Energetické kuličky, proteinové kuličky a jiné výletní pomůcky

Přesně tyhle energetické kuličky jsem předevčírem zabalila do batohu a vyrazila na několikadenní pěší cestu Českem. Proč? Protože v každých jejich 20 g je dost energie na to, aby další asi tak hodinu udržela člověka v pohybu.

Sice v pohybu nerovnoměrném a nepřímočarém, zrychleném i zpomaleném, především do kopce a občas i z kopce, ale důležité je, že v pohybu směřujícím od startu k cíli. Tedy v mém případě z Prahy na Ještěd.

Pokud v těchto dnech potkáte bludnou turistku jdoucí zhruba severovýchodním směrem, usilovně se zakusující do malé svačinky, od které očekává doplnění sil fyzických i duševních pro boj s divočáky a vlky v lesích na Kokořínsku, nejspíš to budu já.

Troufla bych si říct, že toto je energie sbalená na cesty, ale to už řekl někdo přede mnou o něčem jiném a jistě na to má copyright, takže tohle tvrzení nemohu použít. Místo toho tedy napíšu, že je to čistá přírodní energie sbalená na cesty. Bez přidaných cukrů a ztužených tuků, bez emulgátorů a bez látek stabilizujících chuť, pevnost či tvar.

Otestovala jsem je při stoupání k Stezce v oblacích a ještě kus nad ni na Dolní Moravě v době, kdy cesta lanovkou byla postavena mimo zákon a všechen sníh ještě neroztál, takže věřím, že mne nenechají ležet obličejem v mechu pod smrčkem na půli cesty ani tentokrát, přestože tehdy to místy byla velmi lákavá představa. Chvílemi i jediná představa. Zkratky, které jsou delší, o to však náročnější, asi známe všichni, že.

Energetické kuličky plné výkonnostní energie

Energetické kuličky vyrobíte ze sušeného ovoce, z ořechů nebo semínek a z ovesných vloček. Vzhledem k množství použitých ořechů obsahují nezanedbatelné množství bílkovin, takže jim klidně můžete říkat proteinové kuličky, pokud vám tak budou víc chutnat.

Co ještě potřebujete vědět? Snad už jenom znát správné poměry surovin, aby směs měla vhodnou hustotu, a mít příruční mixér, který tuhle směs rozmixuje.

Ochutit a pozměnit se recept dá na nepočítaně způsobů. Myslet v podstatě musíte jen na jednu věc. Nedají se vyrobit ze sušeného ovoce, které hraničí se stavem křupavosti, jako jsou například jablečné křížaly sušené na kamnech nebo lyofilizované ovoce. Ani jedno by nemělo dost lepivé pojivé síly, která je v tomto receptu potřeba.

Sušené ovoce

Do receptu se hodí pouze měkké sušené ovoce jako vypeckované datle, rozinky, brusinky, šťavnaté sušené meruňky a šťavnaté sušené švestky, šťavnaté fíky a tak podobně.

Pokud máte pocit, že ovoce, které chcete použít, je příliš suché, můžete to s ním zkusit taky. Nejprve ho zalijete vroucí vodou a nechte trochu nabobtnat, potom vyždímejte a použijte podle receptu. Velmi pravděpodobně budete muset opatrně pracovat s ovesnými vločkami, kterých zřejmě bude potřeba o něco víc. Přidávejte je postupně, až to bude ono.

Ochucení, jak je libo

Máte-li rádi výraznou chuť lyofilizovaného (čili mrazem sušeného) ovoce a rádi byste ho použili do energetických kuliček, přidejte ho 5-10 g navíc k sušenému ovoci a zároveň uberte stejné množství ovesných vloček. Anebo tohle ovoce rozmixujte na prach a použijte k obalení kuliček, jako to vidíte na fotce na jednom ze tří druhů.

K dalším možnostem ochucení patří koření, které se snese s ovocem (skořice, hřebíček, badyán, perníkové koření (nespleťte si s práškem do perníku, ten obsahuje i kypřidlo), kurkuma, kari koření, mletý zázvor), anebo lze přimíchat trochu medu, povidel, ořechového másla či tahini – v takovém případě budete muset opatrně zvýšit množství ovesných vloček.

Ať vás neopouští energie a věřím ve šťastné shledání příští týden na tomto místě.

energetické kuličky recept
 

Energetické kuličky

Celkový čas: 10 minutes

Množství: 10-12 kousků

Suroviny

  • 150 g šťavnatého sušeného ovoce
  • 150 g ořechů, případně směsi ořechů a semínek v poměru 2:1
  • 10-20 g jemných, drcených ovesných vloček
  • mleté ořechy, strouhaný kokos, kakao, mletý mák, rozmixované lyofilizované ovoce nebo sezamová semínka na obalení

Postup

  1. Ovoce, ořechy a 10 g ovesných vloček vložte do robota se sekacím nástavcem. Několika rychlými pulzy rozdrťte nahrubo a následně ještě asi minutu soustavně mixujte, až se směs dostatečně podrtí a začne se hroutit dohromady. Pokud je to potřeba, několikrát robot v průběhu zastavte a setřete směs ze stěn nádoby.
  2. Je-li směs příliš vlhká a tedy i ulepená, přidejte ještě trochu vloček a znovu krátce mixováním zapracujte, nicméně malá lepivost by tu měla být vždy – proto se na závěr hotové kuličky obalují.
  3. Směs vyklopte a uválejte z ní kuličky velikosti menšího vlašského ořechu. Obalte je, v čem uznáte za vhodné, ať už je to kokos, mleté ořechy, semínka nebo kakao, vždycky jim to bude chuťově slušet. Uchovávejte v uzavřené dóze.

 
 

Zapojte se do diskuze

  1. Marta Skorusova says:

    Ahoj, Flo! Tento recept poznám v pozmenenej forme ako figovú salámu, zvyknem ju robiť po Vianociach, je to fajn pamlsok!

  2. Martin Slavíček says:

    Dobrý den,
    zajímalo by mě, jak dlouho to „boilies“ vydrží třeba v barelu na vodě, resp. na kolik dní ho můžu naplánovat?

    1. Martine, pokud do kuliček nepřidáte nic kazivého (jako třeba čerstvé ovoce na dochucení), tak týden nebo dva vydrží v pohodě. Jen bych je nevystavovala přílišnému teplu, olej ze semínek a ořechů by mohl rychle žluknout.

  3. Gratuluju k výšlapu,, kuličky udělám na moje cesty taky a těším se na novou kuchařku.
    Jana

  4. Srdečně zdravím a přeji načerpání hodně sil na výletě a hezké počasí.

  5. Krása – jen mi to nepřišlo, a nevím, jak to přeposlat…

  6. Ahoj Flo, díky za recept, kuličky si určitě vyrobím na výšlapy a těším se na novou kuchařku
    přeji krásný vandr Hanka

  7. Milá Flo, nový recept na kuličky určitě vyzkouším , vypadají pěkně a určitě tak i chutnají . Přeji Ti příjemnou procházku. Těším se na novou kuchařku. Eva

  8. Zkratkou je to sice dál, zato horší cesta. Přeju klidné putování a odpočinek. Kuličky vypadají prudce jedle určitě s dcerou vyzkoušíme.

  9. Flo, nevím, co mě láká víc – jestli ta cesta nebo ty kuličky. Obojí zní fantasticky! Doufám, že se odhodlám to taky zkusit! Těším se, až si počtu vyprávění o Tvé výpravě a přeju šťastnou cestu! Katka

  10. Hodně štěstí na cestách a pěkné počasí Hana

  11. Milá Flo, přeji šťastnou cestu a už se moc těším na novou kuchařku Alena

  12. Mirek says:

    Variabilnost ve výrobě těchto energonakopávačů je téměř neomezená. Do některých zimních směsí přidávám to, co se kdysi mohlo jmenovat Rum. Já se ovšem nehňácám s kuličkami, nýbrž polotekutou hmotu umístím do krabiček od rybích pochoutek Varmuža. Velikost kapesní, těsnost zaručena. Dlabu lžící kdekoliv, i pod cedulemi Konzumace vlastních jídel zakázána.
    Žádné puchýře a lehký bágl přeje Mirek!

  13. Dominika says:

    Ahojte, ja zase využívam ďatlovu pastu, banán, vločky, orechy a kokos. Keď sú jahody, tak aj jahody ? v chladničke vydržia niekoľko dní. ☺️

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Close
Veškerý obsah podléhá autorským právům.
© Jana Florentýna Pišová 2014-2024.
Close