Jak solit: návod pro použití soli v kuchyni

V kuchyni je otázka jak solit jedna z těch nejdůležitějších. Dere se ke slovu při každém vaření.

Kolik soli je potřeba na kilo masa? Kdy se sůl přidává? Solí se předem, nebo až ke konci vaření? Proč je ve všech receptech nakonec napsáno dosolte podle chuti a proč je tak těžké trefit tu správnou chuť?

Často od svých čtenářů slýchávám, že jejich jídlo nemá žádnou pořádnou chuť. Že by ho nazvali slovem fádní. Že se trápí s dochucením a že kvůli tomu čelí kritice svých blízkých. Že je jídlo buď nedosolené nebo přesolené, ale nikdy to není ono.

Zatímco koření a bylinky přidávají do jídla novou chuť, sůl má za úkol pouze posílit chuť jiných surovin. V každém pořádném jídle se sluší, aby se její chuť spojila s ostatními chutěmi. Jinými slovy, aby slanost sama o sobě nijak nevyčnívala, ale byla přirozenou součástí jídla.

Jak solit a trefit to

A tak tu ode mě máte kompletního průvodce solí do vaší kuchyně. Ukážu vám:

  • čím solit
  • kolik solit
  • kdy solit.

Začnu tím, že vám vysvětlím, proč je rozdíl mezi různými druhy soli, naučím vás těmto druhům rozumět a nakonec vás naučím používat sůl během vaření a k dochucení.

Čím solit: druhy solí

Po chemické stránce sůl vždycky bude jen chlorid sodný. Je jedno, zda se bude jednat o mořskou sůl nebo sůl kamennou z hlubinných dolů, zda bude mít formu velkých krystalů nebo jemných lupínků. Vždycky to bude jen chlorid sodný. Tak proč je s tím taková věda?

Naše chuťové buňky rozpoznají tvar solných krystalů a reagují na rychlost, s jakou se na jazyku rozpouštějí. Když má sůl jiný tvar a jinou hrubost, bude nám připadat jinak slaná. Takže to jediné, na čem v kuchyni záleží, je podoba soli. Těch je hned několik, ale pokud to s vařením myslíte vážně, měli byste se v nich vyznat.

Kuchyňská sůl

Tohle je ta nejznámější sůl, kterou najdete v každé slánce na každém stole. Kdybyste se na ni podívali hodně zblízka, viděli byste, že má tvar pravidelných krychliček. Pokud ji nesypete do polívky, ale třeba na maso, může se zdát, že po něm tyhle krystalky skáčí a odrážejí se všemi směry.

Její jedinou rolí v kuchyni je přidat do jídla slanost, nic jiného. Nemá žádnou jinou chuťovou dimenzi a žádné jiné poslání.

Pokud si jdete do obchodu pro tuhle sůl, na 99 % balení najdete nápis, že se jedná o jodidovanou sůl. Jinými slovy, kuchyňská sůl se uměle obohacuje jódem.

Z lékařského hlediska má doplnění jódu velké opodstatnění. Jakožto obyvatelé země, která nemá přímý přístup k moři a mořským rybám, jsme ochuzeni o přirozený zdroj jódu. Nedostatek jódu vede ke špatné funkci štítné žlázy a v extrému až k poškození mozku a narušení duševního vývoje. Sůl je ideální prostředek, jak dostat jód v přiměřeném množství mezi všechny obyvatele bez rozdílu.

Ovšem z kuchařského hlediska má doplnění jódu velké mínus. Když takovou sůl otevřete, hned ucítíte, že je jodidovaná. Laboratorně-chemický náznak zápachu to snadno prozradí. Pokud nevíte, o čem mluvím, vřele doporučuju očichat si dva vzorky soli, jeden jodidovaný, druhý ne.

Další problém s jodidovanou solí vzniká při vyšších teplotách, kdy jód začíná oxidovat. U tepelných úprav, kde teplota stoupá nad 180 stupňů, se kvůli tomu objeví v jídle pachuť. Takže se použití jodidované soli nehodí na masa ke grilování, bifteky a steaky, a vlastně ani na pečená nebo smažená masa či zprudka pečenou zeleninu. Totéž platí pro použití soli v chlebovém těstě, protože chléb se, jak známo, peče při velmi vysokých teplotách klidně i přes 200 stupňů.

Abych to shrnula: k použití za studena se vzhledem k podobě krystalů tahle sůl moc nehodí, respektive nepřináší nic zajímavého, a co se týká tepelných úprav, nechte si ji hlavně na polévky a do vody na vaření těstovin nebo zeleniny, protože zde teplota nepřesáhne 100 stupňů.

Jestliže se chcete vyhnout jodidované soli, protože vám od teď už nebude ani vonět, ani chutnat, rozhodně si nejdřív zajistěte jiný, přirozený zdroj jódu. Jezte mořské ryby (a řasy), případně sýry.

hrubá mořská sůl
Jako svou základní kuchyňskou sůl používám tuhle hrubou mořskou, nejodidovanou. Když potřebuji sůl jemnou, namelu ji v mlýnku.

 

Vločková sůl

Vločková sůl má podobu placatých solných vloček, tenoučkých, křehkých, na okraji rozčepýřených. Když je vezmete mezi prsty, snadno je rozdrolíte. Tyhle lupínky soli krásně drží na mase. Na rozdíl od krystalků soli neodskakují, ale přilnou. Někteří výrobci tuhle sůl vyrábí tak, že krystalky rozválcují na placaté vločky. Jiná výrobní metoda je založená na určitém druhu odpařování mořské vody.

V anglické kuchařské literatuře se často označuje jako kosher sůl a má to svou logiku. Kosher je slovo, které je velmi důležité pro židovskou kuchyni. Aniž bych zabíhala do náboženských podrobností, kosher kuchyně vyžaduje určitý způsob přípravy masa. A k téhle přípravě masa se hodí sůl, která k němu dobře přilne. A jsme doma.

V západním světě patří kosher sůl k velmi levým a běžným druhům soli. Jenomže tam, kde je omezená nabídka, roste cena, takže u nás ji zatím seženete podstatně hůř a podstatně dráž. Pokud budete mít cestu do zahraničí a budete mít možnost zajít si tam do obyčejného supermarketu s potravinami, určitě se tam po ní podívejte. Nestojí mnoho (pokud s ní nepřešvihnete váhový limit svého zavazadla) a radosti udělá hodně.

Vločková sůl obvykle neobsahuje dodaný jód a líp přilne k masu před tepelnou úpravou, takže se hodí všude tam, kde dochází k prudkému opečení. Tedy když opékáte kostky masa na guláš, restujete plátky masa při úpravě na přírodní způsob, opékáte biftek, když pečete pečeni nebo když dáváte do trouby kuře. Stejně tak ji použijte na zeleninový základ do polévky, protože i ten bude výraznější, když zeleninu nejdřív orestujete na trošce másla, sádla nebo oleje.

Speciální soli

Sem patří všechny další druhy soli, méně nebo více exotické. Jsou krásné a drahé, občas i barevné kvůli obsahu dalších minerálních látek. Himalájská růžová sůl například obsahuje železo, které jí dává typické zbarvení. Havajská černá sůl obsahuje příměsi aktivního uhlí. Prostě jsou to soli, kterými se můžete chtít pochlubit před návštěvou a kterých si můžete vybudovat celou vzácnou sbírku, neboť se nekazí. A krom toho je to výborný suvenýr z cest po celém světě.

Z těch fajnovějších a světově proslulých druhů musím rozhodně zmínit ještě maldonskou sůl, která pochází z anglického města Maldon a která se získává ručním sběrem při odpařování mořské vody. Spíš než o vločky se jedná tvarem o malé pyramidky, které mají spoustu dírek od vzduchových bublinek. Tahle sůl se sbírá pouze z hladiny solných jezírek a nádrží, kde vytváří něco jako solný škraloup, a pak se ještě dosušuje na slunci. Díky tomu působí sůl nadýchaně, je křehoučká, a na jazyku se lehce rozplyne a zanechá dojem jemné slanosti, která může někomu připadat nasládlá. Ve Francii se podobným způsobem vyrábí fleur de sel čili solný květ.

Kouzlo těchto solí je v tom, že chutnají jinak díky příměsím a díky svému tvaru, takže jim ho nesmíte vzít tím, že je rozpustíte. Používají se zásadně na hotové jídlo, které už leží na talíři, a používají se velmi střídmě. Mají pouze dodat vizuální krásu, letmé slané pošimrání na jazyku a občasné překvapivé – avšak příjemné – zakřupnutí mezi zuby. Rozhodně po nich nemůžete chtít, aby zajistily základní úroveň slanosti celého jídla a rozhodně je nebudete chtít sypat do vody na vaření brambor.

Všechno to jsou tak zvané dokončovací soli, a to bez výjimky.

fleur de sel

Kolik solit: není lžička jako lžička

Sůl, jak vidíte, má mnoho podob. Díky tomu je jeden druh soli nadýchaný a jiný zase pěkně kompaktní a stlačený.

To ale znamená, že lžička obyčejné kuchyňské soli bude vážit úplně jinak, než lžička fleur de sel a ta zase jinak než lžička kosher soli.

Když tedy v receptu najdete údaj 1 lžička soli, máte výsostné právo se ptát, jakou sůl asi tak autor použil. Pokud je recept český, velmi pravděpodobně se bude jednat o běžnou kuchyňskou sůl. Ale co když recept pochází ze zahraničí, dokonce možná z rukou nějakého šéfkuchaře? Pak nejspíš použil kosher sůl, takže když ji nevědomky zaměníte za běžnou kuchyňskou, bude vám jídlo připadat značně přesolené.

sůl z Camargue

Mnohem spolehlivější je uvádět množství soli nikoli po lžičkách, ale po gramech. Pět gramů jemné kuchyňské soli totiž osolí jídlo úplně stejně jako pět gramů hrubé růžové himalájské soli a to zase stejně jako pět gramů fleur de sel nebo jako pět gramů hallstattské kamenné soli z nejstaršího evropského solného dolu. Ale každá z těchto solí bude na lžičce vypadat jako jinak velká hromádka.

Pokud stojíte na začátku své kuchařské kariéry, není lepší rada, než se držet právě takových receptů, kde najdete množství soli v gramech, nikoli ve lžičkách. Teprve až si trochu zvyknete, jak asi vypadá 5 gramů vaší oblíbené soli a jak 1 gram, můžete se směle svěřit méně přesným receptům.

Co když ale natrefíte na recept, který nutně potřebujete vyzkoušet, neb vás přepadla nepřekonatelná chuť, jenomže v seznamu surovin najdete pouze sůl bez jakéhokoli uvedení množství? Co když autor předpokládal, že si se solí určitě nějak poradíte a nebudete klást trapné otázky stran jejího přesného množství? Existuje nějaké pravidlo, podle kterého by se dalo potřebné množství soli odhadnout?

Samozřejmě, že ho pro vás mám. Tohle pravidlo vychází z faktu, že naše sliny obsahují 0,4 procenta soli. Cokoli bude obsahovat méně soli než naše sliny, bude nám připadat chuťově mdlé. Abychom slanou chuť pocítili a vyhodnotili ji jako příjemnou, bude muset být obsah soli mezi 0,5 % až 1 %.

To znamená, že na 1 kg masa i s omáčkou budete chtít použít 5-10 g soli. Stejně tak na 1 kg polévky. Spočítejte si, kolik budou dohromady vážit všechny suroviny včetně vody, od toho pak vypočítejte, kolik soli bude potřeba. Začněte solit od té nižší hranice a postupně můžete sůl přidávat, až se s chutí dostanete tam, kam chcete.

Kdy solit: na časování záleží

Tohle je poslední položka mého solného elaborátu, ale to neznamená, že má nejnižší důležitost.

Existují nejrůznější dohady, kdy přidávat sůl do jídla, zda to má být hned ze začátku nebo raději až ke konci. Zda solení hned ze začátku třeba nevede ke koncentraci slané chuti a tedy i přesolenému jídlu, zda sůl nezpůsobí, že z masa vyteče všechna šťáva, zda solení až nakonec stačí, aby se sůl dobře spojila s jídlem.

(Pozn. Nebudu teď vůbec řešit nejrůznější slané nálevy, marinády na maso, kořenící směsi se solí, do kterých naložíte plátky masa den předem, protože to má zase svoje pravidla.)

Moje rada zní:

Sůl přidaná ze začátku vaření se líp spojí s jídlem a zvýrazní jeho chuť.

Sůl přidaná ke konci vaření vede především ke zvýšení celkové úrovně slanosti, ale už se nespojí s ostatními chutěmi.

Smím-li vám ještě radit, dělejte to jako já. Solím po troškách, a to s každou další přidanou surovinou do hrnce.

Tak třeba guláš: Nakrájím si maso a hned ho smíchám s trochou soli, řekněme s polovinou množství, které si myslím, že bude potřeba na celé jídlo. Pak tohle osolené maso postupně opeču na sádle nebo na oleji a vyjmu ho z hrnce. Na výpeku opeču nakrájenou cibuli a zase ji hned zpočátku lehce osolím, jen co se mi vejde mezi prsty. Vrátím maso, přidám kmín a papriku, ještě kratičce promíchám a pak podliju vodou. Přivedu k varu a opět ochutnám, zda je tekutina tak akorát slaná, aby nebyla ani mdlá, ani přesolená. Obvykle ji musím v této fázi dosolit. A nakonec, když je maso měkké, šťáva zahuštěná, chuť doladěná majoránkou a česnekem, solím znovu, a to přesně podle závěrečné věty receptu: dochuťte solí podle potřeby. Tahle potřeba je pak už jen opravdu maličkatá a má jen vedlejší roli, nikoli roli hlavní.

Odkud solit

Chcete ještě jednu fintu nakonec, abyste si v kuchyni připadali jako opravdový pán a vládce? Solte z výšky, nikoli z blízka. Když sůl chvíli padá vzduchem na maso nebo na zeleninu, krásně se rozptýlí a rozloží. Jakmile jí to nedopřejete a budete sůl sypat těsně nad povrchem, takže se vaše prsty div nebudou dotýkat jídla, povede to k místům značně přesoleným a místům zcela solí netknutým.

Nedopusťte to. Chovejte se jako každá opravdová kuchařská televizní hvězda a zvedejte ruku pěkně do výše, aspoň do úrovně očí.

Tak tady to máte. Ukázala jsem vám, jak solit, dokonce jsem vám to rozepsala do jednotlivých podkategorií jako kdy solit, kolik solit, čím solit a odkud solit. Teď už vám nic nebrání jít a všechno tohle vyzkoušet. Moje otázka proto zní: čím začnete? Pro jaké zlepšení se rozhodnete?

Zapojte se do diskuze

  1. Míša says:

    Flo, z toho článku jsem nadšená! Jak „správně“ solit udávají akorát makrobiotici (zásadně na začátku) a pak ještě vaření podle pěti elementů (vždy po „ostré“ přísadě)… Ty to máš zpracované ale úplně nejlíp 🙂 Krásný den!

    1. Míšo, díky! Já jsem se zase pro změnu dozvěděla něco nového od tebe.

  2. adamos69 says:

    Senzačně napsané – díky,jen bych prosil o doplňující otázku a t.j.praganda -rychlosůl dík za odp. p.s.jinak jsi bezvadná,čtu tě jako knihu zdr. ad

    1. Děkuju za kompliment!
      Rychlosůl se používá pro úplně jiné účely než běžná sůl, takže přesahuje rámec tohoto článku. Má hlavní roli v nakládání masa pro účely dlouhodobého zachování, především když dojde na šunky a uzeniny.

  3. Martina says:

    Ahoj Flor, jako vždy naprosto geniální a maximálně přínosný článek! Hned se v kuchyni zas trochu polepším, solit postupně a z vysoka je super nápad 🙂 Určitě se podívám i po jiných solích 🙂

    1. Výborně, tak si to solení pěkně užij 🙂

  4. Kačka says:

    Super článek

  5. Ireenka says:

    Flo,
    to Ty jsi hvězda! Díky za článek a za kuchařky, včera jsem doma zahvězdila díky Tobě já (Hovory s řezníkem, roštenky Esterházy). Přestávám se bát přípravy masa a k tomu se téma solení hodí náramně.

    1. Ireenko, ty jsi hvězda. Určitě si to o tobě doma všichni myslí.

  6. Jaroslav Schmidt says:

    Dobrý den, Flo,
    solím opatrně /lépe nedosolit než přesolit/, mé ženě občas ujede ruka a pak je nutná náprava, tu syrovým bramborem, ondy patkou chleba.
    No,a že se druhý den jeví jídlo slanější, netřeba dodávat.
    Pádím k troubě, mám tu dnes hosty, dělám „kuře na placato“na bramborách, mrkvi, červené cibuli a bylinkách. Přeji hezký den Jaroslav S.

    1. Ale to zní skvěle. Úplně jsem na to dostala chuť.

  7. babi N says:

    Dobrý den Flo, čtu pravidelně, poučuji se.Tentokrát mám dotaz. Při přípravě vepřových jater se někde doporučuje solit až před téměř podáváním a někde se uvádí, že je to pověra. Jak se na to díváš ty? Já to pro jistotu dělám zatím postaru až nakonec. Díky za radu.

    1. Je pravda, že se říká, že játra osolená předem ztratí část své šťavnatosti. Platí to podle mě ale hlavně pro játra, která se nechávají propéct durch a která nezůstanou růžová, ty pak opravdu můžou působit tak nějak suše a drobivě. Nikde jsem nenatrefila na vědecké pojednání, které by to blíž objasnilo, ale ještě se podívám, třeba by to bylo zajímavé téma pro článek.

  8. ANO SŮL SE MUSÍ PŘIDÁVAT OPATRNĚ.DNESKA PŘIŠEL ČASOPIS ZAHRÁDKÁŘ.DĚDA HO ČTE STRÁNKU PO STRÁNCE.DOČETL SE AŽ NA STRÁNKY KDE JSOU TVÉ RECEPTY.BUDE PRODLOUŽENÝ VÝKEND A PŘIJEDE SKORO CELÁ RODINA.TAK JE BUDEME V NAŠÍ KUCHYNI PŘIPRAVOVAT.MOC TI DĚKUJEME A TĚŠÍME SE NA DALŠÍ ČTENÍ PŘÍŠTÍ TÝDEN.JITKA A DĚDA

    1. Jitko, to je milé, že jste mě tam s dědou objevili. Letos do Zahrádkáře píšu jednou za čtvrt roku, tak se to zrovna pěkně sešlo 🙂

  9. Velice pěkný článek

  10. Libuše says:

    Milá Florentýno opět úžasné… jako vždy naprosto skvělé a prakticky uchopitelné informace. Děkuji.
    Sůl nad zlato. Nepotřebujeme zlato, ale tvé rady ANO. Jsi Bohyně naší kuchyně.

    1. Ty si milá, Libuško, díky, vždycky mě tvé postřehy tak pěkně zahřejí u srdce.

  11. Klara says:

    Uzasny clanek, dekuji, Florentynko.

    1. Rádo se stalo. Takové věci se píší samy.

  12. Zdenka says:

    Tvůj článek o solení mi vyvolal vzpomínku na babičku – zvedla pokličku a pěkně z vysoka přidávala sůl. Já myslela, že má strach z páry a ona asi uměla solit – tak to taky zkusím.

  13. Terez says:

    Naprosto skvělý článek 🙂 zrovna nedávno jsem v obchodě přemýšlela, jestli vzít sůl s jódem nebo bez a teď už vím, jaký je v tom rozdíl. Velice zajímavé jsou tvé poznatky ohledně solení po troškách v průběhu, já jsem přesný opak, hrknu tam na začátku nebo na konci moc soli a pak se s tím už nedá nic dělat. Z čeho se rozhodně poučím je solení z výšky, já solím těsně nad jídlem a je pravda, že třeba u zapečených těstovin mám pak kousek přesolený a kousek nedosolený. Velmi mě zaujaly kosher soli a speciální soli, do dnes jsem totiž považovala za speciálku mořskou sůl 🙂 Jen by mě zajímalo, kde takovou sůl jako třeba fleur sehnat…

    1. Terez, nejlíp samozřejmě v místě původu, čili ve Francii. Ale i tam patří mezi dražší druhy soli. Jinak poslouží i Makro nebo jiné prodejny s potravinami do restaurací.

  14. Mila Flo,
    moc dekuju za clanek i otevreni novych obzoru! O kosher soli jsem cetla prvne. Muzes dat tip, kde se da v Praze sehnat? A jaka cena je rozumna? Diky moc

    1. Jani, já bych šla do Makra. Napadlo mě zkusit i nějakou halal prodejnu, ale ještě jsem to neudělala. Cena rozumná je pro mě do 50 Kč za půl kila. Ona vydrží celkem dlouho.

  15. Jdu sikoupin nejodizovanou sůl a hned ji vyzkouším při vaření . Jsem zvědavá jestli rozpoznám jinou chuť.

    1. Tak to jsem taky zvědavá 🙂

  16. Irena Dvořáčková says:

    Milá Florentínko vždy som si myslela že televízny šéfkuchári machrujú so solením, každý má iný grif…no a ejhla ono to má svoje dovody ….
    vdaka že nás učíš, a zdá sa že aspon vo varení sa dá aj „starý pes naučit nové veci“
    zdravím Irena

    1. Ireno, na učení není člověk nikdy dost starý 🙂

  17. Helena VAŇOUSOVÁ says:

    Milá Florentýnka,
    konečne som rozklukla tvoj mailík.Som na dovolenke v Grécku a je tu velmi slabý signál.
    Po 1.x čítam niečo tak poučného o soli!!! Velký dík,do smrti sa učíme!!
    Už sa teším domov,hned objednám tvoju prvú knížku pre vnučku.
    Ja sama si v rada prečítam tvoje rady.
    Želám ti hodne super nápadov, si šikulka.
    Srdečne zdravím,Helena.

    1. Heleno, zdravím za sluncem, odpočívej a užívej si nových zážitků!

  18. miluše dvořáková says:

    Milá Flo, úžasný článek, budu se Tvých rad držet, díky za ně, zdravím Míša

    1. Míšo, díky za milá slova. Ať ti to vaří.

  19. Ahoj Flo,
    taky se přidám k samé chvále. I přesto, že je mi již přes čtyřicet, stále je pro mne otázkou, jak a kolik solit, hlavně u vaření těstovin, brambor, prostě u toho, co se vaří a kde potravina příjme do sebe sůl až postupně a již se pak nedá přesolení opravit nebo dosolit. Děkuji moc za tak skvělé nápady a rady 🙂

    1. Potěšení je na mé straně.

  20. Marcela - flair says:

    Milá Flo, ani nevíš, s jakou zvědavostí jsem si článek přečetla! Solení byla vždy moje malá noční můra. Teď jsem trochu z obliga, protože jídelníček uzpůsobujeme třem malým ratolestem, ale cítím, že mám rezervy – hlavně u pokrmů z mas. I když mám možná vrozenou jakousi intuici, že se povětšinou i trefím. Jen je těžké vařit pro někoho, kdo solí hodně, to je pak vše mdlé :-(. Maldonskou sůl jsem měla už dvakrát v ruce, tak tedy napotřetí ji už do košíku přidám :-). Děkuji za (další) užitečný článek!

    1. Marcelo, to je jasné, člověk se dětem snaží přizpůsobit ledacos. Ale když solíš opatrně v průběhu kvůli dětem a dospělým to nakonec dosolíš zvlášť, mělo by to i tak vést k dobrému výsledku. Nejhorší je nesolit vůbec a dohánět to až na konci.

  21. … v knize Víme, co jíme od Lenky Žák, kterou jsem dostala asi před rokem se píše, že nerafinovaná mořská sůl obsahuje jen 75% chloridu sodného a zbytek jsou jiné minerály a soli.. na talíři doporučují dosolovat už jen omáčkou tamari, gomasiem, umeoctem nebo miso pastou… .. prý při dosolování obyčejnou solí na talíři se sůl uvolňuje příliš nárazově a je nešetrná k ledvinám i trávicímu ústrojí… co Vy na to Florentýno?

    1. Já na to, že jsem tu knížku nečetla, tak nejsem schopná posoudit souvislosti, ve kterých to bylo zmíněno. 25% podíl minerálů v mořské soli se mi zdá být docela dost, ale vzhledem k tomu, kolik tam toho všeho ještě je, je možné, že se to tak opravdu nasčítá.

      Z jídla osoleného na talíři se opravdu sůl uvolňuje nárazově, jen v těch místech, kde sůl zrovna leží, proto se solí skutečně jemnou solí, ne hrubými velkými krystaly. Ale jak je to šetrné nebo nešetrné k ledvinám oproti solení předem při vaření, to by musel asi posoudit úplně jiný odborník, na to si fakt netroufám.

    2. Dar Ma says:

      …asi to bude soucast makrobioticke teorie, take jsem to hloubeji nezkoumala a je otazka na cem je dane tvrzeni zalozeno .. Kazdopadne dekuji za prinosny clanek! Obzvlast to soleni podle obsahu soli ve slinach mne zaujalo 🙂

  22. Míša Škeříková says:

    I já se přidávám k VELIKÝM DÍKŮM! za tento článek!!! Moje obvyklá věta doma byla „a kolik soli??“ odpověď „jako když solíš chleba!“ (a moje následná myšlenka „…díky, to mi fakt pomůže!“ 🙂

    1. Haha, tak teď už je to jasné 🙂

  23. Milá Flo, tak to jsem se fakt poučila. Ani radši nenapíšu, kolik jsem toho už v životě navařila. Pořídím si „vločky“ a začnu solit „zvysoka“. Díky. Jarka

  24. Moc zajímavý článek. Láká mě vyzkoušet nové druhy a nové postupy solení :).

    1. Zkus, budeš velmi pravděpodobně překvapená.

  25. Lucia G. says:

    Nikdy by som si nemyslela ze o soli sa da napisat tolko zaujimaveho. A navyse, o roznych druhoch exotickych soli som ani netusila! Kedysi som na svojich potulkach svetom zbierala sickness bagy z lietadiel, ale sol je urcite zaujimavejsi artikel! Vdaka za tip! 😉

    1. No to jo, sůl je bezva suvenýr 🙂

  26. Renáta says:

    Milá Flo,
    tak tenhle článek jsem potřebovala jako… no jako sůl. Jeden by ani neřek’, že osolit si jídlo, je skoro věda. Děkuji, určitě si rady vezmu k srdci a využiji je.

    1. Potěšení je na mé straně! Flo.

  27. Krasně napsané a mockrát děkuji za osvětu i na českém trhu. Ráda bych také přišla se svou troškou do mlýna. Na českém trhu je nyní dostupná i tzv. Real Salt, která je růžové barvy a těžena v Utahu, v USA v hloubce asi 90m pod zemí. Její chu’t človék nejvíce ocení při solení hotových pokrmů, ale protože obsahuje vysoký podíl minerálních látek zcela nahradí stolní sůl, která je jedovata. Má jinou chu’t než himalájská, spíš jemnější a jakoby nasládlou dáli se to tak nazvat… Můžete si vybrat z různých velikostí krystalků, od pudrovité konzistence pro pečení, popcorn atd, po jemně mletou, hrubě mletou a vločkovitou (košer). I ochucené soli se vyrábějí. Mají nádherné balení. Sůl ta pravá je pro nás opravdu nad zlato. Hezké svátky přeji.

    1. Jani, proč je stolní sůl jedovatá? Z jaké podstaty takové tvrzení vychází?

      Moc děkuju za tip na sůl z Utahu, vůbec jsem o ní nevěděla.

    2. Jana C says:

      Trosku pozde odpovidam na Vas dotaz proc je stolni sul jedovata. No ve zkratce receno, pravá sůl označuje zkrátka pravou, čirou sůl. I letmý pohled na přísady vypsané na obalech většiny solí by vás možná překvapil. Mnoho solí obsahuje protispékavé látky a dokonce i dextrózu (škrobový cukr). Jiné soli prošly tepelným zpracováním a byly zbaveny přirozeného obsahu minerálů a stopových prvků. Značka [obchodní název odstraněn Florentýnou]™ na druhou stranu přináší nerafinovanou sůl bohatou na přírodní minerály a chuť – takovou, jakou by sůl měla mít.

      [Značka odstraněna Florentýnou]™ sůl se šetrně těží přímo z hlubin země přesně v takovém stavu, v jakém tam byla uložená po staletí. Když ze soli odeberete stopové minerály, které doplňují chlorid sodný, získáte hořkou příchuť, kterou se mnoho výrobců snaží zamaskovat různými chemikáliemi nebo dokonce cukrem. (Jen do toho – vezměte solničku a přečtěte si její složení. Vidíte nějakou dextrózu? Ano, to je cukr!) Ještě horší je, že když konzumujete chemicky upravenou nebo demineralizovanou sůl, minerální rovnováha vašeho těla nereaguje vždy pozitivně. Když lidé začali před sto lety konzumovat chemicky přetvořenou sůl, začali jsme si všímat stále častějšího vysokého krevního tlaku a zadržování vody v těle, což nikdy předtím nebylo se solí spojováno.

      Je zajímavé, že tyto problémy mizí, jakmile je stolní sůl nahrazena přírodní solí. Jinak řečeno, sůl může být špatná pro vaše tělo, ale sůl v přírodní podobě je ve skutečnosti velmi důležitou součástí pro vaše pevné zdraví! To je důvodem, proč jsme před více než 50 lety pojmenovali naši značku [Značka odstraněna Florentýnou]™ – Pravá sůl: Vaše tělo pozná rozdíl mezi tím, co je přirozené a co bylo chemicky upraveno. [Značka odstraněna Florentýnou]™je přesně taková, jakou ji vytvořila příroda. Rozdíl můžete ochutnat na jazyku a pocítit na vašem zdraví.

      1. Jani, dovolila jsem si z těch reklamních polopravd vypustit název té úžasné soli. Navíc jsem se byla podívat v Bille, jaké je složení všech solí, které prodávají – a že jich bylo nejmíň 15 druhů. Samotnou mě překvapilo, jak je sortiment se solí i v malé prodejně velký.

        Výsledek je ten, že dextróza nebyla ani v jediné. Ve spoustě vzorků byl přidaný jod a fluor, ale tady jsme na hraně veřejného zdraví, obojí dává smysl. Jsme národ, který nemá své vlastní moře a jí málo ryb. Co se mi ovšem nelíbilo byly protispékavé látky, které se v pár druzích našly. Ale dá se jim vyhnout a nakonec jsem si domů odnesla velmi levnou, ryzí hrubou mořskou sůl bez jakéhokoli obohacení něčím, o co nestojím. Celé balení jí nestálo víc než dvacet korun a je to přesně taková sůl, jakou ji vytvořila příroda.

        Navíc bych se ještě chtěla důrazně ohradit proti tvrzení, že přidaná dextróza stojí za vysokým tlakem. Kdyby tomu tak bylo, vzhledem k nulovému výskytu dextrózové soli v obchodní síti by nikdo v Česku neměl vysoký krevní tlak. Vysoký tlak je velmi komplexní a zároveň vážný zdravotní problém, a já bych byla opravdu nerada, aby si tu někdo mylně vyložil, že pouze a jedině ta správná sůl ho z toho zázračně vyléčí.

  28. Marek says:

    Docela vyčerpávající článek 🙂
    Jen jedna věc mi tam chybí, už po tom nějakou dobu neúspěšně pátrám, a nikdo mi není schopen odpovědět.
    K čemu je dobrý mlýnek na sůl? Používá se teď skoro všude, má ho mnoho známých, používají ho profesionální kuchaři, ale vždy když se zeptám proč, tak nikdo vlastně neví (nebo je to tajemství :-). Proč si lidé přidělávají práci mletím, utrácejí peníze za el. mlýnky a dražší hrubou sůl, když mohu koupit levnou sůl namletou dle mého gusta? Částečně chápu, že je to móda, ale proč to dělají i profesionálové (mj. také p.Pohlreich)?

    Není to nějak důležité, ale byl bych rád, kdybyste mi tuto záhadu pomohli rozluštit. Rád bych se stal také členem klubu vyvolených 🙂

    1. Marku, je to jednodušší, než by se na první pohled zdálo, díky za bezvadný dotaz k věci.

      Jak jsem v článku psala, kuchařům dělá problém jodidovaná sůl. Jedna z mála levných solí, která není jodidovaná, je hrubozrnná mořská sůl. Stojí pár korun kilo, ale má veliké krystaly. Tak velké, že se nehodí na závěrečné osolení jídla na talíři, a ani se nehodí na osolení masa před položením do pánve. Aby sůl na jídle držela a aby krystalky byly menší, tak se prostě nasype do mlýnku na sůl a umele se podle potřeby. Díky mlecím mechanismům to pak ani obvykle není drť, ale spíš takové mikroskopické lupínky. No a ty skvěle přilnou k jídlu a jemně solí. Značka ideál.

  29. Andule says:

    Článek je vyčerpávající, čtu ho už asi po sté, abych si všechno zapamatovala… Jen mě zajímá ještě jedna věc – rozdíl mezi kamennou a mořskou solí. Pokud je oboje chorid sodný, v čem se od sebe liší (jasně, původem, ale dál?) a proč se mi zdá, že všichni používají jen tu mořskou? Díky

    1. Andulko, kamenná sůl se obvykle vytahuje z vrtů tím způsobem, že se rozpustí ve vodě a odčerpává se na povrch, kde se znovu vysušuje a krystalizuje. Takže takové ty půvabné, velké, nažloutlé nebo narůžovělé krystalky staré mnoho milionů let, ze kterých se dělají lampy a ozdoby a celé jeskyně, moc nehrozí. Řekla bych, že se tahle sůl taky snadno jodiduje.

      Jsou lidé, kteří rozeznají lehké chuťové rozdíly mezi jednotlivými druhy soli, ale hlavní a nejdůležitější rozdíl je kromě přídavku jodu ve velikosti a tvaru krystalů. A o tom jsem psala v článku. Tvar ovlivňuje, jak sůl bude chutnat.

  30. Romana says:

    Ahoj Flo, dostala jsem se ke tvému článku o soli a mám dotaz k těm himalájským a mořským solím. Kupuju himalájskou právě kvůli obsahu dalších minerálů a používám jen tu. I na vaření, takže k rozpouštění. Proč píšeš: „nemůžete chtít, aby zajistily základní úroveň slanosti celého jídla“? A to, že je „nebudete chtít sypat do vody na vaření brambor“ je myšleno z finančního důvodu? Díky, Romana

    1. Romano, je to myšleno tak, že u dokončovacích solí tvar krystalků ovlivňuje chuť, takže je hloupost je rozpouštět. Tak, jak jsou, by se měly dostat rovnou na jazyk, mají obvykle tvar tenkých plátků nebo pyramidek a díky tomu udělají jiný chuťový efekt v ústech než běžné krystalky soli. Minerální soli jsou zase krásné na pohled díky jiné než bílé barvě. U nich už rozpouštění tolik nevadí, protože tvarem to jsou krychličky, stejně jako běžná kuchyňská sůl. Pokud ti nevadí finanční stránka věci, klidě ji rozpouštěj a vař s ní.

  31. Šárka says:

    Díky moc Flo za tento článek, začínám tušit kde je chyba 🙂 díky díky díky!

    1. Rádo se stalo, Šárko, tak ať je náprava snadná a rychlá a povšimnutá 🙂

  32. LídaM says:

    Ahoj, moc děkuju za článek. Jen přidám poznámku: pro některé lidi, nemocné se štítnou žlázou, je anorganický (přidávaný) jód jedovatý. V minerálkách, multivitamínech a třeba i v soli. Přírodní – organický – „rybičkový“ samozřejmě nikoliv.Já už s tímhle omezením žiju docela dlouho a nejodizovanou sůl, jemnou i hrubou, si vozím z Německa… U nás existovala povinnost jodizovat veškerou stolní, kuchyňskou sůl a jedinou výjimku mají soli speciální – třeba ty, o nichž píšeš: mořská, himalajská, atd.
    Ještě bych se chtěla zeptat (i když úplně přesně nevím, jestli to souvisí se solí): proč se mi zdá některý chleba (zvlášť Šumava) málo slaná, až sladká?
    Díky moc… L.

    1. Lído, díky za doplnění informací o jódu, to jsem vůbec netušila.

      Pokud se ti zdá chléb málo slaný, podle mě je to jen a pouze tím, že má v sobě skutečně málo soli. Každý člověk má chuťovou rovnováhu jinde, takže pokud výrobce chleba upřednostňuje sladší, těžko ho přesvědčíš, že je to špatně. Navíc chléb, jak všichni víme ze školy, v ústech při pomalém kousání sládne.

  33. Úžasný článok Flo! Tiež rada solím z výšky, prišlo mi to prehladnejšie koľko soli a kam padá a je príjemné počuť, že je to tak správne 🙂 Díky za vysvetlenie rozdielu medzi solami, ktosi mi tvrdil, že v nich nie je rozdiel…takže zdielam článok, nech sa poučia moji drahí 🙂

    1. Díky za šíření téhle slané osvěty, Aďo. Pozdravy drahým 🙂

  34. Petrita says:

    ahojte,
    teď mají v Lidlu v řadě Deluxe Fleur de sel z Camarque, dokonce dnes 7.12. 2016 měli 30% slevu, to pak byla za 40Kč/125g.

    1. Paráda!!! Skvělý úlovek a skvělá cena. Díky za tip.

  35. František says:

    Dík za poučení. Sůl je u nás doma problém. Žena téměř vždycky přisoluje, mě se zdá, že je to slané dost. Teď zkusím Tvé rady, snad to konečně vystihnu. Jinak manželka se začala ošívat, když často vzpomínám, že Flo říkala, ale když zjistila že ta fešná dívčina je z inetu, mám povolenku se s Tebou kamarádit – samozřejmě jen na dálku.

    1. Františku, uff, tak to jsem ráda, že mi tě tvoje žena nezakázala! Tak ji ode mě aspoň pozdravuj, snad to projde.

  36. Bezvadný článek. Mám velmi ráda tvé rady milá Flo. Jak je vidět stále se mám ,co učit, ikdyž vařím často a je mi 54let.Díky.

    1. Jarko, člověk se učí a dozvídá nové věci celý život, a pokud ne, tak snadno upadne do letargie. Vždyť jsi stále mladice! Za zvídavost a objevování nepoznaného by se nikdo neměl stydět v žádném věku.

  37. Tak třeba guláš:
    proč maso opékat před vařením? To není biftek, není třeba šťávu uzavírat do kousků mas. Naopak – táhnout, pomalu dusit, aby šťáva z masa pronikla – dělala omáčku. Tajemství kuchaře ze Svitav – dnes by mu bylo přes sto let:
    Cibuli osmažit pomalu do středně hněda (tmavě zlatava) pak do ní přidat mletou sladkou papriku, rychle zamíchat, ona ztmavne ale nezhořkne, a přidat sběračku vývaru, nechat vyvařit a ještě dvakrát opakovat, To je krásnej základ, do kterýho vysypat maso, osolit, trochu pepře a drceného kmínu, pokud možno i mraženou nebo sušenou jalapeňos – nebo jinou pikantní papričku, česnek – a pomaličku táhnout, dusit, až je maso měkké, ale nerozpadá se – guláš, to je gastronomický zázrak, a ne jídlo na rychlo…
    mějte se děvenky – dobrou noc.

    1. Pavle, opékání má smysl, protože zvýrazňuje chuť masa. Uzavírání šťávy je samozřejmě dávno vyvrácený mýtus. Postup pana kuchaře ze Svitav je zajímavý, dlouhé opékání cibule a odpařování vývaru se opravdu občas dělá a není to jen jeho patent (skvěle to funguje na karamelizovanou cibuli, stačí i pouhá voda), ale myslím, že kdyby se i maso opeklo, chuť by byla ještě gulášovější. Nicméně ve své kuchyni je každý pán a je to jen na něm, pro co se rozhodne. Více ke guláši píšu zde: guláš.

  38. Marianna says:

    Ďakujem Flo, taktiež všetkým za komentáre. My sme viac na zelenine, teras tekvice 🙂 , tak sa snažím nájsť spôsob ochutenia a vôbec použitia.
    Ešte raz veľká vďaka.

  39. Martin says:

    Dobrý den,

    sice to není až tak podsatné, ale mořská sůl se svým složením celkem dost liší od soli kamenné, není to čistý chlorid sodný. Proto také má jinou, nahořklou chuť. Wikipedie uvádí toto složení:

    Jeden litr mořské vody obsahuje asi 35 g solí následujícího složení:

    24042 miligramů chloridu sodného
    5013 miligramů chloridu hořečnatého
    3994 miligramů síranu sodného
    1006 miligramů chloridu vápenatého
    747 miligramů chloridu draselného
    96 miligramů hydrogenuhličitanu vápenatého
    78 miligramů bromidu hořečnatého
    15 miligramů chloridu strontnatého
    3 miligramy fluoridu sodného

    Martin

  40. Milena says:

    Že je sůl nad zlato nám už v útlém věku objasňuje pohádka. Ale milá Florentýno Dobromilo, tvoje fundované články jsou určitě alespoň nad platinu. Vřelé, vřelejší a nejvřelejší (no prostě dobře uvařené ☺ ) díky za tvou potřebnou a výborně stravitelnou činnost.

  41. Lenka says:

    Dobry den,Flo,

    Dekuji za vas clanek!celou dobu uvazuji proc je jednou jidlo slane a jindy jen ugrilovane se stejnou davkou soli chutna jinak!

    Kosher sul zni dobre a jeste lepsi to bude darek,pokud jezdite do Izraele;)…

    Krasny den a uz se tesim na dalsi napady!

    Lenka

  42. Dobrý den Flo, tvůj článek o soli, mne překvapil, co vlastně o soli víme? Je pravda, že dnešní jodidovaná sůl není nic moc, když se vaří brambory, tak mám dojem, že jsem tam sůl vůbec nedala, maso někdy dobře osolím někdy ne. Je poučné kolik druhů soli existuje
    a jak je používat, solení z výšky má něco do sebe, zdravím.

  43. Dominika says:

    Tak jsem si samolibě myslela, že solit dovedu, potřebné množství odhadnu, tak co nového ještě bych asi tak měla vědět? A dozvěděla jsem se spoustu zajímavých informací a že jód může nadělat takové nepříjemnosti, jsem vskutku netušila. Děkuju a kaju se za svou namyšlenost:D Ale aspoň,že to solení po troškách s každou surovinou dělám správně:) Každopádně příště budu sůl v obchodě víc studovat, ať vím, co vlastně kupuju:)

  44. Ahoj:)
    velmi hezky napsané,a pro mě inspirativní a poučné. S tou solí je to opravdu ošemetné a Vaše rady jsou super, přisolovat po troškách a kontrolovat co si opravdu kupuji za sůl. Stejný problém s bylinkami, pokud dám příliš mnoho určitého tipu bylinky, která je hodně aromatická, je pak těžké chutě sladit:(

  45. Monika says:

    Ahoj můžu se ještě zeptat jak je to s tím solením bifteku je lepší solit až po osmahnuti? před chvílí jsem porcovala Panenku a přemýšlela jestli solit nebo ne před grilováním ale posolila ???? díky za odpověď.Monika

    1. Moniko, já solím vždycky před opečením masa. Podstatně mu to zlepší chuť v těch opečených místech.

  46. Děkuji za skvělý článek. Napadá mě při něm otázka pečení buchet a vybavuji si z dětství, že děda dával špetku soli do bílků než je šlehal na sníh. Je při pečení sladkého také rozdíl v přidávání soli?

    1. Rozhodně je, sůl obecně zvýrazňuje chuť ostatních surovin, a je jedno, zda jsou povahou sladké nebo slané. Jen se to s ní nesmí u sladkého pečení přehnat, aby nevyčnívala.

  47. Klára says:

    Moc díky za článek, to by mě nenapadlo, že je solení taková věda 🙂 Jen se chci ještě zeptat, jak je to se solením hub? Mohou se solit hned od začátku vaření nebo by v takovém případě nezměkly? Nebo to platí jen u luštěnin? Díky!

    1. Houby změknou v obou případech, ale přijde mi, že když se solí až ke konci, mají lepší konzistenci.

  48. Martin says:

    Díky. Člověk se pořád učí a učí 🙂

  49. Petr Chutný says:

    Špičkový článek! A to se u vás stává pořád… člověk příjde, že se na vaše články/recepty jen mrkne, ale ty články jdou vždycky tak do hloubky a dají mi tolik vysvětlení na otázky které si v sobě nosím, že odcházím naprosto uspokojený ?

  50. Florentýno, jsi úžasná, jsi můj kuchařský guru. Miluju tvé recepty, jak vše popíšeš a vysvětlíš. Děkuji.

  51. Jája says:

    Ahoj Flo,
    díky za poučení o soli. Jsem teď jen trochu zmatená z Tvého guláše. Dělala jsem ho podle článku „Proč jsem první guláš vařila tři dny“ minulý týden a tam máš postup jiný.
    V článku o soli opečeš osolené maso a pak na výpeku samostatně cibuli.
    V receptu guláše se solí až po přidání papriky (což mě sice překvapilo, ale držela jsem se receptu) a dělá se napřed cibule, do které se pak přidá maso.
    Záleží nějak na pořadí, nebo je to jedno? Z tvých báječných popisů postupů vždy vyčtu co kdy dělat a tohle mě trochu překvapilo.
    Každopádně můj první guláš dopadl výborně. Už brouzdám stránkou co uvařím příště.

    Přeji krásný den a spoustu inspirace v kuchyni
    Jája

  52. Je celkem vtipné, že na stará kolena se teprve dozvídám jak se správně solí a že si kupuji Vaše kuchařky a jedu podle nich. Děkuji a zdravim

  53. Milá Flo, úžasný článek, moc díky za tipy – jak solení z výšky, jak a kdy solit, jakou sůl používat a taky super ten poměr, kolik soli použít na objem jídla :-))

  54. Katarína says:

    Milá Flo, moc děkuji za úžasný článek o soli. Už jsem toho za život navařila hodně, ale informace o soli a jak ji používat se dozvim až teď.
    Musím vyzkoušet maso osolené nejodizovanou solí a porovnat, jaký to bude chuťový rozdíl. Loni jsem si ze Španělska přivezla vločkovou sůl , jeste používám himalajskou sůl.
    Přeji krásný den. Katarína

  55. Míra says:

    Milá Flo,
    opět skvělý článek, takhle jsem o soli nikdy nepřemýšlel, i když používám víc druhů soli.
    Dělám hodně kvašenou zeleninu a tam je lepší dávat sůl bez jodu a fluoru, ale u vaření jsem to nerozlišoval. Zase jsem díky tobě o něco chytřejší.?

  56. Dáša says:

    Milá Florentýnka!

    Tak som si tú soľ prečítala.
    My s pri

  57. Dáša says:

    Takže zdravím ešte raz, prvá správa mi ušla, lebo píšem vo vlaku.
    My s priateľom sme asi pred 10 rokmi presedlal na kamennú som, sivú našu Rakúsku alebo ružovú himalájsku, lebo v klasickej kuchynskej soli sú kypridlá a je agresívne slaná.
    Ak som správne pochopila, je to soľ dokončovacia? Či som nerozumela správe?

    Dáša

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close