekvárom a posypeš mletým makom. Božské, sýte. Ak by Ti (čiste náhodou) zostalo zopár „holých“, t.j. len omastených lokší, výborné sú nakrájané na široké slíže ako vložka do polievky – napr. fazuľovej – je to super.
    Všetkým fanúšikom dobrého jedla prajem chutný svátomartinský víkend.

  16. Lokše miluji už od dětství pečené přímo na plotně u babičky.Stejně si je oblíbila i moje dcera s kamarády, kdy děti stály ve frontě pořád dokola. Nyní je mají rády i vnoučata. Opravdu vřele doporučuji ke svatomartinské huse, či kachně, kdy srazí mastnotu. Přeji všem dobrou chuť.
    BoPi

  17. Fantastické, když jsem mé dceři ukázala a vysvětlila oč se jedná bylo mě řečeno okamžitě vyrábět,v Itálii se dělá něco podobného ale jenom z mouky pšeničné, jmenují se piadina ,ale naše české z brambor a promaštěné sádlem s hruškovými povidlim ,je něco jiného to se nedá srovnat, jak do chuti i vůně , takže dnes večer budou, pečené postaru na litinových kamnech. Tak všem hezký den a dobrou chuť!!!

  18. Naděžda says:

    Super vzpomínka, kdysi dávno se používalo v kuchyní železné kolo na smažení a na tom jsme to pekli.

  19. Milá Flo, ještě jsem ti chtěla poděkovat za to co jsi psala o tom nádobí od Fabiniho , vypadá senzačně, určitě si něco pořídím. Díky za upozornění.

  20. Kachno-lokšo-zelo? Tak teď se to ve mě pere. Lokše jsou starý recept, tedy naše klasika, žádný „módní“ import z juesej…ale kačena bez knedlíku…není to hřích? Flo, jestli ještě příště napíšeš, že k tomu pili staročeši místo piva kyselý mlíko, budu ronit slzy jako hrachy… Ale lokše musím vyzkoušet. Něco kolem babičky a její plotny se mi taky mihotá v paměti, ale to jsem byl opravdu hodně malej špunt… třeba mi ta chuť oživí i dávné vzpomínky. Díky Codo

  21. Ladislav says:

    Ahoj všichni nevím jestli to patři k svatomartinské huse a zelí,ale chci to skusit.

  22. Ahoj Flo,

    lokše (u nás pekáče) jsou moje nejoblíbenější jídlo. Babička je dělávala na kamnech, topila dřevem a to byl šrumec, protože se jich tam naskládalo 7 ks.

    Já je dělám na 2 pánvičkách a taky se to dá stíhat.

    Jinak u nás se do těsta vejce dává také (možná proto, že jsme s Flo ze stejného kraje;-)).

    Mirka

  23. Recept je perfektní a určitě ho vyzkouším ještě tento víkend, i když mám obyčejnou litinovou pánev neznámé značky. Jen drobná poznámka: vytištěný recept se u mne jmenuje „Uprava receptů“ a celkový čas je 1 hour. To asi nebyl záměr? Taky občas něco napíšu, ale snažím se na překlepy dávat pozor. Ne vždy se zadaří.

  24. Milá Flo. Lokše dělám často, ale bez vajíčka a dávám tam hladkou mouku a po upečení a pomaštění jsou krásně měkoučké. Když nemám k dispozici husí nebo kachní sádlo, tak si je pomažu máslem a chutnají také. Recept mám za Slovenska a jsem spokojená. S tím
    vajíčkem jsou placky určitě tužší, ale ať si je každý dělá jak chce. Zdraví Marika

  25. Když jsem bydlela poslední rok na privátě ve škole ,tak je spolubydlící upekla mazala marmeládou, pekli se na plotně, jaksi jsem jim na chuť nepřišla možná kdyby byli naslano

  26. Rozárka says:

    Ach lokše, tie milujeme. My ich robíme bez vajíčka a s hladkou múkou. Máme ich radi len omastené,
    osolené ku kyslej polievke, zemiakovej, fazuľovej, šošovicovej, šalátovej….A na sladko s makom.
    Ale robievame ich aj inak. Na tenko rozvaľkané pomastíme, potrieme kyslou smotanou, posypeme krupicou, môže byť aj detská, osolíme, zavinieme ako štrudľu a dáme na pekáč. Kladieme ich husto vedľa seba, nakoniec ich ešte povrchu potrieme kyslou smotanou a dáme do rúry upiecť. Ako teplé podávame s polievkou, alebo ako studené sa hodia aj k vínu. Zdravím všetkých a prajem príjemné vaľkanie.

    1. Tak takhle to musí být opravdu dobrota – zdr,ad

  27. Ahoj Flo, dělám je stejně už od dětství. Naučila jsem se je od mojí stařenky, která je dělala dost často – především v zimě. Mastila je sádlem, potřela povidly a posypala mákem s cukrem. Zarolovala a my děti jsme jen baštily. Dělala jsem je svým dětem a teď je dělám i vnoučatům. Mám dvě litinové plotýnky, tak je alespoň využiji. Zdraví Maruška

  28. Do mailu mi dnes nic nedorazilo!!????
    Děkuju za připomenutí babiččiných placek – plotnu sice nemám, ale zkusím na tom litinovém, nepoužívaném, kulatém…
    A ještě, že jsem to našla!!

  29. Zdravím milá Flo. Právě jsi mi připoměla jedny prázdniny které jsem trávila u tety. A přijela na návštěvu její tchýně ze Slovenska.Přivezla husu,sádlo a plno jiných dobrot. A jednou udělala lokše. Já znala z domova jen bramborové placky které mi zrovna moc nechutnaly,protože byly jako houžev. Tahle slovenská babička uvařila brambory,ještě horké je loupala a já žasnula,jak je to možné,že jí to nepálí.Udělala těsto,už si nepamatuju,co všechno tam dávala a začala péct placky. Teta měla plynový sporák,tak babička našla kovovou plotýnku a už to jelo.Byla neuvěřitelně šikovná a zručná a lokše jen lítaly,fakt to byl fofr. Kus těsta,vyválet,šup na plotýnku,vyválet další,tu první otočit,vyválet další a já jen seděla a babičku sledovala.Lokše potírala husím sádlem a když jsem ochutnala první,tak jsem byla v ráji,tak moc mi to chutnalo. V životě jsem nic lepšího nejedla.Až mě teta musela od stolu odehnat,protože jsem fakt byla jak nenažraná. Ach kdyby se dal vrátit čas.

  30. Děkuji za recept ,vrátila jsem se na chvíli do dětství kdy mi je babička dělala na kamnech na tálu

  31. Milá Flo, jak ty to děláš, že vždy receptem zaujmeš? Člověk má hned chuť vyzkoušet to o čem čte. Určitě ráda vyzkouším, už mě to v kuchyni začíná zase bavit za těch pár měsíců co mi od tebe chodí recepty, díky, jen tak dál 🙂 Jana

  32. Vlastimil says:

    Ahoj Florentýno,
    děkuji za recept, vrátila jsi mě do dětství. Určitě si je udělám, ale ne ke kačeně, nebo huse. Tam to chce knedlík!!

  33. Ahoj Flo, tyto placky vůbec neznám, u nás se dělaly klasické bramborové, těsto jako na knedlíky. Ráda je zkusím podle tebe.

    1. Na Slovensku lokše sa robia – ako je v recepte, z v šupke uvarených zemiakov (brambor), múky a trochu soli a bez vajíčka a pečú sa na platni nasucho;
      naopak – zemiakové placky – zo surových postrúhaných zemiakov, múky, trochu soli ale tam ide vajce, a tieto placky sa smažia na masti alebo oleji, tieto placky sa nasladko nejedia.

  34. Vlasta Krestová says:

    Zdrávím Florentýnko, skvělé jídlo, lokše doma děláme, mastíme většinou sádlem. Přeji hezký víkend.????

  35. Šárka says:

    Milá Flo děkuji za recept na ,,lokše“ ještě jsem tyto neochutnala zdá se,že je to pro mne nápad na prima bramborovou baštu a že se nesmaží na tuku to je fajn.Přeji příjemný víkend.Šárka

  36. Věra says:

    Ahoj Flo,

    nebo´t máme v rodině již 11 let Martina dodržujeme doma tuto tradici a zároveň rodinná oslava – letos jsem si sehnala domací husu a paradoxně je cenově stejná jak husa v akci v řetězcích a tak k nim letos vyzkouším tvoje lokše – já když je někde vydím na obrázku vzpomenu na dětství – tatínka a povidlím – Měj se krásně Věrka

  37. Milá Flo, zrovna je u nás mlha a já mám vlhko v očích. Na Dušičky jsem byla na hřbitově zapálit svíčku na hrobě babičky Zatloukalové, která hlídala mého syna když byl nemocný a nemohl do školky a ted jsem si ji připomenula zase. Přišla s pár uvařenýma bramborama, udělala šup šup a pekáče byli na světe. U nás na Martina si nebudou (manžel má rád zelí z červené řepy se skořicí a k tomu klasický knedlík) ale chutnají na sladko. Přeji klidný podzimní čas Míla

  38. Dělám stejné placky léta, i s vajíčkem.
    Jen je vykrojím střední formou na dort. Placky po upečení dávám do termomísy. Přesně se tam vejdou a krásně zvláční. Máme rádi s mákem i povidly. Asi budou zítra, dobrá inspirace.

    Děkuji za výborné recepty, vždy potěší.

  39. Martina says:

    Ahoj Flo,
    placky dělám podobně, jen je jíme buď suché, nebo maštěné máslem. Máme je rádi jak samotné, tak s mákem a povidly, ale moc dobré jsou i přehnuté na půl plněné strouhanými jablky (s nimi se už pečou).
    Dobrou chuť všem

  40. Vlasta 3 says:

    Milá Flo, placky děláme dost často naslano nebo nasladko – brambory, hladká mouka a sůl, vajíčko nedáváme. Povedly se i v létě při grilovačkách na mramorové desce.

  41. Pavel Blažek says:

    Milá Flori,
    děkuji, že jsi mi připomněla dětství. Přesně ty samé nádherné, voňavé placky, potřené sádlem se škvarkama jsme mívali často. Dostal jsem na ně takovou chuť, že si je budu muset hned udělat.
    Krásné svatomartinské dny přeje Pavel.

  42. Drahomíra says:

    U nás jim říkáme pekáče a protože nemám pec jakou měla tenkrát teta (vešlo se jich najednou aspoň šest) peču je nasucho na sklokeramické desce (dvou větších plotýnkách). Papírovou utěrkou stíram a peču a peču. Pak mastíme sádlem a já mám ráda ještě s povidlama. Jo a deska se pak jednoduše umeje, nebojte:)

    1. Ha, fakt to pečete na sklokeramice? To musím vyzkoušet 🙂 moje babička pekla na pánvích na klasickém sporáku, ale nač špinit pánve 🙂 to jste mě docela navnadila , děkuju za tip 🙂

  43. Ahoj Flo. Připomněla jsi mi dávný recept. Tyto placky dělávala moje babička jak na slano, tak na sladko . Já jsem je pak dělávala dětem na sladko maštěné sádlem, sypaně mákem a cukrem a pak srolované. Tuto neděli přijdou vnoučata a tak jim je jako odpolední svačinku udělám na sladko. Moc děkuji za inspiraci.

  44. DášaV. says:

    Ahoj Flo, dnes byly lokše k obědu (kromě vydatné luštěninovo zeleninové polévky). Do těsta jsem nedala vajíčko, a abych snížila podíl „junk“ mouky (pšeničné hladké), přidala jsem také pohankovou a jáhlovou (funguje to!). Hotové jsem potřela rozpuštěným máslem, pomazala domácími povidly a srolovala. Olizovali jsme se až za ušima! Děkuji za recept! Měj se hezky, zdraví DášaV.

  45. julianna says:

    mám ráda lokše poprvé jsem je jedla na Slovensku na vinobraní pomazané sádlem a sypané mákem a pak s povidly moc mi to chutnalo,ale nedávala tam vajíčko tak nevím tvoje také vypadají moc dobře

  46. Tak lokše s pečenou husou jsem kdysi dávno jedl ve „Slovenském grobu “ a tam je peklii v ohromné peci na návsi. K tomu bielé vínko . . . (do dnes se mě sbíhají sliny v puse) zdr ad

  47. Marcela says:

    Jestli vajíčko do těsta patří nebo nepatří,je každého věc. Já je dnes dělala (z 1,5 kg brambor) a jedno vajíčko tam dala a placky jsou měkoučké,vláčné a výborné. Když nevím, mrknu se na rady na poměry a super.Já moc děkuji.? Krásný den všem čtenářům. Marcela

  48. Ahojky milá Flo …a vlastně všechni, kdo čtete…
    tak dnes jsem opět vklouzla do dětsých papuček, kdy nám teta dělalana šporáku, ve kterém topila dřevem, vynikající placky. Vždycky potřela rozpuštěným máslem a štosovala na sebe. Pak potírala povidlím, zavinula, nahoře pocukrovala…
    Kam se hrabaly jiné dobrůtky, toto jsme milovaly.
    No a tak jsem dnes udělala z 1/2kg brambor, mouky( půl hladká , půl polohrubá ) třetinu váhy brambor a špetky soli.
    Vyválela bez problému na teňounko…
    Vynikající…díky, že jsi mě k tomu popostrčila…
    No a na závěr rada pro všechny . Vyvalujte mezi rozstřiženými mikrotenovými sáčky.
    Dělám tak i všechna vánoční těsta. Nic se nelepí, mouka se nepodsypává…
    Ahojky

  49. Hatata says:

    Lokše: tenká placka přes celou pánev z těsta bez vajíčka, na sucho
    Placka: menší placka, ne až tak tenká, těsto s jedním vejcem, skoro na sucho – lehce vymazáváme pánev sádlem

    U nás na západě to znám takhle, lokše a placky jsou pro mě něco jiného, byť je to skoro to samé.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close